Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μπορεί και να είμαι εγώ λάθος αλλά προσωπικά ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω προϊόν έχοντας από πριν πρόθεση να ψωνίσω από ίντερνετ. Να πάω αναποφάσιστος ναι εντάξει, αλλά να μπω να τους ζαλίσω των έρωτα ξέροντας ότι θα αγοράσω από αλλού δεν μου πάει. Αν αξίζει η διαφορά θα προτιμήσω το ρίσκο της ιντερνετικής αγοράς.

Edit: Εννοείται δεν είναι μομφή προς κάποιον άλλο, είναι απλά πως το νιώθω εγώ.
Και εγώ ντρέπομαι απλά είχα πάει και είχα αγοράσει κάτι άλλο και δοκίμασα και το παντελόνι...
Αργότερα όταν μπορούσα οικονομικά τό πήρα από εκεί που το βρήκα 100€ φθηνότερα...
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπορεί και να είμαι εγώ λάθος αλλά προσωπικά ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω προϊόν έχοντας από πριν πρόθεση να ψωνίσω από ίντερνετ. Να πάω αναποφάσιστος ναι εντάξει, αλλά να μπω να τους ζαλίσω των έρωτα ξέροντας ότι θα αγοράσω από αλλού δεν μου πάει. Αν αξίζει η διαφορά θα προτιμήσω το ρίσκο της ιντερνετικής αγοράς.

Edit: Εννοείται δεν είναι μομφή προς κάποιον άλλο, είναι απλά πως το νιώθω εγώ.
Για μένα εξαρτάται και το μαγαζί. Σε μαγαζί τύπου super market / με τεράστια κίνηση πελατών που είναι απρόσωπο δεν έχω ενδοιασμό. Σε κάποιο μαγαζί που μπορείς να έχεις μια πελατειακή σχέση γιατί είναι πιο μαζεμένο και θα σε θυμηθούν μετά τη 2-3η φορά που θα πάς οκ ναι, το τηρώ και εγώ.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
πως παραγγελνετε νουμερα απ το motocard.?επειδη δεν ειχα παντελονι ποτε και θελω να αγορασω.το ψιλοφοβαμαι λιγο να παρω κατι χωρις να το δοκιμασω
Όσες φορές έχω παραγγείλει ρούχα από εκεί, πάω βάσει του πίνακα μεγεθών που έχει στο κάθε είδος και όχι με το τι θυμάμαι πως φοράω. Μεζούρα, μέτρηση και κατά 90% είσαι μέσα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Όσες φορές έχω παραγγείλει ρούχα από εκεί, πάω βάσει του πίνακα μεγεθών που έχει στο κάθε είδος και όχι με το τι θυμάμαι πως φοράω. Μεζούρα, μέτρηση και κατά 90% είσαι μέσα.
Ένα ακόμα κόλπο είναι να πας βάσει υπαρχόντων μεγεθών άλλων παντελονιών που γνωρίζεις και μπορείς να συγκρίνεις. Πχ, αν έχεις ένα παντελόνι alpinestars ή dainese (ή το έχεις δοκιμάσει και έχεις δει πως σου κάθεται, που θέλει + ή - το μέγεθος), κοιτάς στο internet το μεγεθολόγιο του και το συγκρίνεις με το αντίστοιχο του παντελονιού που επιθυμείς ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε κάποια όντως και εγώ προτιμώ να τα πάρω από εδώ, όταν η διαφορά είναι μικρή. Όταν κερδίζεις 250 ευρώ στο σετ παν-κατ δεν υπάρχει κατάστημα που θα κάνει έστω κοντινή τιμή εδώ, σόρι νοτ σόρι. Ομοίως με κάποια αξεσουάρ που "δεν μας επιτρέπεται να κάνουμε εκπτώσεις" και είναι διπλή τιμή.
Το καταλαβαίνω και τέτοιες προσφορές γίνονται πρόκληση.

Εγώ κάνω ένα switch στο μυαλό μου και δεν επηρεάζομαι. Στα ρούχα μόνο με αγορά από φυσικό κατάστημα. Καλύτερα με 300€ και στη ντουλάπα μου παρά με 200€ και μπαίνω στους μπελάδες των επιστροφών, αγγελιών κτλ.
Μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές συνήθως σημαίνουν σπασμένα νούμερα, τελευταία κομμάτια και τέτοια οπότε έτσι και αλλιώς δύσκολη άσκηση να "κουμπώσω".

