Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Περισσότερο με νοιάζει να έχει καλό αερισμό, μιας και το να βάλεις ένα base/thermal layer από κάτω ώστε να ζεσταθείς περισσότερο δεν είναι δύσκολο. Από προστασίες πώς είναι?



Είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρω μαύρη στολή, για διάφορους λόγους, όπως η ζέστη, τα χώματα κλπ. Θα καθαρίζουμε μυγάκια βέβαια όλη την ώρα αλλά δεν πειράζει :)
To Acerbis btw βγαίνει και σε γκρι:
Εχει φίλος την συγκεκριμένη στολή σε γκρι χρώμα.

Το φερμουάρ του παντελονιού χάλασε απο την 2η φορά , έβαλε απ το εμπόριο καινούργιο.
Τα κουμπιά στα μανίκια διαλύθηκαν το λαστιχάκι που έχουν κόπηκε και έκανε πατέντα σε ράφτη.
Μετάνιωσε αρκετά για την επιλογή του γιατι ταυτόχρονα έπαιζε στο νούμερο του μια sand 2, ήθελε καινούργια και την πάτησε.

Νομίζω πως δεν αξίζει η συγκεκριμένη στολή, ούτε το ύφασμα μου άρεσε ούτε οι προστασίες, δεν θα την έπαιρνα ούτε για 3η


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ρίξε μια ματιά και acerbic adventure, είναι οικονομικά και καλά για τα λεφτά τους...γύρω στα 450€ πάνω κάτω. Έχω το μπουφάν και θέλω να πάρω και το παντελόνι..
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Εχει φίλος την συγκεκριμένη στολή σε γκρι χρώμα.

Το φερμουάρ του παντελονιού χάλασε απο την 2η φορά , έβαλε απ το εμπόριο καινούργιο.
Τα κουμπιά στα μανίκια διαλύθηκαν το λαστιχάκι που έχουν κόπηκε και έκανε πατέντα σε ράφτη.
Μετάνιωσε αρκετά για την επιλογή του γιατι ταυτόχρονα έπαιζε στο νούμερο του μια sand 2, ήθελε καινούργια και την πάτησε.

Νομίζω πως δεν αξίζει η συγκεκριμένη στολή, ούτε το ύφασμα μου άρεσε ούτε οι προστασίες, δεν θα την έπαιρνα ούτε για 3η
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Κώστα! Απ' ότι φαίνεται η ποιότητα έχει μείνει πολύ χαμηλά για να επιτευχθεί η τιμή αυτή..

Αύριο θα πάω για μερικές δοκιμές ακόμα μήπως και περιορίσω τις επιλογές μου.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Βγήκα σήμερα μία βόλτα πάλι, δοκίμασα 3-4 στολές και πιστεύω κατέληξα στο SPIDI 4 Season με παντελόνι το SPIDI Thunder H2O. Ο συνδυασμός τους βγαίνει στα 550 ευρώ τελική τιμή, χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Το 4Season παντελόνι μου φαίνεται αρκετά ακριβό και δεν πιστεύω ότι τα αξίζει σε σχέση με αυτό πχ που κοστίζει 140 ευρώ λιγότερα. Δεν έχει βέβαια θερμική επένδυση, αλλά παίρνω αργότερα κι ένα base layer με ένα 50αρι άμα χρειαστεί, αν και γενικά δεν έχω πρόβλημα με το κρύο στα πόδια.

Επίσης, για όποιον ενδιαφέρεται, η SPIDI έχει βγάλει ένα πολύ ωραίο ζευγάρι αδιάβροχα γάντια, τα Rainshield.
Η εταιρεία γενικά με τράβηξε, ωραία σχέδια, φαίνονται πολύ ποιοτικά και δεν έχω διαβάσει και κανένα αρνητικό σχόλιο για τα πρϊόντα της.
Ευχαριστώ για την συνεισφορά σας στο Θέμα, πολύ χρήσιμες οι απόψεις και οι εμπειρίες σας.
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση για 4 season (με βάση χειμώνα).
Δοκίμασα στα 300+€ Dainese και Spidi αλλά δεν (τα dainese πολυ σφικτά-κοντά και τα spidi δεν μου καθόντουσαν καλά).
Αυτό που έκατσε γάντι και μου άρεσε ήταν το RevIT sand 2 (σε large).
To θέμα είναι ότι το παντελόνι σε large δεν καθόταν πολύ καλά (αύριο θα δοκιμάσω το medium).
Έχουμε γνώμες για τα Nodrcap το adventure?
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση για 4 season (με βάση χειμώνα).
Δοκίμασα στα 300+€ Dainese και Spidi αλλά δεν (τα dainese πολυ σφικτά-κοντά και τα spidi δεν μου καθόντουσαν καλά).
Αυτό που έκατσε γάντι και μου άρεσε ήταν το RevIT sand 2 (σε large).
To θέμα είναι ότι το παντελόνι σε large δεν καθόταν πολύ καλά (αύριο θα δοκιμάσω το medium).
Έχουμε γνώμες για τα Nodrcap το adventure?
Δες και το dakar;) εγώ αυτό πήρα είναι το καινούργιο μοντέλο. Πολύ καλές προστασίες σε γοφούς γόνατα της Knox δύο μεμβράνες(αδιάβροχη και θερμική) και θηλιές για τιράντες. Το δοκίμασα με της kape horn(μπότες) και μου έκατσε τέλεια. Δεν το δοκίμασα ακόμα σε ταξίδι αλλά αν περιμένεις δύο βδομάδες θα σου πω και τι λέει on road. Για τα λεφτά του δείχνει άψογο το αν είναι θα τα πούμε...:D
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Δεν υπάρχει 4 εποχών για Ελλάδα.
Πλέον δεν υπάρχει πουθενά το 4 εποχών.
Παίζουν τα layers. Και εξηγώ.
Για κανονικό χειμώνα θες 1000άρα κορντουρα με τιμή μόνο στο μπουφάν στα 700 ευρώ. Αντιλαμβάνεστε ότι με 30 βαθμούς θα λιποθυματε όσους αεραγωγους και να έχει. Να μην μιλήσω για παντελόνι.
Από την άλλη τα καλοκαιρινά άμα ξεχαστεις και κυκλοφορήσεις με 20 βαθμούς μελανιασες. Δεν συζητάμε καν να πέσεις και σέρνεσαι στην άσφαλτο.

Η λύση για μένα ρούχα τριών εποχών στα 500 ευρώ πάνω κάτω και το χειμώνα ισοθερμικο warm (base layer) αντιανεμικο soft shell (mid layer) και από πάνω το μπουφάν με τις επενδύσεις του. Μιλάμε για χειμώνα και κρύο.

Το καλοκαίρι από 30 και πάνω παίζει αγανάκτηση όσο οι ταχύτητες είναι χαμηλές μην πω μηδενικες. Δεν έχω δοκιμάσει ισοθερμικο cool (base layer). Όποιος έχει άποψη ας πει, θα με ενδιέφερε.

Εν κατακλείδι αποφασίστε για τις προστασίες και τους αεραγωγους σε μια 600άρα κορντουρα και παίξτε με τα layers για το πολύ κρύο και την πολύ ζέστη. ;)
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Δεν υπάρχει 4 εποχών για Ελλάδα.
Πλέον δεν υπάρχει πουθενά το 4 εποχών.
Παίζουν τα layers. Και εξηγώ.
Για κανονικό χειμώνα θες 1000άρα κορντουρα με τιμή μόνο στο μπουφάν στα 700 ευρώ. Αντιλαμβάνεστε ότι με 30 βαθμούς θα λιποθυματε όσους αεραγωγους και να έχει. Να μην μιλήσω για παντελόνι.
Από την άλλη τα καλοκαιρινά άμα ξεχαστεις και κυκλοφορήσεις με 20 βαθμούς μελανιασες. Δεν συζητάμε καν να πέσεις και σέρνεσαι στην άσφαλτο.

Η λύση για μένα ρούχα τριών εποχών στα 500 ευρώ πάνω κάτω και το χειμώνα ισοθερμικο warm (base layer) αντιανεμικο soft shell (mid layer) και από πάνω το μπουφάν με τις επενδύσεις του. Μιλάμε για χειμώνα και κρύο.

Το καλοκαίρι από 30 και πάνω παίζει αγανάκτηση όσο οι ταχύτητες είναι χαμηλές μην πω μηδενικες. Δεν έχω δοκιμάσει ισοθερμικο cool (base layer). Όποιος έχει άποψη ας πει, θα με ενδιέφερε.

Εν κατακλείδι αποφασίστε για τις προστασίες και τους αεραγωγους σε μια 600άρα κορντουρα και παίξτε με τα layers για το πολύ κρύο και την πολύ ζέστη. ;)
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Παύλο. Έχω τη defender pro. Δεν έχει δικές της επενδύσεις (εκτός απο την αδιάβροχη), οπότε το χειμώνα με base & mid layers καλύπτομαι σε όλες τις θερμοκρασίες.
Το καλοκαίρι.... μετά απο τους 30 βαθμούς νομίζεις οτι θα λιποθυμήσεις. Και μιλάω σχεδόν για όλες τις ταχύτητες. Όχι μόνο για τις χαμηλές. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά την αγορά μιας καθαρόαιμης καλοκαιρινής που να μπορεί να ανταπεξέλθει στα βαλκανικά (και κυρίως τα ελληνικά) καλοκαίρια!
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Καλημέρες.
Έχω καλοκαιρινό μπουφάν και παντελόνι (απλά δεν ξέρω πόσο καλό θα αποδειχθεί σε καμιά πτώση).
Το μπουφανάκι το θέλω από Σεπτέμβρη μέχρι και Μάιο για εκδρομές + αν κάτσει κάποια καλοκαιρινή εκδρομή εκτός Ελλάδος.
Από μοντέλα δηλαδή τι προτείνεται? (Στα 500 ευρώ μπουφάν + παντελόνι παίζω μπάλα).
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το δύσκολο σε μια στολή 4 εποχών είναι να είναι καλή το καλοκαίρι. Το χειμερινό κομμάτι το αντιμστωπιζεις πιο εύκολα.

Πήρα χθες την Held carese μπουφάν και held torno παντελόνι. Μακράν η καλύτερη στολή 4 εποχών που είχα ποτέ (και είχα αρκετες). Αν την βρείτε σε καλή τιμή μην την αφήσετε με τίποτα. Δοκιμή με την δικιά μου μια που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Τελικά λέω να περιμένω 3-4 μήνες ακόμα να βγει η νέα collection της REV'IT SS17, έρχεται νέο Sand 3 που μόλις παρουσιάστηκε στην AIM EXPO:





Ειδικά ο πρώτος χρωματισμός μου αρέσει πολύ και βλέπω και τεράστιους αεραγωγούς στον κορμό και στα χέρια.

ΥΓ: Το μπλεδάκι πιστεύω θα κάνει πάταγο στους Μπεμβεδάκηδες και στους Τενερόπληκτους :)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγώ συμφωνώ 100% με τον Παντελη.
@staurouliasp.

Έχω καταλήξει στο ότι αν δεν υπάρχουν αφαιρούμενα κομμάτια από το μπουφάν για την καλοκαιρινή περίοδο, τότε δεν υποφέρετε. Και δεν εννοώ τις επενδύσεις...
Παλιότερα μοντέλα όπως το off track της Revit αφαιρούσες 2 κομμάτια από τα πλάγια και υπήρχε αρκετή κυκλοφορία αέρα από εμπρός με έξοδο πλάγια και πίσω (φερμουάρ πλατης)

Όταν αποφάσισα να αλλάξω στολή δεν υπήρχε κάτι στην Revit.
Έγραψα πιο πίσω για την DIFI...δεν παίζετε το καλοκαίρι. Αλλά τον χειμώνα στα πολλά κρύα βάζω όλες τις εσωτερικές επενδύσεις , κάτι που δεν έκανα με την Revit.
Ποιοτικά βλέπω την Revit να κερδίζει στα σημεία αλλά έχω βολευτεί πολύ την DIFI.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Τελικά λέω να περιμένω 3-4 μήνες ακόμα να βγει η νέα collection της REV'IT SS17, έρχεται νέο Sand 3 που μόλις παρουσιάστηκε στην AIM EXPO:





Ειδικά ο πρώτος χρωματισμός μου αρέσει πολύ και βλέπω και τεράστιους αεραγωγούς στον κορμό και στα χέρια.

ΥΓ: Το μπλεδάκι πιστεύω θα κάνει πάταγο στους Μπεμβεδάκηδες και στους Τενερόπληκτους :)
Εγω δεν βλεπω καμια διαφορα με το sand 2 ειδικα στο θεμα αεραγωγοι.
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Διαβασα σε Ολανδικο σαιτ οτι το sand 3 θα κυκλοφορησει μεσα μαρτιου με τιμη 449€ το μπουφαν 319€ το παντελονι και 99€ τα γαντια.Λενε οτι εχει καλυτερους και μεγαλυτερους αεραγωγους και στο μπουφαν και στο παντελονι

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Σημερα ημουν στο motoraid στην Κηφησιας και ρωτησα σχετικα για το sand 3 και μου ειπαν οτι θα παραλαβουν το Μαιο.

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Σημερα ημουν στο motoraid στην Κηφησιας και ρωτησα σχετικα για το sand 3 και μου ειπαν οτι θα παραλαβουν το Μαιο.
Α έχουν ήδη ενημέρωση? Μάιο έ? Το περίμενα λίγο νωρίτερα, εκεί Φλεβάρη να πω την αλήθεια..
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Απ οτι καταλαβα πρεπει να εχουν κανει προπαραγγελειες.Εγω ομως χρειαζομαι μπουφαν για το χειμωνα και δεν μπορω να περιμενω.Ειμαι αναμεσα στο sand 2 και Dainese D-explorer...

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Και δύο live φωτογραφίες του Sand 3, τραβηγμένες από εμένα, έχουν ένα δείγμα στον Γιάσσαρη που πέρασα σήμερα να παραλάβω το νέο μου REV'IT! Newton





Το jacket φαίνεται ποιοτικότατο από κοντά, και το σχέδιο πολύ καλό. Θα ήθελα μόνο τους πίσω αεραγωγούς μεγαλύτερους.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Από τις φωτό πάντως δε φαίνονται πολύ μεγάλες οι διαφορές με το Sand 2. Η μοναδική που διακρινω εγώ είναι στον αεραγωγό του στήθους που στο sand2 είναι λιγο πιο μικρός.
Για να είναι τόσο ακριβότερο από το sand2 μήπως είναι άλλα τα υλικά κατασκευής;
 
Top Bottom