Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Επειδή πούλησα το μπουφάν μου και ειμαι σε αναζήτηση καινούργιου ποσά κιλά είσαι και τι ύψος, για να δω αν χρειάζομαι L η XL στη revit?(Mιας και δοκιμασες το Large εσυ)
η revit εχει φαρδια φορμα
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Δεν πιστεύω να υπάρχει μπουφάν με το οποίο θα μπορείς να είσαι άνετος σε ταξίδι με θερμοκρασίες γύρω στο 0 και με το ίδιο να μπορείς να την παλέψεις σε ταξίδι η μέσα σε πόλη καλόκαίρι σε μία χώρα όπως η δική μας. Μέχρι τώρα είχα το χειμέρινο μου μπουφάν και ένα φούλ καλοκαιρινό με τα οποία θεωρώ οτι είναι ιδανικό να έχεις για να είσαι όλες της εποχές εντάξει.

Το καλοκαιρινό μου το οποίο το φορούσα σε 2 ταξίδια φούλ καλοκαίρι με απίστευτη ζέστη πηγαίνοντας σε Άλπεις και Ρουμανία και εκεί επάνω στα βουνά βρείκαμε θερμοκρασίες στους 0-3 βαθμούς την πάλεψα με μία ζακέτα τύπου soft shell απο κάτω και το αδιάβροχο απο πάνω.

Τα αδιάβροχα τώρα όσο και να μην τα γουστάρουμε είναι αναγκαίο κακό. Μας προστατεύουν όχι μόνο απο την βροχή αλλά απο το να λερώνουν τα ρούχα μας απο όλα αυτά που τρώμε εν μέσω βροχής, τα ρούχα ότι μεμβράνη και αν έχουν μετα απο ώρες βροχής θα βαραίνουν και θα έχουν την αίσθηση του υγρού το οποίο είναι σπαστικό όταν τα έχεις αφήσει για λίγο και πας να τα βάλεις μετά και τελευταίο και καλύτερο σε περίπτωση που για κάποιο λόγο κρυώνεις το φοράς και κόβει πολύ απο τα πάντα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
η revit εχει φαρδια φορμα
Εξαρτάται. Δοκιμάζοντας μπουφάν "πόλης" το XXL μου ήταν μικρό, ενώ κανονικά είμαι κάπου ανάμεσα σε XL και XXL.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω, θέλεις goretex pro.Η εσωτερική αδιάβροχη επένδυση κανει ότι και τα αδιάβροχα οπότε δεν απαλλασσεσαι από αυτά. Επίσης έχει τα αρνητικά που προαναφερηκαν (βαραίνει η στολή και δεν στεγνώνει, δεν αναπνέει βρεγμένη, κρυώνεις, κτλ).

Πρόταση μου είναι η revit dominator ή η klim badlands που παίζουν σε προσφορές στα λεφτά που θέλεις, ίσως και κάτι ακόμη για τη δεύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ως καλύτερη όμως και πραγματικά 4 εποχων λύση προτείνω held carese, dainese explorer, bmw rallye + αδιάβροχα.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Επειδή πούλησα το μπουφάν μου και ειμαι σε αναζήτηση καινούργιου ποσά κιλά είσαι και τι ύψος, για να δω αν χρειάζομαι L η XL στη revit?(Mιας και δοκιμασες το Large εσυ)
-Υψος =1,75
-περίμετρος στήθους =100
-περίμετρος στην κοιλιά = 107 (με σιξ πακ σίτας περίφραξης και γενικά πολύ όμορφος όπως λένε οι γυναίκες )

Εμένα το Μ μου καθόταν παντού μια χαρά, αλλά στην κοιλιά οταν καθόμουν με έσφιγγε.
Και επειδή την "πάτησα" έτσι με την καλοκαιρινή στολή που δεν μπορώ να πιώ 2 μπύρες σαν άνθρωπος βρε αδερφε, εκεί... αμέσως να τσιτώσουν όλα και μετα μου προκαλεί μια δυσφορία αυτή η πίεση κατα την οδήγηση. Ετσι κατέληξα Λάρτζ και ολα καλά.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ένα από τα καλυτερα μπουφάν 4 εποχών που μπορείς να πάρεις είναι το held Caresse , είναι με αφαιρούμενη επένδυση GoreTex αλλά και τους περισσότερους εξαερισμους ,ιδανικό για ένα ταξίδι σε ακραίες θερμοκρασίες πάνω κ κάτω .Είναι στη λογική του BMW rally 2 k 3 .

