Στο myCar η ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων.

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
insurance market
μπαινεις , και βρισκεις τη φθηνοτερη για ενα μηνα ,βασικο πακετο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ναι το έκανα ήδη γιατί δεν το πρόσεξα και έληξε χτες η παλιά, ένα 20ρικο στην "o,τι ώρα" και κατάθεση όταν ανοίξει το σύστημα. όταν λήξει η καραντίνα θα πληρώσω τέλη και ακόμα έναν μήνα για να μπει αγγελία.

θενκγιουζ για τις απαντήσεις, ταιριαστό "κάρμα" στους υπεύθυνους.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πινακίδες πάντως ,μπορείς να καταθέσεις μέχρι τέλος Φλεβάρη ,χωρίς να χρεωθείς τέλη 2021 ,λόγω Κοβιντ κατάστασης.
(έτσι τουλάχιστον μου είπε φίλος ,που ήθελε να καταθέσει πινακίδες αυτοκ/του ,κ ενημερώθηκε γι'αυτό από ΔΟΥ)
Το ίδιο (μέχρι τέλος Φλεβάρη) ισχύει κ για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας 2021.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ναι αλλά πρέπει να είναι ασφαλισμένο την ημέρα κατάθεσης.
Σωστό κι αυτό.
Αλλά μεχρι τότε λογικά θα ανοίξει κ η ηλεκτρονική κατάθεση.
Οπότε τι...θα στέλνεις συνημμένο την ασφάλεια;
Ισως...
 

Γιαννης20v

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW R1200GS LC
καλημερα και καλη χρονια!
μπορεις να κανεις και 12μηνη ασφαλεια που λεει ο λογος και να τη διακοψεις οταν αξιωθουν νανοιξουν τη πλατφορμα και καταθεσεις και να παρεις πισω τα υπολοιπα ασφαλιστρα αναλογικα.νομιζω πως οι μικρης διαρκειας αφαλειες δε διακοπτοντε.τσεκαρε τι σε συμφερει πριν κανεις ασφαλεια.


μολις μπηκα my car...μαλλον ανοιξε η πλατφορμα,δε προχωρησα πολυ μη δηλωσω καμια ακινησια χωρις να θελω.

αν ξερει καποιος η αν μαθει θα ηθελα να μαθω τι γινετε σε περιπτωση αρσης ακινησιας μεσα στο χρονο..πληρωνουμε αναλογικα τελη;γιατι καπου διαβασα οτι και καλα αν καταθεσουμε στη ληξη της προθεσμιας δε θαχουμε εκπτωση στα τελη.
επισης αλλη μια ερωτηση,αν καταθεσω τωρα πινακιδες και τις ξαναπαρω μετα απο 2-3-4 χρονια δε πληρωνω τα τελη που εχουν περασει ετσι δεν ειναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
καλημερα και καλη χρονια!

μια ερωτηση,αν καταθεσω τωρα πινακιδες και τις ξαναπαρω μετα απο 2-3-4 χρονια δε πληρωνω τα τελη που εχουν περασει ετσι δεν ειναι;
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Όντως από τρίμηνο και πάνω αν διακόψεις ,πιστώνουν το υπόλοιπο ποσό σε αρ.λογαρισμου σου.
Δεν αξίζει όμως γιατί πλέον ασφαλίζουν κάποιες και με τον μήνα .

Στην τελευταία ερώτηση ,η απάντηση είναι ,ναι δεν πληρώνεις για παρελθόντα έτη αν καταθέσεις πινακίδες .
Γι'αυτό το λόγο και καταθέτουν όσοι καταθέτουν.
Επίσης μετά τη διετία η πινακίδα πάει για καταστροφή ,πρέπει να βγάλεις ξανά καινούρια.
Αυτό το τελευταίο το λέγαν ,δεν ξέρω αν εφαρμόζεται ομως
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Όντως από τρίμηνο και πάνω αν διακόψεις ,πιστώνουν το υπόλοιπο ποσό σε αρ.λογαρισμου σου.
Δεν αξίζει όμως γιατί πλέον ασφαλίζουν κάποιες και με τον μήνα .

