Στα χνάρια του ποντιακού ελληνισμού ........ Αναζητώντας το χωριό του παππού μου .

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μετα δυσκολιας εκατσα και το δα.... Κατι τετοια βιντεο με νοημα πρεπει να γινονται τα λεγομενα viral της εποχης αλλα τουτος ειναι ο τοπος μας και θα θαφτει με λιγα views μεσα σε ιστιοτοπους... Μπραβο για το κα το κατορθωμα... Μπραβο!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Επιπλεον να ξερεις σε αγαπησα λιγο παραπανω


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο.
Εξαιρετικό!
Αν και δεν έχω καμία ποντιακή ρίζα, πάντα έτρεφα μια συμπάθεια για τους Πόντιους.
Γνωρίζοντας κιόλας κάποιους και μαθαίνοντας περισσότερα για την ιστορία τους, η συμπάθεια έγινε αγάπη και θαυμασμός.
Και πάλι μπράβο που κατάφερες και εκπλήρωσες την επιθυμία του παππού σου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Το βιντεακι το ειδα αρκετες φορες.Ταξιδεψα και ξαναταξιδεψα και ματαταξιδεψα μαζι σας.Η μουσικη επενδυση σε καποια σημεια σε καθηλωνει.

Πολλοι εχουν δωσει την ιδια υποσχεση και περιμενουν την ευκαιρια.Εσεις μπορεσατε.Σας ζηλευω.
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
Μπράβο και στους δυο σας, " παγωτατζή" με συγκίνησες βρε...

Sent from my SM-G903W using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το ταξίδι στην Τουρκία ηταν το καλύτερο μου μέχρι το επόμενο
Ένα ταξίδι που πραγματικά μου ανέτρεψε πολλά μέσα μου σαν Έλληνας αλλά και τι πραγματικά είναι η Τουρκία κατά την προσωπική μου άποψη
Εχω πει στο παρελθόν ότι αισθάνομαι Βαλκανιος και σίγουρα παραμένω στην θέση μου εντασωντας και την Τουρκία ακόμα πιο ισχυρά στα Βαλκάνια πάντα κατά την δική μου άποψη
Κατάλαβα λίγο καλύτερα τώρα την σκληρή ρητορική των Τούρκων.πολιτικων αλλά και εν γένει την τουρκική πολιτική έναντι της Ελλάδας
Είναι δύσκολο να είσαι ιδιοκτήτης ενός μαγαζιού και όλα τα πράγματα σου να έχουν τα ονόματα και την ιστορία του απέναντι μαγαζιού ,αναγκάζεσαι να πεζεις άμυνα με επίθεση! με όλα τα θεμιτά και αθέμιτα όπλα για να κρατήσεις τους σερβιτόρους και τους πελάτες να μην πάνε στο απέναντι μαγαζί η σε αλλά μαγαζιά νομίζοντας!!ότι είναι καλύτερα μη ξέροντας ότι έχουν χάσει πολλά από τον βίαιο ευρωπαϊζμο που κάποιο κομμάτι σου τον αποζητά διακαώς
Τουρκία το αλτερ εγκο μας
Πόσο τρομακτικά για κάποιους,ίσως πολλούς θα ήταν να μπορούσαμε να συνεργαστούμε ......,θα μπορούσε να αλλάξει ο κόζμος όλος
Τεράστια χώρα
Τεράστιες υποδομές
Τεράστια προοπτική
Οργανωμένη καθαρή και σε τάξη
Δεν αισθάνθηκα ποτέ ανασφάλεια ούτε έχθρα τουναντίον αγάπη και μεγάλο ενδιαφέρον
θα κάνω αρκετά ταξίδια προς τα εκεί και προτρέπω όλους σας να πάτε για να καταλάβετε περισσότερο τον εαυτό σας αλλά και την Ελλάδα μας
μπλεχτειτε με τον κόζμο και αφουγκράστητε τον ουσιαστικό παλμό θα εκπλαγείτε στο ποσό μοιάζουμε
Όσο αφορά στα μακελεια που έχουν γίνει ανάμεσα μας και με άλλες εθνότητες που ζουν εκεί σίγουρα δεν ξεχνιούνται αλλά δεν μπορούν να γίνουν και φρένο στην εξέλιξη
Πόσο κοντά είναι η αγάπη και το μίσος!??,και ειδικά αν πέφτουν και δεύτεροι τρίτοι στην μέση με άλλα...συμφέροντα
Όχι δεν ξεχνώ τίποτα απλά βάζω τα πράγματα η προσπαθώ σε μια σειρά με την.προσωπικη μου προσέγγιση

