Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Standard

Rally

Αυτά τα 2 λες λογικά. Το rally φαίνεται πιο heavy duty για σοβαρό χώμα. Και τα 2 σουπερ θα είναι και θα μεταμορφώσουν τη μηχανή. Δεδομένου του χαρακτήρα και της ηλικίας της μοτοσυκλέτας θα διάλεγα το απλό και πιο φτηνό.
Συμφωνώ. Απο την άλλη βέβαια δεν έχουμε ίδέα τί χρήση ακριβώς του κάνει, πόσα λεφτά έχει για καψιμο και πόσα χρόνια θα κρατήσει ακόμα το 800 και βασικά δεν μας ρώτησε τί να πάρει.. :roflmao:. Αλλά θα μου πείς καλό είναι να πούμε την άποψη μας.

Εμφανισιακά πάντως το Rally φαίνεται πιο τούμπανο, προφανώς θα είναι λίγο καλύτερο. Ίσως βρεις κάποιες πληροφορίες σε κάνα φόρουμ του εξωτερικου γιατί Ελλάδα δύσκολα πράγματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
και βασικά δεν μας ρώτησε τί να πάρει.. :roflmao:. Αλλά θα μου πείς καλό είναι να πούμε την άποψη μας.
  1. Άφησε αποσιοποιητικά στο τέλος της πρότασης...
  2. Έγραψε σε φορουμ μοτοσυκλέτας που ο κύριος λόγος ύπαρξης του για μένα είναι να μπαίνει ο καθένας μας και να λέει το μακρύ και το κοντό του.
Και λίγα είπαμε. :ll:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
  1. Άφησε αποσιοποιητικά στο τέλος της πρότασης...
  2. Έγραψε σε φορουμ μοτοσυκλέτας που ο κύριος λόγος ύπαρξης του για μένα είναι να μπαίνει ο καθένας μας και να λέει το μακρύ και το κοντό του.
Και λίγα είπαμε. :ll:
Λίγα είπαμε όντως τωρα που το λές. Ξεχάσαμε να του πούμε να το δώσει και να πάρει τρανσαλπ που είναι έτοιμο από αναρτήσεις! Ερασιτέχνες!
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Φίλος μου έβαλε τα standard , κ είναι πολύ ικανοποιημένος. Και κάνει κ σκληρο χώμα μαζί με κάτι εντουραδες. Κ γώ αυτά θα έπαιρνα . Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής πάντως
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καλημέρα καλησπέρα, λέω να κάνω ένα δώρο στην μηχανή για Χριστούγεννα, ψάχνω για τα andreani και βλέπω ότι υπάρχουν δύο κωδικοί με διαφορά κάνα 200αρι το ακριβό το λέει rally....
Για τα 2008-2012 δίνει δύο κωδικούς
Το off road CODE: 105/W17E
που δεν χάνεις διαδρομή
και το rally που κερδίζεις διαδρομή CODE: 125/W02E



Στα 2013-2016 υπάρχει το road,που χάνεις διαδρομή, το offroad που δίνει ίδια διαδρομή με την υπάρχουσα και το rally αντίστοιχα.

Ίδιες ρυθμίσεις όλα

Στο advrider θα διαβάσεις γνώμες από πολλούς που έχουν δοκίμασει διαφορετικά κιτ

Με πίσω ανάρτηση έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Για τα 2008-2012 δίνει δύο κωδικούς
Το off road CODE: 105/W17E
που δεν χάνεις διαδρομή
και το rally που κερδίζεις διαδρομή CODE: 125/W02E



Στα 2013-2016 υπάρχει το road,που χάνεις διαδρομή, το offroad που δίνει ίδια διαδρομή με την υπάρχουσα και το rally αντίστοιχα.

Ίδιες ρυθμίσεις όλα

Στο advrider θα διαβάσεις γνώμες από πολλούς που έχουν δοκίμασει διαφορετικά κιτ

Με πίσω ανάρτηση έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι;
[/QUOTE
Έχω σκεφτεί(öhlins) αλλά κοστίζει... Οπότε θα φτιάξω την μπροστά πρώτα και πίσω θα πάει για ένα σέρβις και άμα γίνεται να βάλω λίγο χοντροτερο λαδάκι ]
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλησπέρα 800αριδες, βρήκα αυτό και σκέφτομαι να παραγγείλω.... Τι λέτε? Zriders
Φαίνεται καλή τιμή, τώρα για τα σχέδια είναι εντελώς υποκειμενικό. Αν σα ρεσει κάποιο με γεια σου με χαρά σου.

Υπάρχει και ενα μαγαζί στο Γέρακα που κάνει πολύ καλές δουλειές από αντιγραφή κάποιου έτοιμου σχεδίου από το internet μέχρι εντελώς custom πράγματα: DXL Graphics
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Τα είχα δει κ γώ αυτά τα σχέδια . Όπως κ κάτι άλλες εταιρίες . Αλλά δν μου άρεσαν . Αν ήμουν Αθήνα θα πηγαινα σε κάποιον να μου φτιάξει custom
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλημέρα σε όλους,

Ίσως το πατέντα να είναι το καλύτερο σημείο για να πατήσω και να κάνω την ερώτησή μου..
Είμαι στο 1.75 / 75kg και αναρωτιέμαι αν θα φτάνω και πώς θα φτάνω κλπ.

