Στην Γκιώνα μου

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Σαν νιούμπης που είμαι στο φόρουμ θα ξεκινήσω την προσφορά μου με κάποιες φετινές εξορμήσεις, λίγο πιο ανοιξιάτικες αν και λίγο μπαγιάτικες και σιγά σιγά θα περνάω στα φρεσκότερα.

Τον Μάιο λοιπόν έψαχνα βουνό που να βγαίνει με πεζοπορία 2ήμερο. Στα Βόρεια, λίγο πολύ γνωστά και περπατημένα. Στα Νότια όμως δεν έχω δει σχεδόν τίποτα. Η Γκιώνα είναι το 5ο ψηλότερο βουνό και σε συνδυασμό με την εύκολη προσβασιμότητα την έκαναν την καλύτερη επιλογή.

Προφανώς και για να φτάσω μέχρι εκεί επέλεξα τον Μπράλο. Μετά την Παύλιανη συνεχίζεις μέχρι Καλοσκοπή και κάπου εκεί ξεκινάει χωματόδρομος που ανεβάζει ψηλότερα.

spacer.png

spacer.png

Κάπου εδώ άφησα τον κουβά (το ενσι ντε) μιας και ξεκινάει το μονοπάτι. Το υψόμετρο εδώ είναι γύρω στα 1600μ.

spacer.png

Το μονοπάτι λοιπόν ξεκινάει σε δασωμένο κομμάτι αλλά αρκετά γρήγορα βγαίνει σε υποαλπικά τοπία.

spacer.png

Ξεπροβάλλει η επιβλητική Πυραμίδα.

spacer.png

Χιονούρες παντού! 3 διαδοχικές έπρεπε να περάσω μέσα σε 10'.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Συνεχίζοντας.

spacer.png

Βγαίνω πλέον στα Αλπικά λιβάδια. Εδώ υπάρχει και τρεχούμενο νερό.

spacer.png

spacer.png

spacer.png


Τι ψάχνεις όταν θέλεις να στήσεις σκηνή στο βουνό; Επίπεδο έδαφος με βλάστηση για να είναι μαλακό, κάλυψη από τον άερα, και θέα. Όλα αυτά τα προσφέρει η Βαθιά Λάκκα:

spacer.png

Προφανώς και θα την έστηνα με τέτοιο τρόπο ώστε πριν πάω για ύπνο και όταν ξυπνήσω να βλέπω τον πανέμορφο αυτό όγκο.

spacer.png

Τακτοποιήθηκα, άφησα και το σακίδιο και έβαλα μπρος για την ψηλότερη κορυφή της Γκιώνας, την Πυραμίδα, στα 2510μ. Την προσεγγίζεις μέσω μιας ημικυκλικής διαδρομής από τα αριστερά.

Ανεβαίνοντας, η θέα στην Λάκκα.

spacer.png

spacer.png

Άνετα σκιάρεις ακόμα εδώ πάνω.

spacer.png

Ένα ακόμα αλπικό λιβάδι πριν πιάσουμε τα βράχια.

spacer.png

spacer.png

Από εδώ και πάνω οι χιονούρες είναι πιο έντονες. Μια από αυτές βρίσκεται πάνω στο μονοπάτι, στο μοναδικό σημείο χωρίς βράχια. Αναγκαστικά θα πρέπει να πάρω τον δύσβατο δρόμο απο τα δεξιά.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Ζόρικη κλίση. Βγαίνοντας στην ράχη, η κορυφή απέχει 3'.

spacer.png

Κορυφή Πυραμίδα με θέα τον Μαλιακό!

spacer.png

Και τον Κορινθιακό.

spacer.png

spacer.png

Πιάτο η Νότια Πίνδος.

spacer.png

spacer.png

Εδώ βρίσκεται και ένα μικρό μνήμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες.

spacer.png

Επιστροφή στην σκηνή για αραχτική και φαγητό. Τι παράθυρο!
(πατουσάκηδες τον νου σας)

spacer.png

Φανταστικά χρώματα όταν έπεφτε ο ήλιος.

spacer.png

Ανεφοδιασμός σε νερό με λιώσιμο χιονιού.

spacer.png

Ο τόπος συνέχισε να μου χαρίζει φοβερά χρώματα ακόμα και την νύχτα.

spacer.png

Ο καιρός το βράδυ ήταν ιδανικός με άπνοια και χωρίς υγρασία. Ό,τι πρέπει για ξεκούραση δηλαδή.
Το επόμενο πρωί με γεμάτες μπαταρίες τα μάζεψα νωρίς και πήρα τον δρόμο της επιστροφής. Άξιζε τον κόπο μερικές φωτό ακόμα, αυτή την φορά με το φως του ηλίου στο ξημέρωμα.

spacer.png

spacer.png

Βρείτε τον κουβά!

spacer.png

Επιστροφή με συνοπτικές διαδικασίες από κει που 'ρθα.

