Σκονισμένες Μοτο-Αναμνήσεις

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ας προσθέσω άλλη μιά ,αρκετά "σκονισμένη".
Καλοκαίρι 1991 νομίζω....δεν ενθυμούμαι με σιγουριά.
15ήμερος Γύρος Κρήτης (κυρίως Νότιας) ,2κάβαλος ,σκηνή ,υπνόσακκοι ,νιάτα ,κ "τα μυαλά στα κάγκελά".

Η φωτό είναι κάπου στον Ομαλό (αν επίσης ενθυμούμαι ορθώς)




ΥΓ.1: Πάντα αναρωτιόμουν ,γιατί τα μαλλιά ,που τα θέλουμε ,να πέφτουν ,και τα νύχια ,που δεν τα θέλουμε ,να συνεχίζουν να μεγαλώνουν...; :thinking:

ΥΓ.2: Τα μοτοσυκλετιστικά υποδήματα ,είναι της παγκοσμίου φήμης εταιρίας Εσπαντρίγιας ,η οποία τότε ,μονοπωλούσε την καλοκαιρινή αγορά. :D
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l


ΥΓ.2: Τα μοτοσυκλετιστικά υποδήματα ,είναι της παγκοσμίου φήμης εταιρίας Εσπαντρίγιας ,η οποία τότε ,μονοπωλούσε την καλοκαιρινή αγορά. :D
Μες στην μοδα ησουν ρε κιορατα! Kαι το τζιν μιση ωρα να μπει στο ποδι και αλλη μιση για να βγει :roflmao:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δειξε μου και ονομασε τον διαχειριστη του advride


και κερδισε μια μερα ως συνοδηγος στο ΚΤΜ του @Phoenix
(το δωρο ανταλασσεται μονο με μικρες λακ, βερνικια νυχιων goretex, κλπ απο την advrider συλλογη μας)





Στο διαγωνισμο απαγορευεται η συμμετοχη διαχειριστων,φιλων και συγγενων τους εως 5ou βαθμου!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Δειξε μου και ονομασε τον διαχειριστη του advride


και κερδισε μια μερα ως συνοδηγος στο ΚΤΜ του @Phoenix
(το δωρο ανταλασσεται μονο με μικρες λακ, βερνικια νυχιων goretex, κλπ απο την advrider συλλογη μας)





Στο διαγωνισμο απαγορευεται η συμμετοχη διαχειριστων,φιλων και συγγενων τους εως 5ou βαθμου!
Ο Γιάννης ο Φλου...;:friend:

Άρε Βιραγκιά...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δειξε μου και ονομασε τον διαχειριστη του advride


και κερδισε μια μερα ως συνοδηγος στο ΚΤΜ του @Phoenix
(το δωρο ανταλασσεται μονο με μικρες λακ, βερνικια νυχιων goretex, κλπ απο την advrider συλλογη μας)





Στο διαγωνισμο απαγορευεται η συμμετοχη διαχειριστων,φιλων και συγγενων τους εως 5ou βαθμου!
Ο μεσαιος πρεπει να ναι!! (Ονομα αλλα δε λεω)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Δειξε μου και ονομασε τον διαχειριστη του advride


και κερδισε μια μερα ως συνοδηγος στο ΚΤΜ του @Phoenix
(το δωρο ανταλασσεται μονο με μικρες λακ, βερνικια νυχιων goretex, κλπ απο την advrider συλλογη μας)





Στο διαγωνισμο απαγορευεται η συμμετοχη διαχειριστων,φιλων και συγγενων τους εως 5ou βαθμου!
Πρώτη φορά αριστερά που λένε από λεβεντογέννα κρήτη !! Βόλτα δεν πάω :biker2:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πρώτη φορά αριστερά που λένε από λεβεντογέννα κρήτη !! Βόλτα δεν πάω :biker2:
Well done my friend ο φρεσκοκατεμακιας ειναι με το virago εν ετει 1991!Σου στελνω το προσπεκτ να διαλεξεις αξεσουαρ:cool:

adv phone
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Χαχαχα! Ηρωικό εκείνο το Virago... εντούρο το'χα κάνει. Η συγκεκριμένη είναι στου Φιλοπάππου. Στη μέση ο σύντεκνός μου με BMW R26 chopper και δεξιά ο κολλητός που τώρα έχει 640 και ούτε τρίχα στην κεφαλή! :D :D

_________________
Ντακάρετε-φον
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Έκατσα και ''ξεσκόνισα'' λιγάκι στο πατρικό μου και βρήκα μερικές..

Το πρώτο μου μηχανάκι. XL200R.
Αν θυμάμαι καλά κάπου το '93-'94 έβγαλα το δίπλωμα και μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα που πέρασα με ένα αυτόματο Europino, ήρθε αυτό στην κατοχή μου.

Το μικρό δεν είναι δικό μου.. της γειτονιάς ήταν που ήθελε να ανέβει..



Σαν πρώτο μεταφορικό εννοείται πως εκτελούσε όλα τα καθήκοντα που του έβαζε ο τότε 18χρονος κάτοχός του.. πήγαινε-έλα σε δουλειά και σχολή, βόλτες, ταξιδάκια, νησάκια...