Πάμε τώρα για τα GoreTex pro , klim badlands από εμένα με βροχή από Θεσσαλονίκη έως Αθήνα (κατακλυσμός μετά την Λάρισα έως το κέντρο τις Αθήνας ) στο onride 2018 το Σάββατο , όταν έφτασα στο γκαράζ , το μπουφάν δεν είχε βαρύνει καθόλου ,δεν είχε βάλει σταγόνα εκτός από δύο κύκλους στο στήθος (δεξιά-αριστερα )βυζγια το οποίο ήταν λίγο νοπο .

Αντίστοιχα μπουφάν έχει η Revit , dainese & rukka μπορεί και άλλες απλά αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει .

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ιδανικό για ένα ταξίδι σε ακραίες θερμοκρασίες πάνω κ κάτω .
Οκ, για το κρύο είναι ξεκάθαρο οτι δουλεύει και πως.
Αλλά στην ακραία ζέστη, πως γίνεται εκει και η τεχνολογία του GoreTex pro να δουλεύει και να μην σκάς απο τη ζέστη??
Θεωριτικά δείχνει οτι αναπνέει δυσκολότερα, λόγο του οτι υπάχει μόνιμα η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης, πως αναπνέι το δέρμα εκει?? Μόνο απο τον αέρα που μπαίνει απο τους αεραγωγούς. ή συμβαίνει κάτι άλλο??
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πρόταση μου είναι η revit dominator ή η klim badlands που παίζουν σε προσφορές στα λεφτά που θέλεις, ίσως και κάτι ακόμη για τη δεύτερη.
[/QUOTE]
Όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω, θέλεις goretex pro.Η εσωτερική αδιάβροχη επένδυση κανει ότι και τα αδιάβροχα οπότε δεν απαλλασσεσαι από αυτά. Επίσης έχει τα αρνητικά που προαναφερηκαν (βαραίνει η στολή και δεν στεγνώνει, δεν αναπνέει βρεγμένη, κρυώνεις, κτλ).

Πρόταση μου είναι η revit dominator ή η klim badlands που παίζουν σε προσφορές στα λεφτά που θέλεις, ίσως και κάτι ακόμη για τη δεύτερη.
revit dominator ή η klim badlands που παίζουν σε προσφορές στα λεφτά που θέλεις
Αυτές όντως είναι κάτι που θέλω να αγοράσω, αλλά στο χιλιάρικο σχεδόν παίζουν μόνο τα μπουφάν!
Πού είναι οι προσφορές που μπορεί να τα βρω? Εννοείς π.χ κάποια πώληση μτχ σε ebay?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Οκ, για το κρύο είναι ξεκάθαρο οτι δουλεύει και πως.
Αλλά στην ακραία ζέστη, πως γίνεται εκει και η τεχνολογία του GoreTex pro να δουλεύει και να μην σκάς απο τη ζέστη??
Θεωριτικά δείχνει οτι αναπνέει δυσκολότερα, λόγο του οτι υπάχει μόνιμα η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης, πως αναπνέι το δέρμα εκει?? Μόνο απο τον αέρα που μπαίνει απο τους αεραγωγούς. ή συμβαίνει κάτι άλλο??
ενα μοριο νερου ειναι καπου 20.000 - 30.000 φορες μεγαλυτερο απο τα κενα που υπαρχουν στη μεμβρανη...
ενα μοριο εξατμισμενου ιδρωτα ειναι μολις 500 - 700 φορες μεγαλυτερο ....

αντιλαμβανεσαι πιστευω πως γινεται η διαπνοη....
αντιλαμβανεσαι επισης γιατι ειναι και καλυτερη η αδιαβροχοποιηση....

επισης το γκορετεξ ειναι 100% διαπνεον ...
η d-dry ειναι σχεδον στο μισο (50% διαπνεον υλικο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
ενα μοριο νερου ειναι καπου 20.000 - 30.000 φορες μεγαλυτερο απο τα κενα που υπαρχουν στη μεμβρανη...
ενα μοριο εξατμισμενου ιδρωτα ειναι μολις 500 - 700 φορες μεγαλυτερο ....

αντιλαμβανεσαι πιστευω πως γινεται η διαπνοη....
αντιλαμβανεσαι επισης γιατι ειναι και καλυτερη η αδιαβροχοποιηση....

