Στεφάνια ζαντας αφτερμαρκετ...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ειμαι καθ'οδον ή μαλλον λογω του οτι ως τωρα δεν ειχαμε και πολλες "οδους" στο διαβα μας με την Γερμανιδα μου:p,αλλά κυριως εκτος δρομου διαδρομες και συν το γεγονος οτι οι ζαντες του 800 δεν διεκδικουν βραβεια αντοχης,ειμαι σε σοβαρη σκεψη για αλλαγη εμπρος ζαντας...:wacky:κι εδω ειναι το ερωτημα μου.:rolleyes:
Δεν εχω ιδιαιτερη γνωση στο τι επιλογες εχω...Δηλαδη μια πρωτη επιλογη ειναι να αγορασω μπροστινο στεφανι Excel και ακτινες και να τις πλεξουμε στο κεντρο του τροχου μου.Σαφως και καλη επιλογη αλλά κοστιζει.
Τι αλλες επιλογες εχω;Μπορουν να μπουν ζαντες απο αλλη μοτοσυκλετα;Υπαρχουν αποστατες για τα δικα μου κεντρα;Πώς γινεται αυτη η τραμπα/αλλαγη;
Για δωστε τα φωτα σας...:geek::friendship:

Οσο για αισθητικη,οι μαυρες εχουν τον πρωτο λογο αλλά δε θα με χαλαγε και ενα χρυσο χρωματακι 'αλα νεα Αφρικα ΚΛΙΚ:inlove: που παιζει κ στα ιδια χρωματα με το επετειακο μου...βεβαια εκει θα χρειασθει σετ μπρος-πισω...:oops:
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν επλεκες το μπροστα στεφανι απο οποιοδηποτε μοντελο αφρικα 750 ή τρανσαλπ 400/600/650 στο κεντρο του 800 θα γλυτωνες καμποσα ευρω και θα εχεις και επιλογη χρωματος σε ασημι, μαυρο ή χρυσο Τα DID στεφανια που φορανε τα συγκεκριμενα (αλλα και αλλα γιαπωνεζικα π.χ. ΧΤ600 '83-'89) ειναι αποδεδειγμενα σκυλια και στα μεταχειρισμενα θα βρεις πιστευω ευκολα μεχρι το πολυ 100 ευρω
Πρεπει ομως να τσεκαρεις με καποιον τροπο την γωνια των ακτινων για να εισαι σιγουρος οτι θα ταιριαξουν σωστα
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Έχει φαγωθεί να προμοτάρει αυτά τα στεφάνια ο @konkost! :D
Πράγματι, αν γίνεται, γλυτώνεις τρελά λεφτά! Τα χει χρησιμοποιήσει/τσεκάρει κανείς σε BMW/KTM ή άλλα non-transalp μηχανάκια;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Θαρρω πως το 800 με το 990 εχουν ιδιο μπροστινο στεφανι.

Αυτο το λεω, ωστε στην αναζητηση που κανεις να ξερεις οτι αν δεις καπου να πωλειται στεφανι βελτιωμενο/ενισχυμενο/aftermarket καλυτερο τελοσπαντων για ΚΤΜ σου κανει, αλλα ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν επλεκες το μπροστα στεφανι απο οποιοδηποτε μοντελο αφρικα 750 ή τρανσαλπ 400/600/650 στο κεντρο του 800 θα γλυτωνες καμποσα ευρω και θα εχεις και επιλογη χρωματος σε ασημι, μαυρο ή χρυσο Τα DID στεφανια που φορανε τα συγκεκριμενα (αλλα και αλλα γιαπωνεζικα π.χ. ΧΤ600 '83-'89) ειναι αποδεδειγμενα σκυλια και στα μεταχειρισμενα θα βρεις πιστευω ευκολα μεχρι το πολυ 100 ευρω
Πρεπει ομως να τσεκαρεις με καποιον τροπο την γωνια των ακτινων για να εισαι σιγουρος οτι θα ταιριαξουν σωστα
Κωστη η Αφρικα750 επισης,φοραει 140/80-17 πισω ενω εγω 150/70-17.Πώς μπορω να ξερω/μαθω/ρωτησω(που) εαν μπορω να ταιριαξω και το πισω στο κεντρο μου;Ωστε να παιξω για αναζητηση σετ στεφανιων μπρος/πισω απο Αφρικα;
Να πω εδω οτι ηδη φοραω σε χωματινο ελαστικο 140/80-17 πισινο και δεν ειδα κατι ανησυχητικο...ισα-ισα που ειδα και ακλυτερη συμπεριφορα στο χωμα και στις αλλαγες κατευθυνσης...οπότε το καλοβλεπω το 140/80 για πισω εαν ταιριαζει ως μοντα...

