Σοβαρό ατύχημα στο Νορβηγικό TET

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι, εχεις δικιο, δεν ειναι ουτε φετιχ ουτε αυτοσκοπος. Ειναι αναγκη να εχεις το δικο σου σπιτι!!!!!!!
Για τον Έλληνα.... Λεμεεεε
Δεν το σκέφτονται έτσι οξω
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι, εχεις δικιο, δεν ειναι ουτε φετιχ ουτε αυτοσκοπος. Ειναι αναγκη να εχεις το δικο σου σπιτι!!!!!!!
Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αναγκη να εχουμε ιδιοκτητο σπιτι.
Δεν ξερω αν ειναι σε ολο τον κοσμο αυτη η νοοτροπια και πολυ θα ηθελα να μαθω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω στο λέω "ξανα αγοράζουν"!
Ειδικά στη Νορβηγία που έχει από τα μεγαλύτερα ποσοστά έκτασης γης ανά κάτοικο. Αν δεν μένεις Όσλο βρίσκεις εύκολα παντού.
Χρειάζεσαι "μόνο" 15% της αξίας του σπιτιού/διαμερίσματος και παίρνεις δάνειο.
Εαν εσυ το βρισκεις λογικο, να εχεις σπιτι δικο σου, να το πουλησεις (ειδικα για τετοιο λογο) και μετα να χρεωθεις για αλλο σπιτι........................ παω πασο!!! Δεν εχω λογια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε, βασικά, αυτό με το σπίτι, σόρι κιόλας, όχι. Ήταν όπως τα λέτε πριν αποφασίσει σειρά κυβερνήσεων να μας κάνει ενοικιαστές της περιουσίας μας, με σπιτονοικοκύρη το κράτος. Και να μας χρεώνει και τα δωράκια στους κομματικούς φίλους εκω ετμεαρ κλπ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εαν εσυ το βρισκεις λογικο, να εχεις σπιτι δικο σου, να το πουλησεις (ειδικα για τετοιο λογο) και μετα να χρεωθεις για αλλο σπιτι........................ παω πασο!!! Δεν εχω λογια
μπορεί να έχεις "δικό σου" σπίτι με δάνειο, πουλάς, εξοφλάς, κρατάς το υπόλοιπο και παίρνεις άλλο με τον ίδιο τρόπο.
πολύ πολύ συχνό φαινόμενο έξω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εαν εσυ το βρισκεις λογικο, να εχεις σπιτι δικο σου, να το πουλησεις (ειδικα για τετοιο λογο) και μετα να χρεωθεις για αλλο σπιτι........................ παω πασο!!! Δεν εχω λογια
ξέρεις πιο είναι το παράδοξο και παράλογο?
πριν φύγω από Ελλάδα (ακριβώς 10 χρόνια πριν και σε ηλικία 30 χρονών) είχα κι εγω άλλα μυαλά και αντιλήψεις.
εγώ ούτε θα σε πείσω ούτε θα προσπαθήσω καν, απλά με ενοχλεί όταν βλέπω απόλυτους ανθρώπους

δεν σου είπα ότι θα το έκανα. Να πουλήσω το σπίτι μου στην Ελλάδα για να ταξιδέψω, αλλά εδω πάνω μάλλον θα το έκανα, αν ήθελα τόσο πολύ να ταξιδέψω
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ο καθένας κάνει ότι θέλει με την περιουσία του.
Τιποτα δεν παίρνουμε μαζί μας, εκτός τα μπετα που φτιάχνω εγω
Το νου σας
Τα δικα μου τα θελω 30/37 , να μην περναει νερο μεσα, και δε θελω μαρμαρα, μια ωραια τσιμεντοκονια θελω να μου βρεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν συζητάμε αυτό (πλέον), την ευκολία της αλλαγής κατοικίας έξω συζητάμε. Στην Αγγλία που έχω παραδείγματα, πολύς κόσμος κάνει flipping σε ακίνητα, αγοράζει μένει ένα δυό χρόνια και αλλάζει, είτε λόγω αλλαγής τόπου εργασίας (επίσης το κάνουν συχνά), είτε λόγω αξίας ακινήτου (ακρίβυνε μιά περιοχή, παίρνει το κέρδος του και πάει κάπου πιο χαμηλά που ίσως ανέβει).


Τα δικα μου τα θελω 30/37 , να μην περναει νερο μεσα, και δε θελω μαρμαρα, μια ωραια τσιμεντοκονια θελω να μου βρεις.
πως θα βάλουν τον επόμενο δεν σκέφτεσαι, ρώτα και εμάς τι τραβάμε με την γερουσία στο σόι...
για αυτό ζηλεύω τα νεκροταφεία στα χωριά, στο καλύτερο σημείο δίπλα στο χωριό με την καλύτερη θέα τα έχουν, μπαίνεις και τέλος.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ξεκαθαρα Ελληνικο χαρακτηριστικο αυτο με το σπιτι.
Επειδη προσφατα εκλεισα τα 30, σκεφτομουν την αγορα σπιτιου...

Θες 30%-50% μπροστα (δηλαδη την οικονομικη ασφαλεια σου) και τα υπολοιπα δοσεις.
Να ξεχρεωσω στα 65 μου να πω επιτελους εχω σπιτι....

