Στο myCar η ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στο mycar της ΑΑΔΕ η ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων.
Εωςτέλος του έτους αναμένεται να ανοίξει η πλατφόρμα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Στο mycar της ΑΑΔΕ η ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων.
Εωςτέλος του έτους αναμένεται να ανοίξει η πλατφόρμα.
Το θέμα ειναι πως θα γινεται ο υπολογισμός των τελών, μετα την κατάθεση πινακίδων.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το θέμα ειναι πως θα γινεται ο υπολογισμός των τελών, μετα την κατάθεση πινακίδων.
Και τώρα αν τις έχεις καταθέσει και τις πάρεις στο εξάμηνο πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας αναλογικά..
Έτσι ήξερα τουλάχιστον.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και τώρα αν τις έχεις καταθέσει και τις πάρεις στο εξάμηνο πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας αναλογικά..
Έτσι ήξερα τουλάχιστον.
Ειχα την εντύπωση οτι εχει ενα όριο. Δηλαδη αν καταθέσεις πχ για ενα μηνα δεν θα πληρωσεις 11/12.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ειχα την εντύπωση οτι εχει ενα όριο. Δηλαδη αν καταθέσεις πχ για ενα μηνα δεν θα πληρωσεις 11/12.
Μπορώ να ρωτήσω αύριο αν θες για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει έως τώρα.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Αν καταθέσεις έως 31/12 δεν πληρώνεις για το '21. Όταν κάνεις άρση, πληρώνεις απο το μήνα που θα κάνεις έως το τέλος του έτους αναλογικά. Όταν γινόταν ακινησία με φυσική παρουσία στην εφορία στην υπεύθυνη δήλωση δήλωνες διεύθυνση κλειστής θέσης στάθμευσης και για να κάνεις άρση ζητούσα ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Γι'αυτό καλό είναι να υπάρχει πάντα μια καθαρή φωτογραφία της άδειας.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Όταν κάνεις άρση, πληρώνεις απο το μήνα που θα κάνεις έως το τέλος του έτους αναλογικά.
Εκτός αν κάνεις άρση για μεταβίβαση που πληρώνεις ολόκληρο τον χρόνο....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απ' ότι μου ειπε το πρωϊ μία καθόλου ευγενής υπάλληλος του τμήματος αυτοκινήτων της τοπικής ΔΟΥ καλύτερα να ενημερώνομαι από το ίντερνετ για το τι συμβαίνει σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας παρά από αυτούς...:wacky:
Αυτό αυτό που έμαθα μετά από λίγο ψάξιμο είναι ότι κατά τη διάρκεια του τρέχοντος έτους εάν είχες καταθέσει πινακίδες το προηγούμενο και τις έπαιρνες πριν από την 1η Ιουλίου πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας όλου του χρόνου.
Μετά την 1η Ιουλίου θα πληρώνεις για τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τέλος του έτους.
Με την προηγούμενη κυβέρνηση το σύστημα δούλευε διαφορετικά.
Μπορούσες να πάρεις τις πινακίδες για όσο διάστημα ήθελες απλά πλήρωνες συν ένα μήνα στα τέλη κυκλοφορίας.
Εάν παραδείγματος χάριν ήθελες να κυκλοφορήσεις για έξι μήνες πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο όχημα για 7 μήνες.
- τα τελευταία παραδείγματα είναι από καλό φίλο ο οποίος έκανε χρήση του μέτρου και ελπίζω να είναι αληθή -
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Απ' ότι μου ειπε το πρωϊ μία καθόλου ευγενής υπάλληλος του τμήματος αυτοκινήτων της τοπικής ΔΟΥ καλύτερα να ενημερώνομαι από το ίντερνετ για το τι συμβαίνει σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας παρά από αυτούς...:wacky:
Αυτό αυτό που έμαθα μετά από λίγο ψάξιμο είναι ότι κατά τη διάρκεια του τρέχοντος έτους εάν είχες καταθέσει πινακίδες το προηγούμενο και τις έπαιρνες πριν από την 1η Ιουλίου πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας όλου του χρόνου.
Μετά την 1η Ιουλίου θα πληρώνεις για τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τέλος του έτους.
Με την προηγούμενη κυβέρνηση το σύστημα δούλευε διαφορετικά.
Μπορούσες να πάρεις τις πινακίδες για όσο διάστημα ήθελες απλά πλήρωνες συν ένα μήνα στα τέλη κυκλοφορίας.
Εάν παραδείγματος χάριν ήθελες να κυκλοφορήσεις για έξι μήνες πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο όχημα για 7 μήνες.
- τα τελευταία παραδείγματα είναι από καλό φίλο ο οποίος έκανε χρήση του μέτρου και ελπίζω να είναι αληθή -
Καλα θυμώνουν οτι δεν ηταν τοσο απλό.
Καταλαβα... Σχεδόν άχρηστη η πλατφόρμα τουλαχιστον για εμενα...
Ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εκτός αν κάνεις άρση για μεταβίβαση που πληρώνεις ολόκληρο τον χρόνο....
Γιατι , χρειαζεται να δηλωσεις αν ειναι για μεταβιβαση ή οχι? Εγω θυμαμαι οτι οταν μετα την επιστροφη μου απ'εξω πηγα να παρω πισω τις πινακιδες του αυτοκινητου, με ρωτησαν αν ειναι για να το πουλησω και ειπα ναι για να τελειωνουμε, πληρωσα μονο το υπολοιπο του ετους.

