Σκονισμένες Μοτο-Αναμνήσεις

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
2010, Ιουλιος με 36+βαθμους,κινησαμε απο Τοσκανη για Ανω Σαβο'ι'α σε μια απο τις ζορικες μοτο-ημερες μας,
πολλα χιλιομετρα για την 3βαλιτση ΤΑ650 αλλα η επιθυμια για ταξιδι εκανε τα παντα πιο ευκολα..
η κουραση -που φαινεται αλλωστε στο προσωπο της Αννας- εφυγε μολις αντικρυσαμε το υπεροχο ξυλινο σαλεδακι στην εξοχη των Γαλλικων Αλπεων.
(διαδρομη)
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μπορεί και το ...καλύτερο νήμα που έχω διαβάσει ποτέ σε φόρουμ.... ΜΠΡΑΒΟ
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καλό το Afrikάκι δε λέω, αλλά άψυχο ρε παιδί μου, το KLE είχε πιο πολλά γκάζια!
Λίγο! Λίγο! Λίγο! Περάσαν και 2 χρόνια... τι να λέμε....

Και... νάτος ο ρινόκερος! Γκάζι που σε τρόμαζε! Ήσουν ψηλά, τα ποδάρια σου ήταν ανοιχτά, φρένα : πούντα;




Όμως με αυτό το θηρίο δεν έκανα κανένα Ευρωπαϊκό ταξίδι κι έτσι μετά από 2 χρόνια συμβίωσης μαζί του "επέστρεψα" στο KLE.
Αλήθεια, έτσι μια απορία, έδωσες κατ εμέ, ένα πολύ καλό μοτόρι XTZ750 (το είχε ο ξάδερφος κ το έπαιρνα) και πήρες ΚΛΕ? Το ε'ιχα και το κράτησε μόνο 3 μήνες, δεν μ άρεσε καθόλου.Eκτός αν είχες άλλο λόγο. Για κάνε κ ένα XLV750 VS XTZ 750 :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
2009...
πρωινη αναχωρηση -χαραματα 05.00- απο ενα παραλιμνιο οροπεδιο της Αυστριας για Βενετια μετα απο ενα χορταστικο 10ημερο σε Βαυαρια-Αυστρια
απιστευτο κρυο/υγρασια τελος Ιουλιου με φουλ χειμερινα (ευτηχως τα ειχαμε μαζι μας).


μερικες ωρες μετα σταση σε καποιο rest area της Autostrada για καφε κ κρουασαν...αλλο ενα ταξιδι εφτανε στο τελος του.


(πως περνουν τα χρονια τελικα...)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Κάποτε ταξιδεύαμε έτσι:

Ρε μεγαλε,απ τις πιο ομορφες φωτο (και ας μην εχει ποιοτητα ληψης),το θεμα της αγγιζει πολlες ψυχες εδω μεσα νομιζω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κ

ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗΣ

Επισκέπτης
Ρε τι έχουμε ξεθάψει με αυτή την ενότητα.....
Μ.Σάββατο του 2007.Έχουμε μαζευτεί με την τότε παλιοπαρέα με οτι μηχανάκι διέθετε ο καθένας συν το lada niva του Χρήστου το οποίο χρησίμευε εκτός των άλλων και για το κουβάλημα αλυσοπρίονου,βενζίνης,κ.τ.λ.και έχουμε βγεί για την καθιερωμένη Πασχαλινή βόλτα στα γύρω βουνά της περιοχής.
...και αφού καταφέραμε να ξεπεράσουμε το πρώτο εμπόδιο για το niva...
Παναγιώτης επι το έργο...


και εδω με τον Χρήστο


...συνεχίζουμε με το κόψιμο ελάτου που μας έκλεινε τον δρόμο...








...και όταν ξεπεράσαμε και αυτό,συνεχίζουμε...
Βασίλης (Ψηλός)


Χρήστος DT-200


Αθανάσιος XL-250


Παναγιώτης CRM-250


και εγώ XR-400


...άλλο ενα πετραδάκι που νόμιζε οτι θα μας σταματούσε...


και αφού φτάσαμε στον προορισμό μας επιδοθήκαμε σε διάφορες αθλοπαιδιές...
Λεωνίδας με το CRM του Παναγιώτη




...και εγώ




μεσα και το niva...

