Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
amyroukai στο καλοκαιρινο μπουφαν σου μπορεις να βαλεις level 2 προστασιες και να ειναι μια χαρα . ειχα πεσει με καλοκαιρινα της Revit και εκανα μια χαρα την δουλεια τους ,της alpinestars που εχω τωρα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα! :p
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τζων, έχεις δει καθόλου τα nordcode;
Είναι αξιοπρεπής πρόταση σε νορμάλ λεφτά.
Και επειδή εχω την πρώτη γενιά 4 εποχών του adventure μοντέλου κι ένας φίλος πήρε την δεύτερη γενιά, δηλαδή το adventure evo , έχει βελτιωθεί σε λεπτομέρειες που το δικό μου είχε ατέλειες ας πούμε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πέρυσι δοκίμασα σε δυωρη βόλτα με θερμοκρασίες 38 + το καλοκαιρινό μπουφάν και ένιωθα συνέχεια καυτό αέρα να με χτυπάει. Ουσιαστικά δε δροσιζόμουν..
Τα 40άρια είναι ζορικες συνθήκες γενικότερα. Νομίζω ο Κόκος είχε γράψει σχετικά με τα 40αρια και τα διάτρητα κάπου, όχι υπέρ των διάτρητων για μετακίνηση ωρών/ταξίδι.


Άλεξ δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο τουλάχιστον κάτι τέτοιο, πολύ μεγάλη διαφορά σε μέγεθος τα level 2 της Revit και οι θήκες είναι ραμμένες ακριβώς.


Άκη ναι. A rating και level 1, αξιόλογο από πολλές απόψεις αλλά όχι αυτό που θέλω ιδανικά.



onroad αν ήταν να κάνω ταξίδι τύπου πχ αυτό που έχει βάλει ο Χελιώτης για Αύγουστο μάλλον με το enduroguard θα πήγαινα. Ο πλεονασμός της δεύτερης στολής είναι μήπως πιάσω την ασφάλεια του guard (πολλές καλές μαρτυρίες για τα sand 3&4 στο σωλήνα σε σχέση με πεσιματα/τρακαρίσματα) με το μεγαλύτερο μέρος της άνεσης του διάτρητου για να αισθάνομαι "άνετα" να φεύγω για κάπου κάθε σκ έστω μια ημερήσια.


Εν τω μεταξύ αυτά λέω και βλέπει το σύμπαν και γελάει, το ξέρω το έργο. Αλλά ας πούμε ότι κάνω τα στραβά μάτια για την ώρα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τα 40άρια είναι ζορικες συνθήκες γενικότερα. Νομίζω ο Κόκος είχε γράψει σχετικά με τα 40αρια και τα διάτρητα κάπου, όχι υπέρ των διάτρητων για μετακίνηση ωρών/ταξίδι.


Άλεξ δεν μπαίνει στο συγκεκριμένο τουλάχιστον κάτι τέτοιο, πολύ μεγάλη διαφορά σε μέγεθος τα level 2 της Revit και οι θήκες είναι ραμμένες ακριβώς.


Άκη ναι. A rating και level 1, αξιόλογο από πολλές απόψεις αλλά όχι αυτό που θέλω ιδανικά.



onroad αν ήταν να κάνω ταξίδι τύπου πχ αυτό που έχει βάλει ο Χελιώτης για Αύγουστο μάλλον με το enduroguard θα πήγαινα. Ο πλεονασμός της δεύτερης στολής είναι μήπως πιάσω την ασφάλεια του guard (πολλές καλές μαρτυρίες για τα sand 3&4 στο σωλήνα σε σχέση με πεσιματα/τρακαρίσματα) με το μεγαλύτερο μέρος της άνεσης του διάτρητου για να αισθάνομαι "άνετα" να φεύγω για κάπου κάθε σκ έστω μια ημερήσια.


Εν τω μεταξύ αυτά λέω και βλέπει το σύμπαν και γελάει, το ξέρω το έργο. Αλλά ας πούμε ότι κάνω τα στραβά μάτια για την ώρα.
Η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις τα παιδιά της ΔΙΑΣ .
Όλη μέρα πάνω στα μηχανάκια ,έχουν αποκτήσει εμπειρία τρελή στον εξοπλισμο
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις τα παιδιά της ΔΙΑΣ .
Όλη μέρα πάνω στα μηχανάκια ,έχουν αποκτήσει εμπειρία τρελή στον εξοπλισμο
Ετσι εξηγείται γιατί είναι μόνιμα μεσα στα νεύρα...
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Επαναφέρω μια γρήγορη γιατί έχουν περάσει χρόνια και μοντέλα.


