Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να γιατί NC750X DCT.... πραγματικά ήμουν στον καναπέ στο σαλόνι, μεγάλη ευκολία σε αυτό το θέμα. Δεν το αντιλαμβάνεσαι μέχρι να το ζήσεις.

:p
Και μέχρι να καεί το μοτεράκι του DCT...o_O
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν καίγεται κάθε 3 χρόνια χαλάλι του.
Ναι ok δεν έχει κάνα τρελό κόστος αντικατάστασης...
Αρκεί να μη σε αφήσει σε πορεία με μεγάλη ταχύτητα μέσα.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Πάντως το shifter και για μένα όντως λίγο υπερβολή καθότι το ατού της μηχανής δεν είναι η επιθετική οδήγηση και οι επιδόσεις. Ο συμπλέκτης της magura και το σταμπιλαηζερ της Scott ειναι δύο αγορές που έχουν μπει στο πρόγραμμα
 
Reactions: STF

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Πάντως το shifter και για μένα όντως λίγο υπερβολή καθότι το ατού της μηχανής δεν είναι η επιθετική οδήγηση και οι επιδόσεις. Ο συμπλέκτης της magura και το σταμπιλαηζερ της Scott ειναι δύο αγορές που έχουν μπει στο πρόγραμμα
Άμα δν κάνεις πολύ χωμα κ σκληρο δν χρειάζεσαι το σταμπιλιζατερ.Δν έχουμε κ τα πολλά άλογα που δεν κρατιέται στην άσφαλτο . Εγώ θα πήγαινα σε μπροστινά adreanni . Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για την μηχανή μας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Συμφωνώ. Αν προσέξεις στο δεύτερο ποστ μου #175 αναφέρθηκα σε καθαρισμό και όχι σε λίπανση, ο οποίος καθαρισμός έγινε με WD40 το οποίο κάνει τη δουλειά του και μετά εξατμίζεται. Είναι κάτι που μου επεσήμανε και ο Δημήτρης ο surikenjim
Για λίπανση έγραψα σε ότι αφορά τα μοχλικά της μανέτας.
Άμα βάλεις την καινούργια δοκίμασε cable spray της denicol...
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Το andreani με έχει βάλει σε σκέψεις διότι είδα ότι χάνεις 20-30mm από διαδρομή, αν δεν κανω λάθος την περιορίζει στα 200mm. Υπάρχει και της bitubo αλλά δεν έχω βρει πολλές κριτικές.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
[url=https://ibb.co/PwF3Nyk][/URL]
δοκιμάστε λίπανση ντιζας, ΚΑΙ καινούριας με αυτό, και εδώ είμαστε να τα πούμε..
Το ξέρω αυτό, το έχω μάλιστα σε άσπρο. Είναι το πιο ενδεδειγμένο γιατί είναι εξαιρετικά λεπτόρευστο. Το θέμα είναι πως μετά πρέπει να είσαι συνεπής και κατά διαστήματα να κάνεις και τον καθαρισμό και την λίπανση.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το ξέρω αυτό, το έχω μάλιστα σε άσπρο. Είναι το πιο ενδεδειγμένο γιατί είναι εξαιρετικά λεπτόρευστο. Το θέμα είναι πως μετά πρέπει να είσαι συνεπής και κατά διαστήματα να κάνεις και τον καθαρισμό και την λίπανση.
Μα η μοτοσυκλέτα θελει συνέχεια να είσαι από πάνω της,αν θέλεις να σου δίνει το βέλτιστο πάντα, τουλάχιστον αυτό εχω καταλαβει εγω πολλά χρόνια τώρα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μα η μοτοσυκλέτα θελει συνέχεια να είσαι από πάνω της,αν θέλεις να σου δίνει το βέλτιστο πάντα, τουλάχιστον αυτό εχω καταλαβει εγω πολλά χρόνια τώρα...
Αυτό ισχύει για τα πάντα. Δεν μπορείς πάντα, ή τέλος πάντων δεν μπορούν όλοι λόγω χρόνου, χρήματος κτλ. Το θέμα είναι -πράγματι- ο καθένας να κάνει το καλύτερο που μπορεί και να τη σέβεται για να τον σέβεται.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πήρα πρόσφατα ένα φου800 και όσο το βοτλάρω / σκαλίζω προκύπτει χώρος για βελτιώσεις / επισκευές.

