Σοβαρό ατύχημα στο Νορβηγικό TET

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ήξερα ότι είναι αγωνιστικό. Δε νομίζω ότι έχει ειπωθεί ποτέ κάτι τέτοιο.
Ομαδική βόλτα είναι το advtroffy.... Καμμια σχέση με αγώνα.
Το όχημα υποστήριξης όταν το βάλαμε, κάποιοι μας χλευασαν, αλλά δυστυχώς φάνηκε πολύ χρήσιμο και φυσικά καθιερώθηκε.
Ενημερώνουμε και κάποιες αρχές περιοχής που κινούμαστε, όπως και ανθρώπους που γνωρίζουν τα βουνά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν πηγαίνεις τάπα σε άγνωστη περιοχή παίζεις με την τύχη σου.
Αυτό που συνεβει ήταν αναμενόμενο.
Κρίμα που τα πράγματα πήραν άλλη τροπή και όλα πήγαν στράφι.

gsmaniac
Εμένα θέλω να με κάψεις και την τέφρα μου να την σκορπισεις με drone πάνω από το εργοστάσιο του Mattinghofen.
Ναι... Μετά να καβαλαμε ΚΤΜ με αμπεμπαμπλομ
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Τυχερά μέσα στην ατυχία τους τα παιδιά, αφού θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα πολύ χειρότερα και όσο αφορά την σοβαρότητα του τραυματισμού τους αλλά και την ανταπόκριση του μηχανισμού διάσωσης αν είχαν πάθει το ίδιο ατύχημα σε λιγότερο οργανωμένη χώρα.

Μάλλον δεν τράβαγαν οι κάμερες την ώρα της πτώσης, γιατί βλέπουμε πλάνα από πριν και από μετά που η κοπέλα ενεργοποιεί την κάμερά της. Ή επέλεξαν να μην τα βάλουν στο βίντεο. Οπότε σαφή εικόνα για το τί και πώς έγινε δεν έχουμε.

Η γνώμη μου είναι ότι τα παιδιά κάτι δεν έκαναν σωστά (υπερβολική ταχύτητα?, ελλιπή προσοχή του προπορευόμενου?), καθώς υπάρχει εμφανέστατη παράκαμψη στα αριστερά, η βλάστηση είναι χαμηλή που επιτρέπει την ορατότητα και γενικά ο δρόμος δεν εμφανίζει μεγάλες κλίσεις και καμπές.

Περαστικά τους να είναι και όλοι οι απανταχού μοτοσικλετιστές πάντα όρθιοι.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Εαν εσυ το βρισκεις λογικο, να εχεις σπιτι δικο σου, να το πουλησεις (ειδικα για τετοιο λογο) και μετα να χρεωθεις για αλλο σπιτι........................ παω πασο!!! Δεν εχω λογια
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μου γεννήθηκε και μία απορία.
Πόσο σκ@τ@ τάπα πήγαιναν που δεν είχαν μία απόσταση μεταξύ τους? Δεν είδε η δεύτερη πως ο άλλος βούτηξε στο πουθενά, έτσι ώστε να το σώσει και να μην πέσει στο χαντάκι ?



Γιάννη, όσο επαρχιακός αν είναι ο δρόμος, όσο χωματόδρομος, δεν γίνεται να κόβεται έτσι. Εντύπωση μου κάνει το μπετό και οι στοιχισμένες πέτρες στα πρανή. Οπότε συμπεραίνω πως υπήρχε γέφυρα κάποτε. (λες να ήταν μεταλλική και να υπάρχουν Νορβηγοί ρομά???)
Αν θυμάμαι καλά από όσα διάβασα στο blog οι αστυνομικοί ταράνδων που τυχαία πέρασαν από εκεί τους είπαν ότι υπήρχε γέφυρα και ότι την είχε πάρει ο κακός καιρός, χείμαρρος κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι χαρακτηρισμό είχε εκεί ο δρόμος.
η γυναικα ήταν πρώτη και πρέπει να ήταν πολύ κοντά όπως το περιγράφουν. Υ γυναικα χτύπησε ελαφριά στην πλάτη αλλά αυτός ήταν πολύ άτυχος. Ήταν σε κώμα για μέρες και κινδύνεψε η ζωη του σοβαρά, ακόμη και τώρα νομίζω ότι έφυγε από το νοσοκομείο μετά από 6 βδομάδας αφού έχει περασει μολύνσεις αρρώστιες και ένα σωρό αλλά μετά την εγχείρηση, δεν νομιζω ότι θα είναι ποτέ ο ίδιος αλλά μπορεί να μην είναι σοβαρά όσα κουσούρια του αφήσει.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο μπλογκ λεει ξεκαθαρα οτι οι αστυνομικοι που εφτασαν πρωτοι στο σημειο τους ειπαν "Δεν υπαρχει γεφυρα εδω, την πηρε η πλημμυρα εδω και πολλα χρονια".
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η βλακεια στην περιπτωση αυτη αν ρωτας την αποψη μου, ειναι οτι πηγαιναν πολυ γρηγορα σε αγνωστη περιοχη, το κακο παραμονευε.