Επισης ακομη και αν ισχυει αυτο τους λες απλα οτι οχι δεν ειναι για μεταβιβαση, απο τη στιγμη που θα παρεις πινακιδες και αδεια στα χερια σου κανεις ο.τι θες.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Χρειάζεται γιατί αλλιώς δεν μπορείς να έχεις βεβαίωση καταβολής τελών κυκλοφορίας, την οποία με την σειρά της την χρειάζεσαι στο Υπ. Συγκ/νιών για την μεταβίβαση...
Και να δοκιμάσεις να την βγάλεις ηλεκτρονικά μέσω gov.gr σε στέλνει στην ΔΟΥ για την έκδοση της.
Και εκεί θα απαιτήσουν την καταβολή και του υπολοίπου έτους.
Απλά πράγματα, νοικοκυρεμένα.... ;)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Χρειάζεται γιατί αλλιώς δεν μπορείς να έχεις βεβαίωση καταβολής τελών κυκλοφορίας, την οποία με την σειρά της την χρειάζεσαι στο Υπ. Συγκ/νιών για την μεταβίβαση...
Και να δοκιμάσεις να την βγάλεις ηλεκτρονικά μέσω gov.gr σε στέλνει στην ΔΟΥ για την έκδοση της.
Και εκεί θα απαιτήσουν την καταβολή και του υπολοίπου έτους.
Απλά πράγματα, νοικοκυρεμένα.... ;)
Εεεεε σιγουρα εχουν αλλαξει τα πραγματα, οπως λενε και τα παιδια πιο πανω...

