Σοβαρό ατύχημα στο Νορβηγικό TET

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στημένο; Με αεροδιακομιδές; Ξέρεις ότι σε βάζουν να πληρώσουν αν ζητήσεις κάτι τέτοιο και αποδειχτεί ότι δεν το χρειαζόσουν; Και ότι πανάκριβο ακόμη και σε χώρες που δεν είναι τόσο ακριβές όσο η Νορβηγία;



Άμα σκοπεύουν να κινηθούν δικαστικά για αποζημιώσεις μπορεί να τους είπε κανας δικηγόρος να μην το δείξουν δημόσια ή να πουν ότι δεν τραβούδαν εκείνη την ώρα γιατί μπορεί να έπεσαν από δικό τους πολύ κακό χειρισμό ή βλακεία.

Η πολύ απλά μπορεί να μην κατέγραφαν εκείνη την ώρα.
Απο την ομορφη βολτα ξαφνικα ξεκιναει το δυστυχημα με μια πολυ δραματικη εισαγωγη, κωλοτουμπες της gopro πριν μας δειξει τον χτυπημενο συντροφο. Τι διαολο, τοσες συμπτωσεις? Της επεσε η καμερα απο τα χερια και το αφησε στο μονταρισμα μεσα? Εγω λεω οτι η κωλοτουμπες της καμερας οταν μπαινει το πρωτο πλανο μετα το ατυχημα ειναι για την επιπλεον δραματοποιηση. Οπως επισης και οι διαλογοι στα αγγλικα, ειναι για να "πουλησει" το βιντεακι.


Εδω ειναι μαλλον το σημειο που εγινε η ζημια, εκατσα και το βρηκα απο τα συμφραζομενα και τας περιγραφας. Ακομη και το google maps δειχνει οτι ο δρομος διακοπτεται... Δεν ειναι κρυμμενο πισω απο στροφη ή κατι τετοιο. Προφανως εκαναν μλκια, χοντρη. Απο εκει και περα αν η Νορβηγια ειναι τοσο προχω και μπορεις να ζητησεις απο το κρατος αποζημιωση επειδη δεν εβαλε πινακιδα σε ενα γεφυρακι σε δασικο δρομο στη μεση του πουθενα που ειχε πεσει (παρ'ολο που φαινεται οτι υπαρχει παρακαμψη , απο εκει που περναει ο ταρανδομπατσος με τη γουρουνα του) , δεν το ξερω. Δεν λεω οτι ηταν στημενο για να παρουν αποζημιωση. Ειναι στημενες κινηματογραφικα ομως οι αντιδρασεις τους μετα το στουκο. Εκτος εαν οντως ρε παιδι μου οι Νορβηγοι ειναι τοσο ψυχροι και τοσο μαγκες σαν τους προγονους τους και αντιδρουν σε ολα ετσι, τοσο ψυχραιμα.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Από ότι φαίνεται από τις αντιδράσεις τους και από όσα έγραψε στο blog, μέχρι που πήγαν στο νοσοκομείο και έγιναν οι εξετάσεις αυτή δεν πίστευε ότι θα ήταν τοσο σοβαρό το χτύπημα του αφού και αυτή ελαφριά χτύπησε. Σε αυτό το πλαίσιο δεν μου κάνει εντύπωση που έβγαλε την κάμερα και εγώ το ίδιο θα έκανα αν ήμουν επάγγελμα youtuber όπως αυτοί αφου αναγκαστικά μπαίνεις σε ψυχολογία τραβάω όσο περισσότερο content μπορώ. Όμως το επόμενο video το ανέβασαν δύο μήνες μετά και αγού βγήκαν από το νοσοκομείο κάτι που δείχνει ότι όταν σοβάρεψαν τα πράγματα δεν το έιχαν πια πρωτεραιότητα.

Επίσης αυτό το πλάνο με την κάμερα, με όση λίγη εμπειρία έχω, δεν φαίνεται να είναι σκηνοθετημένο, απλά την έποιασε μέσα από το νερό και πάτησε αμέσως την εγραφή.

