Σλοβενία κ πέριξ

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα στην παρέα! Τριτη βράδυ Bitola για να είμαι Τετάρτη Αλβανία:


Το vermosh μου άρεσε αλλά όχι όσο η διαδρομή Plav Kolasin

Διανυκτέρευση εδώ


Πρωινό ξεκίνημα γιατί η μερα προμηνύεται δύσκολη! Στο Κοτορ άφησα και το στίγμα της ομάδας:


Παραλαβή γυναίκας από Dubrovnik και συνέχιση μέχρι Λιουμπλιάνα! Η χθεσινή μέρα από τις πιο δύσκολες που έχω κάνει! Σχεδόν 1000 χλμ με αρκετό επαρχιακό κ αρκετή ζέστη! Σήμερα κ αύριο (ισως κ λόγο Κυριακή) εξερεύνηση Σλοβενιας, μάλλον με βροχή!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλα να περασειςςςςς!!!!! Αμα χρειαστεις τιποτα παρε τηλεφωνο που τα χω προσφατα....καλο υπολοιπο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το ξυλινο σπιτακι που ειναι?καλη συνεχεια φιλε
Το Μαυροβούνιο και η Σερβία είναι γεμάτο τέτοια.
Του Χρήστου πρέπει να είναι στο κολαζιν.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
το ξυλινο σπιτακι που ειναι?καλη συνεχεια φιλε
Σωστά, αμεσως μετά το kolasin! Εντελώς τυχαία, γιατί βράδιασε και έψαχνα κάπου να μείνω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστά, αμεσως μετά το kolasin! Εντελώς τυχαία, γιατί βράδιασε και έψαχνα κάπου να μείνω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Έκανες την ανάβαση για Ζαμπλιακ?
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Έκανες την ανάβαση για Ζαμπλιακ?
Όχι, αλλά πρέπει να αξίζει, ε; Επρεπε 09:00 τοπική να παραλάβω τη γυναίκα μου από αεροδρόμιο Dubrovnik, όποτε εφυγα από kolasin 06:00 τοπική για να προλάβω (απλά πέρασα από lovcen, Kotor κ perast)! Τριτη απόγευμα αφήνω γυναίκα Βουδαπέστη να πάρει το αεροπλάνο για Σαλονικη! Εγω θα γυρίσω 1-2 μερες αργότερα κ σκέφτομαι είτε μέσω Ρουμανία όπως εσείς (έχω ξαναπάει αλλά έχω εκκρεμότητα transalpina με καλό καιρό γιατί δεν έβλεπα τίποτα), είτε πάλι μέσω Κροατιας, Βοσνιας κ Μαυροβουνιου! Θα παίξει ρόλο κ ο καιρος! Η αλήθεια είναι ότι το Μαυροβούνιο μου άφησε εξαιρετικά θετικά εντύπωση κ θα ήθελα να ξαναπεράσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Χρήστο, πολύ ωραία βόλτα...πρόσεχε στο παραλιακό για και από Dubrovnik...

Ljubliana υπέροχα....!
Ευχαριστώ! Το κάναμε χθες αυτό το κομμάτι! Οντως πολύ κίνηση! Πετύχαμε κ ένα τροχαίο με σκουτερά! Δεν τον είδα, αλλά μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος! Δεν με ενθουσίασε πάντως! Μοιάζει με ακτη Αμαλφι που εκανα πέρσι αλλά πολύ λιγότερο γραφικό! Το παραλιακό κομμάτι στο Μαυροβούνιο μου άρεσε πολύ περισσότερο!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι, αλλά πρέπει να αξίζει, ε; Επρεπε 09:00 τοπική να παραλάβω τη γυναίκα μου από αεροδρόμιο Dubrovnik, όποτε εφυγα από kolasin 06:00 τοπική για να προλάβω (απλά πέρασα από lovcen, Kotor κ perast)! Τριτη απόγευμα αφήνω γυναίκα Βουδαπέστη να πάρει το αεροπλάνο για Σαλονικη! Εγω θα γυρίσω 1-2 μερες αργότερα κ σκέφτομαι είτε μέσω Ρουμανία όπως εσείς (έχω ξαναπάει αλλά έχω εκκρεμότητα transalpina με καλό καιρό γιατί δεν έβλεπα τίποτα), είτε πάλι μέσω Κροατιας, Βοσνιας κ Μαυροβουνιου! Θα παίξει ρόλο κ ο καιρος! Η αλήθεια είναι ότι το Μαυροβούνιο μου άφησε εξαιρετικά θετικά εντύπωση κ θα ήθελα να ξαναπεράσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Κατέβα Μαυροβούνιο... Είναι κούκλα.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Σήμερα πήγαμε προς Postojna για τις σπηλιές! Το λυπήθηκα το 50ευρω και δεν μπήκα! Έχουμε κ στην Ελλάδα σπηλιες :) ! Πήγαμε ομως στο κάστρο Predjama λιγο παρακάτω:


Εκεί συνάντησα κ έναν Τσέχο φουλ χωμάτινο, με το προηγούμενο tenere, ο οποιος από τα σπαστά αγγλικά μου είπε ότι είτε πήρε μέρος, είτε πήγε για υποστήριξη σε αγώνα στις Σέρρες! Σε ερώτηση μου, αυτού δεν του φαίνεται βαρύ :) !