επισης το γκορετεξ ειναι 100% διαπνεον ...
η d-dry ειναι σχεδον στο μισο (50% διαπνεον υλικο)
Ε αυτά καταλαβαίνω και εγω και για αυτό μου φαίνεται δύσκολο το πως θα λειτουργεί αποτελεσματικά στη ζέστη!

Δλδ, η διαπνοή θα γίνεται σε μικρότερο βαθμό και σε πιο αργό ρυθμο. Εγω αυτό καταλαβαίνω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω πως δεν υπάρχει πραγματικό μπουφάν 4 εποχών.

ΟΚ, για ταξίδι καλοκαιρινό σε εθνικές η επαρχιακους μπορεί να παλεύεται αλλά μόλις μπεις στην πόλη βλαστιμας την ώρα και την στιγμή.

Εδώ καλοκαιρινό φοράς στην πόλη και πάλι ιδρώνεις σαν το διάολο.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις εταιρείες που σκίζουν τα ιματια τους ισχυρίζοντας ότι τα μπουφάν τους είναι 4 εποχών.
Αγοράζουμε στολές 1000 κ 1500 ευρώ νομίζοντας τα ότι είναι 4 εποχών και φτάνει το καλοκαίρι και παίρνουμε και ένα μπουφάν καλοκαιρινό για την πόλη.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το καλοκαίρι στην Ελλάδα δεν είναι για στολή με ενσωματωμένη αδιάβροχη επένδυση, ακόμα και goretex που έχει τη μεγαλύτερη διαπνοή...είναι σίγουρο οτι μετα το πρωτο καλοκαιρινό ταξίδι με τέτοια στολή, θα το αποφασίσεις και το επόμενο θα είναι με καλοκαιρινή στολη,γιατί από Μάιο μέχρι τέλη Σεπτέμβρη και συνήθως μέχρι Οκτώβρη,η ενσωματωμένη αδιάβροχη δε παλεύεται.
Καλύτερα να πάρεις μια στολή 4 εποχών με αφαιρούμενη αδιάβροχη+αδιάβροχα και τα ρέστα όπως ειπανε καντα ταξιδαρα.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Νομίζω πως δεν υπάρχει πραγματικό μπουφάν 4 εποχών.

ΟΚ, για ταξίδι καλοκαιρινό σε εθνικές η επαρχιακους μπορεί να παλεύεται αλλά μόλις μπεις στην πόλη βλαστιμας την ώρα και την στιγμή.

Εδώ καλοκαιρινό φοράς στην πόλη και πάλι ιδρώνεις σαν το διάολο.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις εταιρείες που σκίζουν τα ιματια τους ισχυρίζοντας ότι τα μπουφάν τους είναι 4 εποχών.
Αγοράζουμε στολές 1000 κ 1500 ευρώ νομίζοντας τα ότι είναι 4 εποχών και φτάνει το καλοκαίρι και παίρνουμε και ένα μπουφάν καλοκαιρινό για την πόλη.
Πιστεύω οτι σε πιο Βόρειες χώρες, πχ Βαλκάνια και πάνω, είναι η χρυσή τομή και τα καλοκαιρινά εκεί δεν θα κινούνται καθόλου..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Νομίζω πως δεν υπάρχει πραγματικό μπουφάν 4 εποχών.

ΟΚ, για ταξίδι καλοκαιρινό σε εθνικές η επαρχιακους μπορεί να παλεύεται αλλά μόλις μπεις στην πόλη βλαστιμας την ώρα και την στιγμή.

Εδώ καλοκαιρινό φοράς στην πόλη και πάλι ιδρώνεις σαν το διάολο.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις εταιρείες που σκίζουν τα ιματια τους ισχυρίζοντας ότι τα μπουφάν τους είναι 4 εποχών.
Αγοράζουμε στολές 1000 κ 1500 ευρώ νομίζοντας τα ότι είναι 4 εποχών και φτάνει το καλοκαίρι και παίρνουμε και ένα μπουφάν καλοκαιρινό για την πόλη.
Επιμενω, έχοντας μεινει για καιρο κι οδηγησει σε θερμοκρασιες μονιμες 42+ , στην πολλη ζεστη σε κατάσταση ταξιδιου το μπουφαν χωρις μεμβρανες αλλα και με αεραγωγους κλειστούς ειναι ό,τι καλυτερο. Ιδρωνεις λιγο αλλα μεχρι εκει. Το μπουφαν με σιτες στον ανοιχτο δρομο στεγνωνει τον ιδρωτα, και ετσι το σωμα χανει την ιδιοτητα ψυξης του.