Δεν ξέρω Νορβηγικά αλλά στο google maps αν είναι αυτός ο δρόμος φαίνεται επίσημος δρόμος με δικό του όνομα, όχι κάποιο δασικό μονοπάτι, ίσως υπάρχουν ευθύνες, αν και δεν ξέρω από αυτά
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο απλά...1ον τους έφαγε ο Μποάνος με τα φαστ φοργουορντ βιντεάκια του με το T700...2ον πινακίδα υπήρχε...ένα όμως αόρατο πορτοκαλί χέρι την έβγαλε από τη θέση της...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από ότι θυμάμαι... Οι διαδρομές TET είναι διαδρομές ιδιωτών, που τις ανεβάζουν στην σελίδα.
Από εκεί τις παίρνεις και μπορείς να πλοηγησεις.
Οποτε... Αν έχω κάνει μια διαδρομή 3 χρόνια πριν και την έχω ανεβάσει εκεί, προφανώς οι σημερινές αλλαγές δεν υπάρχουν
Σωστά?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μιλάμε πάντα για έναν δρόμο που απλά πάει δίπλα απ τον κεντρικό και ξαναμπαίνει?
Εγώ αυτό βλέπω.

Aκριβως. Στη σελιδα του ΤΕΤ Νορβηγιας δειχνει οτι ο ΤΕΤ ειναι ασφαλτος στο μεγαλυτερο τμημα του, αυτη ειναι μια απο τις ελαχιστες χωματινες παρακαμψεις.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Στην θεωρεία μπορούμε να πούμε πολλά... η δικιά μου εμπειρία ωστόσο λέει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά από την θεωρεία στην πράξη.

Στο βίντεο είδα κάποια στοιχεία που τα έχω βιώσει. ΠΧ πόσοι ξέρετε να δίνετε τις συντεταγμένες σας από το κινητό; Ναι αυτό το απλό βήμα... κάντε το τώρα για δοκιμή. Επίσης σκεφτείτε ότι θα πρέπει να μιλάτε ταυτόχρονα με το κινητό και να δίνετε τα στοιχεία αυτά με φωνη αν δεν έχετε κάπου αλλού να τα σημειώσετε (η οθόνη θα σας σβήνει από μόνη της κ.α.). Για τους πιο γκατζετάκιδες πως μπορείτε να κάνετε αντιγραφή των συντεταγμένων και να τις στείλετε μέσω sms (αν έχετε δυνατότητα αποστολής sms).

Επίσης να ξέρετε ότι πολύ πιθανό δεν έχετε σήμα, αρα γιοκ και internet για να στείλετε μηνύματα με screenshots ή να δείτε χάρτες online κλπ. Όπως επίσης ότι εσείς μπορείτε να καλέσετε 112 αλλά αυτοί (αστυνομία, πυσοσβεστική, διασώστες κλπ) δεν μπορούν να σας καλέσουν πίσω. Καλείς το 112 just in case κάθε 10 λεπτα (θέλεις μπαταρία/powerbank). Οι συντεταγμένες που θα σου βγάλει το google maps μπορεί να είναι και λανθασμένες σε περίπτωση που δεν έχει σήμα (αυτές που μου έδινε έδειχναν ότι είμαι μέσα στην θάλασσα !!!!)) επίσης δεν μπορεί να γίνει εντοπισμός από τις κεραίες (μόνο μία έχουν αυτή που συνδέθηκες για το 112).

Ο χρόνος προσέγγισης για μένα ήταν 2 ώρες. Αν υπήρχε σοβαρός τραυματισμός (που ευτυχώς δεν) οι δύο ώρες είναι πολλές. Ωστόσο ειναι κάτι που πρέπει να το συνυπολογίζεις πριν ξεκινήσεις μια τέτοια περιπέτεια σε δύσβατα σημεία ακόμα και αν έχεις παρέα.

Κάποια χρήσιμα...
  • Νερό, τροφή, φως, κινητό με μπαταρία, κατάλληλα ρουχα στον σάκο σας οπωσδήποτε
  • Καλό είναι να ξέρουν από πριν κάποια άτομα για την διαδρομή σας ακόμα και αν είστε με παρέα
  • Να έχετε μέρα μπροστά σας γιατί νύχτα δυσκολέυουν πολύ τα πραγματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από ότι θυμάμαι... Οι διαδρομές TET είναι διαδρομές ιδιωτών, που τις ανεβάζουν στην σελίδα.
Από εκεί τις παίρνεις και μπορείς να πλοηγησεις.
Οποτε... Αν έχω κάνει μια διαδρομή 3 χρόνια πριν και την έχω ανεβάσει εκεί, προφανώς οι σημερινές αλλαγές δεν υπάρχουν
Σωστά?
όχι, δεν είναι αποκλειστικά έτσι και επιπλέον υπάρχει "συντήρηση και ενημέρωση" της γραμμής ΤΕΤ.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στην θεωρεία μπορούμε να πούμε πολλά... η δικιά μου εμπειρία ωστόσο λέει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά από την θεωρεία στην πράξη.