Ξεφτυλες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απ' ότι μου ειπε το πρωϊ μία καθόλου ευγενής υπάλληλος του τμήματος αυτοκινήτων της τοπικής ΔΟΥ καλύτερα να ενημερώνομαι από το ίντερνετ για το τι συμβαίνει σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας παρά από αυτούς...:wacky:
Αυτό αυτό που έμαθα μετά από λίγο ψάξιμο είναι ότι κατά τη διάρκεια του τρέχοντος έτους εάν είχες καταθέσει πινακίδες το προηγούμενο και τις έπαιρνες πριν από την 1η Ιουλίου πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας όλου του χρόνου.
Μετά την 1η Ιουλίου θα πληρώνεις για τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τέλος του έτους.
Με την προηγούμενη κυβέρνηση το σύστημα δούλευε διαφορετικά.
Μπορούσες να πάρεις τις πινακίδες για όσο διάστημα ήθελες απλά πλήρωνες συν ένα μήνα στα τέλη κυκλοφορίας.
Εάν παραδείγματος χάριν ήθελες να κυκλοφορήσεις για έξι μήνες πλήρωνες τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο όχημα για 7 μήνες.
- τα τελευταία παραδείγματα είναι από καλό φίλο ο οποίος έκανε χρήση του μέτρου και ελπίζω να είναι αληθή -
Θένο δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι περίπου έτσι.
Πιστεύω απλά ότι δεν τα κατάλαβες εντελώς καλά γιατί το έκαναν κάπως πολύπλοκο χρόνο με το χρόνο, χωρίς λόγο.
Προσωπικά έχω στείλει e-mail's τα προηγούμενα χρόνια και σε υπουργό συγκοινωνιών και σε δντη του υπουργείου συγκοινωνιών με λογιστικά φύλλα, αναλύοντας και εξηγώντας τους πως θα μπορούσε το κράτος να έχει και περισσότερα έσοδα και δικαιότερο σύστημα για τους πολίτες του.
Το σύστημα που εφαρμόζουν τα τελευταία χρόνια είναι για τα μπάζα και κάνει κάποιες χιλιάδες οδηγούς να αισθάνονται μαλ@κες. Ουσιαστικά θα μπορούσαν εύκολα να αντιγράψουν το απλοποιημένο Γερμανικό σύστημα το οποίο τους εξήγησα παράλληλα αλλά... αλλά!
Φυσικά με έγραψαν πολύ βαθιά μέσα στα μέζεα τους, ως ήταν και αναμενόμενο.

Κάνω χρήση του μέτρου από τότε που πρωτοεμφανίστηκε και το γνωρίζω πολύ καλά καθώς και τις αλλαγές που εφαρμοζόντουσαν χρόνο με το χρόνο.

Ξεκινώ λέγοντας πως μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κανένας νόμος για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό σημαίνει πως κάθε χρόνο περιμένουμε μια υπουργική απόφαση που θα κατοχυρώσει τη διαδικασία.
Με εξαίρεση μια χρόνια (νομίζω ήταν το 2017) το μέτρο ξεκινάει από τον μήνα Ιούνιο. Αυτό σημαίνει πως αυτός που πλήρωσε τον Δεκέμβρη ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας αισθανόταν ολίγον μαλάκας όταν ήξερε πως το μεταφορικό μέσο το χρειαζόταν μόνο π.χ. κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Από την άλλη επειδή έχουμε υπουργική απόφαση και όχι νόμο υπάρχει πάντα ο κίνδυνος το μέτρον να ΜΗΝ εφαρμοστεί με αποτέλεσμα όταν εσύ πάρεις τις πινακίδες είτε αυτό είναι Ιούνιος, είτε Σεπτέμβριος να κληθείς να πληρώσεις όλο το έτος. Οπότε στο τέλος λες, δε γαμιέται ας το πληρώσω ολόκληρο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Όταν όμως τελικά έρχεται το μέτρο και για ένα δίλιτρο αυτοκίνητο πληρώνεις 690€ τέλη κυκλοφορίας και άλλα 400€ ασφάλεια (σύνολον 1090€), αντί για 402,5€ τέλη κυκλοφορίας και 200€ ασφάλεια (σύνολον 602,5€), ε όπως και να το κάνεις... ένα μπινελίκι το ρίχνεις (το παράδειγμα είναι για χρήση εξαμήνου).

Στη πράξη. Τα τελευταία χρόνια αν έπαιρνες τις πινακίδες για χρήση από τον Ιούνιο και μετά, όταν αυτή η άρση περιοριζόταν σε 3 μήνες πλήρωνες "μόνο" 1 μήνα πέναλτι. Αν έκανες την άρση από 4 μήνες και πάνω πλήρωνες 2 μήνες πέναλτι.
Δηλαδή για 3 μήνες πλήρωνες 4/12, ενώ για 4, 5, 6 ή 7 μήνες πλήρωνες αντίστοιχα 6/12, 7/12, 8/12 ή 9/12.
Φέτος (2020) για πρώτη φορά η ίδια διαδικασία ΔΕΝ περιλάμβανε πέναλτι.