Στην επιστροφή άνοιξαν οι ουρανοί κ η οδήγηση έγινε πολύ δύσκολη:


Ο τύπος πίσω με το R80, πάνω από 70 σίγουρα, με τη γυναίκα του, σταμάτησαν για αδιάβροχα και αφού ανταλλάξαμε χαιρετισμούς συνέχισε στην αντίθετη κατεύθυνση!

Παρα τη βροχή, ψάξαμε και κάτι άλλες σπηλιές, skocjan! Μπήκαμε σε βατό χωματόδρομο, αλλά φτάσαμε σε αδιέξοδο κ είπα να μην το παρατράβηξω με το zzr και με βροχή, οπότε γύρισα! Με το DAKAR παντως θα συνέχιζα! Δωμάτιο, ανασυγκρότηση κ βόλτα Λουμπλιάνα!

Ελπίζω αύριο να μην βρέχει τόσο πολύ! Είδωμεν!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kατεβα Μαυροβουνιο μεχρι ... Αγιο Στεφανο (Sveti Stefan) και στο Πετροβατς στριψε προς Ποντγκοριτσα. Απο εκει ανεβα προς Νικσιτς και Ζαμπλιακ, προς τα συνορα με Σερβια στο Πρεπολιε, προς τα πανω προς Τσατσακ, και απο εκει κατεβα για Ελλαδα απο Νις, Σκοπια κτλ. Παρε κανενα φλισακι απο Ποντγκοριτσα, θα σου χρειαστει εαν δεν εχεις επενδυσεις μαζι.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Κατέβα Μαυροβούνιο... Είναι κούκλα.
Με έπεισες και δεν πείθομαι κ ευκολα :) ! Αν δεν είναι πολύ άσχημος ο καιρός αυτό θα κάνω!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Kατεβα Μαυροβουνιο μεχρι ... Αγιο Στεφανο (Sveti Stefan) και στο Πετροβατς στριψε προς Ποντγκοριτσα. Απο εκει ανεβα προς Νικσιτς και Ζαμπλιακ, προς τα συνορα με Σερβια στο Πρεπολιε, προς τα πανω προς Τσατσακ, και απο εκει κατεβα για Ελλαδα απο Νις, Σκοπια κτλ. Παρε κανενα φλισακι απο Ποντγκοριτσα, θα σου χρειαστει εαν δεν εχεις επενδυσεις μαζι.
Κατατοπιστικός! Οι οδηγίες έγιναν ήδη screenshot για αποθήκευση κ εύκολη πρόσβαση!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μας αφηνεις χωρις τροφηηηη....περιμενουμε φωτο να αρρωστησουμε λιγοόοο...καλο υπολοιπο ταξιδιου

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Μας αφηνεις χωρις τροφηηηη....περιμενουμε φωτο να αρρωστησουμε λιγοόοο...καλο υπολοιπο ταξιδιου

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χαχα! Δυστυχως η βροχή επιμένει ασταμάτητη και έτσι ούτε μακριά πηγαίνουμε, ούτε βλέπουμε αυτά που θελουμε, ούτε πολλες φωτό βγάζουμε! Ήδη μείναμε πίσω στο χρονοδιάγραμμα κ σκέφτομαι τι να εξαιρέσω! Χθες Λιουμπλιάνα άλλη μια φορά, μετά Kamnik κ καταλήξαμε Kranjska Gora με καταρρακτώδη βροχή!

Η θέα από το κάστρο της Λουμπλιάνα :


Το kamnik όμορφο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Πετύχαμε κ τοπικό πανηγύρι με μικροπωλητές αλλά δεν είχα που να βαλω τα σαλάμια :) :


Παρατήρηση: οι τιμές όσο απομακρύνεσαι από Λουμπλιάνα πέφτουν κατακόρυφα! Για παράδειγμα στο kamnik δώσαμε 3.40€ για δυο διπλούς εσπρέσο! Στην πρωτεύουσα δε θα έφταναν ούτε για έναν!

Στο τέλος και ενώ η βροχή δυνάμωνε καταλήξαμε Kranjska Gora με την ελπίδα να σταματήσει σήμερα να βρέχει κ να δούμε καμία ομορφιά!

Μου έκανε εντύπωση γιατι έβλεπα παντού Harley! Μετά έμαθα ότι έχουν μια συνάντηση αυτές τις μερες!

Και ένας μονόδρομος από τους καινούργιους:


Καλημέρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δεν ξερω αν το πετυχες Λιουμπλιανα καθε παρασκευη αν δεν κανω λαθος παιζει ενα ανοιχτο food market καπου εκει στο κεντρο φοβερο...δεν χανετι..φτηνο και μπορεις να δοκιμασεις απειρα ωραια φαγητα.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Όχι δεν το πέτυχα! Παρασκευή πήγαμε Postojna κ λόγω βροχης επιστρέψαμε βράδυ Λουμπλιάνα μόνο για φαΐ! Χθες θέλαμε να κάτσουμε λίγο ακόμα αλλά ξεκίνησε απότομα η βροχή και βάλαμε αδιάβροχα να φύγουμε αρον αρον!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Top Bottom