του μπικοντινιου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έχω ζήσει μεγάλο κομμάτι της ζωής μου έξω σαν φοιτητής και με τα ταξίδια συνολικά μέσα στο πέρασμα του χρόνου μου μπορώ να πω ότι οι υποδομές της Τουρκίας είναι εφαμιλες με των μεγάλων χωρών.της Ευρώπης
Δρόμοι αεροδρόμια λιμάνια περιμένουν καρτερικά τις επενδύσεις που ότι και να γίνει πολιτικάγεωστρατηγικα θα γίνουν διότι η εσωτερική κατανάλωση είναι τεράστια και όπως όλοι ξέρουμε το χρήμα για να επιζήσει θέλει και άλλο χρήμα
Σίγουρα αυτά που διάβαζα και άκουγα για την Τουρκία δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ειδα και δεν ξέρω ποιους και τι εξυπηρετεί
Σίγουρα είναι φιλέτο μεγάλο η χώρα για τους οικονομικούς παγκόσμιους καρχαρίες αλλά.....
Πριν από 4 χρόνια ήταν μια λίρα 2 ευρώ και τώρα 1 ευρώ 6 λίρες
αναρωτιέμαι! τι είναι οι οικονομίες ? χρηματιστήριο!!!!
Κάποιες σκόρπιες σκέψεις ερωτήματα έτσι για μια καταγραφή στην περίπλοκη μεγάλη εικόνα που λέγετε Τουρκία

του μπι κοντινιου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εντυπωσιακο ηταν η εκπληξη των αστυνομικων που μας σταματουσαν για ελεχγο και οταν ακουγαν GIOUNAN ακολουθουσε το go go go
3700 χλμ πολλα μπλοκα μια φορα στο τελος του ταξιδιου μας κανανε μια πιστοποιηση κοντα στο τσανακαλε με μεγαλη ευγενεια, ολα τα αλλα ηταν go go go
τα μπλοκα ας καταγραφει ηταν απο ειδικες δυναμεις με οπλα διοτι οπως ολοι ξερουμε μετα το αποτυχημενο πραξικοπιμα καποιους ...τους κυνηγανε ακομα!!!
πολλοι αυτοκινητηστες μας χαιρετουσαν στον δρομο δειχνωντας μας την ευχαριστηση και τον θαυμαζμο τους ,πραγματικα! μια αισθηση ασφαλειας και ηρεμιας που τοσο χρειαζεται οταν εισαι μακρια απο το σπιτι!!
παρατηρουσα οτι ακομα και σε πιο μικρες πολεις χωρια με 5000 εως 25000 κατοικους υπηρχε ταμπελα με το ιατρειο καθως και παντου στην τουρκια εξω απο καθε πολη ειχε τον πλυθηζμο και αρκετες φορες ειδικα στα ψυλα σημεια το υψομετρο σε ταμπελα
οι δρομοι παλι μικροι !!! πεντε λωριδες απο την μια μερια μαζι με την λεα και 5 απο την αλλη και μιλαμε για υψομετρα απο 1500 μετρα και πανω,σκιζμενα βουνα και στην μεση οι δρομαρες,συραγγες και συραγγες και παλι συραγγες
μονολογουσα απο μεσα μου σκεφτομενος οτι περιμενα να δω αγριους να κρεμονται απο τα δεντρα και οι μονοι αγριοι ειμασταν εγω και ο νικολας
και με αυτα και αυτα σκασαμε στο αφχιον καραχισαρ ....εκει που χασαμε την μπαλα το 22
Αφιόν Καραχισάρ - Βικιπαίδεια
μου εκανε εντυπωση το αγαλμα που εχει στηθει για την νικη τους
ο ελληνας απο κατω πεζμενος και ο τουρκος απο πανω ετοιμος για την χαριστικη βολη δια της ανοιχτης παλαμης,κατι σαν χαστουκι-γροθια
καπου κατι μεσα μου σκιρτησε απο την αλλη και εγω αν κληρονομουσα μια χωρα απο την διαλυμενη οθωμανικη αυτοκρατορια και ηθελα να την σταθεροποιησω αλλα και να την κατακτησω ολοκληρωτικα ισως εκανα και χειροτερα
αναρωτιεμαι αν δεν ειχαμε παρει μερος στον πολεμο εναντια στον κεμαλ,αν δεν ειχαμε στρατο εκει,θα τους σκοτωνε ο κεμαλ τους ελληνοφωνους πλυθηζμους εκει και θα τους εδιωχνε ? η?....θα γινοταν κατι αλλο !
κανεις δεν ξερει...
παντως στον β παγκοζμιο πολεμο η τουρκια κυρηξε τον πολεμο στην γερμανια οταν οι ρωσσοι ειχαν φτασει 10χλμ εξω απο το βερολινο και φυσικα δεν πειραχτηκαν απο τους γερμανους μεσουσης του πολεμου αλλα και ουτε απο τους νικητες μετα το περας του πολεμου μεχρι και σημερα .......
παντως ακομα και στο αφχιον καραχισαρ σε ενα λαθος δρομο μια γυναικα ανοιξε το σπιτι της μας προσφερε νερο να ξεδιψασουμε και μας ειπε οτι αγαπαει την ελλαδα και τους ελληνες ,μιλουσε σχεδον με λατρεια για την ελλαδα, κοιτωντας μας με δεος...
ΑΦΙΟΝ ΚΑΡΑΧΙΣΑΡ 1922 - Ειδήσεις - νέα - Το Βήμα Online


