Σοβαρό ατύχημα στο Νορβηγικό TET

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι αγωνιστικό...και αυτό εννοούσα ότι και σε event όχι αγωνιστικά δηλαδή μη αγωνιστικά όπως το troffy που είναι μη αγωνιστικό...
Έχεις καμιά σχέση με τον πρόεδρο του Εδεσσαϊκού?
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το θέμα ειναι, ότι αν αυτό συμβεί στην Ελλάδα
πέθανες στο βουνό
Εκτός και αν η ιδιωτική ασφάλεια σου στοιχίζει 50000τον χρόνο
Όχι οικογενειακή :)
Να είναι καλά πάντα και τα ταξιδεύουν τα παιδιά!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κλασικό εφετζίδικο πλάνο μέσα από την νερολακούβα. Μέχρι και από drone έχουν πλάνα, αλλά από την στιγμή που δεν βλέπουμε πουθενά το ατύχημα ότι και να λέμε είναι εικασίες.
Aααααα μπραβο! Στα λογια μου ερχεσαι! Ξεκινανε υποτιθεται για επικο ταξιδι και κανουν πραγματα εφετζιδικα.

Πολυ θα ηθελα να ακουσω απο τους ταξιδευτες του φορουμ αν ετσι κανουν στα μακρυνα ταξιδια τους.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
προσωπικά, θα τα πουλήσω όλα και......



δεν περιγράφω άλλο.....


*περαστικά στα παιδιά :) *
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
antsoar στο 5:02 του βιντεο που ειναι σαν να περναει το Εξπρες Κεντερης σαν να φαινεται οτι πανε λιγο γρηγορα... Εκτος εαν περνανε καθε μερα απο εκεινη τη λακουβα και ξερουν ακριβως τι κρυβει.
Κώστα, στο πλάνο που περιγράφεις δεν πηγαίνουν καθόλου γρήγορα. Οι κάμερες αυτές πάντα ξεγελάνε το μάτι και "δείχνουν" σα να πηγαίνεις γρήγορα, η ταχύτητα τους είναι 40 με 50 χλμ την ώρα (εμπειρική εκτίμηση). Εκτός αν εννοείς ακόμη και αυτό μεγάλη ταχύτητα αλλά στη φλαταδούρα αυτή κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να θεωρηθεί μεγάλη ταχύτητα.

Να πω κι εγώ μια άποψη για τις συνθήκες του ατυχήματος. Εξηγεί κάποια πράγματα η κοπέλα στα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο. Πήγαινε μπροστά αυτή και ακολουθούσε ο φίλος της. Πριν το "κόψιμο" του δρόμου υπήρχαν δυο υψώματα στο δρόμο που δεν σε άφηναν να δεις καλά τη συμβαίνει στη συνέχεια του δρόμου. Αυτή έπεσε πρώτη μέσα αλλά ακόμη κι έτσι το παλικάρι άργησε να αντιληφθεί τα αίτια της πτώσης, δεν κατάλαβε μάλλον ότι η κοπέλα εξαφανίστηκε στο κενό και πλησίασε τόσο που δεν έφθαναν τα φρένα ή... χάζεψε για 1 δευτερόλεπτο που αρκεί για να μη μπορείς να σώσεις καταστάσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν ακολουθούσαν ΤΕΤ, αν η γέφυρα έχει πέσει χρόνια, τότε ο τοπικός linesman είναι λίγο αμελής.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε παίδες δεν ειναι θεμα απολυτης ταχυτητας, αν πηγαιναν με 50, 60 ή 40, αλλα σχετικης με το περιβαλλον και τις καταστάσεις ταχυτητας.



Ο τυπος αυτος εχει ολοκληρη σειρα απο βιντεο οταν γυρισε (για 3η φορα?) τον κοσμο με το ΑΤ. Και drone εχει και χορηγους εχει, αλλα δεν τον ειδα πουθενα να πηγαινει ετσι σε απομακρυσμένους δρόμους.