Τέσπα, εγώ έτσι λειτουργώ και προτιμώ μια έκπτωση 3-5 ή 8% και να έχω την επαφή η οποία στο κάτω - κάτω εξασφαλίζει όχι μόνο εξυπηρέτηση αλλά και θέσεις εργασίας.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Επανέρχομαι στο θέμα, 7 χρόνια μετά! Πάμε για καινούρια στολή με την νέα μοτοσικλέτα που ελπίζω να μου φέρει τα επιθυμητά ταξίδια/εκδρομές κλπ. :)
Δεν με νοιάζει τόσο ο χειμώνας, αλλά κυρίως η απόδοση στην εποχή Απρίλιος-Οκτώβριος που κινούμαι συνήθως.
  • Θέλω να πάω να δω την νέα Offtrack 2 σύντομα, μέσα στην εβδομάδα. Παρόμοια με την Sand 4 μου φαίνεται από τα βίντεο, απλά έχει το συν και για το εντελώς ανεξάρτητο αδιάβροχο που φοριέται και σαν μπουφανάκι βόλτας. Jacket Offtrack 2 H2O (400+300=700 ευρώ αρχική)
  • Μου αρέσει και η Cayenne2, πολύ, νομίζω ότι για ελληνικό καλοκαίρι θα είναι καλύτερη από πλευράς αερισμού/θερμοκρασίας. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται από θέμα αν πιάσει ξαφνική βροχή ή ψύχρα, μήπως ειναι καθαρά για καλοκαίρι και καθόλου άνοιξη/φθινόπωρο. Cayenne 2 | The motorcycle Jacket for high-temperature adventures. (550+380=930 αρχική).
  • Δοκίμασα την Dainese Explorer 2 GoreTex D-Explorer 2 Gore-Tex® motorbike jacket - Adventure & Touring | Dainese.com μου φάνηκε κάπως "βαριά" (τελική τιμή 1000 ευρώ, είναι σε προσφορά)
Προσανατολίζομαι σε Revit αλλά δεν έχω θέματα, έχω και Dainese δερμάτινο και Spidi καλοκαιρινό μπουφάν. Κάποια άλλη πρόταση μήπως; Γενικά δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 800 για στολή γιατί χρειάζομαι και καινούρια γάντια..
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin

Άποψη για Dainese .Την φοράω. Την επέλεξα επειδή έχει κόκκαλινες προστασίες level 2 και με 50€ προστασία στήθους. Την φοράς και πας παντού απο Σεπτέμβρη- Μαιο χωρις να σκέφτεσαι αν θα έχει ζέστη ή αν θα κάνει κατακλυσμό. Ξεμπερδεύεις. Είναι πολυ βαριά ισχύει.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
BabisStinson αν δεν εισαι ευτραφης , θα πουλησω ενα μπουφαν klim badland medium , χρωμα μαυρο +hivis , το μπουφαν κανει εως 90 κιλα τεκνο
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Άποψη για Dainese .Την φοράω. Την επέλεξα επειδή έχει κόκκαλινες προστασίες level 2 και με 50€ προστασία στήθους. Την φοράς και πας παντού απο Σεπτέμβρη- Μαιο χωρις να σκέφτεσαι αν θα έχει ζέστη ή αν θα κάνει κατακλυσμό. Ξεμπερδεύεις. Είναι πολυ βαριά ισχύει.
Ευχαριστώ για το Review! Το καλοκαίρι με προβληματίζει περισσότερο, έχει μεγάλα panel, απλά φοβάμαι ότι το ύφασμα είναι αρκετά χοντρό, μου φάνηκε πολύ περισσότερο προς την χειμερινή πλευρά του "4 Season" παρά προς την καλοκαιρινή.

BabisStinson αν δεν εισαι ευτραφης , θα πουλησω ενα μπουφαν klim badland medium , χρωμα μαυρο +hivis , το μπουφαν κανει εως 90 κιλα τεκνο
Έχω να μπω σε Medium από το γυμνάσιο, XL σταθερά, 1.87 ύψος, 95-100 κιλά. :)
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
BabisStinson αν δεν εισαι ευτραφης , θα πουλησω ενα μπουφαν klim badland medium , χρωμα μαυρο +hivis , το μπουφαν κανει εως 90 κιλα τεκνο
Klim είναι πολύ καλά ρούχα. Για ρίξε τιμή να το έχουμε στο νου μας..
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
450€ το μπουφάν , στείλε πμ αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πρόσφατα πήρα το Spidi 4 season Evo.
Πολύ καλό με μεγάλα πάνελ αερισμού μπροστά πίσω και στα χέρια.
Γενικά χρησιμοποιώ Spidi πολλά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Πρόσφατα πήρα το Spidi 4 season Evo.
Πολύ καλό με μεγάλα πάνελ αερισμού μπροστά πίσω και στα χέρια.
Γενικά χρησιμοποιώ Spidi πολλά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Πολύ ωραίο, είχα δοκιμάσει το πρώτο μοντέλο, είδα έβγαλαν και Evo και έχει και πράσινο χακί, κοντά στα χρώματα της μηχανής, ότι πρέπει δηλαδή.
Με το μπουφάν που έχω της SPIDI είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά από τα γάντια τους όχι δυστυχώς, μου άνοιξαν στα δάκτυλά μετά από 2 καλοκαίρια χρήσης και μάλιστα το μοντέλο που αντικατέστησε η εγγύηση. Δηλαδή 2/2. Που να τα είχα χρειαστεί κιόλας..
Θα πάω να το δοκιμάσω πάντως και να πάρω προσφορά. Αν θέλεις στείλε μου από πού το πήρες.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Τελικά μετά από δοκιμές παρήγγειλα την SPIDI 4 Season Evo, θα έρθει τις επόμενες μέρες. :)
Μου αρέσουν και προτιμώ μαγαζιά που έχουν μεγάλο στοκ, κυρίως σε νούμερα, ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις. Ευτυχώς έχουμε και τέτοια.

Στα γάντια που ανέφερα νωρίτερα όπως μου ανέφεραν είχα επιλέξει λογικά μικρότερο νούμερο απ' ότι έπρεπε και γι αυτό άνοιξαν..
 
Top Bottom