Συγκριτικό - Aprilia Tuareg 660 vs Yamaha Tenere 700 Black 2022

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν ξέρω γιατί τα κατατάσσουμε στην κατηγορία βουνού σχεδόν αποκλειστικά.
Τα μηχανάκια είναι για all around χρήση παντού να γυρίσεις όλη την Ελλάδα από άκρη σε άκρη να πας εθνική σταθερά 130-150 άνετα να μπεις στον επαρχιακό και φυσικά να πας σε ότι χώμα εκτός μονοπάτι βρεις.
Για την παραπάνω χρήση συγνώμη εγώ θα θέλω όλα τα παραπάνω ηλεκτρονικά και έξτρα που μου προσφέρει έναντι του ανταγωνισμού.
Αν το ήθελα αποκλειστικά για χώμα θα επερνα ένα με 100 άντε 140 κιλά και όχι 200.
Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλα εγώ έτσι το βλέπω.
Καλημέρα από Τρίπολη. Με υγεία και αγάπη.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ... :friendship:
Καλημέρες!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν ξέρω γιατί τα κατατάσσουμε στην κατηγορία βουνού σχεδόν αποκλειστικά.
Τα μηχανάκια είναι για all around χρήση παντού να γυρίσεις όλη την Ελλάδα από άκρη σε άκρη να πας εθνική σταθερά 130-150 άνετα να μπεις στον επαρχιακό και φυσικά να πας σε ότι χώμα εκτός μονοπάτι βρεις.
Για την παραπάνω χρήση συγνώμη εγώ θα θέλω όλα τα παραπάνω ηλεκτρονικά και έξτρα που μου προσφέρει έναντι του ανταγωνισμού.
Αν το ήθελα αποκλειστικά για χώμα θα επερνα ένα με 100 άντε 140 κιλά και όχι 200.
Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλα εγώ έτσι το βλέπω.
Καλημέρα από Τρίπολη. Με υγεία και αγάπη.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ απόλυτα με την χρήση πού αναφέρεις, γιαυτό και το πήρα ακριβώς. Θα μπορούσα εύκολα να πάρω το Aprilia αν υπήρχε τότε, θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά σε αυτά που προσφέρουν με το tenere. Να είμαστε καλά και να κάνουμε βόλτες και ας είναι και χωρίς cc..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πηγαμε για καφε παραλιο(50χλμ αποσταση),ετσι στο φτερο συννενοηση, πριν κανα δεκαημερο και στον γυρισμο ενα τρασαλπ κατα τις 12 βραδυνη φουιτ.. μπροστινο,20 χλμ απ το λεωνιδιο..δηλ μια ωρα και βαλε κουτσου κουτσου πισω...μηχανακια που πιανουν χλμ στην ασφαλτο δεν πρεπει να φορανε σαμπρελες....
καθε τοσο οταν πιανουμε τετοιες κουβεντες σκεφτομαι κατι αεροποριες με το 950/990 μου με 180 σταθερα και λεω που πηγαιναμε... :UH:
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Kαθε τοσο οταν πιανουμε τετοιες κουβεντες σκεφτομαι κατι αεροποριες με το 950/990 μου με 180 σταθερα και λεω που πηγαιναμε...
Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ συχνά, πως και την είχαμε γλυτώσει τότε με τετοιες ταχύτητες με σαμπρέλες..

Το tubeless του Tuareg ήταν ίσως και ο βασικός λόγος επιλογής του σε σχέση με το Τενερε για μενα, ή για την ακρίβεια οι σαμπρέλες ήταν ο λόγος που δε σκεφτόμουν ποτε το τενερέ και ήρθε το Τuareg να μου δώσει λύση στο πρόβλημα. Όλα αυτα τα χρόνια με τις σαμπρέλες 1 φορα μόνο μου έχει τύχει να έχω τέτοιο σκίσιμο που να μην λυνόταν με ένα κορδόνι (έστω και προσωρινά για να φτάσω ανετα μεχρι ενα βουλκανιζατερ) αν το λάστιχο ήταν tubeless. Οπότε προτιμώ την άνεση και την ασφάλεια του tubeless και πάντα έχω την επιλογή να κουβαλάω μια σαμπρέλα μαζί για την περίπτωση που δεν σώνεται αλλιώς.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δεν ξέρω γιατί τα κατατάσσουμε στην κατηγορία βουνού σχεδόν αποκλειστικά.
Τα μηχανάκια είναι για all around χρήση παντού να γυρίσεις όλη την Ελλάδα από άκρη σε άκρη να πας εθνική σταθερά 130-150 άνετα να μπεις στον επαρχιακό και φυσικά να πας σε ότι χώμα εκτός μονοπάτι βρεις.
Για την παραπάνω χρήση συγνώμη εγώ θα θέλω όλα τα παραπάνω ηλεκτρονικά και έξτρα που μου προσφέρει έναντι του ανταγωνισμού.
Αν το ήθελα αποκλειστικά για χώμα θα επερνα ένα με 100 άντε 140 κιλά και όχι 200.
Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλα εγώ έτσι το βλέπω.
Καλημέρα από Τρίπολη. Με υγεία και αγάπη.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ απόλυτα, ούτε στο mtb δεν έχω σαμπρέλες πλέον και όσο για το cruise control είναι κάτι που θα βάλω με την 1η ευκαιρία στο ktm ,αρκετές φορές στο γύρνα απο βόλτα ωρών το έχω ζητήσει στην βαρετή εθνική.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ συχνά, πως και την είχαμε γλυτώσει τότε με τετοιες ταχύτητες με σαμπρέλες..
ετσι ακριβως μαρινο,τι να θυμηθουμε κατι οτομπαν εξω απ τη νυρερβεργη με ΜΙΝ 170 ή κατι αυτοστρατες για να προλαβουμε την ανκονα,η απριλια σωστα επραξε και πιστευω οτι και η γιαμαχα ειδικα στο raid επρεπε να βαλει tubelles οπως και η χοντα στο αφρικα,οπως και η γκουζι στα πρωτα v85 και παει λεγοντας
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για κάθε έναν που ζητάει tubeless υπάρχει ο "ορθόδοξος" που κάνει ιερό πόλεμο για την τιμή της σαμπρέλας. Όπως και με πολλά πολλά άλλα δηλαδή (ηλεκτρονικά, βάρος, άνεση - δες πρόσφατο ποστ ΝΣ στο φέσιμπουκ) όλοι ζητάνε 100% αντίθετα πράγματα.

