Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
H KLIM TRAVERSE είναι θεωρώ πολύ κοντά σε αυτά που ζητάς:
  • Αδιάβροχη (GORETEX)
  • Καλός εξαερισμός
  • Εντός μπατζετ
Στα κρύα θα πρέπει να επενδύσεις σε ισοθερμικά - windstoper κτλ
Θα πάω σίγουρα στο μαγαζί στην Αθήνα να τα δω απο κοντά.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ρίξε μια ματιά και στα Rukka...πολύ ποιοτικά, μεγάλη ποικιλία και παίζουν αρκετές προσφορές σε διαδικτυακά μαγαζιά της Ευρώπης...δυστυχώς δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα...


Οκ, αλλά δεν αγοράζω κάτι τέτοιας αξιας απο εικόνες μόνο μέσα απο το νετ. Θέλω να μπορώ να τα δοκιμάσω για να δω μέγεθος, αίσθηση, ποιότητα κλπ απο κοντά.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καταλαβαίνω μάλλον τι μου λες, για αυτό προσπάθησα να το κάνω συγκεκριμένο αυτόπ που είπα.
Είπα οτι θέλω να αντέχει τουλάχιστον 3 ώρες και οχι 12. Σε αυτές τις ώρες σίγουρα βρήσκεις αδιάβροχη στολή.
Δες εδω ενα review απο το Poseidon π.χ που εμένα με καλύπτει στο σύνολο αυτών που ζητάω




Με μια KLIM πιστεύω οτι καλύπτω αυτά που ζητάω σε κρύο και βροχή, αλλά θέλω τα 2πλάσια χρήματα και στη ζέστη μάλλον θα εχω πρόβλημα.
ψαξε τοτε για στολη που να εχει την μεμβρανη goretex ενσωματωμενη πανω στο υφασμα....
πετυχαινεις ετσι ---> αδιαβροχοποιηση και διαπνοη....
αλλα χανεις δροσια τις ζεστες μερες....
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Χρήστο Rangos, μια τρίωρη καλή βρόχα δε θα την έλεγα και λίγη...σίγουρα έχεις προσδιορίσει και συγκεκριμενοποιήσει τις ανάγκες σου, αλλά δε νομίζω να υπάρχει η "χρυσή τομή" που ψάχνεις... μάλλον θα χρειαστεί να γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί στο τέλος... (πχ κόστος, εποχική κάλυψη, ευκολία, κλπ)

...

Εγώ πήρα το "λελογισμένο" ρίσκο της διαδικτυακής αγοράς ενός jacket Rukka σε τρελή προσφορά κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος...μετά πήρα και το παντελόνι...:)
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
ολα τα μπουφαν παντελονια μπορει το νερο να μην περασει αλλα θα ειναι 10+ κιλα αν βραχουν...
μονο αδιαβροχα
η αδιαβροχη μεμβρανη ειναι εσωτερικα της κορνουρας goretex ξεgoretex θα παπαριασει...
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα και απο μενα.
Επειδη ειδα στο προφιλ σου οτι εχεις bmw γιατι δεν σκεφτεσαι την περιπτωση μιας BMW Rally στολη;
Εγω προσωπικα εχω μονο το μπουφαν(bmw rally 3) και ειμαι παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος.Πολυ πρακτικο(τσεπες κτλ),ζεστο με την επενδυση(δοκιμη εως +2 βαθμους)φοβερη αισθηση πανω μου και ποιοτικο.
Απο αδιαβροχοποιηση δεν ξερω γιατι οπως προειπαν παραπανω ο καλυτερος τροπος αδιαβροχοποιησης ειναι το κλασσικο αδιαβροχο(δεν λεω αν ψιχαλιζει αλλα για περιπτωσεις που ξερεις οτι θα τρως βροχη για αρκετη ωρα).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δες και αυτήν την επιλογή.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δες το σετ της Siima.
Έιναι αυτο που πραγματικά χρειαζεσαι κ κοστίζει 450 ευρω μονον!!!
Δες και αυτήν την επιλογή.
Ωρε σύμπτωση!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ωρε σύμπτωση!
Την εχω δει απο πέρσυ και την ζαχαρώνω και εχω μιλήσει και μαζί τους, αλλά και πάλι κολάω στο να την αγοράσω χωρίς να την εχω δει απο κοντά..
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ένα από τα καλυτερα μπουφάν 4 εποχών που μπορείς να πάρεις είναι το held Caresse , είναι με αφαιρούμενη επένδυση GoreTex αλλά και τους περισσότερους εξαερισμους ,ιδανικό για ένα ταξίδι σε ακραίες θερμοκρασίες πάνω κ κάτω .Είναι στη λογική του BMW rally 2 k 3 .