Για ασημι δεν θελω,δεν μου αρεσει καθολου για το δικο μου...ή χρυσαφι θα παιξει ή μαυρο οπως εχει τωρα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κωστη η Αφρικα750 επισης,φοραει 140/80-17 πισω ενω εγω 150/70-17.Πώς μπορω να ξερω/μαθω/ρωτησω(που) εαν μπορω να ταιριαξω και το πισω στο κεντρο μου;Ωστε να παιξω για αναζητηση σετ στεφανιων μπρος/πισω απο Αφρικα;
Να πω εδω οτι ηδη φοραω σε χωματινο ελαστικο 140/80-17 πισινο και δεν ειδα κατι ανησυχητικο...ισα-ισα που ειδα και ακλυτερη συμπεριφορα στο χωμα και στις αλλαγες κατευθυνσης...οπότε το καλοβλεπω το 140/80 για πισω εαν ταιριαζει ως μοντα...

Για ασημι δεν θελω,δεν μου αρεσει καθολου για το δικο μου...ή χρυσαφι θα παιξει ή μαυρο οπως εχει τωρα...
To πισω στεφανι δεν κανει σιγουρα
Η χοντα τουλαχιστον στο ΑΤ και ΤΑ χρησιμοποιει λιγοτερες ακτινες πισω απο τις συνηθισμενες (που φυσικα δεν θυμαμαι ποσες ειναι!:roflmao:)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχει φαγωθεί να προμοτάρει αυτά τα στεφάνια ο @konkost! :D
Πράγματι, αν γίνεται, γλυτώνεις τρελά λεφτά! Τα χει χρησιμοποιήσει/τσεκάρει κανείς σε BMW/KTM ή άλλα non-transalp μηχανάκια;
Ελα ρε συ τιποτα δεν προμοταρω
Αλλα ειναι αληθεια οτι το εχω ξαναγραψει για τα στεφανια που φοραει το ΤΑ (και το ΑΤ) Oι DID ζαντες ειναι απεδεδειγμενα τερατα αντοχης και νομιζω πως και το LC4 ειχα τετοιες φοραγε
Και η μεγαλη τους αντοχη εχει αποδειχτει στα χερια μου Μετα απο 120000 χλμ -καμποσες χιλ χλμ απο αυτα χωματινα- οι ζαντες του ΤΑ μου δεν εχουν κανει κιχ περαν απο καποιες γρατζουνιες
...Και κρατα σαν δεδομενο οτι μου αρεσουν τα πετρωδη εδαφη