Στο βίντεο είδα κάποια στοιχεία που τα έχω βιώσει. ΠΧ πόσοι ξέρετε να δίνετε τις συντεταγμένες σας από το κινητό; Ναι αυτό το απλό βήμα... κάντε το τώρα για δοκιμή. Επίσης σκεφτείτε ότι θα πρέπει να μιλάτε ταυτόχρονα με το κινητό και να δίνετε τα στοιχεία αυτά με φωνη αν δεν έχετε κάπου αλλού να τα σημειώσετε (η οθόνη θα σας σβήνει από μόνη της κ.α.). Για τους πιο γκατζετάκιδες πως μπορείτε να κάνετε αντιγραφή των συντεταγμένων και να τις στείλετε μέσω sms (αν έχετε δυνατότητα αποστολής sms).

Επίσης να ξέρετε ότι πολύ πιθανό δεν έχετε σήμα, αρα γιοκ και internet για να στείλετε μηνύματα με screenshots ή να δείτε χάρτες online κλπ. Όπως επίσης ότι εσείς μπορείτε να καλέσετε 112 αλλά αυτοί (αστυνομία, πυσοσβεστική, διασώστες κλπ) δεν μπορούν να σας καλέσουν πίσω. Καλείς το 112 just in case κάθε 10 λεπτα (θέλεις μπαταρία/powerbank). Οι συντεταγμένες που θα σου βγάλει το google maps μπορεί να είναι και λανθασμένες σε περίπτωση που δεν έχει σήμα (αυτές που μου έδινε έδειχναν ότι είμαι μέσα στην θάλασσα !!!!)) επίσης δεν μπορεί να γίνει εντοπισμός από τις κεραίες (μόνο μία έχουν αυτή που συνδέθηκες για το 112).

Ο χρόνος προσέγγισης για μένα ήταν 2 ώρες. Αν υπήρχε σοβαρός τραυματισμός (που ευτυχώς δεν) οι δύο ώρες είναι πολλές. Ωστόσο ειναι κάτι που πρέπει να το συνυπολογίζεις πριν ξεκινήσεις μια τέτοια περιπέτεια σε δύσβατα σημεία ακόμα και αν έχεις παρέα.

Κάποια χρήσιμα...
  • Νερό, τροφή, φως, κινητό με μπαταρία, κατάλληλα ρουχα στον σάκο σας οπωσδήποτε
  • Καλό είναι να ξέρουν από πριν κάποια άτομα για την διαδρομή σας ακόμα και αν είστε με παρέα
  • Να έχετε μέρα μπροστά σας γιατί νύχτα δυσκολέυουν πολύ τα πραγματα.
Νομίζω για τα παραπάνω που αναφέρεις υπάρχει μια απλή λύση. αγοράζεις πε εν φε που εχει ειδικο κουμπακι. μολις συμβει ατυχημα το πατας και αναμενεις βοηθεια...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To σημείο του ατυχήματος δεν είναι στο ΤΕΤ πάντως, μόλις το κατέβασα. (το ακριβές σημείο είναι λίγο πιο βόρεια, έβαλα το κοντινότερο χωριό, Avzi, σαν pin)

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Που βρηκες τις συντεταγμενες του σημειου? Τις λεει στο βιντεο?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Νομίζω για τα παραπάνω που αναφέρεις υπάρχει μια απλή λύση. αγοράζεις πε εν φε που εχει ειδικο κουμπακι. μολις συμβει ατυχημα το πατας και αναμενεις βοηθεια...
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν κάνεις τέτοιο ταξίδι (κατ'εμέ) είναι απαραίτητο αυτό Spot:



ή αυτό Garmin inReach:



και τα 2 είναι με συνδρομή και είναι γι΄αυτό τον σκοπό. Μπορείς και να το βάλεις να στέλνει μηνύματα με τη θέση σου και "ότι όλα καλά" ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα σε αρκετούς παραλήπτες.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Που βρηκες τις συντεταγμενες του σημειου? Τις λεει στο βιντεο?
ζητάει η κοπελιά από τον τραυματισμένο το GPS για να πει τις συντεταγμένες στην τηλεφωνήτρια. Τις αναφέρει ξεκάθαρα στο βίντεο
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Νομίζω για τα παραπάνω που αναφέρεις υπάρχει μια απλή λύση. αγοράζεις πε εν φε που εχει ειδικο κουμπακι. μολις συμβει ατυχημα το πατας και αναμενεις βοηθεια...
Αν εισαι κοντα στο διαστημοπλοιο και δεν εχεις κανει καμια πεζοπορια σε κανα φαραγγι κλπ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
δεν ξέρω. αν θες να το δεις, δεν με αφήνει να ανεβάσω τόσο μεγάλο αρχείο gpx