Πάμε τώρα για τα GoreTex pro , klim badlands από εμένα με βροχή από Θεσσαλονίκη έως Αθήνα (κατακλυσμός μετά την Λάρισα έως το κέντρο τις Αθήνας ) στο onride 2018 το Σάββατο , όταν έφτασα στο γκαράζ , το μπουφάν δεν είχε βαρύνει καθόλου ,δεν είχε βάλει σταγόνα εκτός από δύο κύκλους στο στήθος (δεξιά-αριστερα )βυζγια το οποίο ήταν λίγο νοπο .

Αντίστοιχα μπουφάν έχει η Revit , dainese & rukka μπορεί και άλλες απλά αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει .

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ένα από τα καλυτερα μπουφάν 4 εποχών που μπορείς να πάρεις είναι το held Caresse , είναι με αφαιρούμενη επένδυση GoreTex αλλά και τους περισσότερους εξαερισμους ,ιδανικό για ένα ταξίδι σε ακραίες θερμοκρασίες πάνω κ κάτω .Είναι στη λογική του BMW rally 2 k 3 .

Πάμε τώρα για τα GoreTex pro , klim badlands από εμένα με βροχή από Θεσσαλονίκη έως Αθήνα (κατακλυσμός μετά την Λάρισα έως το κέντρο τις Αθήνας ) στο onride 2018 το Σάββατο , όταν έφτασα στο γκαράζ , το μπουφάν δεν είχε βαρύνει καθόλου ,δεν είχε βάλει σταγόνα εκτός από δύο κύκλους στο στήθος (δεξιά-αριστερα )βυζγια το οποίο ήταν λίγο νοπο .

Αντίστοιχα μπουφάν έχει η Revit , dainese & rukka μπορεί και άλλες απλά αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει .

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτο εχει επενδυση?
η dainese μεχρι 500 ευρο gore tex που εχω παρει εγω μια χαρα βαρενει και την επομενη μερα δεν φοριεται...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
αυτο εχει επενδυση?
η dainese μεχρι 500 ευρο gore tex που εχω παρει εγω μια χαρα βαρενει και την επομενη μερα δεν φοριεται...
Δεν έχει σχέση η επένδυση αλλά τα klim δεν έχουν επένδυση , βάζεις ένα middle layer , εγώ τότε φορούσα από μέσα μονο κοντομανικο .
Αλλιώς μπορείς να βάλεις ένα γιλέκο η ένα ελαφρύ φουσκωτό μπουφάν για το πολύ κρύο η ένα softshell .

Δεν ξέρω κόστος αλλά το δικό μου στα επόμενα 10 λεπτά μπορούσες να το φορέσεις κανονικά μιας και δεν ποτίζει ,δεν βάραινε και δεν μυρίζει .

Θα βρω μοντέλα και από άλλες εταιρείες αργότερα .

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
αυτο εχει επενδυση?
η dainese μεχρι 500 ευρο gore tex που εχω παρει εγω μια χαρα βαρενει και την επομενη μερα δεν φοριεται...
Ειναι αλλο το goretex σκετο και αλλο το pro (laminated, ενσωματωμενο στο εξωτερικο κελυφος).
Η dainese με gtx pro εχει το stradon μπουφαν και lontan παντελονι.

Οτιδηποτε εχει τη "στρωση" αδιαβροχοποιησης σαντουιτς με το εξωτερικο κελυφος, ουτε βαραινει ουτε τιποτα.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Επειδή πούλησα το μπουφάν μου και ειμαι σε αναζήτηση καινούργιου ποσά κιλά είσαι και τι ύψος, για να δω αν χρειάζομαι L η XL στη revit?(Mιας και δοκιμασες το Large εσυ)
 
Top Bottom