Δηλαδη αν φτασουμε να πουμε οτι φταίει η κακια η ωρα που πεσανε και οι δυο σε ποταμι επειδη ειχε πεσει η γεφυρα του, σε χωματοδρομο γ'κατηγοριας, ε τοτε οκ, τι να πω.

Η τυπισσα λεει ξεκαθαρα "δεν το ειδα, αλλα και να το ειχα δει δεν θα ειχα χρονο να φρεναρω".
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ποια είναι η γνώμη σου για την Βίβιαν ???
Είδα εχθές , δεν έπαιζε καμία Βίβιαν ,λες να την έδιωξαν ;

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τους παράγοντες που οδηγούν σε ένα ατύχημα δε μπορείς να τους ελέγξεις ακόμα και αν κάτσεις κλεισμένος μέσα στο σπίτι σου. Από εκεί και πέρα, για οτι κάνεις, θα πρέπει να θέσεις κάποιες βάσεις και όρια μόνος σου, για αυτά τουλάχιστον που περνάνε σε ένα βαθμό από το χέρι σου (τα γράφω αυτά με "άχρηστο χέρι", 2μιση μήνες μετά από χειρουργείο :p).


Δε μ'αρέσει να κρίνω και να κάνω τον πραγματογνώμονα από το πληκρολόγιο, ειδικά όταν απειλείται η υγεία των εμπλεκομένων, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με την επιμονή του k0k0s για την ταχύτητα τους.

Ενώ δεν είχανε καλά καλά φύγει από την αφετηρία τους, πηγαίνανε όντως "γρήγορα" για δεδομένα άγνωστων παρατημένων χωματόδρομων. Για μια χωμάτινη βόλτα σκ ξεχαρμανιάσματος, ίσως να δίναμε σημασία μόνο στην "κακιά την ώρα". Θέλοντας όμως να φτάσουνε Αφρική φορτωμένοι και με τέτοιο ρυθμό, όντως φαίνεται να ξεκίνησαν με παραπάνω ενθουσιασμό από οτι ωριμότητα.

Όσο καλή τεχνική και να απέκτησαν με προπόνηση μέσα σε 5 χρόνια, αυτή η ωριμότητα αποκτιέται μόνο με την εμπειρία και δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται να απουσίαζε σε κάποιο βαθμό.

Την εμπειρία την απέκτησαν με λάθος τρόπο, αλλά έστω κι έτσι, την επόμενη φορά θα είναι πολύ πιο έτοιμοι.

Εύχομαι η υγεία και η ψυχολογία του παλικαριού να αφήσει να έρθει επόμενη φορά για τέτοιο εγχείρημα...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τους παράγοντες που οδηγούν σε ένα ατύχημα δε μπορείς να τους ελέγξεις ακόμα και αν κάτσεις κλεισμένος μέσα στο σπίτι σου. Από εκεί και πέρα, για οτι κάνεις, θα πρέπει να θέσεις κάποιες βάσεις και όρια μόνος σου, για αυτά τουλάχιστον που περνάνε σε ένα βαθμό από το χέρι σου (τα γράφω αυτά με "άχρηστο χέρι", 2μιση μήνες μετά από χειρουργείο :p).


Δε μ'αρέσει να κρίνω και να κάνω τον πραγματογνώμονα από το πληκρολόγιο, ειδικά όταν απειλείται η υγεία των εμπλεκομένων, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με την επιμονή του k0k0s για την ταχύτητα τους.

Ενώ δεν είχανε καλά καλά φύγει από την αφετηρία τους, πηγαίνανε όντως "γρήγορα" για δεδομένα άγνωστων παρατημένων χωματόδρομων. Για μια χωμάτινη βόλτα σκ ξεχαρμανιάσματος, ίσως να δίναμε σημασία μόνο στην "κακιά την ώρα". Θέλοντας όμως να φτάσουνε Αφρική φορτωμένοι και με τέτοιο ρυθμό, όντως φαίνεται να ξεκίνησαν με παραπάνω ενθουσιασμό από οτι ωριμότητα.