Απο εκει και περα, τους κοβω για 30-40 χρονων. Δεν θεωρω σε καμια περιπτωση βλακεια/παραλογο/παρατολμο/ακραιο το να ζησουν τη ζωη τους τωρα που μπορουν, να αναζητησουν και να εξερευνησουν νεα μερη, αλλους πολιτισμους, αντι να καθονται σαν ρομποτακια πισω απο ενα γραφειο για να μαζεψουν λεφτα για τον Κουλη, τον ΕΝΦΙΑ, τα δηθεν γεραματα τους...
Εγώ από το βίντεο τους, δεν αποκόμισα τέτοια εντύπωση. Ότι πήγαιναν γρήγορα δηλαδή!

Αλλά όσο αφορά την δεύτερη παράγραφο, πρέπει να αποφασίσουμε τελικά, εάν ζουν σε πολύ καλύτερες χώρες ή όχι. Να μην λέμε πράγματα κατά το δοκούν κάθε φορά!
Ποια ρομποτακια, ποιον Κούλη, ποιον ΕΝΦΙΑ, ποια δήθεν γεράματα;;; Αφού υποστηρίζετε ότι δεν τα έχουν αυτά, και οι ζωές τους είναι στρωμένες με ροδοπέταλα....
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
όπως και να έχει, το βασικότερο είναι ότι τους συνέβει σε χώρα με προηγμένα διασωστικά μεσα, και αυτό τον κράτησε στην ζωή, το που θα συμβεί έχει και αυτό τον ρόλο του για την έκβαση.........
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
όπως και να έχει, το βασικότερο είναι ότι τους συνέβει σε χώρα με προηγμένα διασωστικά μεσα, και αυτό τον κράτησε στην ζωή, το που θα συμβεί έχει και αυτό τον ρόλο του για την έκβαση.........
Πρέπει να αναφέρουμε εδώ, ότι και τα δικά μας διασωστικά μέσα, είναι καταπληκτικά και με γρήγορη απόκριση στα διάφορα συμβάντα. Και μάλιστα , σε πάρα πολλές περιπτώσεις, σε πολύ αντίξοες συνθήκες και μέρη!!! Είτε μιλάμε για τα του κράτους, είτε εθελοντών!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είναι όντως Νικόλα.
Περσυ μια κοπέλα πέθανε από αιμοραγγια σε τροχαίο στη Σαλαμίνα επειδή άργησε να έρθει το ασθενοφόρο.
2 χιλιόμετρα από το κέντρο υγείας του νησιού.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ από το βίντεο τους, δεν αποκόμισα τέτοια εντύπωση. Ότι πήγαιναν γρήγορα δηλαδή!

Αλλά όσο αφορά την δεύτερη παράγραφο, πρέπει να αποφασίσουμε τελικά, εάν ζουν σε πολύ καλύτερες χώρες ή όχι. Να μην λέμε πράγματα κατά το δοκούν κάθε φορά!
Ποια ρομποτακια, ποιον Κούλη, ποιον ΕΝΦΙΑ, ποια δήθεν γεράματα;;; Αφού υποστηρίζετε ότι δεν τα έχουν αυτά, και οι ζωές τους είναι στρωμένες με ροδοπέταλα....
Δηλαδη πηγαιναν χαλαρα και σε γνωστη διαδρομη, και πηγαν και επεσαν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μεσα σε καναλι 3μετρων απο το οποιο η γεφυρα εχει πεσει εδω και χρονια...

