Σοβαρό ατύχημα στο Νορβηγικό TET

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τελικά, η υγεία του παιδιού πως είναι ? Θα αποζημιωθούν για τις σωματικές βλάβες ? Για τις υλικές ζημιές ?
Νομίζω πως αυτό θα έπρεπε να ενδιαφέρει κι όχι αν μπορώ να αγοράσω σπίτι στην Νορβηγία και με ποιο τρόπο...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άντε πάλι...
Κάνεις ότι θέλεις την περιουσία σου.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Φυσικα και κανει ο καθενας οτι θελει στην περιουσια του και
φυσικα υπαρχει το σωστο και το λαθος!!!!!!!!!!!!

Ασε τις γενικοτητες και απαντησε εαν θελεις σε κατι συγκεκριμενο: Θα πουλαγες το σπιτι σου για μια βολτα με την μηχανη;;;;
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Και εδω πάνω (σκανδιναβία) παίρνεις άδεια άνευ αποδοχών για όσο διάστημα θες και επιστρέφεις στο πόστο σου μετά.
Αρκεί να ενημερώσεις το αφεντικό σου 2 μήνες νωρίτερα. Μετά είναι ευθύνη του αφεντικού να βρει τη λύση και αντικαταστάτη.

Μπορώ να αναφέρω κι άλλα αρκετά, αλλά ας μείνουμε στο γεγονός ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν είναι χαζό και θα "ξανα αγοράσει" διαμονή.
Το αυτό.....

Στις περισσότερες δυτικές χώρες εκτός Ελλάδας, η ιδιοκτησία έχει τελείως μα τελείως διαφορετική έννοια. Όλα έχουν αξία αγοράς, μεταπώλησης και επένδυσης.
Επίσης η κληρονομιά σε ακίνητα είναι ανήκουστη και όταν υπάρχει γίνεται ρευστό που επενδύεται αλλού.
Σχεδόν κανείς δεν μένει στο σπίτι των γονιών του, πόσο μάλλον των παππούδων του. Επίσης πολύ μικρό ποσοστό έχουν ρίζες ή είναι ντόποιοι εκεί που μένουνε ακόμα και στην επαρχία.
Είναι εντελώς διαφορετική και η νοοτροπία και όλο το σύστημα που τους στηρίζει. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με Ελλάδα όλο αυτό.
Θα μπορούσαμε ίσως να μπούμε σε διαδικασία σύγκρισης μόνο αν είχαμε εδώ μια οικονομική και εργασιακή στεθερότητα και ασφάλεια (και πάλι η νοοτροπία είναι τόσο διαφορετική που είναι πάρα πολύ δύσκολο).
Από κει και πέρα όλες οι συγκρίσεις είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Περαστικά κι αγύριστα στα παιδιά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φυσικα και κανει ο καθενας οτι θελει στην περιουσια του και
φυσικα υπαρχει το σωστο και το λαθος!!!!!!!!!!!!

Ασε τις γενικοτητες και απαντησε εαν θελεις σε κατι συγκεκριμενο: Θα πουλαγες το σπιτι σου για μια βολτα με την μηχανη;;;;
Θα πούλαγα το σπίτι μου, για να γυρίσω τον κόσμο και γενικά να γεράσω μέσα σε ένα ιστιοφόρο.
Για βόλτα με μηχανή, δεν χρειάζεται να το πουλήσω... Ακομα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Φυσικα και κανει ο καθενας οτι θελει στην περιουσια του και
φυσικα υπαρχει το σωστο και το λαθος!!!!!!!!!!!!

Ασε τις γενικοτητες και απαντησε εαν θελεις σε κατι συγκεκριμενο: Θα πουλαγες το σπιτι σου για μια βολτα με την μηχανη;;;;
Το να φύγεις οδικώς για 1-2-3 χρόνια δεν είναι βόλτα με την μηχανή.
Προσωπικά αν οι μισθοί και οι θέσεις εργασίας ήταν σε επίπεδα αλλα και ήξερα ότι μόλις γυρίσω θα ξαναβρώ δουλειά αντίστοιχη κλπ,ναι θα το έκανα, εφόσον είναι τέτοια η ανάγκη μου να φύγω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Eδω αλλοι πουλανε σπιτια για μια βολτα της ρουλετας...

Οπως του βαρεσει του καθενος.
Αυτο ακριβως, ολα συμβαινουν.

