Σπύρος @endtourista και Πολυτίμη Κυριακοπούλου

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Περαστικα και σιδερενιοι! Προσφατως παθων, μολις διαβασα τα νεα σκιαχτηκα.. Ηρθαν παλι στο νου εικονες απο το δικο μου.
Ευχομαι ταχεια αναρρωση και εννοιειται πως αν οι φιλοι χρειαστουν οτιδηποτε καλο ειναι να δωσουμε το παρων οσοι περισσοτεροι μπορουμε.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το θεμα ειναι να ηταν τα παιδια όρθια σημερα, λιγη σημασια εχει τι ποινες θα πεσουν και τι αποζημιωσεις... Είναι αυτο που λέγαμε σε αλλο νημα, οτι οι αρχες ειναι ανυπαρκτες. Τεσπα, προσοχη γιατι η κατασταση χειροτερευει!
Λαθος ,εχουν Τεραστια σημασια οι ποινες.Βεβαια δεν θα γιαννουν τα χτυπημενα παιδια αλλα θα προστατεψουν αλλους.Οδηγηση+αλκοολ=φονος εκ Προμελετης και ως τετοιος πρεπει να αντιμετωπιζεται.

Σημ. Οπου αλκοολ βαλε κ ολες τις ουσιες που περιοριζουν τα αντανακλαστικα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κρίμα για τη Πολύτιμη ρε πουστη μου, πολύ στεναχωρηθηκα...
Και ο Σπυρετος....

Σκατα ρε πουστη μου με το καθε @ρχίδι που πιάνει τιμόνι...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Λαθος ,εχουν Τεραστια σημασια οι ποινες.Βεβαια δεν θα γιαννουν τα χτυπημενα παιδια αλλα θα προστατεψουν αλλους.Οδηγηση+αλκοολ=φονος εκ Προμελετης και ως τετοιος πρεπει να αντιμετωπιζεται.

Σημ. Οπου αλκοολ βαλε κ ολες τις ουσιες που περιοριζουν τα αντανακλαστικα.
Δεν καταλαβες τι ειπα, προφανως και χρειαζονται οι ποινες για ολες τις ουσιες αλλα και γενικως οτιδηποτε επηρεαζει την οδηγικη ικανοτητα (κινητα, σταυρολεξα, κραγιον κτλ). Τι να τις κανεις ομως τις ποινες, εαν δεν ειναι κανεις εκει να τις επιβαλλει? Βλεπεις κανεναν να αποθαρρυνεται απο τα 700€ +60ημερες χαρτια για να περασει κοκκινο? Βλεπεις κανεναν να κωλωνει να οδηγησει μπετομενος απο τα 350/1200€ και τους 6 μηνες φυλακη? Και ολα αυτα ειναι ποινες παραβιασης ΚΟΚ μονο, χωρις να φανε κανεναν αθωο ανθρωπο. Κανεις δεν κωλωνει, ολοι πινουν αβερτα ή/και παραβιαζουν ΣΤΟΠ και κοκκινα. Γιατι? Γιατι ξερουν, εχουν μαθει τοσα χρονια, οτι οι πιθανοτητες να τους πιασει καποιος ειναι απειροελαχιστες, και ακομη και ετσι να ειναι, ολο και καποιον μπαρμπα με βουλευτη θα ξετρυπωσουν για να τη σκαπουλαρουν. Και λεω, θεωρεις ο καθε ενας απο εμας οντας ξαπλα στην σκληρη παγωμενη ασφαλτο, να κοιταει τον ουρανο μεσα απο το ανοιγμα του κρανους που μοιαζει να εχει γινει μικρο σαν ματι βελονας, με αφορητους πονους και υπερτυχερος εαν εχει ακομη τις αισθησεις του, με τη μηχανη σμπαραλια στο δρομο παραδιπλα , φευγοντας με το ΕΚΑΒ απο το σημειο οτι εκεινη την ωρα σκεφτεται "θα του παρω αποζημιωση του κερατα!" ? Οι φιλοι και συγγενεις που μας συνοδευουν και πανε να σκασουν απο την αγωνια εκεινη την ωρα, οτι σκεφτονται "μεθαυριο θα του βαλουν προστιμο, θα τον βαλουν φυλακη και του κανουμε και μηνυση στο καθικι¨... ?Οχι, ολοι λενε "γιατι δεν βρεθηκε κανενας πουστης να προλαβει το κακο, και γιατι το παιδι μου/φιλος μου/γονιος μου ειναι στα επειγοντα εξαιτιας καποιου ηλιθιου που κανεις δεν φροντισε να σταματησει!!!". Και λεω εαν δεν υπαρξει αστυνομευση απο τροχαια, και αυστηρη τηρηση των νομων, δεν προκειται να γινει ο Ελληνας ανθρωπος με οσες ποινες και να τον φοβερισεις.
 

