Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Έχει τοποθετήσει καππιος κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι την κατασκευή του μιας και τα 200€ είναι πολλά για ένα κομμάτι αλουμινίου.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχει τοποθετήσει καππιος κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι την κατασκευή του μιας και τα 200€ είναι πολλά για ένα κομμάτι αλουμινίου.
πέτυχα στο fb κάποιον που στραβωσε η βίδα και μάλιστα έλεγε ότι δεν κάνει τρελά πράγματα.
Ισχύει ότι στραβωνει έτσι "εύκολα" ή είναι κάποια μεμονωμένη περίπτωση;
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
πέτυχα στο fb κάποιον που στραβωσε η βίδα και μάλιστα έλεγε ότι δεν κάνει τρελά πράγματα.
Ισχύει ότι στραβωνει έτσι "εύκολα" ή είναι κάποια μεμονωμένη περίπτωση;
Υπάρχουν πολλές αναφορές για στραβές βίδες οι οποίες προκαλούν στραβωμα πλαισίου. Λένε ότι συμβαίνει σε καλή on-off χρήση. Σύντομα θα ρίξω μια ματιά και στην δικιά μου μήπως έχει πάρει απο τις χωμάτινες του χειμώνα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχει τοποθετήσει καππιος κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι την κατασκευή του μιας και τα 200€ είναι πολλά για ένα κομμάτι αλουμινίου.
Υπάρχουν 1-2 εναλλακτικές απο Ευρώπη κοντά στα 100€ τα οποία θεωρώ οτι αξίζουν γτ ειναι κοντά στην τιμή που θα ζητήσει ενα μηχανουργείο το οποίο δεν έχει και εξασφαλισμενο αποτέλεσμα αν δεν έχει ενα έτοιμο για οδηγό
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Υπάρχουν πολλές αναφορές για στραβές βίδες οι οποίες προκαλούν στραβωμα πλαισίου. Λένε ότι συμβαίνει σε καλή on-off χρήση. Σύντομα θα ρίξω μια ματιά και στην δικιά μου μήπως έχει πάρει απο τις χωμάτινες του χειμώνα.
Ήξερα για το φανάρι,για τα πηνία,όσο πάει μαθαίνω κι άλλα χούγια.
Τα λεφτά μου πίσω,πάω ξανά να ψωνίσω από την ανατολή :ha

Θα προσπαθήσω να δω κι εγώ τι συμβαίνει εκεί,δεν ξέρω αν φαίνεται χωρίς λύσιμο η άνω βάση του αμορτισέρ.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
akis69 με βάζεις και εμένα σε υποψίες γτ σε λακκούβες ακούγεται ένα ενοχλητικό στο αυτί κοπανημα, πρέπει ν λυθούν μερικά πράγματα... Παρέχω αυλή και εργαλεία να τα τσεκάρουμε παρέα 
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
akis69 με βάζεις και εμένα σε υποψίες γτ σε λακκούβες ακούγεται ένα ενοχλητικό στο αυτί κοπανημα, πρέπει ν λυθούν μερικά πράγματα... Παρέχω αυλή και εργαλεία να τα τσεκάρουμε παρέα 
Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά μας χωρίζουν κάπου 200 κάτι χλμ!
Μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήση και να το ψάξουμε ταυτόχρονα!
Χαχαχαχα.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Δεν στραβώνει τόσο εύκολα. Πρέπει να κανεις πολύ σκληρή χρήση που κ πάλι παίζεται . Ο ένας από την παρεα μας έχει κάνει βόλτες με εντουραδες , πολύ κοπάνησα κ σκληρή χρήση . Κ όχι μια βόλτα .
Παρολα αυτά δν εχει πάθει τπτ, ζάντες έχει φάει, τούμπες κλπ αλλά αυτή η βίδα δν έχει στραβώσει . Τώρα άμα κανεις άλματα κ τέτοια είναι πιθανότερο να την πάθεις .
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
akis69 με βάζεις και εμένα σε υποψίες γτ σε λακκούβες ακούγεται ένα ενοχλητικό στο αυτί κοπανημα, πρέπει ν λυθούν μερικά πράγματα... Παρέχω αυλή και εργαλεία να τα τσεκάρουμε παρέα 
Σε περιμένω Γέρακα οπότε θες να τα δουμε παρέα και να μου δώσεις ενα χέρι να βγάλω το αμορτισερ να παει για ελατήριο και revalving
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχει τοποθετήσει καππιος κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι την κατασκευή του μιας και τα 200€ είναι πολλά για ένα κομμάτι αλουμινίου.
πέτυχα στο fb κάποιον που στραβωσε η βίδα και μάλιστα έλεγε ότι δεν κάνει τρελά πράγματα.
Ισχύει ότι στραβωνει έτσι "εύκολα" ή είναι κάποια μεμονωμένη περίπτωση;
Και γιατι πρεπει να εχει αυτο σχημα αποκλειστικά;;;;
Μπορεις κάλλιστα, να φτιαξεις σε μηχανουργειο μια κυλινδρικη ροδελα/αποστάτη, συγκεκριμενου μηκους και διαμετρου, και θα σου ερθει πάνφθηνα!!!
Απλα και φθηνα!!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ήξερα για το φανάρι,για τα πηνία,όσο πάει μαθαίνω κι άλλα χούγια.
Τα λεφτά μου πίσω,πάω ξανά να ψωνίσω από την ανατολή :ha