Αυτοί οι κάφροι (στο σύνολο των πολιτικών όλου του φάσματος αναφέρομαι) -γιατί τέτοιοι είναι- δεν νοούν να καταλάβουν ότι τέλη κυκλοφορίας με το μήνα σημαίνει μεσοδιάστημα που ξεκινά από την αρχή του έτους μέχρι το τέλος του ιδίου έτους. Δηλαδή άλλος θέλει τις πινακίδες για διάστημα από Ιαν. μέχρι Απρ. άλλος μόνο για το καλοκαίρι π.χ. Ιούν. με Αυγ. και άλλος για το χειμώνα...
Είναι εύκολο και προπάντος δίκαιο για όλους αλλά είναι και εύκολα ελεγχόμενο αρκεί να κάνουν κάτι τις, να δουλέψουν.

Μπορώ να εξηγήσω αλλά δε θέλω να κουράσω, ήδη άπλωσα σεντόνι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θένο δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι περίπου έτσι.
Πιστεύω απλά ότι δεν τα κατάλαβες εντελώς καλά γιατί το έκαναν κάπως πολύπλοκο χρόνο με το χρόνο, χωρίς λόγο.
Προσωπικά έχω στείλει e-mail's τα προηγούμενα χρόνια και σε υπουργό συγκοινωνιών και σε δντη του υπουργείου συγκοινωνιών με λογιστικά φύλλα, αναλύοντας και εξηγώντας τους πως θα μπορούσε το κράτος να έχει και περισσότερα έσοδα και δικαιότερο σύστημα για τους πολίτες του.
Το σύστημα που εφαρμόζουν τα τελευταία χρόνια είναι για τα μπάζα και κάνει κάποιες χιλιάδες οδηγούς να αισθάνονται μαλ@κες. Ουσιαστικά θα μπορούσαν εύκολα να αντιγράψουν το απλοποιημένο Γερμανικό σύστημα το οποίο τους εξήγησα παράλληλα αλλά... αλλά!
Φυσικά με έγραψαν πολύ βαθιά μέσα στα μέζεα τους, ως ήταν και αναμενόμενο.

Κάνω χρήση του μέτρου από τότε που πρωτοεμφανίστηκε και το γνωρίζω πολύ καλά καθώς και τις αλλαγές που εφαρμοζόντουσαν χρόνο με το χρόνο.

Ξεκινώ λέγοντας πως μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κανένας νόμος για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό σημαίνει πως κάθε χρόνο περιμένουμε μια υπουργική απόφαση που θα κατοχυρώσει τη διαδικασία.
Με εξαίρεση μια χρόνια (νομίζω ήταν το 2017) το μέτρο ξεκινάει από τον μήνα Ιούνιο. Αυτό σημαίνει πως αυτός που πλήρωσε τον Δεκέμβρη ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας αισθανόταν ολίγον μαλάκας όταν ήξερε πως το μεταφορικό μέσο το χρειαζόταν μόνο π.χ. κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Από την άλλη επειδή έχουμε υπουργική απόφαση και όχι νόμο υπάρχει πάντα ο κίνδυνος το μέτρον να ΜΗΝ εφαρμοστεί με αποτέλεσμα όταν εσύ πάρεις τις πινακίδες είτε αυτό είναι Ιούνιος, είτε Σεπτέμβριος να κληθείς να πληρώσεις όλο το έτος. Οπότε στο τέλος λες, δε γαμιέται ας το πληρώσω ολόκληρο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Όταν όμως τελικά έρχεται το μέτρο και για ένα δίλιτρο αυτοκίνητο πληρώνεις 690€ τέλη κυκλοφορίας και άλλα 400€ ασφάλεια (σύνολον 1090€), αντί για 402,5€ τέλη κυκλοφορίας και 200€ ασφάλεια (σύνολον 602,5€), ε όπως και να το κάνεις... ένα μπινελίκι το ρίχνεις (το παράδειγμα είναι για χρήση εξαμήνου).