Να μπορουμε να ξεχωριζουμε ομως, ποια ειναι η βλακεια, πιο το παραλογο, πιο το παρατολμο, πιο το ακραιο, πιο το λογικο κτλ κτλ κτλ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η βλακεια στην περιπτωση αυτη αν ρωτας την αποψη μου, ειναι οτι πηγαιναν πολυ γρηγορα σε αγνωστη περιοχη, το κακο παραμονευε.

Απο εκει και περα, τους κοβω για 30-40 χρονων. Δεν θεωρω σε καμια περιπτωση βλακεια/παραλογο/παρατολμο/ακραιο το να ζησουν τη ζωη τους τωρα που μπορουν, να αναζητησουν και να εξερευνησουν νεα μερη, αλλους πολιτισμους, αντι να καθονται σαν ρομποτακια πισω απο ενα γραφειο για να μαζεψουν λεφτα για τον Κουλη, τον ΕΝΦΙΑ, τα δηθεν γεραματα τους...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Περίμενα να διαβάσω μια εμπεριστατωμένη ανάλυση που να καταλήγει στο ότι η μεγάλη βλακεία τους ήταν ότι με μισθούς Νορβηγίας δεν επέλεξαν ένα ready 2 race μηχανάκι αλλά γιαμαχα τενεκε... αλλά τελικά...να γίνουν καλά οι άνθρωποι να καταφέρουν να κάνουν ξανά κάποια στιγμή ένα μεγάλο ταξίδι.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Νομίζω ότι η κουβέντα βγήκε εκτός θέματος, το οποίο στην προκειμένη περίπτωση ήταν το ατύχημα. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι για τις ικανοτητες, την ταχύτητα, τις συνθήκες, νομίζω όλοι που πατάμε χώμα (ή είμαστε γενικά μοτοσυκλετιστές) έχουμε πιάσει του εαυτούς μας να υπερβάλλουμε χωρίς λόγο, να ενθουσιαζόμαστε περισσότερο από όσο πρέπει και να μην προσέχουμε όσο θα έπρεπε. Και εγώ έχω "πίασει" τον εαυτό μου να μ@λ@κίζεται χωρίς λόγο, πέραν της ευχαρίστησης της στιγμής. Για εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο βίντεο είναι άλλη μία υπεθυμιση πόσο γρήγορα τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ σοβαρά. Δε σας κρύβω με εντυπωσίασε η άμεση ανταπόκριση των σωστικών συνεργείων με ελικόπτερο στη μέση του πουθένα, για ένα τραυματισμό που για λίγο δεν ήταν θανάσιμος. Επίσης με τρομάζει τρομέρα η ιδέα ότι κάτι αντίστοιχο στα δικά μας τα βουνα, ίσως να έχει διαφορετική κατάληξη. Δεν το λέω για να παραξηγηθώ για τα δικά μας σωστικά συνεργεία που είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικοί, αλλά σε 30 λεπτά από το ατύχημα τίποτα δεν θα σε βρει στην κορυφή κάθε βουνού μας. Προσωπικά, είναι άλλο ένα βίντεο από αυτά που με προβληματίζουν βαθεία, κυρίως για την ασφάλεια μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ο λογος που επιμενω στο οτι πηγαιναν γρηγορα δεν εχει να κανει με ικανοτητες , συνθηκες , κτλ. , εχει να κανει καθαρα με το ταξιδι που ειχαν οργανωσει. Εαν ειχαν αφησει δουλειες, πουλησαν σπιτια κτλ και πηγαιναν για Αφρικη, αλλαζουν τελειως τα δεδομενα. Δεν το πας ταπα. Στη βολτα του Σαββατοκυριακου ή του τροφφυ ή ξερω γω τι ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Ρισκαρεις για να γουσταρεις. Επεσες? Οκ, παιζει να σπασει κατι στη μηχανη, θα την μαζεψει η οδικη, θα την εχεις πισω σε λιγες μερες επισκευασμενη. Χτυπησε ο αναβατης? Ε οκ, θα τον μαζεψουν, θα παει νοσοκομειο, θα τον δεσουν, θα κανει καιρο να επανελθει αλλα οκ, εκεινη την ωρα γουσταρε.

Αλλα οταν εχεις κανει τοση προετοιμασια για τετοιο ταξιδι, το θεωρω αυτονοητο οτι θα πηγαινεις με χαλαρους ρυθμους, για να προστατευσεις και το μηχανακι που θα σε παει 10.000χλμ μακρια και αλλα τοσα να σε φερει πισω, αλλα και τον εαυτο σου , που και καφρος να εισαι και καρφι να μη σου καιγεται, αμα χτυπησεις οπως και να το κανεις το ταξιδι-ονειρο παει ακλαυτο.