Ναι ξέρω, ο προστατευτικός μου εξοπλισμός ήταν άρτιος.. ΝΟΤ.

Αφού βγάλαμε το φανταριλίκι μαζί και αφού γυρίσαμε όλα τα βουνά της Χίου, είχα μπει πλέον σε χωμάτινη τροχιά οπότε είπε κι αυτό να με αφήσει και να συνεχίσει σε μια πιο ήρεμη ζωή.
Έτσι ήρθε η ώρα για τον πρώτο και μεγάλο ''έρωτά'' μου, ένα καινούριο CRM 250AR του 1997. Ένας έρωτας όμως που δεν ήταν γραφτό να κρατήσει..(κάποια ''καλόπαιδα'' φρόντισαν γι'αυτό και μου το έφαγαν ένα βροχερό βράδυ που δεν είχα προλάβει να το πάω στο πάρκιν.. )
Αυτό το μηχανάκι ''επαιξε'' σε 2 φάσεις της ζωής μου, την πρώτη '97-'98 και τη δεύτερη '02-'04.
Ναι, το πήρα και 2η φορά για να καλύψω την απώλεια, αλλά η αλήθεια ήταν ότι το 2ο δε με ''σημάδεψε'' όπως το πρώτο. Ποτέ δεν ήταν τόσο όμορφο όσο το πρώτο κι ας ήταν η διαφορά μόνο σε 2 πλαστικά που είχαν μαύρο χρώμα αντί για άσπρο..
Σίγουρα όμως είχε γίνει πιο δυνατό από το πρώτο μιας και είχα το χρόνο να κάνω τις μετατροπές που ήθελα..

Εδώ είχαμε πάει με έναν φίλο στη Λιβαδειά, στο βάθος Παρνασσός

..ο φίλος με το δικό του καινούριο τότε δυμισαράκι ένα XR..

Με αυτό έκανα τα πρώτα μου βήματα στο εντούρο.. χωμάτινες με φίλους στα γύρω βουνά, trail rides που ήταν τότε πολύ της μοδός, μέχρι και συμμετοχή σε αγώνα τύπου rally raid που είχε γίνει στην Πελοπόννησο.
Τα πάντα έκανε αυτό το μηχανάκι.. ήταν ''ελβετικός σουγίας''. Με κοντό γρανάζωμα σκαρφάλωνε τα πιο δύσκολα ανηφορικά με άνεση, με το μαμίσιο γρανάζωμα ταξίδευε με παρατεταμένες 130άρες χωρίς να κουράζει και χωρίς να κουράζεται.


Το επόμενο ήταν το καλύτερο fun bike που μπορούσε να έχει κανείς.. ένα XR600.
Τι απίθανο μηχανάκι που ήταν! Μπορεί να ήταν σχετικά βαρύ και δύσκολο για τα μονοπάτια, αλλά το χαμόγελο που σου χάριζε με τις τόσες πλαγιολισθήσεις ισχύος και τις εύκολες ροπάτες σούζες σε αποζημίωνε..με το πλάι έμπαινες στη στροφή, με το πλάι έβγαινες! Κι αν έκανες κέφι και στη μια ρόδα!

Εδώ μερικές από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει το ΄99 με τον φίλο Αντρέα και το αδερφάκι 600άρι του. Είχαμε διασχίσει χωμάτινα και βουνίσια την Πελοπόννησο από το Αίγιο μέχρι κάτω στη Νεάπολη όπου είχαμε πάρει καράβι μετά και περάσαμε Κύθηρα..










Θα ψάξω να βρω κι άλλες και να το εμπλουτίσω το θεματάκι.

:friendship:


Σοκ.... το '93 πήρες το δίπλωμα??? Μετά συγχωρήσεως δλδ αλλά εγώ τόσο καιρό για πάνω από 30-33 δεν σε έκανα...:eek:

Λέγε... πόσο είσαι και τι πίνεις και κρατιέσαι έτσι??? :confused:
 
Reactions: est

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Πράσινο τσάι βρασμένο σε ζωμό από κινόα και πασπαλισμένο με λιναρόσπορο!:wacky:
(Τα έβαλα όλα τα αντιοξειδωτικά μέσα..χαχαχα!!)

Την ανάλυση την έχει κάνει κάπου ο Γάτος.. Η εξήγηση βρίσκεται στον συνδυασμό του καθαρού βουνίσιου αέρα με τα αιωρούμενα μικροσωματίδια σκόνης που εισπνέουμε την ώρα που γελάμε με τις ιστορίες που λέμε..

