Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
και πάμε μαγαζιά για κάτι άλλο
Ρίξε σινιάλο όταν πάτε. Θέλω και εγώ να μετρήσω σαγγινγκ
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Τα λαστιχένια παξιμάδια που πιάνει η ζελατίνα στο φου800 αρχίζουν και κόβονται ένα ένα. Είναι και 14 ετών.

Οπότε κοιτάζοντας στον επίσιμο κατάλογο ανταλλακτικών βλέπω ότι το κάθε λαστιχένιο παξιμάδι M5 χρεώνεται 7$ άρα η λογική λέει κάτι μεταξύ 5-8 € το κάθε ένα εδώ Ελλάδα, χωρίς να έχω ρωτήσει. Επί 6 πάμε στα 30-48 €.

BMW παξιμάδι


Παρέλαβα χτες από ελληνικό eshop το παρακάτω σετάκι με 8 βίδες ροδέλες και παξιμάδια στα 12€.



Η διαφορά τους είναι τεράστια τόσο σε μέγεθος όσο και σε ποιότητα αλλά η δουλεία φαίνεται να γίνεται κανονικά και με τις universal.

Στατικά η ζελατίνα στηρίζεται το ίδιο σταθερά με τις μαμά βίδες/παξιμάδια.

Δοκιμή στο δρόμο σήμερα το απόγευμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα λαστιχένια παξιμάδια που πιάνει η ζελατίνα στο φου800 αρχίζουν και κόβονται ένα ένα. Είναι και 14 ετών.

Οπότε κοιτάζοντας στον επίσιμο κατάλογο ανταλλακτικών βλέπω ότι το κάθε λαστιχένιο παξιμάδι M5 χρεώνεται 7$ άρα η λογική λέει κάτι μεταξύ 5-8 € το κάθε ένα εδώ Ελλάδα, χωρίς να έχω ρωτήσει. Επί 6 πάμε στα 30-48 €.

BMW παξιμάδι


Παρέλαβα χτες από ελληνικό eshop το παρακάτω σετάκι με 8 βίδες ροδέλες και παξιμάδια στα 12€.



Η διαφορά τους είναι τεράστια τόσο σε μέγεθος όσο και σε ποιότητα αλλά η δουλεία φαίνεται να γίνεται κανονικά και με τις universal.

Στατικά η ζελατίνα στηρίζεται το ίδιο σταθερά με τις μαμά βίδες/παξιμάδια.

Δοκιμή στο δρόμο σήμερα το απόγευμα.
link αλλιώς δεν συνέβη!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάλι αγόρασα τελικά ένα σετ ελατήρια μπροστά ohlins σε σκληρότητα περίπου 20% μεγαλύτερη από τα μαμά. Έπιασα το σκ να τα βάλω και στην πορεία είδα πως και τα ρουλεμάν στη μπροστά ρόδα ήταν θεοστεγνα και κάπως ταλαιπωρημένα οπότε έκανα εξαγωγή και έχω πάρει να τα αλλάξω και αυτά σήμερα μαζί με φρέσκιες τσιμουχες. Στη φωτό φαίνεται αριστερά το ελατήριο ohlins σε σύγκριση με το μαμά ελατήριο δεξιά. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο πάχος σπείρας ίσως παίζει να είναι και πιο σκληρό υλικό δε ξέρω


 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
χαχαχα ΟΚ! Φωτογραφίες τοποθέτησης και link eshop το βραδάκι.
Επίσης να πεις εδώ στα παιδιά πώς δεν είναι πώς κόβονται επειδή γέρασαν σώνει και καλά τα λαστιχάκια. ΠΡέπει να έχεις κάνει 4.000 δοκιμές με αλλαγές ζελατίνας ξανααλλαγές, δοκιμές βίδωσε ξεβίδωσε! Πήραν φωτιά τα σπειρώματα!! Λογικό είναι να κόβονται. Σε βαρέθηκαν και αυτοκτονούν!:p
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εγώ πάλι αγόρασα τελικά ένα σετ ελατήρια μπροστά ohlins σε σκληρότητα περίπου 20% μεγαλύτερη από τα μαμά. Έπιασα το σκ να τα βάλω και στην πορεία είδα πως και τα ρουλεμάν στη μπροστά ρόδα ήταν θεοστεγνα και κάπως ταλαιπωρημένα οπότε έκανα εξαγωγή και έχω πάρει να τα αλλάξω και αυτά σήμερα μαζί με φρέσκιες τσιμουχες. Στη φωτό φαίνεται αριστερά το ελατήριο ohlins σε σύγκριση με το μαμά ελατήριο δεξιά. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο πάχος σπείρας ίσως παίζει να είναι και πιο σκληρό υλικό δε ξέρω


Εεεε ρε το DIY έχει πάρει φωτιά! Πιο πολύ απο όλα ζηλεύω τη ράμπα και το know-how για χειρουργείο μπροστινού.