Ασε που , νομιζω, στις βολτες που πατε οργανωμενα και ταπα στο χωμα εχει περασει αναγνωριστικο γκρουπακι τις προηγουμενες μερες, αν εχει πεσει καμια γεφυρα θα την εχετε παρει χαμπαρι.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομιζω ότι το συγκεκριμένο συμβάν είναι μια καλή ευκαιρία να θυμούνται όλοι ότι στα περισσότερα χόμπυ που ενέχουν κινδύνους ο βασικός κανόνας είναι ποτέ να μην τα κάνει κάποιος μόνος. Επίσης υπενθύμιση ότι σε χωμάτινα event όχι απαραίτητα αγωνιστικά όπως το troffy καλό είναι να είναι ενημερωμένες σχετικές θεσμικές αρχές που επιλαμβάνονται σε τέτοια περιστατικά κάτι που νομίζω ότι γίνεται αλλά είναι σημαντικό να το αναφέρουμε σε κάθε διοργάνωση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Padis σωστή απορία αλλά από ποιόν να αποζημιωθούν για χωματόδρομο που διακόπτεται από αρδευτικό έργο ή χείμαρρο, αν δεν είναι "επίσημη" οδός υπάρχει ευθύνη κάποιου;
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νομιζω ότι το συγκεκριμένο συμβάν είναι μια καλή ευκαιρία να θυμούνται όλοι ότι στα περισσότερα χόμπυ που ενέχουν κινδύνους ο βασικός κανόνας είναι ποτέ να μην τα κάνει κάποιος μόνος. Επίσης υπενθύμιση ότι σε χωμάτινα event όχι απαραίτητα αγωνιστικά όπως το troffy καλό είναι να είναι ενημερωμένες σχετικές θεσμικές αρχές που επιλαμβάνονται σε τέτοια περιστατικά κάτι που νομίζω ότι γίνεται αλλά είναι σημαντικό να το αναφέρουμε σε κάθε διοργάνωση.
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μου γεννήθηκε και μία απορία.
Πόσο σκ@τ@ τάπα πήγαιναν που δεν είχαν μία απόσταση μεταξύ τους? Δεν είδε η δεύτερη πως ο άλλος βούτηξε στο πουθενά, έτσι ώστε να το σώσει και να μην πέσει στο χαντάκι ?

Padis σωστή απορία αλλά από ποιόν να αποζημιωθούν για χωματόδρομο που διακόπτεται από αρδευτικό έργο ή χείμαρρο, αν δεν είναι "επίσημη" οδός υπάρχει ευθύνη κάποιου;
Γιάννη, όσο επαρχιακός αν είναι ο δρόμος, όσο χωματόδρομος, δεν γίνεται να κόβεται έτσι. Εντύπωση μου κάνει το μπετό και οι στοιχισμένες πέτρες στα πρανή. Οπότε συμπεραίνω πως υπήρχε γέφυρα κάποτε. (λες να ήταν μεταλλική και να υπάρχουν Νορβηγοί ρομά???)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν πηγαίνεις τάπα σε άγνωστη περιοχή παίζεις με την τύχη σου.
Αυτό που συνεβει ήταν αναμενόμενο.
Κρίμα που τα πράγματα πήραν άλλη τροπή και όλα πήγαν στράφι.

gsmaniac
Εμένα θέλω να με κάψεις και την τέφρα μου να την σκορπισεις με drone πάνω από το εργοστάσιο του Mattinghofen.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν είναι αρδευτικό καλώς έχουν γίνει έτσι τα πρανή, φαντάζομαι επειδή το είπε η κοπέλα για σήμανση ότι αν υπάρχει ευθύνη θα την βρουν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πηγαίνεις τάπα σε άγνωστη περιοχή παίζεις με την τύχη σου.
Αυτό που συνεβει ήταν αναμενόμενο.
Κρίμα που τα πράγματα πήραν άλλη τροπή και όλα πήγαν στράφι.

gsmaniac
Εμένα θέλω να με κάψεις και την τέφρα μου να την σκορπισεις με drone πάνω από το εργοστάσιο του Mattinghofen.
Να πως βγαίνει η μπίχλα σκόνη στο ντεπόζιτο και στα φιλτροκούτια
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να πως βγαίνει η μπίχλα σκόνη στο ντεπόζιτο και στα φιλτροκούτια
Θα έχουν την κατάρα μου για πάντα οι κ@ριοληδες.
Μας έχουν βγάλει το μεδούλι με τα ρδελα τους.
 
Top Bottom