Το καλοκαιρινό μπουφάν είναι level 1 και από πολύ λεπτό ύφασμα για να δώσει σοβαρή αίσθηση ασφάλειας (level A). Το φοράω φυσικά για άνεση σε αστικές μετακινήσεις, οι δικές μου αστικές μετακινήσεις έχουν και εθνική οδό μέσα οπότε δεν είναι ιδανικό.

Συζητήθηκε στην τελευταία βόλτα, καλοκαίρι μόνο αεριζόμενο ρούχο. Αλλά και το αεριζόμενο παντελόνι είναι level 1 και από το ίδιο ύφασμα που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για πολλά...

Γυρνάμε στο 4 εποχών...
Με level 2 προστασία.
Ιδανικά όχι Α πιστοποιητικό αντοχής.
Όχι απαραίτητα αδιάβροχο σκεφτόμουν αρχικά (μέχρι που είδα ότι και τα klim έρχονται με level 1 d3o προστασία) σίγουρα όχι laminated για ελληνικό καλοκαίρι, δεν επαρκεί σε καμία περίπτωση η διαπνοή.


Το revit sand 4 είναι μονόδρομος για χρήση βόλτας;
Το είχα βάλει στο μάτι 2 χρόνια πριν Μπουφάν RevIT Tornado 3 ασημί-μαύρο για να αντικαταστήσει το Airwave λόγω καλύτερης προστασίας level 2.
Ευτυχώς που δεν το είχα πάρει τότε, γιατί ήταν το Tornado 2, στο 3 έχει cordura ripstop και αναμονές για προστασία στήθους.
Είναι από τα λίγα καλοκαιρινά με level 2 παίρνει και τη νέα καλοκαιρινή πλάτη Προστατευτικό πλάτης Rev'IT SEESOFT AIR έχει καλύτερο αερισμό (έχω και την "χειμερινή") καταλαβαίνεις την διαφορά στην ροή του αέρα.
Σε 35αρια που φάγαμε το προηγούμενο ΣΚ στο Trichonida trail ride...δεν έλιωσα όπως με το Airwave τα τελευταία χρόνια στα αντίστοιχα ταξίδια με πολύ ψηλές θερμοκρασίες.
Ο αερισμός του είναι εξαιρετικός!
Στα πολύ συν του, τουλάχιστον για μένα και για την χρήση που το προορίζω, η εσωτερική αδιάβροχη-θερμική επένδυση. Η οποία μπορεί να φορεθεί και μόνη σαν μπουφανάκι αλλά και από πάνω...για τίποτα δροσιές στα πάσα!
Ρίξτου μια ματιά...
Αλλιώς υπάρχει και η top επιλογή Μπουφάν καλοκαιρινό RevIT Cayenne 2 ασημί από θέμα προστασίας και υλικών, αλλά χάνεις σε αερισμό και...ευρώ από την τσέπη :D
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγώ πηρα την sand 4 . Είχα ένα χειμερινό κ ένα καλοκαιρινό . Πέρυσι Αύγουστο που πήγαμε Ρουμανία πήρα το καλοκαιρινό . Αλλά έμπαινε τόση ζέστη μέσα που πραγματικά ήταν ανυπόφορο . Μάλλον έχουν δίκιο ότι στις πολλές ζέστες δν θέλει τόσο διάτρητο καλοκαιρινό. Τώρα με κάτι μικρές ζέστες που δοκίμασα την sand 4 ήταν καλά. Περιμένω τον Αύγουστο στο επόμενο ταξίδι να το δοκιμάσω κ εκεί κ να συγκρίνω . Αν κ είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει καλύτερα των 4 εποχών .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το cayenne δεν υπάρχει σε XXL σε ασημί.Το tornado πολύ ωραίο. Eίδα όμως πάλι το βίντεο του tkacs πιο πάνω... Μάλλον ακατάλληλα για αυτό που θέλω και για Ελλάδα όπου συζητάμε για πάνω από 35 βαθμούς όλο το καλοκαίρι.

Το sand υπάρχει σε μπλε πλαϊνό, κίτρινο φλουο πλαϊνό, όλο μαύρο που δεν θέλω και wood camo που δεν θέλω, δηλαδή μπλε μονόδρομος, θα ήθελα το μαύρο ασημί ιδανικά αλλά για 200 ευρώ λιγότερα στο σετ θα το αντέξω.









 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs

νομίζω το dainese σε αερισμό σε σχέση με το revit είναι σκάλες ανώτερο.

το tornedo είναι 2 εποχών χειμώνα καλοκαίρι λόγω ότι εχει μόνιμα ανοιχτά πάνελ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είστε σίγουροι για τα ανοικτόχρωμα υφάσματα? Θα βρωμίζουν συνεχώς...
Ισχύει. Το ασημί Scott δεν έμεινε καθαρό, βρωμιά ανεξίτηλη από το πρώτο πλύσιμο. Το ίδιο είδα και στο σετ της Held του Παντελή αλλά και στα βίντεο στο σωλήνα. Είναι και ο λόγος που ενώ μου άρεσε πολύ δεν πήρα το γκρι enduroguard.

Το μαύρο μαζεύει την ίδια βρωμιά αλλά δεν την δείχνει τόσο. Καλοκαίρι σημαίνει ότι θα θέλει πλύσιμο συχνά. Μαύρο μανίκι και ώμοι ίσως κάνουν την διαφορά, είναι το σημείο που μαζεύει την περισσότερη βρωμιά.


Αν δεν βγει "καλό" για την χρήση, αγγελία τον Σεπτέμβρη και πάμε στο επόμενο.


ibar το μπουφάν 4 εποχών δυστυχώς από τότε που άνοιξε το νήμα ως σήμερα είναι ακόμα μυθικό. Σε χώρες χωρίς βαρύ χειμώνα και χωρίς ζεστό καλοκαίρι μπορείς με ένα όντως. Προσωπικά μπουφάν με χρήση χειμώνα που δεν είναι laminated ποτέ ξανά, ειδικά όταν μιλάμε για ακριβή λύση (760+55 πλάτη αυτό που δείχνεις) οποιεσδήποτε ευκολίες και να έχει. Στην πρώτη βροχή επιβεβαιώθηκε το γιατί, τώρα στο Λεωνίδιο ήταν δυνατή υπενθύμιση.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ισχύει. Το ασημί Scott δεν έμεινε καθαρό, βρωμιά ανεξίτηλη από το πρώτο πλύσιμο. Το ίδιο είδα και στο σετ της Held του Παντελή αλλά και στα βίντεο στο σωλήνα. Είναι και ο λόγος που ενώ μου άρεσε πολύ δεν πήρα το γκρι enduroguard.

Το μαύρο μαζεύει την ίδια βρωμιά αλλά δεν την δείχνει τόσο. Καλοκαίρι σημαίνει ότι θα θέλει πλύσιμο συχνά. Μαύρο μανίκι και ώμοι ίσως κάνουν την διαφορά, είναι το σημείο που μαζεύει την περισσότερη βρωμιά.


Αν δεν βγει "καλό" για την χρήση, αγγελία τον Σεπτέμβρη και πάμε στο επόμενο.


ibar το μπουφάν 4 εποχών δυστυχώς από τότε που άνοιξε το νήμα ως σήμερα είναι ακόμα μυθικό. Σε χώρες χωρίς βαρύ χειμώνα και χωρίς ζεστό καλοκαίρι μπορείς με ένα όντως. Προσωπικά μπουφάν με χρήση χειμώνα που δεν είναι laminated ποτέ ξανά, ειδικά όταν μιλάμε για ακριβή λύση (760+55 πλάτη αυτό που δείχνεις) οποιεσδήποτε ευκολίες και να έχει. Στην πρώτη βροχή επιβεβαιώθηκε το γιατί, τώρα στο Λεωνίδιο ήταν δυνατή υπενθύμιση.
εγώ το ξερω οτι δεν μπορείς μόνο με ένα
απλα το sand που έβαλες οι αεραγωγοί που εχει στο στήθος δεν λειτουργούν σε μηχανή με ζελατίνα

αυτό το είδες?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ισχύει. Το ασημί Scott δεν έμεινε καθαρό, βρωμιά ανεξίτηλη από το πρώτο πλύσιμο. Το ίδιο είδα και στο σετ της Held του Παντελή αλλά και στα βίντεο στο σωλήνα. Είναι και ο λόγος που ενώ μου άρεσε πολύ δεν πήρα το γκρι enduroguard.
Ακριβώς ότι λες. Δεν είναι μόνο ότι βρωμίζουν αλλά ότι κάποια στιγμή "ποτίζει" με μαυρίλα που απλά δεν φεύγει. Το αντιμετώπισα στο καλοκαιρινό μου dainese, ευτυχώς πλέον βγαίνουν κάτι ωραία μοδάτα μπλε, καφέ κτλ που σπάνε την μαυρίλα.

Πολλά λεφτά ρε σεις πάντως, βλέπω κάτι 300-500-700ε για μπουφάν και αναρωτιέμαι αν είναι 3-4Χ καλύτερα από τις low budget φίρμες που πλέον δίνουν και αυτές μπουφάν 4 εποχών (δηλ. με αφαιρούμενη θερμική αλλά και αδιάβροχη επένδυση). Ειδικά δε αυτά τα klim δεν παίζονται, τα iphone της μοτοσυκλετιστικής ένδυσης...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι χαρακτηρισμοί 4εποχες δεν σημαίνει ότι μπορείς να φοράς το μπουφάν σε καθημερινό commuting στο κέντρο της Αθήνας με 38 βαθμούς, απλά ότι μπορείς να ταξιδέψεις όλες τις εποχές λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών που έχουν.

Το nordcap adventure πρώτης γενιάς που έχω από το 2017 κάνει πολύ καλά τη δουλειά αυτή, να ταξιδεύει όλες τις εποχές δηλαδή, αλλά ουδέποτε θα σκεφτόμουν να το φορέσω μέσα στην Αθήνα το καλοκαίρι.

Αν παράδειγμα πάω στη Ρουμανία τον Αύγουστο, θα επιλέξω αυτην την στολή έναντι μιας φουλ διατρητης καλοκαιρινης γιατί θα με καλύψει σε όλες τις καιρικές συνθήκες που θα βρω στο ταξίδι μου.
Συν τοις άλλοις, τα διάτρητα μπουφάν στο ταξίδι προκαλούν παρατεταμένη αφυδάτωση στο σώμα και αυτό μόνο καλό δεν είναι. Ο θερμός αέρας δεν πρέπει να κυκλοφορεί διαρκώς μέσα στο σώμα γιατί στεγνώνει τον ιδρώτα και το σώμα διαρκώς αναγκάζεται να παράγει υγρά με αποτέλεσμα την πρόωρη αφυδάτωση.
Το νερό δεν σώνει την κατάσταση γιατί στις γρήγορες και παρατεταμένες εφιδρώσεις το σώμα χάνει ηλεκτρολύτες οι οποίοι δεν αναπληρώνονται με το νερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολλά λεφτά ρε σεις πάντως, βλέπω κάτι 300-500-700ε για μπουφάν και αναρωτιέμαι αν είναι 3-4Χ καλύτερα από τις low budget φίρμες που πλέον δίνουν και αυτές μπουφάν 4 εποχών (δηλ. με αφαιρούμενη θερμική αλλά και αδιάβροχη επένδυση). Ειδικά δε αυτά τα klim δεν παίζονται, τα iphone της μοτοσυκλετιστικής ένδυσης...
Η διαφορά κυρίως είναι στο πέσιμο, όπως και με τα κράνη.

ΑΑ rating σε σχέση με Α έχει διαφορά στα χαρτιά φαντάζομαι στην πράξη σε ελληνική άσφαλτο ακόμα μεγαλύτερη. Ομοίως το level 1 & 2 σε μεταφερόμενες δυνάμεις αλλά και μέγεθος/κάλυψη από τα προστατευτικά. Πάντα υπάρχει πιθανότητα να πέσεις με τρόπο που δεν θα σε γλιτώσει κανένα ρούχο, γνωστό, δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση, μακριά από όλους μας.

Σε klim δεν ταιριάζω, οπότε μια έγνοια λιγότερη.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
To sand 4 παιδία είναι κορυφή το γυναικείο που έχω πάρει στην κοπέλα μου σε ταξίδι με 49 βαθμούς που είχαμε την προηγούμενη χρονιά από πίσω μου (χωρίς να τρώει αέρα κατευθείαν ) δεν άκουσα παράπονο ούτε μια φορά ακόμα και στην Αθήνα που το φοράει πάλι δεν έχει παράπονο , έχει και το κολπάκι με το φερμουάρ το κεντρικό φερμουάρ που δένει και κάνει αερισμό . Ο αερισμός στο γυναικείο είναι ποιο μικρό το πάνελ σε σχέση με τον αντρικό οπότε φαντάζομαι το ανδρικό θα είναι σούπερ για καλοκαιριά. Για χειμώνα είναι φοβερό και από αδιαβροχοποιήσει σούπερ έχει αντέξει από πολύ δυνατή βροχή για αρκετή ώρα εθνική μέχρι και περάσματα από ποτάμια . Το υλικό είναι σούπερ στην τριβή και το λευκό καθαρίζει πολύ ευκολά σε πλύσιμο μετά από λάσπες σε πρόγραμμα 15 λεπτό στο πλυντήριο , είναι η επόμενη επιλογή μου μόλις αλλάξω το andes v2 που έχω
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Αλήθεια στη πράξη πως πλένεται τα μπουφάν- πανταλόνια;
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αλήθεια στη πράξη πως πλένεται τα μπουφάν- πανταλόνια;
Εγώ πλέον τα πετάω μέσα στο πλυντήριο, βγάζω μόνο την πλάτη για να μην πιάνουν χώρο και πλύσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία χωρίς στύψιμο. Το νέο μας πλυντήριο έχει και ένα πρόγραμμα για outdoor εξοπλισμό και καλά...
 
Top Bottom