Υπάρχει αναβάτης που να είναι σε αυτά τα μεγέθη να μοιραστεί την εμπειρία του?

Είναι στα σχέδια μου να ανέβω σε ένα, σε κάποιον έμπορο, αλλά μια στατική αίσθηση, δεν θα είναι ολοκληρωμένη.

Ευχαριστώ!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλημέρα σε όλους,

Ίσως το πατέντα να είναι το καλύτερο σημείο για να πατήσω και να κάνω την ερώτησή μου..
Είμαι στο 1.75 / 75kg και αναρωτιέμαι αν θα φτάνω και πώς θα φτάνω κλπ.

Υπάρχει αναβάτης που να είναι σε αυτά τα μεγέθη να μοιραστεί την εμπειρία του?

Είναι στα σχέδια μου να ανέβω σε ένα, σε κάποιον έμπορο, αλλά μια στατική αίσθηση, δεν θα είναι ολοκληρωμένη.

Ευχαριστώ!
Παρόν εδώ. 1.75, με inseam 32 ιντσες (αν δεν το πιάνεις γκούγκλαρε το και μέτρα πόδι να δεις αν είμαστε ίδια μέτρα). Οκ δεν πατάω κάτω ολόκληρο πέλμα προφανώς αλλά δεν αντιμετώπιζω κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Αλλά αυτό έχει να κάνει και με τις εμπειρίες του καθενός και πόσο τον επηρεάζει κάτι τέτοιο. Αν θες να πατάς γερά γερά κάτω να νιώθεις περισσότερη σιγουριά σε ελιγμούς εδώ στο ύψος σου δεν πατάς γερά γερά.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Επίσης υπάρχει και κιτ χαμηλώματος που λυνει το θέμα απόστασης σου από το έδαφος … αλλά μειώνει και την απόσταση του κινητηρα από το έδαφος
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλημέρα σε όλους,

Ίσως το πατέντα να είναι το καλύτερο σημείο για να πατήσω και να κάνω την ερώτησή μου..
Είμαι στο 1.75 / 75kg και αναρωτιέμαι αν θα φτάνω και πώς θα φτάνω κλπ.

Υπάρχει αναβάτης που να είναι σε αυτά τα μεγέθη να μοιραστεί την εμπειρία του?

Είναι στα σχέδια μου να ανέβω σε ένα, σε κάποιον έμπορο, αλλά μια στατική αίσθηση, δεν θα είναι ολοκληρωμένη.

Ευχαριστώ!
Αν δεν βρεις κάποιο να ανέβεις στατικά και είσαι Αθήνα μπορείς να περάσεις μια βόλτα από Γέρακα να ανέβεις στο δικό μου και να κάνεις και μια γύρα στο προαύλιο του σπιτιού που είναι ότι πρέπει για δοκιμή με χαμηλές ταχύτητες στο σταμάτα ξεκίνα. Έχω την στάνταρ σέλα την οποία θα βρεις στα περισσότερα μηχανάκια που υπάρχουν σε αγγελία. Μία γνήσια μεταχειρισμένη χαμηλή σέλα ή χαμήλωμα της στανταρ σέλας σε ένα σελάδικο μπορεί να σου δώσει 2-3 πόντους χαμηλώματος και να σε καλύψει χωρίς να χρειαστεί χαμήλωμα από αναρτήσεις.
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα! Είμαι 178 και 70 kg… Με μαμά σέλα ψηλή πατάω λίγο παραπάνω από τις μύτες. Να σου πω όμως το μηχανάκι είναι ποδήλατο, δεν σου φαίνεται το βάρος. Μην σε φοβίζει…
 

nektarios

Μέλος
Περιοχή
Γαλατσι
Όνομα
Νεκταριος
Μοτό
f800gs
καλημερα!!Το αφήνω εδώ ωστε να υπάρχει για κατόχους 800gs.....μετά την πώληση του 800 μου έμεινε προίκα η εργοστασιακή comfort σέλα, η ταπετσαρία είναι λίγο ταλαιπωρημένη με μικρή τρύπα στο πλάι,το αφρωδες υλικό είναι σε άριστη κατάσταση καθώς η μηχανή είχε κάνει λίγα χλμ....πωλείται 100ευρω να αδειάσει η αποθήκη,πληροφοριες και φώτο απο το τηλέφωνο 6940796052
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
(αν δεν το πιάνεις γκούγκλαρε το και μέτρα πόδι να δεις αν είμαστε ίδια μέτρα).
Το είδα, θα μετρήσω και να μαθω

Επίσης υπάρχει και κιτ χαμηλώματος που λυνει το θέμα απόστασης σου από το έδαφος … αλλά μειώνει και την απόσταση του κινητηρα από το έδαφος
Αυτό είναι ίσως λιγο κακό, θα το σκεφτώ περαιτέρω.

και είσαι Αθήνα
Θα σου στείλω PM

Μην σε φοβίζει…
το θέμα είναι να μην παρω γουρούνι στο σακί.. Και να μπορώ ακόμα και δικάβαλος, να έχω αυτοπεποιθηση
 
Top Bottom