Για το 2ο, το ιδιο ακριβως σκηνικο ειχαν κανει οι Αγγλοι των Mondo Enduro και Terra Circa, παρατησαν δουλειες και σπιτια για να γυρισουν 2 φορες τον κοσμο με μηχανες. Επειδη ακριβως ζουνε σε καλυτερες χωρες, δεν κοιτανε οι γονεις τους να τους κανουν αριστους , οικογενειαρχες, να στους σπουδασουν ολους μηχανικους/γιατρους/δικηγορους, να τους βολεψουν στο δημοσιο και να πουνε στο τελος οτι "α, εδωσα στα παιδια μου την καλυτερη ζωη"... Επειδη ακριβως εχουν την ελευθερια και την ανεση, τα πουλανε ολα και ζουνε την πραγματικη ζωη, γνωριζουν αυτον τον τιμημενο τον πλανητη, αντι να πουνε οτι ζησανε 80 χρονια σε μια γειτονια στην Ψαρροκωσταινα φοβουμενοι καθε τι ξενο και βλεποντας Μπιγκ Μπραδερ και Μπατσελορ...

Λεω εγω τωρα...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είναι όντως Νικόλα.
Περσυ μια κοπέλα πέθανε από αιμοραγγια σε τροχαίο στη Σαλαμίνα επειδή άργησε να έρθει το ασθενοφόρο.
2 χιλιόμετρα από το κέντρο υγείας του νησιού.
Σαφώς και υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις, αλλά σίγουρα αυτά συμβαίνουν και στις άλλες χώρες!
Σε επιχειριακο επίπεδο, σε ετοιμοτητα αλλά και αποτέλεσμα, είτε πρόκειται για ορειβάτες είτε ποδηλάτες (σε κορφοβουνια) είτε ψαροτουφεκάδες είτε αναρηχητες κτλ κτλ κάνουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δηλαδη πηγαιναν χαλαρα και σε γνωστη διαδρομη, και πηγαν και επεσαν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μεσα σε καναλι 3μετρων απο το οποιο η γεφυρα εχει πεσει εδω και χρονια...

Για το 2ο, το ιδιο ακριβως σκηνικο ειχαν κανει οι Αγγλοι των Mondo Enduro και Terra Circa, παρατησαν δουλειες και σπιτια για να γυρισουν 2 φορες τον κοσμο με μηχανες. Επειδη ακριβως ζουνε σε καλυτερες χωρες, δεν κοιτανε οι γονεις τους να τους κανουν αριστους , οικογενειαρχες, να στους σπουδασουν ολους μηχανικους/γιατρους/δικηγορους, να τους βολεψουν στο δημοσιο και να πουνε στο τελος οτι "α, εδωσα στα παιδια μου την καλυτερη ζωη"... Επειδη ακριβως εχουν την ελευθερια και την ανεση, τα πουλανε ολα και ζουνε την πραγματικη ζωη, γνωριζουν αυτον τον τιμημενο τον πλανητη, αντι να πουνε οτι ζησανε 80 χρονια σε μια γειτονια στην Ψαρροκωσταινα φοβουμενοι καθε τι ξενο και βλεποντας Μπιγκ Μπραδερ και Μπατσελορ...

Λεω εγω τωρα...
Εσύ δηλαδή σε χωμάτινες βόλτες, είσαι 100% αφοσιωμένος στην οδήγηση;; Δεν σου έχει αποσπάσει ποτέ τίποτα την προσοχη;
Περίεργο μου ακούγεται....


Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις χώρες. Στην δικιά μας λίγους ξέρεις ή έχεις διαβάσει;;; Είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αν πηγαίνεις τάπα σε άγνωστη περιοχή παίζεις με την τύχη σου.
Αυτό που συνεβει ήταν αναμενόμενο.
Κρίμα που τα πράγματα πήραν άλλη τροπή και όλα πήγαν στράφι.