Όσο καλή τεχνική και να απέκτησαν με προπόνηση μέσα σε 5 χρόνια, αυτή η ωριμότητα αποκτιέται μόνο με την εμπειρία και δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται να απουσίαζε σε κάποιο βαθμό.

Την εμπειρία την απέκτησαν με λάθος τρόπο, αλλά έστω κι έτσι, την επόμενη φορά θα είναι πολύ πιο έτοιμοι.

Εύχομαι η υγεία και η ψυχολογία του παλικαριού να αφήσει να έρθει επόμενη φορά για τέτοιο εγχείρημα...
Να και καποιος που επιασε το σκεπτικο μου!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε αγορια όλοι συμφωνούμε ότι όσο πιο σιγά πηγαίνεις τόσο πιο εύκολα σωνεις τα δύσκολα.
Αλλά δεν φαίνεται να πηγαίνουν τόσο γρήγορα, για να πάθουν τέτοια ζημιά.
Επειδή δεν έχουν βάλει την σκηνή της πτώσης στο βιδεο, εγώ νομίζω ότι κάτι άλλο συμβαινει
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βρε αγορια όλοι συμφωνούμε ότι όσο πιο σιγά πηγαίνεις τόσο πιο εύκολα σωνεις τα δύσκολα.
Αλλά δεν φαίνεται να πηγαίνουν τόσο γρήγορα, για να πάθουν τέτοια ζημιά.
Επειδή δεν έχουν βάλει την σκηνή της πτώσης στο βιδεο, εγώ νομίζω ότι κάτι άλλο συμβαινει
Σαν τι? Τους την ειχε στησει το κογιοτ ας πουμε και τραβηξε τελευταια στιγμη το χαλι που εκρυβε την τρυπα?

Γιατι αν ελεγα απο την αρχη την θεωρια μου οτι ολο ειναι στημενο θα πεφτατε να με φατε... Σαβουρωθηκανε μεσα στο ποταμι και συνεχιζουν να βλογκαρουν, μιλωντας κιολας Αγγλικα αντι για Νορβηγικα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαν τι? Τους την ειχε στησει το κογιοτ ας πουμε και τραβηξε τελευταια στιγμη το χαλι που εκρυβε την τρυπα?

Γιατι αν ελεγα απο την αρχη την θεωρια μου οτι ολο ειναι στημενο θα πεφτατε να με φατε... Σαβουρωθηκανε μεσα στο ποταμι και συνεχιζουν να βλογκαρουν, μιλωντας κιολας Αγγλικα αντι για Νορβηγικα.
Το ότι έχουν κόψει την στιγμή της Τούμπας, μας δίνει το δικαίωμα να σκεφτούμε και να πούμε ότι θέλουμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν πιστεύω ότι κανείς που έχει βιώσει τέτοιες στιγμές θέλει να τις ξαναδεί σε βίντεο.
Ειδικά όταν παλεύει να τις ξεχάσει.
Μα έχουν χειρότερες στιγμές... Εκεί που βογγανε.
Είναι βέβαια μια εξήγηση αυτό που λες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
--Πώς γίνεται σε μια χώρα όπως η Νορβηγία να μην έχει μπει σήμανση σε ένα τέτοιο σημείο??

--Κι εγώ θεωρώ απο το υπόλοιπο βίντεο (έστω χωρίς να έχει πλάνα απο το ατύχημα) πως οι ρυθμοί τους ήταν αδικαιολόγητα υψηλοί για το φορτίο, τον σκοπό του ταξιδιού και το ρίσκο μιας πτώσης.

