Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
...λοιπόν με βάλατε σε σκέψεις και έκατσα και το έλυσα με αγωνία , αλλά ήταν σαν καινούργια η βίδα.
Δεν κάνω άλματα αλλά χωμάτινες διαδρομές χαλαρές.
Εξετάζοντας την κατασκευή είδα ότι απο την δεξιά πλευρά υπάρχει μια λαστιχένια ροδέλα που γεφυρώνει το κενό μέχρι τη βάση όπου δένει η βίδα.
Ακατανόητο απο μηχανολογική άποψη , θά έπρεπε η βάση να είναι ακριβώς όσο και το πάνω μέρος του αμορτισέρ και όχι να υπάρχει βίδα μακρινάρι που καταπονείται αναίτια.
Nein nein BMW das ist Scheiße !! :mooning: der designer ist ein Arschloch !!
Εδώ συμφωνώ με τον boxer (κύριε χειροκροτώ !!) , αντικατάσταση της λαστιχένιας ροδέλας με μια μεταλλική που θα μπαίνει
σφικτά για να κοντράρει στην βάση και στο αμορτισέρ.
Θα το κάνω ......
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Τα λεφτά μου πίσω,πάω ξανά να ψωνίσω από την ανατολή ......
Μιά φορά Ευρώπη, για πάντα Ευρώπη.......Απλά την επόμενη φορά όχι σωστό μόνο το χρώμα
.....αλλά και το μεκανάκιιιιιιιιιιιιι
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μιά φορά Ευρώπη, για πάντα Ευρώπη.......Απλά την επόμενη φορά όχι σωστό μόνο το χρώμα
.....αλλά και το μεκανάκιιιιιιιιιιιιι
Μια χαρά είναι το μηχανάκι μεσιέ!
Εσύ τώρα ωριμασες και πήρες το σωστό το μηχανάκι,άσε τις Ευρώπες!!
:friend:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν το έχω λύσει να το δώ. Αν όλη η ιστορία έιναι όπως το λέει ο boxer και ανέφερε ο dan παραπάνω και απλά δεν πατάει πρόσωπο η βάση του αμορτισέρ στα δύο αυτάκια και χρειάζεται έναν αποστάτη είναι πολύ απλή υπόθεση. Θα το λύσω το σκ να το δω.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
...λοιπόν με βάλατε σε σκέψεις και έκατσα και το έλυσα με αγωνία , αλλά ήταν σαν καινούργια η βίδα.
Δεν κάνω άλματα αλλά χωμάτινες διαδρομές χαλαρές.
Εξετάζοντας την κατασκευή είδα ότι απο την δεξιά πλευρά υπάρχει μια λαστιχένια ροδέλα που γεφυρώνει το κενό μέχρι τη βάση όπου δένει η βίδα.
Ακατανόητο απο μηχανολογική άποψη , θά έπρεπε η βάση να είναι ακριβώς όσο και το πάνω μέρος του αμορτισέρ και όχι να υπάρχει βίδα μακρινάρι που καταπονείται αναίτια.
Nein nein BMW das ist Scheiße !! :mooning: der designer ist ein Arschloch !!
Εδώ συμφωνώ με τον boxer (κύριε χειροκροτώ !!) , αντικατάσταση της λαστιχένιας ροδέλας με μια μεταλλική που θα μπαίνει
σφικτά για να κοντράρει στην βάση και στο αμορτισέρ.
Θα το κάνω ......
Το έλυσαν πριν λίγο και εγω και τσέκαρα τη βίδα.

Εντάξει ολοισια ήταν και σε μένα.

Αφού δεν στράβωσε μέχρι τώρα δε νομίζω να έχει ποτέ θέμα γτ η μόνη περίπτωση να κάνω κάτι πιο hardcore από ότι έχω κάνει ήδη είναι μόνο στον ύπνο μου.

Το αφήνω όπως έχει άλλα αν κάποιος ποτέ μπει στο κόπο να φτιάξει μεταλλικό αποστάτη ας ειδοποιήσει να κάνουμε ένα κομμάτι ακόμα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εχει υπόψιν κανείς για σινεμπλοκ (κάτω) για πίσω ανάρτηση?

