Σκουριασμένες βίδες

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Γεια χαρά σε όλους!
Μιας και έχω ξεκινήσει να ξαναφέρω σε ζωή το μηχανάκι μου μετά από αρκετό καιρό ακινησίας, βλέπω ότι έχει αρκετές βίδες που έχουν σκουριασει.

Κάποιες είναι εύκολες (έτσι υποθέτω τουλάχιστον) να τις βρω και να τις αντικαταστησω με καινούργιες, και κάποιες όχι.

Μίλησα και με το μηχανικό και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα δε θα βρω ίδιες.

Και ερχόμαστε στο ερώτημα.
Γνωρίζουμε κάποιον που να κάνει γαλβανισμα σε βίδες?
Αν κάποιος έχει πάει κιόλας και ξέρουμε ότι γίνεται αποδεδειγμένα καλή δουλειά, θα ήταν καλύτερο.




Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω κάπου έχει ξανατεθεί το ίδιο ερώτημα.
Εγώ δεν ξέρω αλλά σου κάνω παρεα.
Αντε γειά μας :friendship:
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα πριν ποσταρω.
Θα κάνω ένα search και αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το πρόβλημα λύθηκε!


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Η απλη προσωρινη λυση ειναι cocacola, μην γελατε καθολου πιανει τελεια... Η επομενη αν και οχι ακριβη, τις βγαζεις ολες και τις πας για ανοδιωση, ειναι πισω απο τα κτελ κηφισου ενας, αν ενδιαφερεσαι να ψαξω πως τον λεν...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Η απλη προσωρινη λυση ειναι cocacola, μην γελατε καθολου πιανει τελεια... Η επομενη αν και οχι ακριβη, τις βγαζεις ολες και τις πας για ανοδιωση, ειναι πισω απο τα κτελ κηφισου ενας, αν ενδιαφερεσαι να ψαξω πως τον λεν...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ψάχνω για κάτι προσωρινό.
Για δώσε παραπάνω πληροφορίες για αυτόν για την ανοδιωση.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο πάντως, βρήκα αυτό

Θα μιλήσω μαζί τους από δευτέρα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως ξέρω ότι όταν το μέταλλο αρχίζει και σκουριάζει δεν μπορείς τουλάχιστον εύκολα να το κάνεις όπως πρώτα.
Και αν θα γίνει θα είναι προσωρινό...
Μήπως να κοίταζες την αντικατάσταση τους με καινούριες κατευθείαν...?
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Πάντως ξέρω ότι όταν το μέταλλο αρχίζει και σκουριάζει δεν μπορείς τουλάχιστον εύκολα να το κάνεις όπως πρώτα.
Και αν θα γίνει θα είναι προσωρινό...
Μήπως να κοίταζες την αντικατάσταση τους με καινούριες κατευθείαν...?
Είναι και αυτό μέσα στις επιλογές, αλλά υπάρχουν δύο απορίες.
Πόσο θα κοστίσουν (εκτιμώ πολύ περισσότερο από ένα γαλβανισμα) και αν και πότε θα έρθουν (aprilia γαρ....)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Σε παρόμοια περίπτωση ,αν σε βοηθάει, είχα πάει Σπύρου Πάτση σε βιδαδικο και τις είχα βρει όλες.

Η διαφορά ήταν ότι η μαμά βίδες είχαν κεφάλι μετά μέταλλο και μετά ξεκίναγε το σπείρωμα. Αυτές που βρήκα ήταν όλο σπείρωμα. Ολόιδιες ομως,μήκος σπείρωμα κεφάλι.

Κόστος πολύ μικρο και είχα πάρει και παραπάνω για καβατζα.

Δες και εκεί.

Αλλιώς Δαμιγος προς Νέα Φιλαδέλφεια

Στο λέω αυτό για να μην μπλέξεις με ανοδιωσεις και τέτοια. Και πιθανόν θα έχει και κόστος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω ότι η λύση του Γιώργου αποπάνω είναι και η πιο συμφέρουσα... ;)
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Σε παρόμοια περίπτωση ,αν σε βοηθάει, είχα πάει Σπύρου Πάτση σε βιδαδικο και τις είχα βρει όλες.

Η διαφορά ήταν ότι η μαμά βίδες είχαν κεφάλι μετά μέταλλο και μετά ξεκίναγε το σπείρωμα. Αυτές που βρήκα ήταν όλο σπείρωμα. Ολόιδιες ομως,μήκος σπείρωμα κεφάλι.

Κόστος πολύ μικρο και είχα πάρει και παραπάνω για καβατζα.

Δες και εκεί.