ΕΥΤΥΧΩΣ που μπορείς να πάρεις το μηχανάκι που σου ταιριάζει και να γράψεις στα παλιά σου λάστιχα όλους τους άλλους που θέλουν το ανάποδο από αυτό που πήρες...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
δεν τιθεται θεμα πρακτικοτητας του tubeless,χωραει το κιτ ανετα κατω απ τη σελα,ξεκινας να πας με το γκομενακι βολτα,βλεπεις και μια ομορφη παραλια ή μια ομορφη βρυση καπου στο βουνο και πρεπει να κουβαλας σαμπρελες ,λεβιεδιες κτλπ....μην τρελαθουμε...
δηλ μια προκα να πατησεις ολοκληρη ιστορια,ασε που χανει και τον αερα στο τσακ μπαμ...και ποση νομιζετε οτι μπορουν να βγαλουν μονοι τους μια πισω σαμπρελα απ το 990 π.χ :p
επισης θελω να μου πειτε αν εχει τυχει σε κανεναν να σκασει σαμπρελα με 130 μπροστινη,τι επικες στιγμες εζησε..γιατι ευτυχως που ηταν ευθεια!!!
στραβωμενη ζαντα κτλπ ειναι μια παραμετρος πολυ πολυ εξεζητημενη,στο 99% των περιπτωσεων το tubeless ειναι το σωστο,πως να το κανουμε
Μου χει σκάσει απο το παπί και είμαι κηφισό με 110 και πίσω στο 1 μετρο Iveco...
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Το tubeless πως είναι άχρηστο ρε παιδιά στο χώμα ;
Σε μια βόλτα στην Δημητσάνα με το africa μπαίνοντας σε χωματόδρομο πάτησα ΞΥΛΟ αιχμηρό και μου έσκασε το λάστιχο και πήρα οδική βοήθεια .

επίσης για να πας στο χώμα διανύεις ασφαλτινα χιλιόμετρα . Οι μηχανές είναι all around , δεν είναι καθαρά που τα βάζεις σε τρέιλερ και τα πας στο βουνό
Το tubeless, αν η ζάντα ανοίξει σαν γαρύφαλλο,.πως θα σε πάει παραπέρα όμως;
+ Οκ, έγινε επαρκης ανάλυση ήδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για κάθε έναν που ζητάει tubeless υπάρχει ο "ορθόδοξος" που κάνει ιερό πόλεμο για την τιμή της σαμπρέλας. Όπως και με πολλά πολλά άλλα δηλαδή (ηλεκτρονικά, βάρος, άνεση - δες πρόσφατο ποστ ΝΣ στο φέσιμπουκ) όλοι ζητάνε 100% αντίθετα πράγματα.

ΕΥΤΥΧΩΣ που μπορείς να πάρεις το μηχανάκι που σου ταιριάζει και να γράψεις στα παλιά σου λάστιχα όλους τους άλλους που θέλουν το ανάποδο από αυτό που πήρες...
+1000

Είναι απλά τα πράγματα, όταν ξέρεις τι χρήση θέλεις να κάνεις.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το tubeless, αν η ζάντα ανοίξει σαν γαρύφαλλο,.πως θα σε πάει παραπέρα όμως;
+ Οκ, έγινε επαρκης ανάλυση ήδη.
μπορεί να έχεις δίκιο ! Αλλά αν ανοίξει το λάστιχο σαν γαρίφαλο με καμία απτις δυο δεν θα πας παραπέρα :p

εγώ είπα για την ευκολία που μπορεί να σου παρέχει το tubeless σε μια βόλτα ή σε ένα πάτημα μια πρόκας κτλ ! Δεν ανέφερα για ακραία περιστατικά , απλά απάντησα στα σχόλια ότι το tubeless είναι άχρηστο :friendship:

τελος πάντων , κουβέντες κάνουμε :friendship:;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η απριλια.....είδε, μελέτησε και εκλεισε τα κενά που άφησε το t700.
Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε να δαιμονοποιουμε την τεχνολογία, γιατί διαφορετικά να πάρουμε όλοι ένα 25ετιας μόνο για γνωστες εργαλείο, για να μην χαλάει ...ΝΟΤ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευτυχώς στο παρακάτω ντόινγκ , η ζάντα μου ήταν tubeless......,nooooooooooooooooooot



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευτυχώς στο παρακάτω ντόινγκ , η ζάντα μου ήταν tubeless......,nooooooooooooooooooot



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευτυχώς που τα συγκρινόμενα παραπνω μοντέλα δεν έχουν τις χάρτινες ζάντες των σκατεμ.
 
Top Bottom