Must do βουνό, η διανυκτέρευση στην Λάκκα αξίζει με 1000. Τολμήστε το!
 

southstromer

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW
Ομορφιές! Φοβερό βουνό η Γκιώνα! Από κρύο πως πήγε το βράδυ? Ήθελε 0 C comfort για να κοιμηθείς? Με ημιάκαμπτο μποτάκι είσαι κομπλέ να ανέβεις πάνω τέτοια εποχή? Ευχαριστώ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ όμορφη βόλτα...! :friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ωραιότατος και οι φωτογραφίες και οι Ομορφιές εκεί πάνω!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Βολταρα με τα όλα της κ με πολύ όμορφες φωτογραφίες, μπράβο.
Δεν έχω πάει ποτέ πάνω Γκιώνα όλο το αναβάλλω, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι μία από τις επόμενες εξορμήσεις μου.
Αναμένουμε κ άλλα καλά από εσένα μπαγιάτικα κ φρέσκα. :)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σαν νιούμπης που είμαι στο φόρουμ θα ξεκινήσω την προσφορά μου με κάποιες φετινές εξορμήσεις, λίγο πιο ανοιξιάτικες αν και λίγο μπαγιάτικες και σιγά σιγά θα περνάω στα φρεσκότερα.

Τον Μάιο λοιπόν έψαχνα βουνό που να βγαίνει με πεζοπορία 2ήμερο. Στα Βόρεια, λίγο πολύ γνωστά και περπατημένα. Στα Νότια όμως δεν έχω δει σχεδόν τίποτα. Η Γκιώνα είναι το 5ο ψηλότερο βουνό και σε συνδυασμό με την εύκολη προσβασιμότητα την έκαναν την καλύτερη επιλογή.

Προφανώς και για να φτάσω μέχρι εκεί επέλεξα τον Μπράλο. Μετά την Παύλιανη συνεχίζεις μέχρι Καλοσκοπή και κάπου εκεί ξεκινάει χωματόδρομος που ανεβάζει ψηλότερα.

spacer.png

spacer.png

Κάπου εδώ άφησα τον κουβά (το ενσι ντε) μιας και ξεκινάει το μονοπάτι. Το υψόμετρο εδώ είναι γύρω στα 1600μ.

spacer.png

Το μονοπάτι λοιπόν ξεκινάει σε δασωμένο κομμάτι αλλά αρκετά γρήγορα βγαίνει σε υποαλπικά τοπία.

spacer.png

Ξεπροβάλλει η επιβλητική Πυραμίδα.

spacer.png

Χιονούρες παντού! 3 διαδοχικές έπρεπε να περάσω μέσα σε 10'.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Συνεχίζοντας.

spacer.png

Βγαίνω πλέον στα Αλπικά λιβάδια. Εδώ υπάρχει και τρεχούμενο νερό.

spacer.png

spacer.png
spacer.png

Τι ψάχνεις όταν θέλεις να στήσεις σκηνή στο βουνό; Επίπεδο έδαφος με βλάστηση για να είναι μαλακό, κάλυψη από τον άερα, και θέα. Όλα αυτά τα προσφέρει η Βαθιά Λάκκα:

spacer.png

Προφανώς και θα την έστηνα με τέτοιο τρόπο ώστε πριν πάω για ύπνο και όταν ξυπνήσω να βλέπω τον πανέμορφο αυτό όγκο.

spacer.png

Τακτοποιήθηκα, άφησα και το σακίδιο και έβαλα μπρος για την ψηλότερη κορυφή της Γκιώνας, την Πυραμίδα, στα 2510μ. Την προσεγγίζεις μέσω μιας ημικυκλικής διαδρομής από τα αριστερά.