του μπι κοντινιου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ένα πολύ ιδιαίτερο σημείο στις σκέψεις μου είναι το κατά πόσο μοιάζανε τότε οι Μικρασιάτες Έλληνοφωνες με τους αυτόχθονες Έλληνες της γεωγραφικής Ελλάδας
ήταν Έλληνες οι Μικρασιάτες αλλά δεν ξέρω αν ήθελαν για πατρίδα την Ελλάδα,
πατρίδα είναι ο τόπος που μένεις που δημιουργείς....
Η Ελλάδα του τότε με την Ελλάδα της Μικράς Ασίας είχε μεγάλες οικονομικοβιοτικοκοινωνικες διάφορες
οι Μικρασιάτες έμποροι με οργάνωση παιδεία κουλτούρα που διαχειρίζονταν ολόκληρα κομμάτια των αυτοχθόνων Τούρκων που ζούσαν ικανοποιημένοι υπό αυτής της συνθήκης και από την άλλη η αγροτική Ελλάδα των τσιφλικαδων με έλειπης παιδεία και οργάνωση κράτους
φενετε κιόλας μετά τον διωγμώ και την εγκατάσταση των Μικρασιατών στην Ελλάδα πόσο στην αρχή υπέφεραν στην νέα πραγματικότητα μέχρι να αφομοιωθούν και πόσο μπροστά έσπρωξαν σε όλα τα επίπεδα την Ελλάδα βρίζοντας τους σαν τουρκοσπορους !!
Γενικά θεωρώ ότι τα ισχυρά όπλα μας είναι το μυαλό μας η διορατικότητα μας ο αυτοσχεδιασμός μας η οξυδέρκεια μας κάτω από πίεση και όχι οι καραμπινες αν και αν χρειαστεί και σε αυτά είμαστε από τους καλύτερους
μπορείς να κυριαρχήσεις τον κόζμο με την βία μα θα τον χάσεις κάποια στιγμή αν τον κυριαρχήσεις με την γνώση με τις δουλειές με την παιδεία με την οικονομία πιο δύσκολα τον χάνεις
κάπως έτσι λειτουργούσαν και οι Έλληνοφωνες πληθυσμοί μέσα στην οθωμανική αυτοκρατορία στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία και στην βυζαντινή αυτοκρατορία
ο Κεμάλ το είχε καταλάβει και έψαχνε τρόπους να καθαρίσει μια και καλή από αυτό το κοινωνικό φαινόμενο εδραιωνοντας την χώρα του και βρήκε την ευκαιρία από την αλλαγή των συμφερόντων των μεγάλων δυνάμεων στην υπό διάλυση οθωμανική αυτοκρατορία και στην ανικανότητα των Ελλήνων να κατανοήσουν την αλλαγή τακτικής και στρατηγικής των συμμάχων τους .....