Θεωρω καλυτερη εξασφαλιση, να προσεξεις την πηγη του εισοδηματος σου, διαμοιρασμος κεφαλαιου, μικρες επενδυσεις κτλ κτλ, παρα την στεγη.
Αν εχεις εισοδημα μενεις οπου θες, στην τελικη.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ολα ξεκινανε και τελειωνουν στο εισοδημα.
Δεν θα γραψω για οικομικα μοντελα κτλ ... ο καθενας ξερει.

Θα το πω αναποδα ομως, Εαν εχεις σταθερο εισοδημα , 4μελή οικογενεια (πχ) και εισαι καμια 10ρια χρονια στο ενοικιο, τα βλεπεις τα υπολογιζεις και βλεπεις πως ταιζεις με ενοικια ενα βαρελι χωρις πατο.
Τουλαχιστον σε μια αγορα, στο τελος του δανειου ή και νωριτερα μπορεις να το πουλησεις, σε μια όποια αυξημενη αξια-εστω και την ιδια) και να "παρεις" πισω τα ενοικια απο το βαρελι....

ΤεςΠα...

-Παλι με χρονια, με καιρους, παλι δικα μας θα'ναι...-
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ολα ξεκινανε και τελειωνουν στο εισοδημα.
Δεν θα γραψω για οικομικα μοντελα κτλ ... ο καθενας ξερει.

Θα το πω αναποδα ομως, Εαν εχεις σταθερο εισοδημα , 4μελή οικογενεια (πχ) και εισαι καμια 10ρια χρονια στο ενοικιο, τα βλεπεις τα υπολογιζεις και βλεπεις πως ταιζεις με ενοικια ενα βαρελι χωρις πατο.
Τουλαχιστον σε μια αγορα, στο τελος του δανειου ή και νωριτερα μπορεις να το πουλησεις, σε μια όποια αυξημενη αξια-εστω και την ιδια) και να "παρεις" πισω τα ενοικια απο το βαρελι....

ΤεςΠα...

-Παλι με χρονια, με καιρους, παλι δικα μας θα'ναι...-
Εγώ ξεχρεωνω το σπίτι που αγόρασα το 2000,με δόση δανείου όσο πλήρωμα ενοίκιο και με τρομερες αλλαγές στα οικονομικά μας τα τελευταία χρόνια... Ανεργία συζύγου κλπ ομορφιες.
Αν η αγορά σπιτιού δεν σε "κλείνει" από την υπόλοιπη ζωή, είναι μια χαρά.
Αν για ένα κ@λοσπιτο δεν θα ανασαίνεις τα υπόλοιπα χρόνια σου, να το βράσω.
Τα χρόνια περνάνε και δεν ξαναγυρνανε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
μπορεί να έχεις "δικό σου" σπίτι με δάνειο, πουλάς, εξοφλάς, κρατάς το υπόλοιπο και παίρνεις άλλο με τον ίδιο τρόπο.
πολύ πολύ συχνό φαινόμενο έξω.
Δικο σου σπιτι, αλλα με δανειο...................... σορρυ αλλα δεν λογιζεται σαν δικο σου σπιτι!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ο καθένας κάνει ότι θέλει με την περιουσία του.
Τιποτα δεν παίρνουμε μαζί μας, εκτός τα μπετα που φτιάχνω εγω
Το νου σας
Γνωστες αυτες οι θεωριες................ επι της ουσιας ομως.............???????
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γνωστες αυτες οι θεωριες................ επι της ουσιας ομως.............???????
Άντε πάλι...
Κάνεις ότι θέλεις την περιουσία σου.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ξέρεις πιο είναι το παράδοξο και παράλογο?
πριν φύγω από Ελλάδα (ακριβώς 10 χρόνια πριν και σε ηλικία 30 χρονών) είχα κι εγω άλλα μυαλά και αντιλήψεις.
εγώ ούτε θα σε πείσω ούτε θα προσπαθήσω καν, απλά με ενοχλεί όταν βλέπω απόλυτους ανθρώπους

δεν σου είπα ότι θα το έκανα. Να πουλήσω το σπίτι μου στην Ελλάδα για να ταξιδέψω, αλλά εδω πάνω μάλλον θα το έκανα, αν ήθελα τόσο πολύ να ταξιδέψω
Πολυ μου αρεσει οταν καποιος λεει την γνωμη του, να χαρακτηριζεται απόλυτος, ενω η γνωμη ή οι γνωμες αλλων, οχι!!!!!!!!!!!!! Ειδικα εαν συμπιπτουν με καποιους αλλους........ η ισχυς εν τη ενωση!!!



Το ¨μαλλον¨ που εγραψες, κανει τη μεγαλη διαφορα!!!! Απο το μαλλον, μεχρι το πουλαω το σπιτι για ενα ταξιδι, απεχουν παρα πολλες..........λογικες και σωστες σκεψεις!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Δικο σου σπιτι, αλλα με δανειο...................... σορρυ αλλα δεν λογιζεται σαν δικο σου σπιτι!!!!
Θα ειχα 200 χιλιαρικα και θα τα εριχνα στα τσιμεντα? Jamais!!!!!!!!!
 
Top Bottom