gsmaniac
Εμένα θέλω να με κάψεις και την τέφρα μου να την σκορπισεις με drone πάνω από το εργοστάσιο του Mattinghofen.
Εσένα θα σε κάψει αλλά για τα πε εν φε του έχει αγοράσει ήδη οικόπεδo για να γίνει ειδικό GS μαυσωλείο...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν ήξερα ότι είναι αγωνιστικό. Δε νομίζω ότι έχει ειπωθεί ποτέ κάτι τέτοιο.
Δεν είναι αγωνιστικό...και αυτό εννοούσα ότι και σε event όχι αγωνιστικά δηλαδή μη αγωνιστικά όπως το troffy που είναι μη αγωνιστικό...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πάντως μιας και το ατύχημα δεν φαίνεται πουθενά στο βίντεο, τα περί ταχύτητας είναι εικασίες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εσύ δηλαδή σε χωμάτινες βόλτες, είσαι 100% αφοσιωμένος στην οδήγηση;; Δεν σου έχει αποσπάσει ποτέ τίποτα την προσοχη;
Πως, αμε! Μια και δυο φορες?! Και οχι μονο αυτο, εχω κανει ακομη μεγαλυτερες βλακειες οπως να πηγαινω με τα μαστοδοντα μονος μου στο βουνο. Αλλα οταν πχ ξεκινησα να παω μονος μου Αλβανια-Μαυροβουνιο-Σερβια και πισω, πηγαινα σαν να κουβαλαγα πυρινικη βομβα στις βαλιτσες. Προσεκτικος οσο δεν παει , χωρις ταρζανιες στο δρομο, με μετρημενες επιλογες και κινησεις παντου. Την Αλβανια τη διεσχισα καλοκαιρι σε τουριστικη περιοδο και ωρες αιχμης σε 6 ολοκληρες ωρες, γιατι ειχα φροντισει να πηγαινω με το οριο παντου, γι'αυτο και απο τα 30 μπλοκα που πρεπει να περασα εκεινη την ημερα δεν με σταματησαν ουτε σε ενα. Και πηγαινα και οδικως. Αν πηγαινα απο χωμα θα ημουν και 20 φορες ακομη πιο προσεκτικος.

Αυτο θελω να πω. Αλλο η βολτα τοπικα, αλλο ξεκιναω ταξιδι να διασχισω μια-δυο ηπειρους τεζα απο χωμα.

antsoar στο 5:02 του βιντεο που ειναι σαν να περναει το Εξπρες Κεντερης σαν να φαινεται οτι πανε λιγο γρηγορα... Εκτος εαν περνανε καθε μερα απο εκεινη τη λακουβα και ξερουν ακριβως τι κρυβει.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πως, αμε! Μια και δυο φορες?! Και οχι μονο αυτο, εχω κανει ακομη μεγαλυτερες βλακειες οπως να πηγαινω με τα μαστοδοντα μονος μου στο βουνο. Αλλα οταν πχ ξεκινησα να παω μονος μου Αλβανια-Μαυροβουνιο-Σερβια και πισω, πηγαινα σαν να κουβαλαγα πυρινικη βομβα στις βαλιτσες. Προσεκτικος οσο δεν παει , χωρις ταρζανιες στο δρομο, με μετρημενες επιλογες και κινησεις παντου. Την Αλβανια τη διεσχισα καλοκαιρι σε τουριστικη περιοδο και ωρες αιχμης σε 6 ολοκληρες ωρες, γιατι ειχα φροντισει να πηγαινω με το οριο παντου, γι'αυτο και απο τα 30 μπλοκα που πρεπει να περασα εκεινη την ημερα δεν με σταματησαν ουτε σε ενα. Και πηγαινα και οδικως. Αν πηγαινα απο χωμα θα ημουν και 20 φορες ακομη πιο προσεκτικος.

Αυτο θελω να πω. Αλλο η βολτα τοπικα, αλλο ξεκιναω ταξιδι να διασχισω μια-δυο ηπειρους τεζα απο χωμα.

antsoar στο 5:02 του βιντεο που ειναι σαν να περναει το Εξπρες Κεντερης σαν να φαινεται οτι πανε λιγο γρηγορα... Εκτος εαν περνανε καθε μερα απο εκεινη τη λακουβα και ξερουν ακριβως τι κρυβει.
Κλασικό εφετζίδικο πλάνο μέσα από την νερολακούβα. Μέχρι και από drone έχουν πλάνα, αλλά από την στιγμή που δεν βλέπουμε πουθενά το ατύχημα ότι και να λέμε είναι εικασίες.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Να μην λες ... Και λίγα με το μπατσελορ , βλέπω φανατικά !

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποια είναι η γνώμη σου για την Βίβιαν ???
 
Top Bottom