του μπι κοντινιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ένα πολύ ιδιαίτερο σημείο στις σκέψεις μου είναι το κατά πόσο μοιάζανε τότε οι Μικρασιάτες Έλληνοφωνες με τους αυτόχθονες Έλληνες της γεωγραφικής Ελλάδας
ήταν Έλληνες οι Μικρασιάτες αλλά δεν ξέρω αν ήθελαν για πατρίδα την Ελλάδα,
πατρίδα είναι ο τόπος που μένεις που δημιουργείς....
Η Ελλάδα του τότε με την Ελλάδα της Μικράς Ασίας είχε μεγάλες οικονομικοβιοτικοκοινωνικες διάφορες
οι Μικρασιάτες έμποροι με οργάνωση παιδεία κουλτούρα που διαχειρίζονταν ολόκληρα κομμάτια των αυτοχθόνων Τούρκων που ζούσαν ικανοποιημένοι υπό αυτής της συνθήκης και από την άλλη η αγροτική Ελλάδα των τσιφλικαδων με έλειπης παιδεία και οργάνωση κράτους
φενετε κιόλας μετά τον διωγμώ και την εγκατάσταση των Μικρασιατών στην Ελλάδα πόσο στην αρχή υπέφεραν στην νέα πραγματικότητα μέχρι να αφομοιωθούν και πόσο μπροστά έσπρωξαν σε όλα τα επίπεδα την Ελλάδα βρίζοντας τους σαν τουρκοσπορους !!
Γενικά θεωρώ ότι τα ισχυρά όπλα μας είναι το μυαλό μας η διορατικότητα μας ο αυτοσχεδιασμός μας η οξυδέρκεια μας κάτω από πίεση και όχι οι καραμπινες αν και αν χρειαστεί και σε αυτά είμαστε από τους καλύτερους
μπορείς να κυριαρχήσεις τον κόζμο με την βία μα θα τον χάσεις κάποια στιγμή αν τον κυριαρχήσεις με την γνώση με τις δουλειές με την παιδεία με την οικονομία πιο δύσκολα τον χάνεις
κάπως έτσι λειτουργούσαν και οι Έλληνοφωνες πληθυσμοί μέσα στην οθωμανική αυτοκρατορία στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία και στην βυζαντινή αυτοκρατορία
ο Κεμάλ το είχε καταλάβει και έψαχνε τρόπους να καθαρίσει μια και καλή από αυτό το κοινωνικό φαινόμενο εδραιωνοντας την χώρα του και βρήκε την ευκαιρία από την αλλαγή των συμφερόντων των μεγάλων δυνάμεων στην υπό διάλυση οθωμανική αυτοκρατορία και στην ανικανότητα των Ελλήνων να κατανοήσουν την αλλαγή τακτικής και στρατηγικής των συμμάχων τους .....

του μπι κοντινιου
με εσενα πρεπει να κανω ενα ταξιδι...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ήταν.το καλύτερο ταξίδι από πλευράς ισορροπίας με τους δαίμονες μου
η μάχη έχει καταλαγιάσει και ειμουν έτοιμος να νιώσω την ψυχή μου αλλά και την ψυχή του συνοδοιπόρου μου στους αχανείς δρόμους του παλιού μας DNA πάνω στα μοντέρνα μας άλογα
Η σκιά του Κεμάλ τεράστια δεν με φόβισε ούτε με τάραξε
Ένας μαχητής ήταν και αυτός της ζωής και της οικογένειάς του που έτυχε να είναι μια ολοκληρη καινούργια χώρα
Στα μάτια του ταξιδιωτικού μου συντρόφου έβλεπα την αγωνία, την προσμονή της σμιξης του με τις ρίζες του ,το χωριό του παππού του
Τι όμορφο συναίσθημα, χαιρόμουν για αυτόν που θα έκλεινε αυτόν τον κύκλο
βλέπετε ένα κομμάτι του παππού του γύρισε δια μέσου αυτού μετα απο τόσα χρόνια
Από της πιο όμορφες σκηνές που έχω δει
Ένας άντρας κατεβαίνει από την μηχανή ,χαμένος μέσα από χιλιαδες συναισθήματα ,μια ενέργεια γύρω του παλλομενη από το σμίξιμο αυτού που περίμενε τόσα χρόνια να ενωθεί για μια στιγμή με το τότε....
Αυτός σταθερός περπατά, γονατίζει, και φίλα το χώμα
Αυτό ήταν!!!
Η Ένωση έγινε!!! η ψυχή του παππού ενώθηκε με το απέραντο σύμπαν ήρεμη και πλέον αναπαυμενη
Μεγάλη ευλογία να παρακολουθείς αυτήν την χορογραφία της ενέργειας των αρχεγονων συναισθημάτων των ανθρωπων στο ραντεβου τους με την ιστορικη τους ριζα..........