Siou

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι
Όνομα
XΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
ΝΧ 650
Περαστικά και γρήγορα όρθιοι ,τι να πεις κάθε μέρα είναι λες και μπαίνουμε στον γύρο του θανάτου .
 

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Δεν καταλαβες τι ειπα, προφανως και χρειαζονται οι ποινες για ολες τις ουσιες αλλα και γενικως οτιδηποτε επηρεαζει την οδηγικη ικανοτητα (κινητα, σταυρολεξα, κραγιον κτλ). Τι να τις κανεις ομως τις ποινες, εαν δεν ειναι κανεις εκει να τις επιβαλλει? Βλεπεις κανεναν να αποθαρρυνεται απο τα 700€ +60ημερες χαρτια για να περασει κοκκινο? Βλεπεις κανεναν να κωλωνει να οδηγησει μπετομενος απο τα 350/1200€ και τους 6 μηνες φυλακη? Και ολα αυτα ειναι ποινες παραβιασης ΚΟΚ μονο, χωρις να φανε κανεναν αθωο ανθρωπο. Κανεις δεν κωλωνει, ολοι πινουν αβερτα ή/και παραβιαζουν ΣΤΟΠ και κοκκινα. Γιατι? Γιατι ξερουν, εχουν μαθει τοσα χρονια, οτι οι πιθανοτητες να τους πιασει καποιος ειναι απειροελαχιστες, και ακομη και ετσι να ειναι, ολο και καποιον μπαρμπα με βουλευτη θα ξετρυπωσουν για να τη σκαπουλαρουν. Και λεω, θεωρεις ο καθε ενας απο εμας οντας ξαπλα στην σκληρη παγωμενη ασφαλτο, να κοιταει τον ουρανο μεσα απο το ανοιγμα του κρανους που μοιαζει να εχει γινει μικρο σαν ματι βελονας, με αφορητους πονους και υπερτυχερος εαν εχει ακομη τις αισθησεις του, με τη μηχανη σμπαραλια στο δρομο παραδιπλα , φευγοντας με το ΕΚΑΒ απο το σημειο οτι εκεινη την ωρα σκεφτεται "θα του παρω αποζημιωση του κερατα!" ? Οι φιλοι και συγγενεις που μας συνοδευουν και πανε να σκασουν απο την αγωνια εκεινη την ωρα, οτι σκεφτονται "μεθαυριο θα του βαλουν προστιμο, θα τον βαλουν φυλακη και του κανουμε και μηνυση στο καθικι¨... ?Οχι, ολοι λενε "γιατι δεν βρεθηκε κανενας πουστης να προλαβει το κακο, και γιατι το παιδι μου/φιλος μου/γονιος μου ειναι στα επειγοντα εξαιτιας καποιου ηλιθιου που κανεις δεν φροντισε να σταματησει!!!". Και λεω εαν δεν υπαρξει αστυνομευση απο τροχαια, και αυστηρη τηρηση των νομων, δεν προκειται να γινει ο Ελληνας ανθρωπος με οσες ποινες και να τον φοβερισεις.
Ακριβώς, χωρίς αστυνόμευση, δεν έχουν ανταπόκριση οι ποινές
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Aν έχει κάποιος νέα για τα παιδιά, ας ενημερώσει.