Θα προσπαθήσω να δω κι εγώ τι συμβαίνει εκεί,δεν ξέρω αν φαίνεται χωρίς λύσιμο η άνω βάση του αμορτισέρ.
Πρέπει να λύσεις τη βάση που κλειδώνει η σέλα και να βγάλεις τη βίδα της πάνω βάσης του αμορτισερ για επιθεώρηση. 10 λεπτά δουλειά είναι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχει τοποθετήσει καππιος κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι την κατασκευή του μιας και τα 200€ είναι πολλά για ένα κομμάτι αλουμινίου.
Αυτό όπως το βλέπω αν έχουμε δείγμα ή φτιάξουμε ένα πατρόν πάνω απο 50€ κατασκευή σε μηχανουργείο δε παίζει. Αν θελετε να πάρω τιμή. Με ενδιαφέρει κι εμένα αν παίζει τέτοιο θεμα άσχετο αν δε κάνω σκληρή χρήση.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αυτό όπως το βλέπω αν έχουμε δείγμα ή φτιάξουμε ένα πατρόν πάνω απο 50€ κατασκευή σε μηχανουργείο δε παίζει. Αν θελετε να πάρω τιμή. Με ενδιαφέρει κι εμένα αν παίζει τέτοιο θεμα άσχετο αν δε κάνω σκληρή χρήση.
Αυτά τα 2 είναι οι εναλλακτικές που ανέφερα παραπάνω οι οποίες λογικά θα είναι και πολύ πιο εύκολες να φτιαχτούν σωστά σε μηχανουργείο.

BMW F800GS Reinforced Shock Support Bracket – 3D Printed Parts for BMW ADV Motorcycles

