Σλοβενία..μέσω που?

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Καλησπέρα.. Έχω 8 διανυκτερεύσεις σε κανενα δεκαήμερο και λέω πως προλαβαίνω να ανέβω μέχρι Σλοβενία,Vršič Pass και λίμνες. Έλεγα να ανεβω μέσω οχρίδας πρώτη στάση και μετά Κότορ. Τρίτη μέρα περνώντας dubrovnic(δεν ξέρω αν αξίζει mostar τη μέρα) να μείνω Bihac λογω οικονομικής διαμονής και είτε ανηφορίζω είτε παω πλίτβιτσε μια μέρα και ξαναγυρνάω πίσω. Μπορώ βέβαια να βάλω kravice στο μενου και κάτι άλλο και να μην θυσιάσω μέρα στο plitvice.Υπάρχουν σημεία να μην παραλείψω?

Σλοβενία πρέπει να μελετήσω τη διαδρομή,κυκλικό skofja loka,napoleon bridge, πασο και γύρισμα απο bled.

Θα είμαι δικάβαλο μια μηχανή,παίζει και αυτό το ρόλο του. Υπολογίζω μόνο μια φορά να μείνω στο ίδιο μέρος δύο βράδια εκτός αν κάνω πλίτβιτσε που ίσως μείνω δύο μέρες Bihac.

Ότι ιδέα έχετε, βαράτε.. :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βαλε στο μυαλό σου ότι Μαυροβούνιο και εκεί τριγύρω καιγονται
Και αυτή την εποχή στα παραλια γίνεται της παλαβης από κόσμο?
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Ειδικά το 2ο που ανέφερε ο maniacος είναι βαρύ σε συνδιασμό με τη ζέστη. Την κίνηση δε θα τη γλυτώσεις...

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Τα έχω κάνει όλα αυτά τα μέρη, αλλο ταξίδι είναι για εμένα Μαυροβούνιο και Κροατία και άλλο Σλοβενία. Εάν τα βάλεις και τα τρία δεν σου φτάνουν 8 μέρες. Στα παράλια γίνεται ο χαμός όπως είπαν οι προηγούμενοι αυτήν την εποχή. Οπότε η λογικά θα κάνεις Μαυροβούνιο και Κροατία η Σλοβενία και να ανέβεις από Σκόπια Σερβία Κροατία για γρήγορα από Εθνική οδό, και το καλό είναι ότι από Σλοβενία μπαίνεις Αυστρία εάν θες μια γύρα η Ιταλία.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: sek

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Έμπα σε πλοίο από Πάτρα μεσημέρι η' βραδυ από Ηγουμενίτσα κ την άλλη μέρα το βράδυ θα έχεις ήδη μπει Σλοβενια κ μάλιστα στα καλά κομμάτια της.
Θα γλιτώσεις κ την ζέστη, κίνηση, φωτιές.
Στο κατέβα αφού θες πιάσε Βαλκάνια..
 

katsab

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW GS 1200 R
Αφού θέλεις Σλοβενία ,άσε όλα τα άλλα. Η Σλοβενία πέρα από τα πολύ γνωστά που ανέφερες,κρύβει και πολλά άλλα. Για μένα οι επιλογές είναι δύο.
1. Σκόπια ,Σερβία (διανυκτέρευση)
Και την άλλη μέρα πιάνεις Λιουμπλιάνα.
2. Καράβι μεχρι Βενετία και μεσημέρι είσαι Σλοβενία.
Τα άλλα άστα για επόμενα ταξίδια(2 τουλάχιστον).
Καλό ταξίδι.
 

katsab

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW GS 1200 R
Επίσης πρέπει να ανέβεις στο Mangard στα σύνορα με την Ιταλία. Ένα ωραίο πάσο που στην κορυφή του αξίζει να βάλεις αθλητικά και να ανέβεις λίγο πιο πάνω και να απολαύσεις απίστευτη θέα. Για ότι θέλεις στείλε μνμ για προτάσεις . Μην έχεις στο μυαλό σου μόνο την bled και το vricic.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Άμα πας bled πήγαινε κ μια λίμνη bohini έχει ωραία διαδρομή περίπου 20χλμ.. Επίσης και στις δύο λίμνες κολυμπούν..
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Στα παράλια και μαυροβούνιο εχω πάει και το 17 με τιγκα κόσμο, θα τα καταφέρω θεωρω. Το πρόβλημα είναι οι φωτιές.
Στην ουσία δεν είχα σκοπο να δω κατι απο κροατία εκτός μια στάση dubrovnik για φαγητό και σερβία διανυκτερεύση και διέλευση.

Οι δύο επιλογές που αναφέρει ο Katsab πάντως ειναι σωστές.
Επίσης θέλω όσο το δυνατόν να οδηγήσω,να δω δηλαδή μέρη που δεν μπορώ να πάω αεροπορικώς και να τα περπατήσω (πρωτεύουσες κυρίως κτλ)

Επίσης, ευχαριστώ για την τροφή για σκέψη!
 
Top Bottom