:friendship:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
καποιες δικες μου,τωρα εχουν αρχισει να πιανουν το πρωτο στρωμα σκονης..
πριν 16 χρονια...
το πρωτο επισημα δικο μου μηχανακι,πριν τις κρυφες βολτες με τη βεσπα του πατερα μου,το μακρυνο 1999


μολις το ειχα στρωσει και καπακια ειχε γινει ολο malossi με αγωνηστικη αναρτηση πισω φουλ ρυθμιζομενη με δοχειο αζωτου(!πεταμενα λεπτα καλαντων) aprilia sr 50

γλεντια με τον απαραιτητο εξοπλισμο του "καλοκαιρι στο χωριο"



κ εδω η πρωτη μερα με "σοβαρο" μηχανακι...και η αρχη που μπηκα στο κλιμα με τα μεκανακια απο αποψη εξοπλισμου,βολτων,παρεας και γενικοτερου ψαξιματος..
ωραια χρονια ανεμελα..πολυ μου χει λειψει το ρημαδι:
husqvarna wre125 "ανοιχτο" και γαζωνε...(οποτε δεν ηταν με λυμενο το μοτερ σε κουτες)

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μιά πραγματικά σκονισμένη φωτογραφία.

Το SUZUKI GS1000S του παιδικού κι αδερφικού κι ακόμα φίλου μου ,του Θοδωρή.




Δεν θυμάμαι τι μοντέλο ήταν.
Τότε απλά μας ένοιαζε να μας αρέσει κάποια.

Την πήρε μεταχείρω ,αλλά άψογη το 1985 ,στα 19 του ,μετά απο σκληρή δουλειά 2 χρόνων ,και την καβάλησε ,αφήνοντας το μικρό ΜΒ-5 που καβαλούσε μέχρι τότε ,να σκουριάζει στην αυλή.
Εγώ είχα ακόμα το C-72 θυμάμαι ,αλλά συνεχίσαμε να βολτάρουμε παρέα τα βράδυα ,όπως πάντα.
Ανοιγε το γκάζι κάποιες φορές ,κι εξαφανιζόταν με την 4 σε καμία devil ,να σπάει τζάμια κ τύμπανα γύρω του.
Τον άκουγα για ώρα ,χωρίς να τον βλέπω ,και χαμογελούσα πάνω στο παπί ,με τον αέρα να χτυπάει το πρόσωπό μου ,γιατί κράνη δεν γνωρίζαμε τότε.
Ηξερα οτι πιό κάτω θα κόψει κ θα με περιμένει.
Εκτός κι αν του την έπεφταν τίποτα "όργανα" ,οπότε ,θα τα λέγαμε πίσω...σπίτι.

Η φωτό είναι τραβηγμένη το 1987.
Και ήδη το μοτέρ έχει ανοιχτεί ,και είναι full YOSHIMURA.
Η πινακίδα γνήσια ,υπουργείου ,απλά είχε ξεβάψει νωρίς ,γιατι ο Θοδωρής την λάτρευε ,κ την γυάλιζε καθημερινά την κούκλα του.;)
Η φτιαχτή χαμηλωμένη λευκή-μπλέ σέλα ,έμπαινε πάνω για καφέ κ μπύρα.
Αργά τα βράδυα ,έδινε την θέση της στην κουρελού ,κι ο Θοδωρής με την 1000άρα ,έσπερναν και θέριζαν σε Αύρες και Παραλιακές.

Την έπαιρνα κι εγώ....
ΤΡΌΜΑΖΑ όταν της χούφτωνα την γκαζιέρα...αλλά μ΄άρεσε αυτός ο "τρόμος"...χαιρόμουν ,χαμογέλαγα ,φτιαχνόμουν απο την ανατριχίλα που διαπερνούσε το κορμί μου.

Απο ΤΥΧΗ ζήσαμε κι οι δυό...και πολλοί άλλοι σύντρελλοι της γενιάς μας...και μπορούμε να τα θυμόμαστε...και να τα λέμε ...

Προχθές τον είδα ξανά τον Θοδωρή ,και τα'παμε.
Δεν καβαλάει πλέον ,εδώ κ χρόνια.

Αν και είμαι σίγουρος οτι δεν θα το διαβάσει...Να'σαι ΚΑΛΑ ρε κολλητέ!!! :friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εικοσι μερες μετα με τα κερια να αναμιγνυονται με την καμμενη λασπη..
Διαγωνισμος αλματος στη βρυση στο Στραβορεμα ,,,με την ευκαιρια της Χειμερινης στην Ελατια.



Αυτο το μπλε Αφρικα ειχε κατι το μαγικο.
Πουληθηκε απο εμενα με 50000 χλμ ξαναπουληθκε με 38000 μετα απο δυο χρονια και το ξαναειδα με 34000 μετα απο αλλα δυο..
Διτροχος Benjamin Button και η τρανη αποδειξη πως οι χοντες δεν χανουν αξια στην μεταπωληση!
Mε τα καρντασια απο την Αλεξανδρουπολη Τελη και Ηλια σε ενα ανευ προηγουμενου(και επομενου) γλεντι στο Δασικο Χωριο!
17 χρονια ειναι αυτα πως περασαν,ουδεις αντεληφθη!


 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Mε τα καρντασια απο την Αλεξανδρουπολη Τελη και Ηλια σε ενα ανευ προηγουμενου(και επομενου) γλεντι στο Δασικο Χωριο!
17 χρονια ειναι αυτα πως περασαν,ουδεις αντεληφθη!


Μπάς και γνώριζες και τον Αλφρέδο...;
 
Top Bottom