FShockBrace

Βαγγέλη αν το προχωρήσεις και το κόστος είναι εκεί που λες υπολόγιζέ με.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και τα πενήντα ευρώ ακριβά είναι για αυτή δουλειά, αν τελικά συμφωνήσετε σε τέτοια τιμή!!!
Αυτό που είπα παραπάνω, θα κάνει την ίδια δουλειά, πανφθηνα χωρίς παζάρια cnc κτλ!!!
Τώρα αν θέλετε luxury καταστάσεις, πάω πάσο :p!!!
Γνώμη μου!!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Και τα πενήντα ευρώ ακριβά είναι για αυτή δουλειά, αν τελικά συμφωνήσετε σε τέτοια τιμή!!!
Αυτό που είπα παραπάνω, θα κάνει την ίδια δουλειά, πανφθηνα χωρίς παζάρια cnc κτλ!!!
Τώρα αν θέλετε luxury καταστάσεις, πάω πάσο :p!!!
Γνώμη μου!!!
Βλέποντας τις έτοιμες λύσεις που υπάρχουν νομίζω ότι μια απλή ροδέλα/αποστάτης δε θα παίρνει τις δυνάμεις από τη βίδα αφού δε θα στηρίζεται κάπου. Σε ακραίο υποθετικό σενάριο με άλμα Chuck Norris η βίδα μπορεί να λυγίσει λίγο πιο πέρα. Για να δουλεύει η ενίσχυση μάλλον πρέπει να υπάρχει μπράτσο που πιάνει στη βίδα ένωσης πλαισίου με υποπλαίσιο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βλέποντας τις έτοιμες λύσεις που υπάρχουν νομίζω ότι μια απλή ροδέλα/αποστάτης δε θα παίρνει τις δυνάμεις από τη βίδα αφού δε θα στηρίζεται κάπου. Σε ακραίο υποθετικό σενάριο με άλμα Chuck Norris η βίδα μπορεί να λυγίσει λίγο πιο πέρα. Για να δουλεύει η ενίσχυση μάλλον πρέπει να υπάρχει μπράτσο που πιάνει στη βίδα ένωσης πλαισίου με υποπλαίσιο.
Ο αποστάτης που λέω, θα έχει τέτοιο μήκος (και διάμετρο πχ όσο η διάμετρος στο επάνω μέρος της ανάρτησης) το οποίο θα εφαρμόζει ακριβώς ανάμεσα.
Από το ένα λαμακι του υποπλαισιου μέχρι το άλλο, θα παρεμβάλλεται η ανάρτηση και ο αποστάτης, εφαρμοστά! Με το σφίξιμο της βίδας θα γίνουν "νταμάρι" όλα μαζί!!!
Αυτά που πωλούν, είναι υπερβολή έτσι όπως τα έχουν σχεδιάσει, και κοστίζουν πολύ!
Τώρα, η απόφαση είναι δικιά σας!!! ;)
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ο αποστάτης που λέω, θα έχει τέτοιο μήκος (και διάμετρο πχ όσο η διάμετρος στο επάνω μέρος της ανάρτησης) το οποίο θα εφαρμόζει ακριβώς ανάμεσα.
Από το ένα λαμακι του υποπλαισιου μέχρι το άλλο, θα παρεμβάλλεται η ανάρτηση και ο αποστάτης, εφαρμοστά! Με το σφίξιμο της βίδας θα γίνουν "νταμάρι" όλα μαζί!!!
Αυτά που πωλούν, είναι υπερβολή έτσι όπως τα έχουν σχεδιάσει, και κοστίζουν πολύ!
Τώρα, η απόφαση είναι δικιά σας!!! ;)
Σχεδόν πείστηκα! :like:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σχεδόν πείστηκα! :like:
Νικόλα, δεν θέλω να σε πείσω, αλλά να βοηθήσω να "δείτε" άλλη μια λύση πολυ οικονομικότερη, πολύ πιο γρήγορη και εύκολη κατασκευή, και με τα ίδια αποτελέσματα!!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Νικόλα, δεν θέλω να σε πείσω, αλλά να βοηθήσω να "δείτε" άλλη μια λύση πολυ οικονομικότερη, πολύ πιο γρήγορη και εύκολη κατασκευή, και με τα ίδια αποτελέσματα!!!
Ναι συνονόματε, το καταλαβαίνω και σε ευχαριστώ πολύ. Θα το εξετάσουμε και ανάλογα θα πράξουμε.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Κάπου το εχασα... Νομίζω ότι το σχέδιο είναι έτσι ώστε να κοντράρει και στο πλαίσιο. Να κανονισουμε έναν καφέ τα f8 να το δούμε
 
Top Bottom