Και δεν εχει καμια σημασια αν μια ζαντα βρισκεται σε τρανσαλπ, ΚΤΜ ή οτιδηποτε αλλο αντιστοιχο κιλων μηχανακι οταν το ιδιο κοπανιεται αλυπητα
Ενταξει παιζει ρολο και η αναρτηση αλλα τοτε αν εχουν αντεξει στο τρανσαλπ, που ειδικα μπροστα δεν εχει και το καλυτερο πιρουνι, δεν θα αντεχουν σε μηχανακι που οι αναρτησεις τους αποσβαινουν καλυτερα;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
32 αντι 36:Watching::Watching:
To 800αρι μετραει 36 ακτινες εμπρος και πισω αλλες τοσες...αρα δεν μας κανει το πισω μαλλον...Την γωνια που λεει και ο Κωστας πώς μπορω να δω αν ταιριαζει;Μονο αν βγαλω το κεντρο απο το 800αρι μου και δοκιμασω σε καποιο στεφανι διαθεσιμο απο ΤΑ ή ΑΤ;
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
To 800αρι μετραει 36 ακτινες εμπρος και πισω αλλες τοσες...αρα δεν μας κανει το πισω μαλλον...Την γωνια που λεει και ο Κωστας πώς μπορω να δω αν ταιριαζει;Μονο αν βγαλω το κεντρο απο το 800αρι μου και δοκιμασω σε καποιο στεφανι διαθεσιμο απο ΤΑ ή ΑΤ;
Και απ'ότι βλέπω το 800 έχει και 265mm δισκόπλακα πίσω,αν είχε 240 θα μπορούσε να μπει όλη η ζάντα του ΤΑ με τους κατάλληλους custom αποστάτες.
Νομίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα(κέντρο 800/στεφάνι απο άλλο)πρέπει να το αναλάβει έμπειρος μάστορας σ'αυτόν τον τομέα.Υπάρχουν αρκετοί τύποι ακτινών και ένας ειδικός θα μπορούσε να αποφανθεί αν ταιριάζουν το οποιοδήποτε κέντρο με το οποιοδήποτε στεφάνι.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Κώστα και εγώ θα σου έλεγα ότι τροποιήσεις στις διαστάσεις να μην κάνεις. Οπότε ψάξε καμία μεταχείρο 800αριου, ή excel όπως είπες. Έχεις πρόβλημα ή προληπτικά;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Έχεις πρόβλημα ή προληπτικά;
Οχι προβλημα δεν εχω στην κινηση,περα απο τους γνωστους παραπάνω κραδασμούς απο τα κοπανηματα που έχει η ζαντα... Ειδικα με τα χωματινα λαστιχα δεν πολυνοιαζουν αλλα το βαζω στο πρόγραμμα να το φτιαξω...Σιγουρα δεν θα ξαναβαλω μαμα ζαντα αφου παλι στο ιδιο αποτέλεσμα θα έρθει με τον καιρο κ δεν αξίζει...
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Ειμαι καθ'οδον ή μαλλον λογω του οτι ως τωρα δεν ειχαμε και πολλες "οδους" στο διαβα μας με την Γερμανιδα μου:p,αλλά κυριως εκτος δρομου διαδρομες και συν το γεγονος οτι οι ζαντες του 800 δεν διεκδικουν βραβεια αντοχης,ειμαι σε σοβαρη σκεψη για αλλαγη εμπρος ζαντας...:wacky:κι εδω ειναι το ερωτημα μου.:rolleyes:
Δεν εχω ιδιαιτερη γνωση στο τι επιλογες εχω...Δηλαδη μια πρωτη επιλογη ειναι να αγορασω μπροστινο στεφανι Excel και ακτινες και να τις πλεξουμε στο κεντρο του τροχου μου.Σαφως και καλη επιλογη αλλά κοστιζει.
Τι αλλες επιλογες εχω;Μπορουν να μπουν ζαντες απο αλλη μοτοσυκλετα;Υπαρχουν αποστατες για τα δικα μου κεντρα;Πώς γινεται αυτη η τραμπα/αλλαγη;
Για δωστε τα φωτα σας...:geek::friendship:

Οσο για αισθητικη,οι μαυρες εχουν τον πρωτο λογο αλλά δε θα με χαλαγε και ενα χρυσο χρωματακι 'αλα νεα Αφρικα ΚΛΙΚ:inlove: που παιζει κ στα ιδια χρωματα με το επετειακο μου...βεβαια εκει θα χρειασθει σετ μπρος-πισω...:oops:
Κωστα οταν λες κοστιζει ποσο εννοεις...εγω βρισκω για το δικο μου Αθηνα καινουργιο Excel στεφανι μπροστα με πλεξιμο τις ακτινες μου στο κεντρο του τροχου μου γυρω στα 240,δεν ειναι και ασχημα...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστα οταν λες κοστιζει ποσο εννοεις...εγω βρισκω για το δικο μου Αθηνα καινουργιο Excel στεφανι μπροστα με πλεξιμο τις ακτινες μου στο κεντρο του τροχου μου γυρω στα 240,δεν ειναι και ασχημα...
Πανο δωσε λινκ (ΠΜ)...γιατι εγω το μοναδικο που βρισκω για μπροστα,ειναι αρκετα πιο πανω και χωρις πλεξιμο...εξτρα παει εκει.
 
Top Bottom