Και τελικά τι λένε τα σκληρά Ohlins??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εεεε ρε το DIY έχει πάρει φωτιά! Πιο πολύ απο όλα ζηλεύω τη ράμπα και το know-how για χειρουργείο μπροστινού.

Και τελικά τι λένε τα σκληρά Ohlins??
Δε ξέρω ακόμα γιατί σήμερα πήρα τα ρουλεμάν για την ρόδα και είναι ακόμα στη ράμπα. Αν προλάβω θα το τελειώσω σήμερα.

ααα επίσης κυκλοφοράνε κιτάκια έτοιμα για μπροστά ρόδα All balls, WRP κλπ 23 ως 28€ οκ... Εργοστασιακά δεν τολμώ κάν να σκεφτώ λογικά ένα τρις.

Εγώ ψώνισα 2 ρουλεμάν Koyo japan 6204RS αν θυμάμαι καλά και απο μία τσιμούχα 47χ30χ7 και άλλη μια 47χ25χ7 σύνολο 9,2€ απο Δονούπογλου Πειραιά. Τα νούμερα με μικρή επιφύλαξη είναι απο μνήμης.

Think before you buy..
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Επίσης να πεις εδώ στα παιδιά πώς δεν είναι πώς κόβονται επειδή γέρασαν σώνει και καλά τα λαστιχάκια. ΠΡέπει να έχεις κάνει 4.000 δοκιμές με αλλαγές ζελατίνας ξανααλλαγές, δοκιμές βίδωσε ξεβίδωσε! Πήραν φωτιά τα σπειρώματα!! Λογικό είναι να κόβονται. Σε βαρέθηκαν και αυτοκτονούν!:p
Καλά ναι, και λίγα λες. Ακόμα και τώρα μετά από 4 μήνες υπάρχουν μέρες που παίζει να αλλάζω 1-2 φορές μέσα στη μέρα ζελατίνες και να χρειάζεται να βάλω/βγάλω και παξιμάδια άμα μου έρθει καμιά φαινή ιδέα για δοκιμή. Τους έχω αλλάζει τα φώτα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
link αλλιώς δεν συνέβη!



Στη μία ώρα διαδρομή που έκανα πριν λίγο με ταχύτητα μέχρι 110 χιλ/ωρα οι βίδες έμειναν στη θέση τους και η ζελατίνα δεν είχε παραπάνω κραδασμό από ότι με τις μαμά βίδες.

Εδώ και το link από το eshop που τις πήρα: Adventure Junkies
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450



Στη μία ώρα διαδρομή που έκανα πριν λίγο με ταχύτητα μέχρι 110 χιλ/ωρα οι βίδες έμειναν στη θέση τους και η ζελατίνα δεν είχε παραπάνω κραδασμό από ότι με τις μαμά βίδες.

Εδώ και το link από το eshop που τις πήρα: Adventure Junkies
Μια χαρά θα είσαι και με αυτές.
Μην αγχώνεσαι και προσοχή στο σφίξιμο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έτσι μου φαίνεται και μένα, κάνουν μια χαρά δουλίτσα.

Εννοείς να μην τις παρασφίξω;
Ακριβώς.
Γι'αυτό κόβονται εάν τις σφίγγεις -ξεσφίγγεις συχνά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάρτε ΚΤΜ να γλιτώσετε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
nickaoua11 τα ohlins είναι στη θέση τους έβαλα και τα καινούργια ρουλεμάν μπροστά το τελείωσα έγινε και δοκιμή και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Δεν υπάρχει πλέον αυτό το τεράστιο βύθισμα,σταθερότητα και σε ψηλές ταχύτητες,βελτίωση στο φρενάρισμα και γενικα ήρθε η μηχανή εκεί που πρέπει. Μέσα έχω silkolene λάδι 7.5w σε ύψος 65mm (η γνωστή μέτρηση τέρμα κάτω η μπότα χωρίς ελατήριο).

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές λοιπόν αλλά ακόμα είναι και αδουλευτα τα ελατήρια και πρέπει να κάνει χλμ να το δω και άσφαλτο και χώμα. Σίγουρα δεν θα είναι όπως να αντικατασταθεί με ένα full cartridge αλλά καλό αποτέλεσμα σε συνεργασία και με τα φρέσκα ρουλεμάν και ένα καλό λαδακι.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
tc-drift Εγώ όταν κάνω τέτοια μαστορέματα και είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα λέω φωναχτά στον εαυτό μου "τε λει ο". Οπως ο xalasis715 στα βιντεακια του στο σωλήνα. χαχαχα

Σε λίγο καιρό θα σε ξαναρωτήσω να μου πεις ολοκληρωμένη άποψη για να το έχω στα υπόψη στο επόμενο σερβις μπροστινού.
 
Top Bottom