(Και εύχομαι να είναι καλά)
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Μην σου τύχει !
Περαστικά και στα 3 παιδιά
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Δεν καταλαβες τι ειπα, προφανως και χρειαζονται οι ποινες για ολες τις ουσιες αλλα και γενικως οτιδηποτε επηρεαζει την οδηγικη ικανοτητα (κινητα, σταυρολεξα, κραγιον κτλ). Τι να τις κανεις ομως τις ποινες, εαν δεν ειναι κανεις εκει να τις επιβαλλει? Βλεπεις κανεναν να αποθαρρυνεται απο τα 700€ +60ημερες χαρτια για να περασει κοκκινο? Βλεπεις κανεναν να κωλωνει να οδηγησει μπετομενος απο τα 350/1200€ και τους 6 μηνες φυλακη? Και ολα αυτα ειναι ποινες παραβιασης ΚΟΚ μονο, χωρις να φανε κανεναν αθωο ανθρωπο. Κανεις δεν κωλωνει, ολοι πινουν αβερτα ή/και παραβιαζουν ΣΤΟΠ και κοκκινα. Γιατι? Γιατι ξερουν, εχουν μαθει τοσα χρονια, οτι οι πιθανοτητες να τους πιασει καποιος ειναι απειροελαχιστες, και ακομη και ετσι να ειναι, ολο και καποιον μπαρμπα με βουλευτη θα ξετρυπωσουν για να τη σκαπουλαρουν. Και λεω, θεωρεις ο καθε ενας απο εμας οντας ξαπλα στην σκληρη παγωμενη ασφαλτο, να κοιταει τον ουρανο μεσα απο το ανοιγμα του κρανους που μοιαζει να εχει γινει μικρο σαν ματι βελονας, με αφορητους πονους και υπερτυχερος εαν εχει ακομη τις αισθησεις του, με τη μηχανη σμπαραλια στο δρομο παραδιπλα , φευγοντας με το ΕΚΑΒ απο το σημειο οτι εκεινη την ωρα σκεφτεται "θα του παρω αποζημιωση του κερατα!" ? Οι φιλοι και συγγενεις που μας συνοδευουν και πανε να σκασουν απο την αγωνια εκεινη την ωρα, οτι σκεφτονται "μεθαυριο θα του βαλουν προστιμο, θα τον βαλουν φυλακη και του κανουμε και μηνυση στο καθικι¨... ?Οχι, ολοι λενε "γιατι δεν βρεθηκε κανενας πουστης να προλαβει το κακο, και γιατι το παιδι μου/φιλος μου/γονιος μου ειναι στα επειγοντα εξαιτιας καποιου ηλιθιου που κανεις δεν φροντισε να σταματησει!!!". Και λεω εαν δεν υπαρξει αστυνομευση απο τροχαια, και αυστηρη τηρηση των νομων, δεν προκειται να γινει ο Ελληνας ανθρωπος με οσες ποινες και να τον φοβερισεις.
Ακριβώς, χωρίς αστυνόμευση, δεν έχουν ανταπόκριση οι ποινές
Καλα ολα αυτα,αλλα εχουμε τοσα ατυχηματα απο μεθη ετησιως με γνωστους δραστες,αν οι ποινες τους καταστρεφουν την ζωη(οπως αυτοι κατεστρεψαν ζωες αλλων),τοτε ΝΑΙ θα κολωσει ο Ελληνας.Κατι που αν ειχε αρχισει παλιοτερα θα ειχε γλυτωσει αρκετους αθωους ανθρωπους,οσο για τους δικους τους δεν θα ειχαν μπει στην διαδικασια να σκανε απ την αγωνια η να σκεφτονται την τιμωρια καποιων;).
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Σωστά όλα αυτά , αλλά κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε πράξεις από συνείδηση και όχι από φόβο! γιαυτο λοιπόν... ''Παιδεία'' και μετά όλα τα άλλα. κάθε τι καλό χτίζεται από τη βάση και όχι από τη κορυφή ή τη μέση! Δεν γίνεται για 11εκ πολίτες ,να υπάρχουν 11εκ μπάτσοι να φυλάει ο καθένας τον δικό του! Προκαλείς ατύχημα? ανάλαβε τις ευθύνες σου. ανθρώπινα είναι κ τα ατυχήματα. Η συμπεριφορά μας μετά από αυτό μας κρίνει! Για το ποτό δεν σχολιάζω, όσοι τοχουμε κάνει αυτό ,γίναμε εγκληματίες ,άλλοι επιτυχημένα και άλλοι όχι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σωστά όλα αυτά , αλλά κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε πράξεις από συνείδηση και όχι από φόβο! γιαυτο λοιπόν... ''Παιδεία'' και μετά όλα τα άλλα. κάθε τι καλό χτίζεται από τη βάση και όχι από τη κορυφή ή τη μέση! Δεν γίνεται για 11εκ πολίτες ,να υπάρχουν 11εκ μπάτσοι να φυλάει ο καθένας τον δικό του! Προκαλείς ατύχημα? ανάλαβε τις ευθύνες σου. ανθρώπινα είναι κ τα ατυχήματα. Η συμπεριφορά μας μετά από αυτό μας κρίνει! Για το ποτό δεν σχολιάζω, όσοι τοχουμε κάνει αυτό ,γίναμε εγκληματίες ,άλλοι επιτυχημένα και άλλοι όχι.
Δεν αντιλεγω, αλλα μιλαω για τροχαιους, μπλοκάκι-σφυρίχτρα-μιζαμπλι. Ας ειναι και δημοτικη αστυνομια, ας ειναι και υπάλληλοι του υπουργειου, ας ειναι και το GNTM, αλλα να ειναι καποιος εκει να κοβει χαρτακια. Δε θελει 11εκ, θελει ξερω γω 100 ατομα μοιρασμενα στην Αθηνα καθε μερα σε διαφορετικα σημεια να κοβουν χαρτακια αβερτα. Καμερες αυτοματες στα φαναρια. Κατι ρε παιδι μου που να κανει την ποινη πιο ρεαλιστική για τα γαιδουρια.