Οπότε θέλω την γνώμη/βοήθειά σας για τα παρακάτω 2 θέματα:

Βελτίωση εμπρός φαναριού:
Το μηχανάκι έχει φανάρι HELLA πάνω το οποίο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και μιας και από ότι έχω διαβάσει δε καίει το κάτοπτρο σκέφτομαι να βελτιώσω τον φωτισμό του με μια καλύτερη λάμπα. Τι δυνατότητα υπάρχει για καλύτερο φως χωρίς να χρειάζεται να γίνει χειρουργείο στο σώμα του φαναριού και με λογικό κόστος (μέχρι 40€);

Service Πίσω Ανάρτησης:

Η μηχανή είναι μεν του 2008 αλλά με μόνο 25,000 χιλ. Ένα σερβισακι στη πίσω ανάρτηση λόγω παλαιότητας το θέλει λέτε; Αυτή τη στιγμή έχω προφορτίσει σχεδόν τέρμα το ελατήριο ώστε να έχω 1/3 SAG με μένα πάνω (110κιλά με ρούχα μότο & κράνος) και ψάχνομαι με το rebound dumping αλλά ακόμα στο δρόμο μου δίνει μια αίσθηση μαλακής/"σουστάδικης" συμπίεσης και επαναφοράς. Είναι πολύ πιθανό να έχω λάθος ρυθμίσεις όμως. (Δεν έχω μεγάλη εμπειρία).
Παίρνει service η μαμά ανάρτηση; Αν ναι, ποιος αναλαμβάνει εντός Αττικής και με τι κόστος;
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Καλησπέρα φίλε , όσον αφορά το φανάρι πριν βάλω το ledφανάρι είχα βάλει λάμπα led. Τρομερό φως κ διάχυση . Μην βάλεις ξενον. Τώρα δν ξέρω αν έχουν βγει μικρές σε μήκος κ γλυτώσεις την τρύπα στο καπάκι του φαναριού. Τις είχα πάρει από Κίνα κ ήταν τρομερές. Λογικά κ εδώ βρίσκεις φτηνά πλέον .

Τώρα για την ανάρτηση λόγω χρόνων καλό είναι να κανεις ένα σέρβις. Αν αντέχει η τσέπη σου άλλαξε ελατήριο με olhins για να αντέχει το βάρος με σένα κ φορτώματα χωρίς πρόβλημα .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πήρα πρόσφατα ένα φου800 και όσο το βοτλάρω / σκαλίζω προκύπτει χώρος για βελτιώσεις / επισκευές.

Οπότε θέλω την γνώμη/βοήθειά σας για τα παρακάτω 2 θέματα:

Βελτίωση εμπρός φαναριού:
Το μηχανάκι έχει φανάρι HELLA πάνω το οποίο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και μιας και από ότι έχω διαβάσει δε καίει το κάτοπτρο σκέφτομαι να βελτιώσω τον φωτισμό του με μια καλύτερη λάμπα. Τι δυνατότητα υπάρχει για καλύτερο φως χωρίς να χρειάζεται να γίνει χειρουργείο στο σώμα του φαναριού και με λογικό κόστος (μέχρι 40€);

Service Πίσω Ανάρτησης:

Η μηχανή είναι μεν του 2008 αλλά με μόνο 25,000 χιλ. Ένα σερβισακι στη πίσω ανάρτηση λόγω παλαιότητας το θέλει λέτε; Αυτή τη στιγμή έχω προφορτίσει σχεδόν τέρμα το ελατήριο ώστε να έχω 1/3 SAG με μένα πάνω (110κιλά με ρούχα μότο & κράνος) και ψάχνομαι με το rebound dumping αλλά ακόμα στο δρόμο μου δίνει μια αίσθηση μαλακής/"σουστάδικης" συμπίεσης και επαναφοράς. Είναι πολύ πιθανό να έχω λάθος ρυθμίσεις όμως. (Δεν έχω μεγάλη εμπειρία).
Παίρνει service η μαμά ανάρτηση; Αν ναι, ποιος αναλαμβάνει εντός Αττικής και με τι κόστος;
Νικόλα μέχρι 40€ για το φανάρι LED δεν παίρνεις. Παίρνει όμως με 20-25€ ένα σετ Phillips οπως οι extreme vision ή οι night vision που θα βελτιώσουν πολύ την φωτεινότητα.