ΔΕΝ εχει κενά, απλά μιας και την έβγαλα για service μηπως το άλλαζα και αυτό.

Όχι αλλά μιας και τη έβγαλες να σε ρωτήσω... Έβγαλες πίσω ρόδα για να ξεμοντάρεις την ανάρτηση ή γίνεται και χωρίς να βγάλεις ρόδα?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πρέπει να αλλάξω τακάκια μπροστά. Καμία πρόταση ή πάμε σε Brembo όπως είχα βάλει τη προηγούμενη?
 

Xaris44

Μέλος
Όνομα
Zacharias
Μοτό
F800gs
Όχι αλλά μιας και τη έβγαλες να σε ρωτήσω... Έβγαλες πίσω ρόδα για να ξεμοντάρεις την ανάρτηση ή γίνεται και χωρίς να βγάλεις ρόδα?


Όχι θέλει βγάλσιμο η ρόδα και η πάνω γλυστρα του ψαλιδιού (για να μπει το τορξ να ξεβιδωσεις την κάτω μεριά)
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Όχι θέλει βγάλσιμο η ρόδα και η πάνω γλυστρα του ψαλιδιού (για να μπει το τορξ να ξεβιδωσεις την κάτω μεριά)
Εχει όμως μια τρυπα η γλύστρα που πάει καρφί στο τορχ... Δεν γίνεται δουλεια?
 

Xaris44

Μέλος
Όνομα
Zacharias
Μοτό
F800gs
Εχει όμως μια τρυπα η γλύστρα που πάει καρφί στο τορχ... Δεν γίνεται δουλεια?
Μπορεί Τάσο να περνάει ταφ τορξ αλλά θέλει τόσο δύναμη για να λύσει που θέλει καστανια μεγάλη με αποστάτη και στην μύτη μπροστά τορξ (αυτά της συλλογής της καστανιας)
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπορεί Τάσο να περνάει ταφ τορξ αλλά θέλει τόσο δύναμη για να λύσει που θέλει καστανια μεγάλη με αποστάτη και στην μύτη μπροστά τορξ (αυτά της συλλογής της καστανιας)
Έτσι όπως τα λες είναι για τη γλίστρα. Είναι πολύ μικρή η τρύπα για να περάσει προέκταση καστανιας. Λογικά το βγάλσιμο ρόδας χρειάζεται για να μπορεί να σηκωθεί η αλυσίδα με τη γλιστρα. Το service manual πάντως θυμάμαι οτι δεν αναφέρει το βγάλσιμο ρόδας.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Πρέπει να αλλάξω τακάκια μπροστά. Καμία πρόταση ή πάμε σε Brembo όπως είχα βάλει τη προηγούμενη?
Δοκίμασα TRW Lucas παλιά και SBS έχω τώρα , δεν είδα καμία μεγάλη διαφορά.
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλησπέρα σε όλους, ανέβηκα τελικά στο F800 και συγκεκριμένα αυτό εδω


νομιζω θα με δυσκολέψει σε επιτόπιες μανούβρες και περασμα με χαμηλές ταχύτητες, ανάμεσα στα αμάξια.

Δυστυχως δεν μπόρεσα να το κάνω βόλτα, και να δω how it rides, and how it vibrates
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μία χαρά είναι για το ύψος σου.
Στα ίδια είμαστε και σε δύο που οδήγησα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλησπέρα σε όλους, ανέβηκα τελικά στο F800 και συγκεκριμένα αυτό εδω


νομιζω θα με δυσκολέψει σε επιτόπιες μανούβρες και περασμα με χαμηλές ταχύτητες, ανάμεσα στα αμάξια.

Δυστυχως δεν μπόρεσα να το κάνω βόλτα, και να δω how it rides, and how it vibrates
Μου κάνει εντύπωση, γτ αυτό φαίνεται να έχει και τη χαμηλή σέλα που σου δινει 1-2 πόντους αερα παραπάνω απο τη στάνταρ. Απο τις φώτο φαίνεται σε καλή κατάσταση πάντως και ειναι και 2ρη γενιά.
 
Top Bottom