Στροφή στο χώμα κ απορίες

sernodas

Μέλος
Όνομα
nik
Μοτό
bros
Καλησπέρα στην παρέα

Χρονιά καβαλάω μοτοσυκλέτα με αρκετά χιλιόμετρα στην πλάτη μου, πάντα όμως άσφαλτος,
πριν λιγα χρονια επεσε στα χερια μου ενα χρεπι transalp400 που το εκανα ολική ανακατασκευη κ πέτυχε κιολας
Το τρανσαλπακι λοιπον αυτο ειναι το καθημερηνο μου γαιδουρακι,δουλειες στην πολη,ταξιαδακια δυκαβαλος,νισακια,βουνα εδω γυρο γυρο, αρκετη λασπη το χειμωνα στο πηγεμο για τα χωραφια
( αγροτης)
Η ασφαλτος πλεον εχει γινει ασύμφορη,διοδια,μεγαρα,500αρες για να πεις οτι βγηκες βολτα,κτλ κτλ...
οποτε γλυκοκοιτάζω κ το χωμα,το θεμα ειναι οτι ελεγα να ξεκινήσω με αυτο που εχω κ να μην μπω σε εξοδα για αγορα αλλου παρα μονο σε εξοδα για αγορα εξοπλισμου για χωμα κ λαστιχα.

Το ερωτημα ειναι λοιπον αξιζει να ασχοληθω με το ταπεινό αξιόπιστο 400αρι μου?
η να το αφήσω για γαϊδουράκι τελικα?

Κ ενα ακόμα ερώτημα που εχω.... Μπορώ να πάρω άνετα ενα transalp650 απο φίλο σε πολυ καλή τιμή κ κατάσταση,θα μπορούσε το 650 να ακολούθηση βόλτα της παρέας?μιας κ δεν βλέπω στης φώτο στο φόρουμ transalp να ακόλουθη (400αρι ουτε καν),γιατη αραγε?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Φιλε αν εχει μαυρες ζαντες παρτο με κλειστα ματια το 650!!
Στις χωματινες παντως που κανουμε ανετα μπορεις να ακολουθησεις και με τα δυο! Απλα με το 650 θα εισαι πιο ανετος στην ασφαλτο. Εξοπλισμο και βουρ στα χωματα !!
 

sernodas

Μέλος
Όνομα
nik
Μοτό
bros
Φιλε αν εχει μαυρες ζαντες παρτο με κλειστα ματια το 650!!
Στις χωματινες παντως που κανουμε ανετα μπορεις να ακολουθησεις και με τα δυο! Απλα με το 650 θα εισαι πιο ανετος στην ασφαλτο. Εξοπλισμο και βουρ στα χωματα !!
Τι εχουν οι μαυρες ζαντες? sorry ειπαμε ασχετος με χωμα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Φιλε θα σου απαντήσω σαν πιο ειδικός , μαύρες ζάντες έχουν τα γρήγορα , είναι σχεδόν ready to race με λογότυπο HRC.
Είσαι ένα βήμα πριν το τακαρ ( αυτό με τον μουτζαχεντίν )

Όπως σου είπε κ ο από πάνω και με τα δυο θα πηγαίνεις παντού .
Πάρε μια καλή μπότα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό και σε περιμένουμε .

Όπως λέει και κάπτεν τζάκ σπαροου του γλυκού νερού , τις βόλτες τις κάνουν οι άνθρωποι και όχι τα σίδερα .



Στην αύρα ...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
θα μπορούσε το 650 να ακολούθηση βόλτα της παρέας?μιας κ δεν βλέπω στης φώτο στο φόρουμ transalp να ακόλουθη (400αρι ουτε καν),γιατη αραγε?
Για δες καλύτερα ! ;)
Καλώς ήρθες και καλές βόλτες ! Και όπως είπε ο onroad απο πάνω ''τις βόλτες τις κάνουν οι άνθρωποι και όχι τα σίδερα'' !
 

sernodas

Μέλος
Όνομα
nik
Μοτό
bros
Ναι είναι γνωστό ότι της βόλτες της κάνουν οι άνθρωποι κ όχι τα σίδερα, άντε να βάλουμε κάνα λάστιχο τότε να πάρουμε κ εξοπλισμό γιατί έρχεται κ η βόλτα στο Χελμό.

Όντως υπάρχουν τρανσαλπ στης βόλτες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι είναι γνωστό ότι της βόλτες της κάνουν οι άνθρωποι κ όχι τα σίδερα, άντε να βάλουμε κάνα λάστιχο τότε να πάρουμε κ εξοπλισμό γιατί έρχεται κ η βόλτα στο Χελμό.

Όντως υπάρχουν τρανσαλπ στης βόλτες
Για να ξέρεις πάντως, είναι αρκετά τα Transalp που μπαίνουν στο χώμα με αρκετά καλή συμπεριφορά (τουλάχιστον σαφώς καλύτερη από αυτό που θα σκεφτόταν κάποιος). Εδώ μέσα μόνο υπάρχουν 4-5 (ίσως και περισσότεροι) που τα βάζουν χώμα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εξοπλισμο ασφαλειας δικο σου,χωματινο λαστιχο στο Τρανσαλπ σου και προς το παρον...μην αλλαξεις μηχανακι αλλα...συνηθειες...Το χωμα ειναι εθιστικο και παρεϊστικο...τα λεμε Παναχαϊκο-Χελμο...κανε κουμαντα
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Ρε σέρνοντας το παλιό άβαταρ με το καρπουζογατί τι το έκανες;;;;;;;;;;

Οσο γιά το τρανσάλπ, άν το βάζεις περισσότερο χώμα ελάφρυνέ το όσο περισσότερο γίνεται, και θα το
γλεντήσεις μιά χαρά!!!!!!!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το 400 ειναι ιδιο με το 600 απλα με μικροτερο κινητηρα
Μην παρεις 650 μονο για χωματινη χρηση Οχι γιατι δεν κανει αλλα γιατι το 400/600 ειναι καλυτερα στημενο για αυτον τον σκοπο

Και τα τρια transalp κανουν πολυ περισσοτερα πραγματα στο χωμα απο οτι πολλοι φανταζονται
Κρατωντας μονο μια μικρη επιφυλαξη για το 400 λογω ακομα ασθενικοτερου κινητηρα και ιδιου βαρους με το 600


(τρανσαλπ 650 εχω)
 
Top Bottom