Στη πράξη. Τα τελευταία χρόνια αν έπαιρνες τις πινακίδες για χρήση από τον Ιούνιο και μετά, όταν αυτή η άρση περιοριζόταν σε 3 μήνες πλήρωνες "μόνο" 1 μήνα πέναλτι. Αν έκανες την άρση από 4 μήνες και πάνω πλήρωνες 2 μήνες πέναλτι.
Δηλαδή για 3 μήνες πλήρωνες 4/12, ενώ για 4, 5, 6 ή 7 μήνες πλήρωνες αντίστοιχα 6/12, 7/12, 8/12 ή 9/12.
Φέτος (2020) για πρώτη φορά η ίδια διαδικασία ΔΕΝ περιλάμβανε πέναλτι.

Αυτοί οι κάφροι (στο σύνολο των πολιτικών όλου του φάσματος αναφέρομαι) -γιατί τέτοιοι είναι- δεν νοούν να καταλάβουν ότι τέλη κυκλοφορίας με το μήνα σημαίνει μεσοδιάστημα που ξεκινά από την αρχή του έτους μέχρι το τέλος του ιδίου έτους. Δηλαδή άλλος θέλει τις πινακίδες για διάστημα από Ιαν. μέχρι Απρ. άλλος μόνο για το καλοκαίρι π.χ. Ιούν. με Αυγ. και άλλος για το χειμώνα...
Είναι εύκολο και προπάντος δίκαιο για όλους αλλά είναι και εύκολα ελεγχόμενο αρκεί να κάνουν κάτι τις, να δουλέψουν.

Μπορώ να εξηγήσω αλλά δε θέλω να κουράσω, ήδη άπλωσα σεντόνι.
Κατατοπιστικότατος Στέφανε.
Όπως προανέφερα η υπάλληλος μου τα μάσαγε πράγμα το οποίο σημαίνει ότι μάλλον δεν γνώριζε.
Οι υπόλοιπες πληροφορίες όπως επίσης ανέφερα ήταν με κάθε επιφύλαξη μιας και της πήρα από άτομα που κάναν χρήση του μέτρου.
Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το site ασφαλώς και δεν δουλεύει... Ήθελα να καταθέσω τον Πήγασο αλλά λήγει και η ασφάλειά του και θα πρέπει να πληρώσω νέα από την αρχή του επόμενου για να καταθέσω. Πιο αστείο πεθαίνεις με αυτούς τους τύπους, πραγματικά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πληρωσε μονο 2 ή 3 μηνες, καποιες ασφαλιστικες το κανουν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό είχα κάνει για να πουληθεί ως το τέλος του γαμώτοσπιτάκιτουςκαραντίναναείναιμιάζωήοιχαμένοι 2020 αλλά προφανώς και δεν έγινε. Θα ξανακάνω, αναγκαστικά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό είχα κάνει για να πουληθεί ως το τέλος του γαμώτοσπιτάκιτουςκαραντίναναείναιμιάζωήοιχαμένοι 2020 αλλά προφανώς και δεν έγινε. Θα ξανακάνω, αναγκαστικά.
Μπορείς να κάνεις και για ένα μήνα...
Νομίζω είναι το ελάχιστο όριο...
Δες την εταιρεία (όνομα ιταλικής ομάδας + ονομασία πόλης-συμπρωτεύουσας στο βορρά)
Είχα βάλει πρόσφατα για αυτοκίνητο και νομίζω ότι είναι από τις λίγες που κάνουνε ασφάλιση για αυτό το διάστημα.
Έτσι μου είπε ο όχι και πολύ σχετικός ασφαλιστής βέβαια...
 
Top Bottom