Στην τελευταία ερώτηση ,η απάντηση είναι ,ναι δεν πληρώνεις για παρελθόντα έτη αν καταθέσεις πινακίδες .
Γι'αυτό το λόγο και καταθέτουν όσοι καταθέτουν.
Επίσης μετά τη διετία η πινακίδα πάει για καταστροφή ,πρέπει να βγάλεις ξανά καινούρια.
Αυτό το τελευταίο το λέγαν ,δεν ξέρω αν εφαρμόζεται ομως
Για την καταστροφη μου ειχαν πει πριν 2 χρονια οτι δεν ισχυει, και οτι πινακιδες πουβειχα καταθεσει το 12 ήταν ακομη στη ΔΟΥ.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Επίσης μετά τη διετία η πινακίδα πάει για καταστροφή ,πρέπει να βγάλεις ξανά καινούρια.
Αυτό το τελευταίο το λέγαν ,δεν ξέρω αν εφαρμόζεται ομως
Τα τελευταία χρόνια δεν καταστρέφονται οι πινακίδες και ο λόγος ήταν το αυξημένο κόστος έκδοσης νέων από το Υπ.Συγκοινωνιών....

Στο μεταξύ ψηφίζεται/ψηφίστηκε παραγραφή οφειλόμενων τελών κυκλοφορίας πέραν της πενταετίας.

Πηγή και άλλη μία πηγή
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άρση μόνο μια φορά, με αναλογική πληρωμή τελών, ελάχιστη χρέωση ενός μήνα. Δεύτερη φορά δεν γίνεται άρση, πρέπει να πληρωθούν όλα πλην του διαστήματος που πληρώθηκε.

Λίγο κρίμα αυτό, αν κάποιος θέλει να κυκλοφορήσει συγκεκριμένα διαστήματα του έτους για όποιο λόγο.


 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Άρση μόνο μια φορά, με αναλογική πληρωμή τελών, ελάχιστη χρέωση ενός μήνα. Δεύτερη φορά δεν γίνεται άρση, πρέπει να πληρωθούν όλα πλην του διαστήματος που πληρώθηκε.

Λίγο κρίμα αυτό, αν κάποιος θέλει να κυκλοφορήσει συγκεκριμένα διαστήματα του έτους για όποιο λόγο.


Ναι αλλα ετσι το διαφημιζουν τα πετσοκαναλα, σαν πατε και παιρνετε τις πινακιδες οποτε γουστάρετε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απλά όλοι τους διαχρονικά είναι άσχετοι. Δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει η αγορά του μηχανοκίνητου μέσου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει κάνει κάποιος άρση πρόσφατα;

Την πληρωμή τελών την βλέπει άμεσα, την ασφάλιση πότε την βλέπει το τιμημένο ψηφιακό δημόσιο και η διακυβέρνηση;
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Έχει κάνει κάποιος άρση πρόσφατα;

Την πληρωμή τελών την βλέπει άμεσα, την ασφάλιση πότε την βλέπει το τιμημένο ψηφιακό δημόσιο και η διακυβέρνηση;
Σχετικα γρηγορα...εμενα στις δυο-τρεις ωρες τα χε δει ολα που μπηκα.και ασφαλεια και πληρωμη τελων.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Δύο μέρες θέλει η ασφάλεια για να ενημερωθεί η βάση. Ευτυχώς είναι ημερολογιακές και όχι εργάσιμες !!!
Εμενα την εδειξε σχεδόν κατευθειαν...την εκανα ηλεκτρονικα βεβαια.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εμενα την εδειξε σχεδόν κατευθειαν...την εκανα ηλεκτρονικα βεβαια.

Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ω ρε που πάμε!!!!! Ευρώπη γίναμε.... :laugh:
Εβαλε ο... "κοβιντ" στον ηλεκτρονικό κόσμο και την ψηφιακή τεχνολογία τούτο το κράτος.... με τις "πάντες"!!!! :ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σήμερα το πρωί το έδειξε κανονικά. Άντε γιατί η παρατεταμένη καραντίνα εκτός από τα ανθρώπινα θύματα θα φάει και όλα τα οχήματα στο τέλος. Το αυτοκίνητο αποφάσισε ότι μετά 150 χιλιόμετρα θα αρχίσει να κάνει διακοπές...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eρωτηση για γνωστες>

Εχω οχημα για το οποιο παρεδωσα πινακιδες το 2013, ενω το ειχα σε ακινησια απο το 2012, δηλαδη ενα χρονο απληρωτα τελη μεχρι την καταθεση.

Αν παω να παρω τωρα πισω τις πινακιδες, θα πληρωσω το φετινο και εκεινο του 2012 που χρωστουσα συν τοκους ξερω γω τι, ή θα πρεπει να πληρωσω οοοοοοολα τα τελη απο το 2012 μεχρι σημερα -μειον εκεινα τα 5 χρονια που παραγραφονται- ?

Θενξ.
 
Top Bottom