Καλη η παιδεια αλλα θελει Ανθρωπους με Ψυχη και Καρδια για να πετυχει. Βλεπεις εσυ αυτο να ισχυει στην Ελλαδα; Εχει γεμισει γαιδουρια που δεν δινουν δεκαρα τσακιστη για τον διπλανο τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η μείωση των τροχαιων πάντως στην Ευρώπη και στη χώρα μας είναι γεγονός.
Μεγάλο ρόλο παίζει το καλό οδικό δίκτυο και τα οχήματα με σύγχρονη τεχνολογία.
Κατι στατιστικά που συγκρίνουν βόρειες χώρες με μεσογειακές, είναι λάθος για εμένα.... Λόγω ότι στα νότια κυκλοφορούμε όλο τον χρόνο λόγω καιρικών συνθηκών.
Νομίζω ότι η ενημέρωση και η αυστηρή νομοθεσία είναι κάτι αυτονόητο.
Με την ενημέρωση έρχεται και η "παιδεία" για τους νέους ειδικά.

Καλημέρες και το νου μας.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Aν έχει κάποιος νέα για τα παιδιά, ας ενημερώσει.

(Και εύχομαι να είναι καλά)
Εγραψε ο Doc πριν λιγο στο FB

Ο Δημήτρης ευτυχώς είναι ΟΚ και αναρρώνει με ραγισμένο σπόνδυλο. Η Τίμη είναι καλύτερα, αποκτά όλο και περισσότερο επαφή και χωρίς νευρολογικά προβλήματα για την ώρα. Καλό θα είναι να αποφεύγουμε τις επισκέψεις. Θα εγχειριστεί την Παρασκευή στο πόδι, οπότε και χρειάζεται αίμα. Μπορούμε να δώσουμε, στο όνομά της, κάθε πρωί έως τις 2 στον Ευαγγελισμό, όχι κρυομένοι ή κουρασμένοι....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγραψε ο Doc πριν λιγο στο FB

Ο Δημήτρης ευτυχώς είναι ΟΚ και αναρρώνει με ραγισμένο σπόνδυλο. Η Τίμη είναι καλύτερα, αποκτά όλο και περισσότερο επαφή και χωρίς νευρολογικά προβλήματα για την ώρα. Καλό θα είναι να αποφεύγουμε τις επισκέψεις. Θα εγχειριστεί την Παρασκευή στο πόδι, οπότε και χρειάζεται αίμα. Μπορούμε να δώσουμε, στο όνομά της, κάθε πρωί έως τις 2 στον Ευαγγελισμό, όχι κρυομένοι ή κουρασμένοι....
Εάν είναι εφικτό ας γίνουν γνωστά τα στοιχεία της Πολυτίμης ώστε να διευκολυνθούν οι αιμοδότες της επαρχίας...;)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Περαστικα στα παιδιά , μαζεψτε τα αν μπορείτε οι διαχειριστές αυτα τα ποστ απο το ατύχημα σε ενα καινούργιο και γραψτε αν υπαρχει ανάγκη για κατι ,να βοηθήσουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Περαστικα στα παιδιά , μαζεψτε τα αν μπορείτε οι διαχειριστές αυτα τα ποστ απο το ατύχημα σε ενα καινούργιο και γραψτε αν υπαρχει ανάγκη για κατι ,να βοηθήσουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα γίνει σύντομα... ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγραψε ο Doc πριν λιγο στο FB

Ο Δημήτρης ευτυχώς είναι ΟΚ και αναρρώνει με ραγισμένο σπόνδυλο. Η Τίμη είναι καλύτερα, αποκτά όλο και περισσότερο επαφή και χωρίς νευρολογικά προβλήματα για την ώρα. Καλό θα είναι να αποφεύγουμε τις επισκέψεις. Θα εγχειριστεί την Παρασκευή στο πόδι, οπότε και χρειάζεται αίμα. Μπορούμε να δώσουμε, στο όνομά της, κάθε πρωί έως τις 2 στον Ευαγγελισμό, όχι κρυομένοι ή κουρασμένοι....
Ξέρουμε πόσες φιάλες θα χρειαστεί?
 
Top Bottom