...και εις άλλα με υγεία....!!!!
Θαναση παρα πολυ ωραιο post.
Eιστε ωραιοι..
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ρε μεγαλε,απ τις πιο ομορφες φωτο (και ας μην εχει ποιοτητα ληψης),το θεμα της αγγιζει πολες ψυχες εδω μεσα νομιζω
Δεν έχεις άδικο.. Αγγίζει ακόμα και εμένα που δεν έχω ιδέα από τα ασπρόμαυρα χρόνια... Πάντα έλεγα πως αυτοί που έζησαν τα νιάτα τους την δεκαετία του 80 είναι πολύ τυχεροί! Και τους ζηλεύω... Γνήσια χρόνια νομίζω!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αύγουστος 1993.
Μηχανές: KLE500, XT600 Benneton
Ταξίδι: Αθήνα-Ancona-Genova-San Remo (1 διανυκτέρευση)-Monaco-Nice-Cannes-Saint Tropez-Μασσαλία (1 διανυκτέρευση) -Ανδόρρα (3 διανυκτερεύσεις)-Βαρκελώνη (5 διανυκτερεύσεις).
Επιστροφή: Βαρκελώνη-Φλωρεντία (non stop, 27 ώρες ταξίδι με πολλά απρόβλεπτα και στάσεις μόνο για βενζίνες και έναν δίωρο ύπνο σε πεζοδρόμιο με υπνόσακους) Στη Φλωρεντία μείναμε άλλες 3 ημέρες.
Το χαμηλό φτερό στο XT ήταν πολύ προχωρημένο εκείνη την εποχή. Η ζελατίνα/ανεμοπροστασία στο KLE ήταν ιδιοκατασκευή δική μου, φίμπερ γκλας κομμένο με πριονάκι, λύγισμα με καμινέτο και "ντύσιμο" με το ίδιο υλικό που ντύναμε τις ποδιές στα παπιά. Δε θα ξεχάσω τα πρώτα χιλιόμετρα με αυτό το "επαγγελματικό" φόρτωμα, πίστεψα πως ούτε στη Πάτρα δε θα φτάσω... Το τι είχαν αυτές οι βαλίτσες και τα σακίδια....









 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αύγουστος 1993.
Μηχανές: KLE500, XT600 Benneton
Ταξίδι: Αθήνα-Ancona-Genova-San Remo (1 διανυκτέρευση)-Monaco-Nice-Cannes-Saint Tropez-Μασσαλία (1 διανυκτέρευση) -Ανδόρρα (3 διανυκτερεύσεις)-Βαρκελώνη (5 διανυκτερεύσεις).
Επιστροφή: Βαρκελώνη-Φλωρεντία (non stop, 27 ώρες ταξίδι με πολλά απρόβλεπτα και στάσεις μόνο για βενζίνες και έναν δίωρο ύπνο σε πεζοδρόμιο με υπνόσακους) Στη Φλωρεντία μείναμε άλλες 3 ημέρες.
Το χαμηλό φτερό στο XT ήταν πολύ προχωρημένο εκείνη την εποχή. Η ζελατίνα/ανεμοπροστασία στο KLE ήταν ιδιοκατασκευή δική μου, φίμπερ γκλας κομμένο με πριονάκι, λύγισμα με καμινέτο και "ντύσιμο" με το ίδιο υλικό που ντύναμε τις ποδιές στα παπιά. Δε θα ξεχάσω τα πρώτα χιλιόμετρα με αυτό το "επαγγελματικό" φόρτωμα, πίστεψα πως ούτε στη Πάτρα δε θα φτάσω... Το τι είχαν αυτές οι βαλίτσες και τα σακίδια....









Ρισπεκτ ναουμε :brv::brv:.

Ωραιο παντελονι:p:p:p









υγ. Που πα ρε μαστορα με ροζ κρανος πανω σε ροζ μηχανακι :pointu::pointu:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρισπεκτ ναουμε :brv::brv:.

Ωραιο παντελονι:p:p:p









υγ. Που πα ρε μαστορα με ροζ κρανος πανω σε ροζ μηχανακι :pointu::pointu:
Πήγαιναμε :secret: (...σε gay parade...) στην Ανδορρα!!!
Το Shoei αυτό το αγόρασα από το Minion στη Βεραντζερου!
 
Top Bottom