Ανεβαίνοντας, η θέα στην Λάκκα.

spacer.png

spacer.png

Άνετα σκιάρεις ακόμα εδώ πάνω.

spacer.png

Ένα ακόμα αλπικό λιβάδι πριν πιάσουμε τα βράχια.

spacer.png

spacer.png

Από εδώ και πάνω οι χιονούρες είναι πιο έντονες. Μια από αυτές βρίσκεται πάνω στο μονοπάτι, στο μοναδικό σημείο χωρίς βράχια. Αναγκαστικά θα πρέπει να πάρω τον δύσβατο δρόμο απο τα δεξιά.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Ζόρικη κλίση. Βγαίνοντας στην ράχη, η κορυφή απέχει 3'.

spacer.png

Κορυφή Πυραμίδα με θέα τον Μαλιακό!

spacer.png

Και τον Κορινθιακό.

spacer.png

spacer.png

Πιάτο η Νότια Πίνδος.

spacer.png

spacer.png

Εδώ βρίσκεται και ένα μικρό μνήμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες.

spacer.png

Επιστροφή στην σκηνή για αραχτική και φαγητό. Τι παράθυρο!
(πατουσάκηδες τον νου σας)

spacer.png

Φανταστικά χρώματα όταν έπεφτε ο ήλιος.

spacer.png

Ανεφοδιασμός σε νερό με λιώσιμο χιονιού.

spacer.png

Ο τόπος συνέχισε να μου χαρίζει φοβερά χρώματα ακόμα και την νύχτα.

spacer.png

Ο καιρός το βράδυ ήταν ιδανικός με άπνοια και χωρίς υγρασία. Ό,τι πρέπει για ξεκούραση δηλαδή.
Το επόμενο πρωί με γεμάτες μπαταρίες τα μάζεψα νωρίς και πήρα τον δρόμο της επιστροφής. Άξιζε τον κόπο μερικές φωτό ακόμα, αυτή την φορά με το φως του ηλίου στο ξημέρωμα.

spacer.png

spacer.png

Βρείτε τον κουβά!

spacer.png

Επιστροφή με συνοπτικές διαδικασίες από κει που 'ρθα.

Must do βουνό, η διανυκτέρευση στην Λάκκα αξίζει με 1000. Τολμήστε το!
:friendship:
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Τέλειος συνδυασμός , σόλο μοτό και ορειβασία ...ειδικά το μέρος της κατασκήνωσης είναι όλα τα λεφτά :ok:

Δεν έχω πάει ποτέ πάνω Γκιώνα όλο το αναβάλλω, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι μία από τις επόμενες εξορμήσεις μου.
από Καλοσκοπή όπως ανέβηκε ο Κώστας είναι η πιο κοντινή ανάβαση. Μπορείς να ανέβεις και από μακρύτερη διαδρομή
από το χωριό Συκιά μέσα από την χαράδρα. Ή να διασχίσεις από Καλοσκοπή προς Συκιά…όρεξη να χεις…!
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Ομορφιές! Φοβερό βουνό η Γκιώνα! Από κρύο πως πήγε το βράδυ? Ήθελε 0 C comfort για να κοιμηθείς? Με ημιάκαμπτο μποτάκι είσαι κομπλέ να ανέβεις πάνω τέτοια εποχή? Ευχαριστώ
Δεν είχε πολύ κρύο, γύρω στους 5-6 βαθμούς, δεν χρειαζόταν καν 0 comfort. Τέτοια εποχή ανεβαίνεις και με πιο μαλακό, οι χιονούρες είναι μικρές και μόνο προς την κορυφή είναι κακοτράχαλο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δυνατός ο φίλος!
Θαυμάζω τους ανθρώπους που κάνουν τέτοιες μοναχικές αποδράσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όμορφο βουνό η Γκιώνα και μπράβο για τις φωτό.
Ευχαριστούμε για το μοίρασμα.



Εγώ έχω ανεβει από Ντρεμισσα πεζοπορία πριν αρκετά χρόνια και θυμάμαι ακόμα το κρύο Αύγουστο μήνα.
Πρέπει να ξαναπάμε.
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Φοβερός!!!

Δυο παρατηρήσεις.

Δε φοβάστε στα βουνά (διανυκτέρευση εννοώ) μόνοι σας;

Και δεύτερη, μην το λες κουβά... στεναχωριέται.. :p:D
Τι να φοβηθείς; Δεν έχει ανθρώπους εκεί :p

Το λέω κουβά για τον κουβά που έχει αντί για ντεπόζιτο. Δεν με παρεξηγάει!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σε κανένα ζωάκι που μπορεί να σε δει ως μεζέ αναφέρομαι :)
Θα πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για να συμβεί αυτό . Εγώ 30 χρόνια γυρίζω και κοιμάμαι έξω μόνο μία φορά μας την έπεσαν αγριογουρουνα και αυτή ειμασταν ( με τα παιδιά μου εννοώ) σε κάμπινγκ...ούτε καν έξω
 
Top Bottom