Όσο για την ανάρτηση απο την στιγμή που άλλαξες το μπροστά ελατήριο και με τα κιλά που έχεις μάλλον η λύση είναι ελατήριο και πίσω στα κιλά σου και ένα σερβις. Ρεμούνδος λέγεται ένας καλός μάστορας που κάνει τέτοιες επισκευές να το ψάξεις.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Νικόλα μέχρι 40€ για το φανάρι LED δεν παίρνεις. Παίρνει όμως με 20-25€ ένα σετ Phillips οπως οι extreme vision ή οι night vision που θα βελτιώσουν πολύ την φωτεινότητα.

Όσο για την ανάρτηση απο την στιγμή που άλλαξες το μπροστά ελατήριο και με τα κιλά που έχεις μάλλον η λύση είναι ελατήριο και πίσω στα κιλά σου και ένα σερβις. Ρεμούνδος λέγεται ένας καλός μάστορας που κάνει τέτοιες επισκευές να το ψάξεις.
Γεια σου Βαγγέλη! Off topic, αλλά με την ευκαιρία να σου πω ότι οι δοκιμές της Κυριακής αρχίζουν και αποδίδουν καρπούς. Με 30ε πήρα την πολύ κοντή στρογγυλεμένη ζελατίνα του f650gs (σαν καινούργια) και για τα καθημερινά γύρω γύρω είμαι μια χαρά πλέον.
Προς συμφορουμίτες τεραστίων αναστημάτων νομίζω ότι είναι πολυ καλή λύση για καθημερινή χρήση/χωμα καθώς ο αέρας σκάει στο λαιμό και το κράνος έχει ομαλή ροή αέρα.

Δε λέω για ολόκληρο φανάρι, αλλά μόνο για led λάμπα στο υπάρχον HELLA ώστε να αντικαταστήσω την αλογόνου που μου θυμίζει φως G650Xmoto. Μια χαρά το ακούω το 25€.

Θα του κάνω ένα τηλ του μάστορα για την ανάρτηση να μου πει τι και πως!

Θα επανέλθω με updates και αποτελέσματα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παλιότερα που δεν είχα ακόμα αποφασίσει να πάρω το γνωστό λεντοφαναρο είχα πάρει αυτές :
€ 16,62 25%OFF | 2PCS T1 Led H1 H3 H4 H7 H11 H13 9004 9005 9006 9007 881 Car Headlight Auto Fog Lamp 35W 3500LM Automobile Bulb White 6000K
16.22€ 25% OFF|2Pcs T1 Led H1 H3 H4 H7 H11 H13 9004 9005 9006 9007 881 Auto Koplamp Auto Mistlamp 35W 3500LM Auto Lamp Wit 6000K|Car Headlight Bulbs(LED)| - AliExpress .
Οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν και στο f 800 με μεγάλη επιτυχία.
Ειδικά όταν οι περιβόητες cyclops παραγγελία από Αμερική δεν πήγαν ούτε 2 χρόνια,τσάμπα λεφτά πεταμένα.
Συστήνονται ανεπιφύλακτα (οι κινεζικές ,όχι οι cyclops)λοιπόν .
Επίσης είναι canbus error free ,μπαίνουν κανονικά μέσα στο φανάρι ,βέβαια είχα χρησιμοποιήσει το ένα μεγαλύτερο καπάκι που ερχόταν με τις cyclops ,πράγμα που αν δεν έχεις πλέον μπορείς πανευκολα να κάνεις ένα σε 3D εκτυπωτή.
Νομίζω ότι ακόμα κι έτσι είσαι εντός μπάτζετ.
Υποψην οι κινεζικές είναι καλύτερης ποιότητας από τις cyclops και πιο αθόρυβες ,είχα πάθει πλάκα ,δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο καλές.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Edit
Τις είχα πάρει από wish ,πλέον γράφει unavailable ,υπάρχουν όμως στο ali ,στο Λινγκ που έβαλα.
 
Top Bottom