Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Από τις φωτό πάντως δε φαίνονται πολύ μεγάλες οι διαφορές με το Sand 2. Η μοναδική που διακρινω εγώ είναι στον αεραγωγό του στήθους που στο sand2 είναι λιγο πιο μικρός.
Για να είναι τόσο ακριβότερο από το sand2 μήπως είναι άλλα τα υλικά κατασκευής;
Αυτο λεω και γω.

του στηθους και των χεριων αντε να ναι 2-3 εκατοστα πιο μεγαλα τα φερμουαρ απ του 2.

Αν δεν έχει αλλες διαφορες ΕΓΩ προσωπικα δεν θα εδινα 160 παραπανω απ οτι εχει το 2.

Πιστευω ομως οτι η Revit θα χει μελετησει και θα χει κανει πραμματακια.
Δεν πιστευω οτι η Revit βγαζει καινουριο μοντελο απλα για να το βγαλει.
Ομορφο πολυ δεν λεω..
Αλλα αυτο το χρωμα θα το φοβομουνα για λερωμα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Εχθές το βράδυ στον καφέ αφού είχαμε επίδειξη απο τον @stavrouliasp για το held carese γύρισα στο σπίτι και το παρήγγειλα, θα το έχω σε ένα μήνα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπουφανάρα!

 
Τελευταία επεξεργασία:

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Αυτο λεω και γω.

του στηθους και των χεριων αντε να ναι 2-3 εκατοστα πιο μεγαλα τα φερμουαρ απ του 2.

Αν δεν έχει αλλες διαφορες ΕΓΩ προσωπικα δεν θα εδινα 160 παραπανω απ οτι εχει το 2.

Πιστευω ομως οτι η Revit θα χει μελετησει και θα χει κανει πραμματακια.
Δεν πιστευω οτι η Revit βγαζει καινουριο μοντελο απλα για να το βγαλει.
Ομορφο πολυ δεν λεω..
Αλλα αυτο το χρωμα θα το φοβομουνα για λερωμα.
Το χρώμα τα σπάει από κοντά..! Τώρα αν λερώνει θα είναι άλλο θέμα..

Από το βίντεο που είδα εδώ: http://www.cycleworld.com/revits-2017-collection-favorites-from-aimexpo αναφέρει εκτός των άλλων ότι έχει:
- Νέο "RipStop polyester" σε σημεία για μεγαλύτερη ασφάλεια
- Τα νέα SeeFlex CE-2 προστατευτικά που βάζει η Revit στα κορυφαία μοντέλα της και δεν μπαίνουν στο Sand 2..

Φαντάζομαι θα έχει κι άλλες βελτιώσεις. Από κοντά πάντως φάνηκε πολύ καλό στο λίγο που το χάζεψα.

Εχθές το βράδυ στον καφέ αφού είχαμε επίδειξη απο τον @stavrouliasp για το held carese γύρισα στο σπίτι και το παρήγγειλα, θα το έχω σε ένα μήνα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπουφανάρα!

Φαίνεται πολύ καλό μπουφάν, με γεια! Είναι το Carese 1 ή το Carese 2? Κόστος?
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το carese 1 με το 2 δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές πέρα από την γραμμή τους (το 2 είναι λίγο πιο φαρδυ) και το τελείωμα της goretex επένδυσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Ενημερωση.Πηρα τηλεφωνο στον Γιασσαρη και μου ειπαν οτι μεχρι τελος Ιανουαριου θα εχουν το sand 3

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Thank για την πληροφόρηση, να ξέρουμε να κρατήσουμε καβάτζα από το δώρο Χριστουγέννων και όχι από του Πάσχα..! :rolleyes:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
... να ξέρουμε να κρατήσουμε καβάτζα από το δώρο Χριστουγέννων και όχι από του Πάσχα..! :rolleyes:
Κι εγω απ'αυτα κραταω...γα αγορες :D:)
*καταργηθηκαν βεβαια εδω κ καποια χρονια...λεπτομερεια
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Κι εγω απ'αυτα κραταω...γα αγορες :D:)
*καταργηθηκαν βεβαια εδω κ καποια χρονια...λεπτομερεια
Ευτυχώς δεν έχουν καταργηθεί ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα και κάνουμε καμιά έξτρα αγορά..!

Κι από την κεντρική REV'IT! πάντως μου είπαν για Γενάρη-Μάρτη, οπότε πιστεύω Φλεβάρη θα μπορούμε να το έχουμε.
 

aklm

Μέλος
Όνομα
Αρης
Μοτό
KTM ADVENTURE 950
Καλησπερα παιδια,
καλως σας βρισκω καθως ειμαι νεο μελος στην ομαδα σας....
διαβασα το θεμα ολοκληρο, θα ηθελα να σας πω την δικη μου εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα...

Το πρωτο μου σετ μοτο ηταν το 2006 ενα ΑΧΟ αξιας 450€. Ηταν αρκετα καλο για την εποχη του, το φοραω ακομη και σημερα.Απο την χρηση εχει αναμαλιασει στα σημεια των μανικιων (απο κατω) καθως και στα σημεια που εχει τους σφικτηρες για την ρυθμιση των μανικιων ψηλα κοντα στη μασχαλη. Επισης φετος μετα απο 10 χρονια κατοχης περασε λιγη υγρασια μετα απο αρκετα εντονη βροχη για 20 λεπτα οδηγηση περιπου.Κατα τα αλλα δεν εχει παθει κατι αλλο η παλια αυτη στολη που εχω.Την θεωρω αρκετα σοβαρη εταιρεια.

Για καθημερινο μεσα στην πολη εχω το Nordcap Colorado αξιας απο 140-110€σε γκρι-μαυρο χρωμα, ειναι καλο σχετικα για τα χρηματα που εχει και δεν βαζει κρυο ακομα και σημερα που εχει αρκετο, οπως και εχθες.Το μονο προβλημα που εχω διαπιστωσει ειναι οτι οι δικες του προστασιες δεν πεφτουν ακριβως στους αγκωνες μου, και εχω σκεφτει να αγορασω καποιες αλλες ισως και λιγο μεγαλυτερες σε μηκος! Τωρα για βροχη δεν μπορω να σας πω καθως δεν εχει δοκιμαστει ακομη!

Επισης φετος αγορασα για τις μακρινες μου βολτες το Macna Area μαυρο-γκρι-κοκκινο μπουφαν 4εποχων οπως το λενε, αξιας 330-299€ και θελω να παρω και ενα παντελονι της Μacna το converter καθως διαπιστωσα οτι εχει πραγματικα εξαιρετικη σχεδιαση για τον αερισμο, που ολοι ξερουμε ποσο αναγκαιως και απαραιτητος ειναι το καλοκαιρι.Αυτο το μπουφαν εχει 3 φερμουαρ οπως σχεδον ολα τα 4 εποχων, αφαιρουμενες επενδυσεις κλπ.Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι βγαινει ενα πολυ μεγαλο μερος του μπουφαν βγαζοντας ολη την χειμερινη επενδυση, με αποτελεσμα να γινετε διατρητο μονο στο θωρακα και στην πλατη, ενω τα υπολοιπα μενουν οπως εχει , χωρις να χανει μερος της προστασιας του.Εχει υλικο το οποιο ειναι αφυδροτικο και αναπνεον καθως επισης οι προστασιες του ειναι παρα πολυ καλες και τοποθετημενες σε σωστα σημεια! Πολλες τσεπες και πληρως ρυθμιζομενο, αναλογα με το σωματοτυπο του καθενος.

...1η φορα πηγα σε αυτη την εταιρεια καθως δοκιμασα και αλλες πριν το αγορασω , οπως την κορυφαια revit to sand 2, Το αγαπημενο μου χρωματικα Triumph Kalahari,και παρα πολλα αλλα μοντελα της Triumph καθως τα ειχα βρει σε προσφορα, οποτε και τα δοκιμασα ολα! Πολλα Nordcap 4 εποχων ,καποιο Βelfast που δεν θυμαμαι μοντελο αν και αυτο ηταν πιο πολιτικο μπουφαν Γκρι ηταν αυτο με κουμπωμα αριστερα στο πλαι οπως το φοραει κανεις και 3/4. Επισης και καποια μοντελα της Held.

Γενικο συμπερασμα πηρα το Macna Area μαυρο-γκρι-κοκκινο μπουφαν 4εποχων καθως το ειδα αριστο ποιοτικα και πολυ μα πολυ παραμετροποιησιμο για το καλοκαιρι.Τωρα μπορω να πω οτι στο κρυο αυτων των τελευταιων ημερων που το δοκιμαδα και αυτο, δεν περναει μεσα το παραμικρο.Απο βροχη επισης δεν το εχω δοκιμασει ακομη!

Παραθετω μερικα βιντεο για να δειτε και εσεις το συγκεκριμενο σετ της Μacna.

http://www.bikeit.gr/shop-news/for-the-rider/jacket/8526-nea-agoras-anavatis-2016-macna-area.html
http://www.fc-moto.de/Macna-Area-Textile-Jacket
http://motobanda.pl/kurtka-macna-area

παντελονι
https://www.4motos.pl/pl/p/Spodnie-Macna-CONVERTER-/5385
https://moto-tour.com.pl/product-pol-77544-Spodnie-tekstylne-Macna-Converter.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny Em

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Tiger 800 XC
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί είμαι σε φάση να αγοράσω και εγώ ένα μπουφάν "4 εποχών" καθαρά για την πολυμορφικότητα που έχουν αυτού του είδους μπουφάν και είμαι μεταξύ του Dainese X-Tourer D-Dry και του SPIDI 4 Season H2OUT, που έχω δει ότι έχει ξανά αναφερθεί εδώ. Το Dainese το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκε λίγο σφιχτό στους πήχεις αλλά θα το ξανά δοκιμάσω πριν αποφασίσω, συμψηφίζοντας και τα σχόλια σας και εννοείτε δοκιμάζοντας το SPIDI αν καταφέρω να ανέβω Αθήνα ή το βρω στην Κρήτη. Θα ήθελα γνώμες ή άλλες εναλλακτικές προτάσεις αν υπάρχουν σε αυτό το στυλ και σε αυτά τα λεφτά το πολύ. Τα NORDCAP δυστυχώς τα ξεχνάμε γιατί λόγω σωματότυπου μου πέφτουν κοντά στα μανίκια.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δες κ την Siima.δικη μας,Κυπριακη.
Εχω το παντελονι κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Δυστυχώς όταν τους.ειχα ρωτήσει δεν υπάρχει κάπου Ελλάδα κάποιος εισαγωγέας για να μπορέσεις να τα δοκιμάσεις.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί είμαι σε φάση να αγοράσω και εγώ ένα μπουφάν "4 εποχών" καθαρά για την πολυμορφικότητα που έχουν αυτού του είδους μπουφάν και είμαι μεταξύ του Dainese X-Tourer D-Dry και του SPIDI 4 Season H2OUT, που έχω δει ότι έχει ξανά αναφερθεί εδώ. Το Dainese το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκε λίγο σφιχτό στους πήχεις αλλά θα το ξανά δοκιμάσω πριν αποφασίσω, συμψηφίζοντας και τα σχόλια σας και εννοείτε δοκιμάζοντας το SPIDI αν καταφέρω να ανέβω Αθήνα ή το βρω στην Κρήτη. Θα ήθελα γνώμες ή άλλες εναλλακτικές προτάσεις αν υπάρχουν σε αυτό το στυλ και σε αυτά τα λεφτά το πολύ. Τα NORDCAP δυστυχώς τα ξεχνάμε γιατί λόγω σωματότυπου μου πέφτουν κοντά στα μανίκια.
https://advride.gr/threads/Νέα-μοντέλα-dainese.9079/
 

Johnny Em

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Tiger 800 XC
Πολύ ωραία προσφορά και πολύ δελεαστική, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγω από το μπάτζετ μου. Θέλω με τα έξτρα λεφτά να πάρω και αδιάβροχα καθημερινά μποτάκια γιατί μετακινούμαι συνέχεια με την μηχανή!

τι νουμερο φορας σε dainese? δινω το δικο μου σε καινουρια κατασταση
Διστυχώς δεν θυμάμαι τι μέγεθος ήταν το μπουφάν που δοκίμασα στο X-Tourer αλλά γενικά φοράω Large. Έχεις το X-Tourer?

Δυστυχώς όταν τους.ειχα ρωτήσει δεν υπάρχει κάπου Ελλάδα κάποιος εισαγωγέας για να μπορέσεις να τα δοκιμάσεις.
Είναι θέμα να μην μπορείς να δοκιμάσεις το μπουφάν πριν το αγοράσεις. Εγώ τουλάχιστον διστάζω να το αγοράσω έτσι γιατί εταιρεία με εταιρεία αλλάζουν οι φόρμες και μπορεί να μην μου κάθετε καλά πάνω μου.

Ως εναλλακτική πρόταση θα σου έλεγα να κοιτάξεις και την εταιρία klim. Μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά.
Νομίζω ότι στην Klim τα πράγματα ξεφεύγουν από άποψη τιμής ή τουλάχιστον εκεί που κοιτάζω εγώ δεν βρίσκω κάτι κάτω από 600 που να έχει τα χαρακτιρηστικά που θέλω.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Νομίζω ότι στην Klim τα πράγματα ξεφεύγουν από άποψη τιμής ή τουλάχιστον εκεί που κοιτάζω εγώ δεν βρίσκω κάτι κάτω από 600 που να έχει τα χαρακτιρηστικά που θέλω.
Έχει στο car κάποιες αγγελίες αν σου κάνει κάποιο. Η μία αγγελία είναι δική μου, τους άλλους δεν τους ξέρω.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πολύ ωραία προσφορά και πολύ δελεαστική, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγω από το μπάτζετ μου. Θέλω με τα έξτρα λεφτά να πάρω και αδιάβροχα καθημερινά μποτάκια γιατί μετακινούμαι συνέχεια με την μηχανή!


Διστυχώς δεν θυμάμαι τι μέγεθος ήταν το μπουφάν που δοκίμασα στο X-Tourer αλλά γενικά φοράω Large. Έχεις το X-Tourer?


Είναι θέμα να μην μπορείς να δοκιμάσεις το μπουφάν πριν το αγοράσεις. Εγώ τουλάχιστον διστάζω να το αγοράσω έτσι γιατί εταιρεία με εταιρεία αλλάζουν οι φόρμες και μπορεί να μην μου κάθετε καλά πάνω μου.


Νομίζω ότι στην Klim τα πράγματα ξεφεύγουν από άποψη τιμής ή τουλάχιστον εκεί που κοιτάζω εγώ δεν βρίσκω κάτι κάτω από 600 που να έχει τα χαρακτιρηστικά που θέλω.
γιαννο...
κανε ενα τηλ. στον Θανο @tripper.gr ...
δικο μας παιδι ειναι.... εδω μεσα τριγυρναει ..... συμφορουμιτης....
και που ξερεις... μπορει και να τα βρειτε.... ισως να εχει αυτο που θες και δεν το ξερεις ακομη....;)
και ρωτα τον οτι θες.... εξυπηρετικοτατος και ευγενεστατος....:ok::ok::ok:
 
Top Bottom