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ζητάει η κοπελιά από τον τραυματισμένο το GPS για να πει τις συντεταγμένες στην τηλεφωνήτρια. Τις αναφέρει ξεκάθαρα στο βίντεο
Δεν εχω ηχο, το σημειο που βρηκα το βρηκα απο περιγραφη, ειναι σε ενα μικρο κομματι που ο ΤΕΤ βγαινει εκτος ασφαλτου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
δεν ξέρω. αν θες να το δεις, δεν με αφήνει να ανεβάσω τόσο μεγάλο αρχείο gpx

Στο Earth εχω περασει τα σημεια του ΤΕΤ, ειναι η κοκκινη γραμμη. Το πιν ειναι το σημειο που λεω.

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Στην θεωρεία μπορούμε να πούμε πολλά... η δικιά μου εμπειρία ωστόσο λέει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά από την θεωρεία στην πράξη.

Στο βίντεο είδα κάποια στοιχεία που τα έχω βιώσει. ΠΧ πόσοι ξέρετε να δίνετε τις συντεταγμένες σας από το κινητό; Ναι αυτό το απλό βήμα... κάντε το τώρα για δοκιμή. Επίσης σκεφτείτε ότι θα πρέπει να μιλάτε ταυτόχρονα με το κινητό και να δίνετε τα στοιχεία αυτά με φωνη αν δεν έχετε κάπου αλλού να τα σημειώσετε (η οθόνη θα σας σβήνει από μόνη της κ.α.). Για τους πιο γκατζετάκιδες πως μπορείτε να κάνετε αντιγραφή των συντεταγμένων και να τις στείλετε μέσω sms (αν έχετε δυνατότητα αποστολής sms).

Επίσης να ξέρετε ότι πολύ πιθανό δεν έχετε σήμα, αρα γιοκ και internet για να στείλετε μηνύματα με screenshots ή να δείτε χάρτες online κλπ. Όπως επίσης ότι εσείς μπορείτε να καλέσετε 112 αλλά αυτοί (αστυνομία, πυσοσβεστική, διασώστες κλπ) δεν μπορούν να σας καλέσουν πίσω. Καλείς το 112 just in case κάθε 10 λεπτα (θέλεις μπαταρία/powerbank). Οι συντεταγμένες που θα σου βγάλει το google maps μπορεί να είναι και λανθασμένες σε περίπτωση που δεν έχει σήμα (αυτές που μου έδινε έδειχναν ότι είμαι μέσα στην θάλασσα !!!!)) επίσης δεν μπορεί να γίνει εντοπισμός από τις κεραίες (μόνο μία έχουν αυτή που συνδέθηκες για το 112).

Ο χρόνος προσέγγισης για μένα ήταν 2 ώρες. Αν υπήρχε σοβαρός τραυματισμός (που ευτυχώς δεν) οι δύο ώρες είναι πολλές. Ωστόσο ειναι κάτι που πρέπει να το συνυπολογίζεις πριν ξεκινήσεις μια τέτοια περιπέτεια σε δύσβατα σημεία ακόμα και αν έχεις παρέα.

Κάποια χρήσιμα...
  • Νερό, τροφή, φως, κινητό με μπαταρία, κατάλληλα ρουχα στον σάκο σας οπωσδήποτε
  • Καλό είναι να ξέρουν από πριν κάποια άτομα για την διαδρομή σας ακόμα και αν είστε με παρέα
  • Να έχετε μέρα μπροστά σας γιατί νύχτα δυσκολέυουν πολύ τα πραγματα.

Το πιο χρήσιμο πόστ όλου του θρεντ και στην ουσία του πράγματος!!!!

Το θέμα είναι ότι ένα ατύχημα στο χώμα στην ερημιά μπορεί να συμβεί στον αργό στον γρήγορο στον παγκόσμιο σε όλους. Όπως λέει ο Σωκράτης, το συμβάν είναι μια καλή υπενθύμιση για πως μπορείς να είσαι προετοιμασμένος ειδικά σε μια χώρα που τα ελικόπτερα δεν θα έρθουν τόσο εύκολα με ένα τηλεφώνημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom