Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη το sand4 το παντελόνι παλεύεται αυτόν τον καιρό?
Έχω εντυπωσιαστεί από το Sand 4 σαν πακέτο, ακόμα και σε 40άρια. Με ένα πολύ ψιλό "ισοθερμικό" από τα lidl από μέσα για να μην κολλάει η φόδρα στο δέρμα, το ύφασμα που αναπνέει και ο μεγάλος αεραγωγός στο μπούτι για εμένα τουλάχιστον είναι ικανοποιητικό. Αυτό που δεν παλεύεται είναι μπότες, οπότε είμαι με τα Arrow.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Έχω εντυπωσιαστεί από το Sand 4 σαν πακέτο, ακόμα και σε 40άρια. Με ένα πολύ ψιλό "ισοθερμικό" από τα lidl από μέσα για να μην κολλάει η φόδρα στο δέρμα, το ύφασμα που αναπνέει και ο μεγάλος αεραγωγός στο μπούτι για εμένα τουλάχιστον είναι ικανοποιητικό. Αυτό που δεν παλεύεται είναι μπότες, οπότε είμαι με τα Arrow.
Και κάτι ακόμα
Μπορείς να το φορέσεις μόνο με την θερμική χωρίς την αδιάβροχη?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι, δένουν με ξεχωριστά φερμουάρ ψηλά κάτω από την ζώνη και στο πατζάκι. Το αδιάβροχο παντελόνι δεν φοριέται απ' έξω όπως το ζακετάκι.

Στο μπουφάν έχει κακή σχεδίαση γιατί στο μανίκι πιάνουν σε θηλιές οι επενδύσεις, οπότε αν είσαι λίγο ιδρωμένος (ή αν περάσει νερό στο μανίκι και βραχεί η θερμική) θες βοήθεια ή επιδέξιο χέρι χωμένο μέσα στο μανίκι για να το βγάλεις.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Στο μπουφάν έχει κακή σχεδίαση γιατί στο μανίκι πιάνουν σε θηλιές οι επενδύσεις, οπότε αν είσαι λίγο ιδρωμένος (ή αν περάσει νερό στο μανίκι και βραχεί η θερμική) θες βοήθεια ή επιδέξιο χέρι χωμένο μέσα στο μανίκι για να το βγάλεις.
Υπάρχει ένα tip για τα γάντια και ίσως έχει εφαρμογή και σε αυτήν την περίπτωση... να έχεις μαζί σου σκόνη ταλκ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει ένα tip για τα γάντια και ίσως έχει εφαρμογή και σε αυτήν την περίπτωση... να έχεις μαζί σου σκόνη ταλκ.
Είδα το girl on a bike που το είχε σαν tip πρόσφατα.

Πόσο σιχαμένα θα γίνουν τα γάντια (και η επένδυση του μπουφάν) με την λάσπη από ταλκ μέσα, πολύ πολύ γρήγορα; Δεν με βλέπω να κάνω κάτι τέτοιο ποτέ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να προσθέσω εντυπώσεις από το Revit Sand 4 σε βροχή.

Με το αδιάβροχο ζακετακι από έξω, χωράει να μπει άνετα, με ήδη νοτισμενο το μπουφάν γιατί βραχηκε μέχρι την γέφυρα/καταφύγιο/βεστιάριο δεν κατάλαβα τίποτα, μάλιστα λόγω της διαπνοής ψιλοατέγνωσε και το μπουφάν. Δεύτερη φορά μέσα στη ημέρα το μπουφάν ήταν αρκετά βρεγμένο μέχρι να βάλω αδιάβροχα, ίδιο αποτέλεσμα, στέγνωσε μετά λίγη ώρα λόγω διαπνοής. Πέραν του προφανούς δηλαδή ότι δεν πέρασε νερό μέσα, δεν "έβρασα εκ των έσω" όπως γίνεται συνήθως από την παγιδευμένη υγρασία και τον ιδρώτα. Εντυπωσιακή απόδοση από μεμβράνη που θεωρείται "κατώτερης ποιότητας".

Το ζακετακι το φόρεσα και για προστασία από το κρύο και υγρασία στον δρόμο σήμερα μέχρι να βρούμε ήλιο στα πεδινά, ικανοποιητικό και για αυτή την χρήση γιατί φορούσα μόνο ένα t-shirt από μέσα. Σε ταχύτητα εθνικής οδού δεν πλέει και δεν ενοχλεί.


Παντελόνι χρησιμοποίησα ένα φτηνό που είχα πάρει προ 15+ ετών πάνω από το sand.

Πρέπει να αλλάξω θέση μεταξύ τους στα προστατευτικά στα γόνατα και να δω πως κάθονται. Όπως έχουν, αν πέσω κάτω, το έξω του γόνατου θα τριφτεί άσφαλτο απροστάτευτο. Αυτός που το σχεδίασε και αυτός που το ενέκρινε δεν οδηγούν, δεν θα με πείσει κανείς για το αντίθετο. Edit μια που το έγραψα και λέω δεν το κάνω κιόλας, κάθονται στην θέση που πρέπει όντως. Θα τα φοράω "λάθος" από εδώ και πέρα.



Ίσως έβγαινε με σχετική άνεση και με το enduroguard η βόλτα, Παρασκευή και σήμερα χαλαρά και ΣΚ με λίγη υπομονή και πιο πολύ νερό. Έναν πατρινό (τωρα που το σκέφτομαι πάλι μάλλον από Ιωάννινα, μηχανή στο Θεσσαλονίκη και σέρβις Πάτρα είπε) ο οποίος ήρθε Βωβούσα με το γκρί (ίσως πιο όμορφο από το μαύρο) τον λυπήθηκα γιατί είχε πολλή ζέστη για κλειστούς αεραγωγούς όπως το φορούσε. Χαλαρός ήταν, οπότε μάλλον αντέχει περισσότερο την ζέστη από εμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Να προσθέσω εντυπώσεις από το Revit Sand 4 σε βροχή.

Με το αδιάβροχο ζακετακι από έξω, χωράει να μπει άνετα, με ήδη νοτισμενο το μπουφάν γιατί βραχηκε μέχρι την γέφυρα/καταφύγιο/βεστιάριο δεν κατάλαβα τίποτα, μάλιστα λόγω της διαπνοής ψιλοατέγνωσε και το μπουφάν. Δεύτερη φορά μέσα στη ημέρα το μπουφάν ήταν αρκετά βρεγμένο μέχρι να βάλω αδιάβροχα, ίδιο αποτέλεσμα, στέγνωσε μετά λίγη ώρα λόγω διαπνοής. Πέραν του προφανούς δηλαδή ότι δεν πέρασε νερό μέσα, δεν "έβρασα εκ των έσω" όπως γίνεται συνήθως από την παγιδευμένη υγρασία και τον ιδρώτα. Εντυπωσιακή απόδοση από μεμβράνη που θεωρείται "κατώτερης ποιότητας".

Το ζακετακι το φόρεσα και για προστασία από το κρύο και υγρασία στον δρόμο σήμερα μέχρι να βρούμε ήλιο στα πεδινά, ικανοποιητικό και για αυτή την χρήση γιατί φορούσα μόνο ένα t-shirt από μέσα. Σε ταχύτητα εθνικής οδού δεν πλέει και δεν ενοχλεί.


Παντελόνι χρησιμοποίησα ένα φτηνό που είχα πάρει προ 15+ ετών πάνω από το sand.

Πρέπει να αλλάξω θέση μεταξύ τους στα προστατευτικά στα γόνατα και να δω πως κάθονται. Όπως έχουν, αν πέσω κάτω, το έξω του γόνατου θα τριφτεί άσφαλτο απροστάτευτο. Αυτός που το σχεδίασε και αυτός που το ενέκρινε δεν οδηγούν, δεν θα με πείσει κανείς για το αντίθετο. Edit μια που το έγραψα και λέω δεν το κάνω κιόλας, κάθονται στην θέση που πρέπει όντως. Θα τα φοράω "λάθος" από εδώ και πέρα.



Ίσως έβγαινε με σχετική άνεση και με το enduroguard η βόλτα, Παρασκευή και σήμερα χαλαρά και ΣΚ με λίγη υπομονή και πιο πολύ νερό. Έναν πατρινό (τωρα που το σκέφτομαι πάλι μάλλον από Ιωάννινα, μηχανή στο Θεσσαλονίκη και σέρβις Πάτρα είπε) ο οποίος ήρθε Βωβούσα με το γκρί (ίσως πιο όμορφο από το μαύρο) τον λυπήθηκα γιατί είχε πολλή ζέστη για κλειστούς αεραγωγούς όπως το φορούσε. Χαλαρός ήταν, οπότε μάλλον αντέχει περισσότερο την ζέστη από εμένα.

το sand 4 είναι φτιαγμένο πραγματικά για Ελλάδα , δεν εχω γνώμη από το αντρικό αλλά η κοπέλα μου το δικό της το λατρεύει και όσα ταξίδια έχουμε κάνει ήταν πάντα πιο καλά σε όλα από κρυο, από ζεστή σε σχέση με την παρέα που ταξιδεύαμε. Ρουμανία βρήκαμε θερμοκρασίες 2 χαμηλότερη και μεγαλύτερη θερμοκρασία 35 αν θυμάμαι καλα αλλά εχει δοκιμαστεί σε μεγαλύτερες με μια χαρά αποτελέσματα αν υπολογίσουμε οτι εχει πολυ μικρότερο πάνελ σε σχέση με του αντρικού ... Έχω μπει στην μπριζα να το πάρω και εγώ αλλά δεν πρόλαβα να χαρώ το : Μπουφάν RevIT Component H2O ώχρα κίτρινο
γιατί με τράκαραν μέσα στην Αθήνα λίγο πριν το δοκιμάσω στο ταξίδι στην Ρουμανία , Αλλά θα είναι σιγουρά η μετάβαση από andes v2 στο sand 4 .
Το COMPONENT παντός για όσους ενδιαφέρονται έσωσε το χέρι μου και η level 1 προστασία τον αγγόνα μου δεν του το είχα αλλά πραγματικά την δουλειά του την εκανε αν αναλογιστή κανείς ότι πείρα σέρνοντας από Πατησίων εως Αιόλου λίγο και θα μπενα στον Λουμιδη για καφέ :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν χαίρομαι που ακούω για το ατύχημα αλλά χαίρομαι που είναι καλό το Component γιατί το πανί του δεν φαίνεται το πιο ανθεκτικό σε τριβή.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Δεν χαίρομαι που ακούω για το ατύχημα αλλά χαίρομαι που είναι καλό το Component γιατί το πανί του δεν φαίνεται το πιο ανθεκτικό σε τριβή.
έτσι το φανταζόμουν και εγώ αλλά έκανε την δουλεία του και θα το πάρω ξανά κάποια μέρα είναι τέλειο στην εφαρμογή του πάντος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η Revit ακολουθεί την adventure spec στο σύστημα layering;






edit οι τιμές είναι "λίγο" κριντζ, περίπου στο διχίλιαρο για το σετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εννοείται κάποιος που τα έχει να τα δώσει, αλλά με τέτοιο ποσό γιατί κάποιος να μην αγοράσει ένα καλο καλοκαιρινο σετ ρουχων μηχανής και μετά με ένα soft shell Πάνω και κάτω να κάνει δουλειά+ ισοθερμικά+ αδιάβροχα πάρα πολύ οικονομικότερα.

Αλλωστε καλύτερη λύση από τα layers δεν υπάρχει για αυτό και κατέληξε η revit και πιστεύω και άλλες εταιρείες θα καταλήξουν εκεί για πραγματικά 4 εποχών ρούχα μηχανής

Σε ένα ταξίδι που είχαμε κάνει Ρουμανία και ήταν η χρονιά που έριχνε καρέκλες Μαιο Ιούνιο, στο τρανσφαγκαρασαν είχε 2 βαθμούς, εγώ ξεκίνησα με καλοκαιρινά ρούχα και με τον ανωτέρω συνδιασμό δεν κρύωσα πουθενά και όταν τις τελευταίες 2 μέρες είχε περίπου 35 με 40 το μεσημέρι ήταν σωτήρια τα καλοκαιρινά ρούχα γιατί αλλιώς θα λιποθυμούσα, δεν αντέχω και την ζέστη κιόλας την πολύ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συμφωνώ στο θέμα, όταν "πρέπει" να συμβιβάσεις Ελληνικά 40άρια και βουνίσια μονοψήφια στο ίδιο ταξίδι είναι η πιο ευέλικτη λύση.

Είχα πίστη στις υποσχέσεις περί "τεσσάρων εποχών" στα μπουφάν αλλά είναι μόνο ΛΟΛ αν μιλάμε για τόσο διαφορετικές συνθήκες στο ταξίδι. Τα laminated δεν αναπνέουν όσο πρέπει για Ελληνικές συνθήκες.

Στο ίδιο μοτίβο (και αρκετά πιο οικονομική) είναι η λύση της Spidi με το Mission T, αλλά δεν ξέρω αν έρχεται επίσημα Ελλάδα.



Η απάντηση στο "γιατί" είναι οι level 2 προστασίες που τα καλοκαιρινά που έχω δει δεν έχουν και η προστασία σε τριβή σε επίπεδο ΑΑ ή ΑΑΑ που τα καλοκαιρινά που έχω δει δεν έχουν.
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
πως παραγγελνετε νουμερα απ το motocard.?επειδη δεν ειχα παντελονι ποτε και θελω να αγορασω.το ψιλοφοβαμαι λιγο να παρω κατι χωρις να το δοκιμασω
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
πως παραγγελνετε νουμερα απ το motocard.?επειδη δεν ειχα παντελονι ποτε και θελω να αγορασω.το ψιλοφοβαμαι λιγο να παρω κατι χωρις να το δοκιμασω
καλύτερα να πας κάπου να το δοκιμάσεις αυτό που θες γιατί έχεις αρκετές πιθανότητες να πάρεις λάθος.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπορεί και να είμαι εγώ λάθος αλλά προσωπικά ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω προϊόν έχοντας από πριν πρόθεση να ψωνίσω από ίντερνετ. Να πάω αναποφάσιστος ναι εντάξει, αλλά να μπω να τους ζαλίσω των έρωτα ξέροντας ότι θα αγοράσω από αλλού δεν μου πάει. Αν αξίζει η διαφορά θα προτιμήσω το ρίσκο της ιντερνετικής αγοράς.

Edit: Εννοείται δεν είναι μομφή προς κάποιον άλλο, είναι απλά πως το νιώθω εγώ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπορεί και να είμαι εγώ λάθος αλλά προσωπικά ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί να δοκιμάσω προϊόν έχοντας από πριν πρόθεση να ψωνίσω από ίντερνετ. Να πάω αναποφάσιστος ναι εντάξει, αλλά να μπω να τους ζαλίσω των έρωτα ξέροντας ότι θα αγοράσω από αλλού δεν μου πάει. Αν αξίζει η διαφορά θα προτιμήσω το ρίσκο της ιντερνετικής αγοράς.

Edit: Εννοείται δεν είναι μομφή προς κάποιον άλλο, είναι απλά πως το νιώθω εγώ.
Συμφωνώ, και επίσης η προσωπική σχέση με ένα φυσικό κατάστημα στην αγορά ρούχων είναι απαραίτητη. Το Φθινόπωρο αγόρασα ένα καλοκαιρινό Revit του οποίου ξυλώθηκε ένα κουμπί. Το πήραν τα παιδιά το έστειλαν Ολλανδία και μου επέστρεψε καινούριο.... Αυτά στο διαδίκτυο είναι τεράστιοι μπελάδες...

Τουλάχιστον ρούχα ψωνίζω πάντα από φυσικό κατάστημα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει και τους κινδύνους του αυτό το "στα τυφλά". Πχ, στην χώρα μας έχουμε αλλεργία στα μεγάλα μεγέθη, οπότε λέω ας πάρω απ' έξω τα revit delta που τελικά δεν είχαν ούτε έξω και τα αλλάξαμε με Astars J-6 γιατί είχα τα Joey και ήταν πολύ άνετη φόρμα αλλά την άλλαξαν και το 47 είναι μικρό και πρέπει να τα στείλω πίσω και αμφιβάλλω αν το 48 θα είναι σωστό.


Στέφανε κάποια όντως και εγώ προτιμώ να τα πάρω από εδώ, όταν η διαφορά είναι μικρή. Όταν κερδίζεις 250 ευρώ στο σετ παν-κατ δεν υπάρχει κατάστημα που θα κάνει έστω κοντινή τιμή εδώ, σόρι νοτ σόρι. Ομοίως με κάποια αξεσουάρ που "δεν μας επιτρέπεται να κάνουμε εκπτώσεις" και είναι διπλή τιμή.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Για γυναικείο εξοπλισμό που δεν υπάρχει τίποτα σε φυσικά καταστήματα, άντε κανα μπουφάν, παντελόνια ούτε για δείγμα, μπότες το ίδιο, το internet είναι μονόδρομος. Έχω βολευτεί το fc moto που πλέον τους εμπιστεύομαι φουλ μετά από όλες τις φορές που έχω ψωνίσει, οπότε φέρνω Ελλάδα ότι θέλω να δω, και οτι δε μου κάνει ή δε μου αρέσει γυρνάει πίσω. Έχει διαδικασία αλλά όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή τι να κάνς, να κάτς να σκάς; :p
 
Top Bottom