Στις κορυφές του Ολύμπου με μοτό

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Καταρχάς επιτρέπεται η κίνηση μηχανοκίνητων εκεί πάνω(μετά το καταφύγιο)?
Έχει πάει κάποιος με μηχανάκι πάνω από το καταφύγιο Χρηστάκη να μας πει λεπτομέρειες από τις διαδρομές?
Κατάλληλη εποχή λογικά από Ιούνη και μετα?
Επειδή το μηχανάκι μου δεν είναι ούτε enduro ούτε trial σκέφτομαι να το προσπαθήσω μέχρι όπου φτάσω και μετα να το πιάσω με τα πόδια(όχι με εντουρομπότες βέβαια).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει πάει κάποιος με μηχανάκι πάνω από το καταφύγιο Χρηστάκη να μας πει λεπτομέρειες από τις διαδρομές?
Κατάλληλη εποχή λογικά από Ιούνη και μετα?
Επειδή το μηχανάκι μου δεν είναι ούτε enduro ούτε trial σκέφτομαι να το προσπαθήσω μέχρι όπου φτάσω και μετα να το πιάσω με τα πόδια(όχι με εντουρομπότες βέβαια).
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσεις με μηχανάκι πάνω από το καταφύγιο....
Η ανάβαση πρέπει να γίνει με τα πόδια.....
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσεις με μηχανάκι πάνω από το καταφύγιο....
Η ανάβαση πρέπει να γίνει με τα πόδια.....
Εχει Κωστα................... (για μενα τουλαχιστον)

Μονο και μονο για αυτα τα μαγικα κλικ..........

Και τι δε θα εδινα να ειχα τετοια καδρα στο δοματιο μου και τετοιες αναμνησεις στο μυαλο μου. Ολα μια ιδεα ειναι

(Βασιλης Ορφανος - Λουκας Χαψης) φωτο Λουκας Χαψης







 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εξισου ομορφα θα ειναι και με τα ποδια δε το συζητω. Αλλα ειμαστε μοτοσυκλετιστες ρε φιλε :p:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάτι ξέρεις και δεν μου το λές?:p
Θυμάμαι ότι με τα πόδια είχε κάποια ζόρικα σημεία....και η αλήθεια είναι ότι αν γλυστρισεις με το μηχανάκι από εκεί πάνω, ίσως βρεθείς στα πριονια!!:eek:
Η όλη ιδέα παντως έχει ενδιαφέρον....
Τα καρμπυρατερ θα δουλέψουν εκεί Πάνω?
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Θυμάμαι ότι με τα πόδια είχε κάποια ζόρικα σημεία....και η αλήθεια είναι ότι αν γλυστρισεις με το μηχανάκι από εκεί πάνω, ίσως βρεθείς στα πριονια!!:eek:
Η όλη ιδέα παντως έχει ενδιαφέρον....
Τα καρμπυρατερ θα δουλέψουν εκεί Πάνω?
Είναι και βαρύ το μηχανάκι,αν γλιστρήσει σίγουρα θα φτάσει μακριά:D.
Ήδη έχω κάποια πμ του τύπου 'που θα πας με το γαϊδούρι εκεί πάνω' και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά μηνύματα:roflmao:.
Στις φωτογραφίες που έβαλε ο mitch (όπως και στο βίντεο) καρμπυρατερ είναι όλα.Καλού κακού θα πάρω και ζιγκλέρ μαζί μου:"Να λύνεις καρμπυρατερ στα 2000+ μέτρα,αξία ανεκτίμητη:roflmao::roflmao:
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Είναι και βαρύ το μηχανάκι,αν γλιστρήσει σίγουρα θα φτάσει μακριά:D.
Ήδη έχω κάποια πμ του τύπου 'που θα πας με το γαϊδούρι εκεί πάνω' και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά μηνύματα:roflmao:.
Στις φωτογραφίες που έβαλε ο mitch (όπως και στο βίντεο) καρμπυρατερ είναι όλα.Καλού κακού θα πάρω και ζιγκλέρ μαζί μου:"Να λύνεις καρμπυρατερ στα 2000+ μέτρα,αξία ανεκτίμητη:roflmao::roflmao:
Το σιγουρο ειναι πως δεν θα σαι μονος εκει ψηλα με τις παρεες που κανεις:cool:;):wacky:
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Παντως εδω ανεβηκε ο Ιβαν...ουπς τον μπερδεψα τον ανθρωπο:p εστω και με trial δεν θα μπορεσουμε εμεις:fun.Και αντε ανεβηκαμε...μην ξεχνας πως πρεπει και να κατεβουμε:he
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θυμάμαι ότι με τα πόδια είχε κάποια ζόρικα σημεία....και η αλήθεια είναι ότι αν γλυστρισεις με το μηχανάκι από εκεί πάνω, ίσως βρεθείς στα πριονια!!:eek:
Η όλη ιδέα παντως έχει ενδιαφέρον....
Τα καρμπυρατερ θα δουλέψουν εκεί Πάνω?
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ Κώστα. Θυμάμαι σε ένα ταξίδι μου στα Πυρηναία με προορισμό την Ανδόρρα ο κινητήρας στα 2000μέτρα άρχιζε και ρετάριζε με αρκετή απώλεια δύναμης, δεδομένου ότι ήμουν δικάβαλος και υπερφορτωμένος η μηχανή την "άκουσε" για τα καλά.

Πάντως το βιντεάκι πολύ ωραίο και το τοπίο ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ!
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Σκέτο άγχος είναι οι τύποι :ha..Μαρεσει όμως.. Το μονοπάτι που ακολουθούν σίγουρα θα είναι "φτιαγμένο" από ορειβατες... Δε νομίζω να πήγανε πολύ εκεί πάνω με μοτο...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στο βιντεακι ολα ειναι ρόδινα. Και εννοω απο τον αερα.
 

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Καταρχάς επιτρέπεται η κίνηση μηχανοκίνητων εκεί πάνω(μετά το καταφύγιο)?
Έχει πάει κάποιος με μηχανάκι πάνω από το καταφύγιο Χρηστάκη να μας πει λεπτομέρειες από τις διαδρομές?
Κατάλληλη εποχή λογικά από Ιούνη και μετα?
Επειδή το μηχανάκι μου δεν είναι ούτε enduro ούτε trial σκέφτομαι να το προσπαθήσω μέχρι όπου φτάσω και μετα να το πιάσω με τα πόδια(όχι με εντουρομπότες βέβαια).
Καλημέρα , η αλήθεια είναι πως δεν απαγορεύεται να ανέβεις με.το μηχανάκι μέχρι το σκολιο (άλλοι λένε πως απαγορευεται επειδη είναι εθνικος δρυμος ) αλλά το σίγουρο είναι πως θα στην πουν οι ορειβάτες, πεζοποροι κτλ και θα μαλώνεις. Αν θέλεις να ανέβεις με μηχανή καλύτερα ανέβα καθημερινή που δεν έχει κόσμο . αν θέλεις βόλτες ο Όλυμπος έχει πολλές διαδρομές απ όλες τις μεριές . πχ από πετρα-ξηρολακι- κοκκινοπλο ή από Καρυα προς λιβαδακι ή από Λεπτοκαρυά προς καταφυγιο πηγαδακι ή από Παντελεήμονα προς λίμνη κατη και πολλές αλλες
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Eγω ειχα πετυχει παντως κατι καθαρά στο μονοπατι.
Καλα δεν ημουν στην κορυφη,καμια σχεση.
Στο 2ο καταφυγιο περιπου.

Ριξε και μια βουτια εδω παντως,για μενα..(Απο πανω)




 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom