Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
αφου κοιτας στο motoraid, ριξε και μια ματια στα Difi. απιστευτα δροσερα το καλοκαιρι με μεγαλους και πολλους αεραγωγους, και αρκετα ζεστο τον χειμωνα.
απο προσωπικη εμπειρια ειμαι 100% ικανοποιημενος. δεν μου εχει παρει ποτε ουτε σταγονα βροχη (αδιαβροχα δεν φοραω) και ειναι πολυ λειτουργικα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
αφου κοιτας στο motoraid, ριξε και μια ματια στα Difi. απιστευτα δροσερα το καλοκαιρι με μεγαλους και πολλους αεραγωγους, και αρκετα ζεστο τον χειμωνα.
απο προσωπικη εμπειρια ειμαι 100% ικανοποιημενος. δεν μου εχει παρει ποτε ουτε σταγονα βροχη (αδιαβροχα δεν φοραω) και ειναι πολυ λειτουργικα.
Και σε πολύ βροχή σύντροχε (εννοώ παρατεταμένη)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί είμαι σε φάση να αγοράσω και εγώ ένα μπουφάν "4 εποχών" καθαρά για την πολυμορφικότητα που έχουν αυτού του είδους μπουφάν και είμαι μεταξύ του Dainese X-Tourer D-Dry και του SPIDI 4 Season H2OUT, που έχω δει ότι έχει ξανά αναφερθεί εδώ. Το Dainese το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκε λίγο σφιχτό στους πήχεις αλλά θα το ξανά δοκιμάσω πριν αποφασίσω, συμψηφίζοντας και τα σχόλια σας και εννοείτε δοκιμάζοντας το SPIDI αν καταφέρω να ανέβω Αθήνα ή το βρω στην Κρήτη. Θα ήθελα γνώμες ή άλλες εναλλακτικές προτάσεις αν υπάρχουν σε αυτό το στυλ και σε αυτά τα λεφτά το πολύ. Τα NORDCAP δυστυχώς τα ξεχνάμε γιατί λόγω σωματότυπου μου πέφτουν κοντά στα μανίκια.
Δες και την Nordcap Adventure...
Ή την Dakar ακομα καλυτερα
Τα Nordcap δεν τα κοιτάμε λέμε...;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Παρτα Αδαμοπουλε.. @#skliros_kariolis (geez996)

Εγω φοραω παντα οταν βρεχει τα αδιαβροχα μου και ειμαι στεγνος και κυριος...ασε που μυριζω soupline.

1) Επισεις δεν ψαχνω για μοδιστρα καθως τα ρουχα μου δεν ειναι σκισμενα...φημες λενε οτι στον Βολο-Αθηνα μουσκεψες εκει κατω και δεν εννοω σαξουαλικα....
και
2) Σε ψαχνει ο Sanitas να σου δωΚει χορηγια....


:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Και σε πολύ βροχή σύντροχε (εννοώ παρατεταμένη)
Στο 4ημερο την Παρασκευή έφαγα ελαφριά βροχή από Λαρίσα έως Θεσσαλονίκη και πολλή βροχή από Θεσσαλονίκη έως το ξενοδοχείο. Δεν πέρασε σταγόνα

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Johnny Em

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Tiger 800 XC
Από ότι φαίνεται παιδιά, κανονίζω ταξίδι Αθήνα στις 16, να πάω να τα δοκιμάσω όλα όσα έχετε εσείς εκεί στην πρωτεύουσα και να αποφασίσω στην συνέχεια. Γιατί σαν την δοκιμή δεν έχει τίποτα...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Στο 4ημερο την Παρασκευή έφαγα ελαφριά βροχή από Λαρίσα έως Θεσσαλονίκη και πολλή βροχή από Θεσσαλονίκη έως το ξενοδοχείο. Δεν πέρασε σταγόνα

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μυριζεις ομως.... κατι σε μουχλα τυπου καμεμπέγγγ :fun:fun:fun:fun
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Μυριζεις ομως.... κατι σε μουχλα τυπου καμεμπέγγγ :fun:fun:fun:fun
ΨΕΜΜΑΤΑ
στο δωματιακι μου ειχα μπαλκονι γωνιακο με θεα και τα αφησα να στεγνωσουν...αυτο που σου μυριζε την αλλη μερα ηταν βαρβατιλα
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
ΨΕΜΜΑΤΑ
στο δωματιακι μου ειχα μπαλκονι γωνιακο με θεα και τα αφησα να στεγνωσουν...αυτο που σου μυριζε την αλλη μερα ηταν βαρβατιλα

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Θέλω πλέον να πάρω μια στολή. Μια όμως και καλή!

Συνοπτικά,

Τα αποτελέσματα που θέλω να πετύχω μετά την αγορά της να είναι τα εξής και με σειρά προτεραιότητας:

-Το μπάτζετ μου είναι ταβάνι στα 1.000€ και η χρήση την οποία θέλω να κάνω είναι ταξίδια μικρά (π.χ εντός Ελλάδας) και πιο μεγάλα (π.χ Ευρώπη και στα βάθη της Ασίας μια μέρα)
-Να έχει όσο το δυνατόν μεγάλο δείκτη ασφαλείας.
-Να είναι πραγματικά αδιάβροχη ωστε να απολαγώ απο το κουβαλάω επιπλέον αδιάβροχα, και για να μπορεί να μετρηθεί αυτό, ας πούμε να αντέχει π.χ 3 ώρες δυνατής βροχής.
-Να μου καλύψει το όποιο κρύο μπορεί να συναντήσω σε ένα ταξίδι απο 0 C εως και μονοψήφιο αρνητικό - C.
-Να μπορώ να την χρησιμοποιώ και το καλοκαίρι σε ζεστές μέρες και αν τελικά τα καταφέρνω, να απαλαγώ απο την καλοκαιρινή (εχω την Revit Air wave 2). Εδω όμως ξέρω οτι είναι υποκειμενικό πλέον το θέμα, δλδ το τι θεωρεί και πόσο αντέχει την ζέστη κάποιος, αλλά για να δώσω ενα σημείο αναφοράς, ας πούμε να μπορώ να ταξιδεύω μέχρι και με +35 C (Που το καλοκαίρι και πάνω απο τους 30 C θέλω να βγάλω το πετσί μου με την καλοκαιρινή στολή, αλλά κρατάμε τα παραπάνω που είπα και θα βρω εγω στο τέλος την ακρη).

Στην πράξη τώρα,

Απο οσο έχω ψάξει, είχα κατασταλάξει στην Revit Poseidon GTX που ήμουν και μέσα στο μπάτζετ ακριβώς και μου κάλυπτε σχεδόν όλα (μόνο στη ζέστη νομίζω θα είχα θέμα).

-Ομως, επειδή εδω και κάτι μήνες εχει βγάλει το νεο μοντέλο Revit Poseidon 2 GTX, εχουν σταματήσει την παραγωγή του και δεν βρίσκω τελικά νούμερο λάρτζ που θέλω και ας έψαξα και στο νετ.
Η Poseidon 2 ομως, κάνει +300€ κατα μέσο όρο (μπουφάν-παντελόνι) και χωρίς να βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά για να δικαιολογείται το ποσόν και τελικά φτάνω περίπου στα 1300€. Επομένως την απορρίπτω.


-Η επόμενη περίπτωση που "Τελικά μάλλον" κατέληξα, είναι η Revit Sand 3.

Στα (+) είναι
-Η τιμή, που κατα μέσο όρο την παίρνω στα 650€
-Απο ασφάλεια είναι ΟΚ.
-Πιστεύω θα με καλύψει στο θέμα της ανοχής μου για την ζέστη (και με την βοήθεια του Θεού φυσικά για αυτή την κόλαση :roflmao:) με τους μεγάλους αεραγωγωγούς στα μανίκια και σε άλλα σημεία (αν και στην πίσω πλευρά θα προτιμούσα κάτι σαν την μεγάλη πλάτη που ανοίγει και πέφτει όπως στην Difi Sierra Nevada Pro, απλά τέλειο εξαεριστικό!) και επίσης με την αφαιρούμενη θερμική και αδιάβροχη επένδυση.

Στα (-) βάζω:
-Πιστεύω οτι θα με καλύψει στο κρύο λόγο της αδιάβροχης αλλά και θερμικής επένδυσης και λόγο του οτι ενώνει με φερμουάρ με το παντελόνι, αλλά δεν ξέρω απο την άλλη αν όντως ισχύουν αυτά και στα σημεία που είναι τα φερμουάρ, γιατί δεν έχουν απο πάνω ενα κομμάτι υφάσματος σαν "καπάκι" ????
-Απο κουβέντες φίλων μέσα απο την πράξη, αλλά και απο τους πωλητές, εχω καταλήξει οτι 100% αδιάβροχο ρούχο είναι αυτό που έχει "ενσωματωμένη" την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης και μόνο!
Παράλληλα δεν "μουλιάζει" η κορντούρα απο τη βροχή και ετσι δεν βαραίνει με το νερό η στολή. Αρα δεν γίνεσαι δυσκίνητος.
Το Sand 3 όμως εχει αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση...


Το ρεζουμέ τώρα!

Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που να έχει αυτή τη στολή να μου απαντήσει τα παρακάτω και ταυτόχρονα οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχει κάποιος να προτείνει:


-Αν πάρω το Revit Sand 3 θα είναι 100% αδιάβροχο και ας βαραίνει με το νερό μετά απο 3 ώρες σε βροχή ή μετά απο κανα μισάωρο θα αρχίσω τα καντήλια???
-Οι ενδοιασμοί μου με το θέμα του αν θα αντέχει στο κρύο ισχύουν, ή οχι??
-Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει και θα πρέπει να προσέξω?


Υ.Γ 1: * Τη στολή τη δοκίμασα στο μοτορειντ και σε νούμερο L νομίζω είναι το νούμερο μου και έκατσε ΟΚ πάνω μου, δεν με χάλασε κάτι!
Υ.Γ 2: * Θα πάω και στο κατάστημα της KLIM να δοκιμάσω και να δω την εμπειρία και την ποιότητα της εταιρείας που πιστεύω οτι είναι τοπ παγκοσμίως, αλλά έχει και ανάλογη τιμή που θέλω να δω απο κοντά τι κι πώς.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
θα σου πω για το θεμα ''βροχη''....
ΜΟΝΟ τα αδιαβροχα κανουν ''δουλεια'' στη βροχη....
και σε αυτο ειμαι απολυτος...
οπως ''απολυτα'' ειναι και τα αδιαβροχα στο θεμα ''νερο''....

χρησταρα ,:friendship:



επισης....
εγω εχω βρει πλεον την ακρη με τον εξης τροπο.... (ξερω οτι δεν ειναι αυτο που θελεις)
μια χειμωνιατικη....
μια καλοκαιρινη....
και παντα αδιαβροχα μαζι μου....
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Μονο με goretex δε θα χρειαζεσαι αδιαβροχα ΑΛΛΑ θα εχεις μονιμα βρωμικα ρουχα. Οπως επισης μετα απο βροχη θα φτανεις στον προορισμο σου και θα σταζεις παντου.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Το GTX δε βολεύει σε πολυήμερα ταξίδια όταν τρως μεγάλες (σε ποσότητα κ διάρκεια) βροχές, κατά τη γνώμη μου...είναι ιδανικό όταν ο καιρός κάνει παιχνίδια κι είναι ταλαιπωρία να μπαινοβγαίνουν τα αδιάβροχα...ο συνδυασμός καλών κι άνετων αδιάβροχων μαζί με GTX τριών εποχών είναι ο καλύτερος...το καλοκαίρι (στην Ελλάδα) είναι για ξεχωριστή στολή, IMHO πάντα...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eχω παντελονι Sand 2 και το συνδυαζω με μπουφαν Macna δε θυμαμαι ποιο (τουλαχιστον τα φοραγα οταν ημουν 20 κιλα κατω...). Και τα δυο ειναι 4 εποχων, με την κλασσικη αδιαβροχη αλλα αναπνεουσα μεμβρανη, οπως και τα Νοrdcap Dakar παντελονι /ΚΤΜ Rally Jacket που χρησιμοποιω τωρα. Ολες αυτες οι αδιαβροχες εσωτερικες μεμβρανες κανουν πολυ καλη δουλεια σε δυνατη βροχη, αλλα αν ποτισει εντελως το εξωτερικο αρχιζουν να φερνουν νερο μεσα στα σημεια που ακουμπουν στο σωμα λογω οσμωσης, ακριβως επειδη εχουν μικροσκοπικους πορους για να μην γινεσαι ροστ μπιφ απο τον ιδρωτα σου.

Συμφωνω απολυτα με τον Γλυκογιωργη, το μονο 100% αδιαβροχο ειναι το ... αδιαβροχο, γι'αυτο κουβαλαω παντα ενα σετακι μαζι. Στην αναγκη δουλευει και σαν αντιανεμικο σαν επιπλεον προστασια απο κρυο. Επισης, κατα την ταπεινη μου αποψη, τα διατρητα καλοκαιρινα με τα μεγαλα ανοιγματα ειναι για καλοκαιρι με κινηση μες στην πολη ή για γενικη χρηση μεχρι 30-32 το πολυ βαθμους. Απο εκει και πανω εισαι χιλιες φορες πιο ανετος και δροσερος με ενα κλασσικο μπουφαν, χωρις τις επενδυσεις αλλα με τους αεραγωγους ολους κλειστους.
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
H KLIM TRAVERSE είναι θεωρώ πολύ κοντά σε αυτά που ζητάς:
  • Αδιάβροχη (GORETEX)
  • Καλός εξαερισμός
  • Εντός μπατζετ
Στα κρύα θα πρέπει να επενδύσεις σε ισοθερμικά - windstoper κτλ
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ρίξε μια ματιά και στα Rukka...πολύ ποιοτικά, μεγάλη ποικιλία και παίζουν αρκετές προσφορές σε διαδικτυακά μαγαζιά της Ευρώπης...δυστυχώς δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα...


 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
θα σου πω για το θεμα ''βροχη''....
ΜΟΝΟ τα αδιαβροχα κανουν ''δουλεια'' στη βροχη....
και σε αυτο ειμαι απολυτος...
οπως ''απολυτα'' ειναι και τα αδιαβροχα στο θεμα ''νερο''....

χρησταρα ,:friendship:



επισης....
εγω εχω βρει πλεον την ακρη με τον εξης τροπο.... (ξερω οτι δεν ειναι αυτο που θελεις)
μια χειμωνιατικη....
μια καλοκαιρινη....
και παντα αδιαβροχα μαζι μου....
Καταλαβαίνω μάλλον τι μου λες, για αυτό προσπάθησα να το κάνω συγκεκριμένο αυτόπ που είπα.
Είπα οτι θέλω να αντέχει τουλάχιστον 3 ώρες και οχι 12. Σε αυτές τις ώρες σίγουρα βρήσκεις αδιάβροχη στολή.
Δες εδω ενα review απο το Poseidon π.χ που εμένα με καλύπτει στο σύνολο αυτών που ζητάω


Το GTX δε βολεύει σε πολυήμερα ταξίδια όταν τρως μεγάλες (σε ποσότητα κ διάρκεια) βροχές, κατά τη γνώμη μου...είναι ιδανικό όταν ο καιρός κάνει παιχνίδια κι είναι ταλαιπωρία να μπαινοβγαίνουν τα αδιάβροχα...ο συνδυασμός καλών κι άνετων αδιάβροχων μαζί με GTX τριών εποχών είναι ο καλύτερος...το καλοκαίρι (στην Ελλάδα) είναι για ξεχωριστή στολή, IMHO πάντα...
Με μια KLIM πιστεύω οτι καλύπτω αυτά που ζητάω σε κρύο και βροχή, αλλά θέλω τα 2πλάσια χρήματα και στη ζέστη μάλλον θα εχω πρόβλημα.
 
Top Bottom