--Πραγματικά ΠΟΛΫ μεγάλο κρίμα ο σοβαρός τραυματισμός του παλλικαριού. Υπενθύμιση για όλους μας πώς ένας θώρακας που πιάνει όσο χαμηλά γίνεται στην κοιλιά μπροστά μπορεί να φανεί σωτήριος
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Στημένο; Με αεροδιακομιδές; Ξέρεις ότι σε βάζουν να πληρώσουν αν ζητήσεις κάτι τέτοιο και αποδειχτεί ότι δεν το χρειαζόσουν; Και ότι πανάκριβο ακόμη και σε χώρες που δεν είναι τόσο ακριβές όσο η Νορβηγία;



Άμα σκοπεύουν να κινηθούν δικαστικά για αποζημιώσεις μπορεί να τους είπε κανας δικηγόρος να μην το δείξουν δημόσια ή να πουν ότι δεν τραβούδαν εκείνη την ώρα γιατί μπορεί να έπεσαν από δικό τους πολύ κακό χειρισμό ή βλακεία.

Η πολύ απλά μπορεί να μην κατέγραφαν εκείνη την ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Είδα το βίντεο και διάβασα το μπλόγκ τους.

όσον αφορά την ταχύτητα σε σύγκριση με μένα σαφώς πήγαιναν πιο γρήγορα (αλλά εγώ είμαι γενικά αργός, κουλός κτλ κτλ και με αργά μηχανάκια), αυτό που πρόσεξα ήταν ότι πήγαιναν αρκετά κοντά ο ένας με τον άλλο για να τραβάει ο πίσω πλάνα του μπροστά με αποτέλεσμα να μην έχει χρόνο να αντιδράσει και το παλικάρι ανέφερε ότι όταν έχασε την κοπελιά απο τα μάτια του λόγω του ότι είχε κάτι σαμαράκια και δεν μπορούσε να φρενάρει άνοιξε το γκάζι για να περάσει τα σαμαράκια και να κόψει μετά οπότε έπεσε μέσα με μεγαλύτερη ταχύτητα εξού μαλλον και ο σοβαρότερος τραυματισμός του

αντιγραφή απο το blog τους

At first, I didn’t understand what had happened. I just remembered Pia yelling OHH SHiT!!! then I saw her falling over and in a split second I thought I have to stop, but I was on uneven ground so I accelerated to get out of it so I could stop my bike.



Πλέων στην σημερινή ψηφιακή εποχή που σου δίνει την δυνατότητα να βγάζεις χρήματα ανεβάζοντας βίντεο, είναι αρκετοί οι οποίοι το έχουν κάνει επάγγελμα και μπράβο τους και μακάρι να μπορούσα να το κάνω και εγώ (λέμε τώρα).

οπότε αν το εισόδημα σου βασίζεται στο τί θα δείξεις, μπορούμε να καταλάβουμε γιατί η κοπελιά άνοιξε την κάμερα της μετά το ατύχημα και μέσα σε όλη την αναμπουμπούλα κατέγραφε και βίντεο κρατώντας είτε την κάμερα είτε το κινητό με το ένα χέρι, αν τύχαινε σε μένα για παράδειγμα που δεν έχω εισόδημα και κοινό, το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόμουν είναι η κάμερα ....

μου θυμίζει λιγο το Truman show

προφητική ταινία τελικά ...

Πιστεύω ότι θα μας δείξουν και το βίντεο της πτώσης εν καιρό ...
Αρκεί να το απαιτήσουν - ζητήσουν οι patreons

Αν δεν κάνω λάθος το ΤΕΤ δεν συντηρείτε απο την εκάστοτε χώρα, και η χάραξη του βγαίνει από ιδιώτες.
και μιας και αναφερόμαστε σε μονοπάτια άντε και χωματόδρομους τι σήμανση θα έπρεπε να είχαν ; (να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το ΤΕΤ η άντε για κάποιο άλλο δασικό δρόμο) μήπως να έβαζαν και όριο ταχύτητας, σήμανση για στροφές, ζώα κτλ κτλ.

Αν τελικά κατάφερναν και έφταναν στην Αφρική θα αναζητούσαν και εκεί σήμανση ; η εκεί θα άλλαζε ο τρόπος οδήγησης ;

Είναι άτυχο και λυπηρό το γεγονός ότι είχαν σοβαρό τραυματισμό και ας το δούμε όλοι εμείς που κυκλοφορούμε σε παρόμοια τερέν σαν ένα "θεωρητικό" μάθημα ....
 
Top Bottom