Στην πολη ειναι αλλη ιστορία, καθώς εκει τα μπουφαν με σιτες με τις χαμηλες ταχύτητες λειτουργουν απλα ως σκιαστρα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επιμενω, έχοντας μεινει για καιρο κι οδηγησει σε θερμοκρασιες μονιμες 42+ , στην πολλη ζεστη σε κατάσταση ταξιδιου το μπουφαν χωρις μεμβρανες αλλα και με αεραγωγους κλειστούς ειναι ό,τι καλυτερο. Ιδρωνεις λιγο αλλα μεχρι εκει. Το μπουφαν με σιτες στον ανοιχτο δρομο στεγνωνει τον ιδρωτα, και ετσι το σωμα χανει την ιδιοτητα ψυξης του.

Στην πολη ειναι αλλη ιστορία, καθώς εκει τα μπουφαν με σιτες με τις χαμηλες ταχύτητες λειτουργουν απλα ως σκιαστρα.
Οπότε πάλι πρέπει να έχεις 2 μπουφάν. Στην πόλη τι θα φοράς;
Αν κινείσαι τους καλοκαιρινούς μήνες με μοτοσυκλέτα σε αστικό περιβάλλον θέλεις τρυπητο καλοκαιρινό μπουφάν με προστασίες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οπότε πάλι πρέπει να έχεις 2 μπουφάν. Στην πόλη τι θα φοράς;
Αν κινείσαι τους καλοκαιρινούς μήνες με μοτοσυκλέτα σε αστικό περιβάλλον θέλεις τρυπητο καλοκαιρινό μπουφάν με προστασίες.
Αυτο λεω , δυο μπουφαν θες, για την πολη θες διατρητο με προστασιες, τιποτε αλλο δεν παλευεται.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μην μπαιρεδευομαστε , αλλο το ταξιδι και η εισοδος σε μια πολη και αλλο η καθημερινη κινηση στην πολη , φυσικα και θελεις δυο μπουφαν .
Το καλοκαιρι του 2018 φορεσα το badlands και γυρισα την ελλαδα με αυτο , δεν ειχα κανενα θεμα , μεσα στην Αθηνα ,μετα τον Μαιο μπαινει στην ντουλαπα μαζι με ολα τα χειμερινα ρουχα .

Υγ Rangos ,οποτε βρεις χρονο παρε τηλ ,εχασα τις μπυρες αλλα με τοσα χαπια που επερνα για να γινω καλα δεν ειχα ελπιδα .
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εννοειται αλλο, μιλαμε να μπεις σε πολη και να πηξεις για ωρες στην κινηση, δηλαδη συνθηκες καθημερινης μετακινησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ενδιαφέρον βίντεο για το πως χρησιμοποιούμε το μπουφάν σε υψηλές θερμοκρασίες.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Συμφωνώ και εγώ ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα μπουφάν. Ειδικά δε, εάν κινείσαι και αστικά...
Εγώ πλέον έχω καταλήξει σε πληθώρα διαφορετικών λύσεων, ανάλογα με το που κινούμαι και τι εποχή. Νομίζω λοιπόν ότι είναι πιο καλό να διαμοιράσεις το μπάτζετ σε φθηνότερες (αλλά καταλληλότερες) λύσεις ώστε να καλυφθείς παντού και πάντα. Εγώ πχ, έχω μπουφάν χειμερινό και ανοιξιάτικο για αστική χρήση (πιο άνετες γραμμές), καλοκαιρινά 2, και μπουφάν για ταξίδια (πιο σφικτές γραμμές+δερμάτινο) και πλέον νοιώθω καλυμμένος παντού.
Επίσης, σχετικά με την αδιαβροχοποίηση, δεν έχω συναντήσει μπουφάν (ή γάντι) που είναι πλήρως αδιάβροχο σε συνεχή βροχή για ώρα. Και αν είναι, μετά τον 1ο ή 2ο χρόνο, παύει να είναι (βέβαια, δεν έχω ψωνίσει μπουφάν 500Ε). Αδιάβροχα και για μένα λοιπόν, με το μπόνους ότι μένουν καθαρά από την μούργα των δρόμων, τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα (μπουφάν/παντελόνι).
 
Top Bottom