του μπι κοντινιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φεύγοντας από το χωριό του παππού βάλαμε πλώρη για το μοναστήρι της Παναγίας
πέρασαμε ένα κομμάτι των ποντιακών Άλπεων με τον ήλιο να μας ζεστενει και να δίνει μια λάμψη σε όλο το τοπίο ανάγοντας το σε καμβά από χρώματα μεγάλων ζωγράφων
Μια ηρεμία μια τάξη επάνω στα βουβα βουνά με το αεράκι να δροσίζει και να σιγοψιθηριζει παλιά ποντιακά μοιρολόγια
Η αποσυμπίεση από την φόρτιση σιγά σιγά καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο στις ψυχές μας μέχρι που στριψαμε και είδαμε μπροστά μας την νεκρά θάλασσα
Δεν έχει το γαλάζιο των δικών μας θαλασσών μα έχει μια δύναμη μέσα της αιώνων από τους πολλούς λαούς που ζουν στις ακτές της
Μπήκαμε σε παραλιακό δρόμο, γνώριμο, περνώντας από πόλεις που μου θύμισαν ιταλική γενοβεζικη αρχιτεκτονική
Δρόμοι σήραγγες λιμάνια αεροδρόμια οργασμός ανοικοδόμησης
Άρε Τουρκία μαντάρα μου έκανες τα όνειρα μου .....
Σε είχαν πλάσει μέσα στο μυαλό μου αλλιώς......
Τα αδηφάγα μοντέρνα άλογα καταβροχθίζαν τα χιλιόμετρα λες και ήταν πασαντεμπος και έτσι ξάφνου μέσα στις σκέψεις και τις εικόνες μπήκαμε στον προθάλαμο-πόλη για το μοναστήρι της Παναγίας
Ξενοδοχεία καφέ εστιατόρια καινούργιοι δρόμοι και το Σουμελά παντού!!!!!
Φτάσαμε στα εκδοτήρια εισιτηρίων μας έδωσαν ελεύθερη πρόσβαση και κινησαμε
Ψηλά δέντρα ποτάμι με δύναμη φιδισιος δρόμος έργα οδοποιίας ,ετοιμασίες για την εγκατάσταση-ολοκλήρωση της μπίζνας .....
Και το είδαμε!!
Να κρέμεται κυριολεκτικά από τα βράχια αγέρωχο φώναζωντας ειμουν είμαι και θα είμαι στους αιώνες των αιώνων
Πράγματι οι Τούρκοι τον έχουν προσεγγίσει τον χώρο με ιδιαίτερο σεβασμό και αγάπη
του έχουν προσδώσει την παλιά του αίγλη και ίσως μεγαλύτερη !
Δεν μας άφησαν να πλησιάσουμε περισσότερο από ένα σημείο διότι οι εργασίες δεν είχαν τελειώσει υπολογίζω ότι θα χρειαστούν ακόμα καιρό....
Κάναμε ο καθένας τις δεήσεις μας βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και κοιταχτήκαμε στα μάτια κατανοώντας ότι ευλογηθηκαμε και καταφέραμε να φτάσουμε κατακτώντας τον στόχο μας
Ταξιδεύουμε χρόνια με τον Νικόλα και πλέον όλα πάνε αυτόματα συνεννοήσεις συναισθήματα ανοχές
Μεγάλη υπόθεση η αποδοχή και ανοχή αμφοτέρων και διαφορετικων μελών μιας ομάδας, προνομιο υψηλου επιπεδου εγκεφαλικης δραστηριότητας
Να προσέχεις όλον τον κοζμο παναγια μου και με αυτό βάλαμε μπρος και πεταχτήκαμε ξανά στην γνώριμη αγκαλιά των μεγάλων και μικρών δρόμων προς Αμασεια

του μπι κοντινιου
 
Top Bottom