Στις πλαγιές του Χολομώντα ..

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Μετά από μια βδομάδα βροχή και μούχλα έκατσε free τρίωρο;
Φύγαμε σΕ λέω να πάρουμε αέρα βουνίσιο .. να δούμε τα πόδια από ψηλά ..
να πιούμε νερό πηγής κρυστάλλινο
να στρίψουμε σε στροφιλίκια υπό τη σκέπη βελανιδιών και δρυών
Πορεία αγαπημένος Ταξιάρχης δηλαδή ..




Η λιακάδα που είχε σήμερα ήταν πέρα από τις προσδοκίες μας .. Δεν μπορεί τη μούχλα ο Έλληνας ρε παιδί μου .. του τη βαράει :D



Αλαφρύ το χωματάκι ήτανε ..
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά δύσκολα θα ξαναβγεί μοτο παραγωγής σε κόκκινο .. τόσο όμορφη
:p




Και στρίβειν και ξαναστρίβειν .. σε ωραίο οδόστρωμα με ελάχιστα ανήλια που σε προβληματίζουν







Ο πεύκος λέει είναι τονωτικός για το νευρικό σύστημα :D







Όταν έρθει η Άνοιξη εδώ πάνω είναι must ο Χολομώντας, η φύση δίνει τον καλύτερο εαυτό της







Πλύνε το πρόσωπο με κρύο νερό, πάρε δυο βαθιές ανάσες και άκου τον παλμό του ατελείωτου δάσους




'Ενα γρήγορο καφεδάκι -στην απολυμένη πέτρα λίγο έξω από τον Ταξιάρχη- ανοίγει μια μικρή παρένθεση και η πορεία συνεχίζει με κάθοδο προς Αρναία και επιστροφή Salonique




Ότι έχει απομείνει από τον Ανθεμούντα ποταμό που διέτρεχε την κοιλάδα των Βασιλικών και πότιζε μέρος του ιππικού του Μ.Αλεξάνδρου. Σήμερα η λυματοδόχος κοίτη του καταλήγει στον Θερμαϊκό δίπλα στο αεροδρόμιο :cool:




Είναι το υψόμετρο, είναι το δροσερό αεράκι, είναι η αύρα του βουνού που σε φορτίζει ..
που σε κάνει μέρος της ανάσας της φύσης !
Καλές βόλτες σε όλους
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Αγαπημένη διαδρομή!! Αν και θα ήθελα να ανακαλύψω λίγο παραπάνω τα χωμάτινα κομμάτια της... :)
Καλές βόλτες!!! :ok:
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
ωραίος...Να δω πότε θα μπορέσω να βολτάρω προς τα εκεί πάνω και εγώ!
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Αγαπημένη διαδρομή!! Αν και θα ήθελα να ανακαλύψω λίγο παραπάνω τα χωμάτινα κομμάτια της...
Καλές βόλτες!!! :ok:
Αντε να πεσει οργανωσις τωρα που θα πρασινισουν ολα εκει πανω :D
 
Top Bottom