Αλλιώς Δαμιγος προς Νέα Φιλαδέλφεια

Στο λέω αυτό για να μην μπλέξεις με ανοδιωσεις και τέτοια. Και πιθανόν θα έχει και κόστος.
Στην αρχή αυτό ήθελα να κάνω αλλά μου είπε ο μηχανικός μου ότι κατά πάσα πιθανότητα δε θα βρω ίδιες.

Θα κάνω μια σύγκριση τιμών για κάθε περίπτωση και θα προχωρήσω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!



Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εξαρταται τι βιδες ειναι αυτες που θες να επαναφερεις.

Αν ειναι βιδες για φερινγκ, πλαστικα, ζελατινα κτλ υπαρχουν ετοιμα κιτακια σε ο,τι χρωμα θες κιολας στο ebay.
Aν ομως ειναι βιδες που κρατανε δαγκανες, μαρσπιε, δισκοπλακες, βασεις μοτερ, ψαλιδι κτλ κτλ δηλαδη ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ βιδες, τοτε αντικατεστησε τες ΟΛΕΣ με ιδιες, εστω κι αν δεν εχουν το ιδιο κεφαλι. Αυτο που σε νοιαζει ειναι να εχουν α) την ιδια αντοχη β) το ιδιο σπειρωμα και πασο και γ) το ιδιο "πατημα" κεφαλιου. Αν ειναι αλενοβιδες αντι για philips ή αν ειναι τορξ αντι για αλεν δεν σε ενδιαφερει.

Απο εκει και περα, η κοκακολα εχει γινει myth busted για αφαιρεση σκουριας παμπολλες φορες. Τα μονα που αφαιρουν τη σκουρια εκτος απο το τριψιμο ειναι η ηλεκτρολυση ή το βυθισμα σε οξυ. Το υδροχλωρικο οξυ μετατρεπει τη σκουρια σε μεταλλο αφαιρωντας τα οξειδια, οποτε η βιδα θα μαυρισει εκει που ειχε σκουρια. Το ακουαφορτε αφαιρει τελειως τη σκουρια αλλα σχεδον παντα τρωει και το μεταλλο.

Αν οι βιδες που θες να φτιαξεις ειναι διακοσμητικες/φερινγκ , μπορεις να παρεις ενα σετακι γυαλισματος μεταλλων για δραπανο σαν το παρακατω και να τις κανεις μονος σου, ωστε να καθαρισουν και να γυαλισει το κεφαλι. Το λεω αυτο γιατι συνηθως οι μηχανικες βιδες που κρατανε φορτια δεν ειναι τυπου που γυαλιζονται. Παρ'ολα αυτα αν και σε αυτες η σκουρια ειναι μονο επιφανειακη και θες να το κανεις μονο για αισθητικους λογους, με ενα σβουρακι συρματοβουρτσας παλι θα κανεις δουλεια.

 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Κατα 99% σαυτον ειχα παει Δημητρακόπουλος 2103468029 Ορφέως 176, Βοτανικός


Παιδες οι βιδαδες δεν εχουν τα παντα δυστυχως πχ πισω βιδες για γραναζι και βιδες για δισκοπλακες δεν βρηκα σε κανεναν δυστυχως, και εδωσα πολλα λεφτα στην χοντα για να τις παρω καινουργιες...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κατα 99% σαυτον ειχα παει Δημητρακόπουλος 2103468029 Ορφέως 176, Βοτανικός


Παιδες οι βιδαδες δεν εχουν τα παντα δυστυχως πχ πισω βιδες για γραναζι και βιδες για δισκοπλακες δεν βρηκα σε κανεναν δυστυχως, και εδωσα πολλα λεφτα στην χοντα για να τις παρω καινουργιες...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε 'συ κυκλοφορούν έτοιμα σετ aftermarket για βίδες γραναζιού και δίσκων!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Σπύρου Πάτση ή Ντέτσικα στη Νέα Ιωνία! Πας με τις βίδες στο χέρι και σου δίνουν ίδιες ανοξείδωτες εξαιρετικά φτηνά. Ίσως να διαφέρει απλά το κεφάλι. Το έχω κάνει σε άπειρες βίδες! Απλά δε θα έχουν βιδες με περίεργο σπείρωμα. Πχ για βιδες δαγκάνας Ducati δεν είχα μπορέσει να βρω πουθενά κ είχα πάρει ΟΕΜ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οπως λεει και ο k0k0s παραπανω οι περισσοτερς βιδες μπορουν να βρεθουν ειτε σαν σετ ειτε (ακομα καλυτερα) μεμονομενα "με το κιλο"
Ομως ολες οι βιδες απο θεμα αντοχης δεν ειναι ιδιες και ειναι τεραστιο λαθος σε κρισιμα σημεια να βαλουμε οτι πεσει στα χερια μας
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Χρηστο skrat θα ρωτησω την Δευτερα στη δουλεια αν χανουν σε αντοχη ή εμφάνιση και θα σου πω.
Και μπανια εχουμε και απ ολα.
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Χρηστο skrat θα ρωτησω την Δευτερα στη δουλεια αν χανουν σε αντοχη ή εμφάνιση και θα σου πω.
Και μπανια εχουμε και απ ολα.
Τέλεια.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Φιλε skrat σου κάνω copy paste οτι ακριβως ειχα μεταφέρει στον φιλο lospsi που ειχε το ιδιο προβλημα.

Καμια αλλη λυση εκτος αν αγορασεις τις δικες του εργοστασιακες δεν ειναι αξιοπιστη. Γαλβανισμος και μονο γαλβανισμος.



"Καλησπέρα φίλε μου, σχετικά με τις βίδες.. Κατά πάσα πιθανότατα να μην μπορέσεις να βρεις στο εμπόριο τις ίδιες βίδες πάρα μόνο στην μαμα εταιρεία και λογικά θα πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά. Εγω έστειλα 25 τμχ βίδες σε ένα γαλβανιστηριο στην Θεσσαλονίκη και τις έκανε σαν καινουριες. Λέγεται Galvanica. Ψάξτο στο ίντερνετ

https://www.xo.gr/profile/profile-907524627/el/
www.xo.gr
xo.gr

Πλήρωσα 10 ευρώ για την δουλειά που θέλει αυτός και όσο στοιχησαν τα μεταφορικά


Να ξέρεις ότι αυτός ο κύριος που μίλησα μαζί του όταν ήταν να τις στειλω, μου είπε ότι δεν τον νοιάζουν τα τεμάχια γιατί τις βουταει μαζί με άλλα υλικά προς γαλβανισμο. Υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση και αν παίρνεις το ρίσκο εσύ φυσικά, να χαθεί κάποια βίδα κατά την εξαγωγή τους από το καζανι. Εγώ ήμουν τυχερός και δεν έχασα καμία. Να τις μετρήσεις για να ξέρεις και εσύ πόσες έστειλες, αλλά και αυτός φυσικά... Απλά αν χαθεί κάποια δεν θα πάρει αυτός την ευθύνη.
Αυτή η εταιρεία κάνει γαλβανισμους σε μεγάλες μεταλλικές κατασκευές.. Οπότε τις βίδες τις βάζει μαζί με αυτά..

Δεν έχω κάποιο όφελος από αυτόν και δεν τον γνωρίζω. Απλά προσπαθώ να σου δείξω τον εύκολο, τον πιο οικονομικό και τον πιο γρήγορο τρόπο.

Τα είχα δοκιμάσει και έχω όλα και δεν έβγαλα άκρη. (¨Έψαχνα περίπου ένα μήνα να βρω λύση)
Πολύ μεγάλη δυσκολία στην επισκευη τους και μετά από πολύ μεγάλο ψάξιμο τον βρήκα. Και μετάνιωσα που δεν έστειλα όλες τις βίδες που είχαν πρόβλημα.

Πάρε εκεί τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου. Δεν ασχολείσαι καθόλου, θα τις στείλεις όπως είναι και τις καθαρίζει αυτός. Εγώ τις έστειλα παρασκευή από Πάτρα και τις είχα στα χέρια μου την επόμενη Παρασκευή.
Θα τις είχα νωρίτερα, απλά δεν πρόλαβα μεσοβδόμαδα να τον καλέσω.
Απλά στο κουτί που θα τις βάλεις να του γράψεις πόσα τεμάχια είναι ώστε να ξέρεις και εσύ και αυτός. Και αν και εφόσον τις στείλεις, να νοιαστείς να τον καλέσεις μετά από δύο μέρες να δεις τι γίνεται."


Μιλάμε να κάνεις γαλβανισμό διότι αν βλέπω καλα οτι έχεις tuono, τοτε θα εχεις και περίεργες βίδες. Αν μιλάμε για απλή βίδα, τότε κανε ενα κοπο να ψαξεις στο εμπόριο.
Αλλιώς πρόσεχε τον κωδικο που έχουν στο κεφάλι τους. Αυτο υποδηλώνει το κραμα και την σκληροτητα.

Μπορει στο εμποριο να βρεις ιδια βιδα αλλα να διαφερει στην σκληροτητα. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ!

Πχ Προσεξε τις βιδες απο δισκοφρενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom