Συζήτηση για Προσφορές ελαστικων

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

Κατ'αρχήν ,συγχαρητήρια για την συγκεκριμένη προωθητική σας ενέργεια!!

Ερώτηση - Διευκρίνηση:
Αν πχ είχα ρωτήσει τιμή ζεύγους ελαστικού στο κατάστημά σας ,και είχα πάρει προσφορά 240 € τοποθετημένα
με την συγκεκριμένη προσφορά τυπωμένη ,θα έρθω κ θα τα πάρω τοποθετημένα 240-33%= 160 € ..?
 
Τελευταία επεξεργασία:

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Κατ'αρχήν ,συγχαρητήρια για την συγκεκριμένη προωθητική σας ενέργεια!!

Ερώτηση - Διευκρίνηση:
Αν πχ είχα ρωτήσει τιμή ζεύγους ελαστικού στο κατάστημά σας ,και είχα πάρει προσφορά 240 € τοποθετημένα
με την συγκεκριμένη προσφορά τυπωμένη ,θα έρθω κ θα τα πάρω τοποθετημένα 240-33%= 160 € ..?
Πριν σου απαντήσει επίσημα ο Γιώργος να σου πω πως η έκπτωση ισχύει κατά 99% από την τιμή καταλόγου. Έβαλα πρόσφατα λάστιχα με την αντίστοιχη προσφορά για 50-50 λάστιχα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πριν σου απαντήσει επίσημα ο Γιώργος να σου πω πως η έκπτωση ισχύει κατά 99% από την τιμή καταλόγου. Έβαλα πρόσφατα λάστιχα με την αντίστοιχη προσφορά για 50-50 λάστιχα.
Καλό θα ήταν να μου(μας) απαντήσει επίσημα ο Γιώργος ή ο Αλέξης ,για να αποσαφηνιστεί.

Αν υποθέσουμε οτι ισχύει αυτό που λες ,33% στην "τιμή καταλόγου" δηλ...
Πού είναι αυτός ο κατάλογος με τις τιμές ;
Γιατί όσο κι αν έψαξα στο site του roda moto ,δεν τον βρήκα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δυστυχώς έχω δεί αρκετές φορές τιμές καταλόγου (αντιπροσωπείας) σε διάφορα προϊόντα, οι οποίες είναι εξωπραγματικές και δεν έχουν καμία σχέση με τις τιμές λιανικής της καθημερινότητας και που μπορεί να έχουν +/- 10~20 ευρώ διαφορά από κατάστημα σε κατάστημα. Παράδειγμα εξάρτημα με τιμή τιμοκαταλόγου 350 Ε... μου το έδιναν με έκπτωση -30% δηλαδή 245 Ε, όταν η τιμή γύρω - γύρω χωρίς πολλά - πολλά και φανφάρες είχε από 240 έως 250 Ε.
Ήταν κάτι που είχα επισημάνει και εγώ παλαιότερα σε ανάλογη προσφορά. Μακάρι να δούμε πραγματικά καλές και ανταγωνιστικές τιμές και να γίνουμε "fun" του καταστήματος.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δυστυχώς έχω δεί αρκετές φορές τιμές καταλόγου (αντιπροσωπείας) σε διάφορα προϊόντα, οι οποίες είναι εξωπραγματικές και δεν έχουν καμία σχέση με τις τιμές λιανικής της καθημερινότητας και που μπορεί να έχουν +/- 10~20 ευρώ διαφορά από κατάστημα σε κατάστημα. Παράδειγμα εξάρτημα με τιμή τιμοκαταλόγου 350 Ε... μου το έδιναν με έκπτωση -30% δηλαδή 245 Ε, όταν η τιμή γύρω - γύρω χωρίς πολλά - πολλά και φανφάρες είχε από 240 έως 250 Ε.
Ήταν κάτι που είχα επισημάνει και εγώ παλαιότερα σε ανάλογη προσφορά. Μακάρι να δούμε πραγματικά καλές και ανταγωνιστικές τιμές και να γίνουμε "fun" του καταστήματος.
Κοίτα...είμαι πολλά χρόνια εκεί έξω ,και τα περισσότερα από αυτά ,καβάλα σε μοτοσυκλέτες.
Εχω δεί κι εγώ "Τιμοκαταλόγους" εταιριών ελαστικών ,σε λαστιχάδικα.
Μόνο σαν ανέκδοτο μπορείς να τους διαβάσεις όμως.

Η ουσία του πράγματος είναι οι τιμές της αγοράς.
Ποιές είναι αυτές;
Αυτές που θα βρείς με 1 κλίκ ,σε 2-3-4 λαστιχάδικα που έχουν ΚΑΙ e-shop ,ή αυτές που θα σου δώσουν τηλεφωνικά από 2-3-4 λαστιχάδικα.

Και το ερώτημά μου είναι ξεκάθαρο:
Η έκπτωση 33% ,πάνω σε ποιές ΑΡΧΙΚΕΣ τιμές είναι;

Αν έχουμε το σημείο αναφοράς ,τις αρχικές τιμές δηλ ,τότε μπορούμε να δούμε κατα πόσο μια προσφορά ,είναι προσφορά.

Προσωπικά ,αν κ δεν χρειάζομαι λάστιχα ακόμα ,1 ζευγάρι για το GS με έκπτωση -33% στην τιμή που παίζει στην αγορά ,το έπαιρνα αύριο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω πως είναι σαφές πως δεν μιλάμε για έκπτωση στις τιμές της αγοράς (πιάτσας). Ο αστερίσκος ξεκάθαρα αποσαφηνίζει πως η έκπτωση είναι πάνω στην επίσημη τιμή του τιμοκαταλόγου των εταιρειών. Ο τιμοκατάλογος των εταιρειών είναι αυτός που "συστήνει" την ανώτατη τιμή λιανικής. Από εκεί και πέρα λειτουργεί ο ανταγωνισμός και άλλα στοιχεία όπως είναι ο "στόχος" κάθε καταστήματος (συνήθως με μεγάλο αριθμό πωλήσεων) και οι εκπτώσεις που παίρνει το ίδιο το κατάστημα μεταπώλησης από τον προμηθευτή.

Τώρα αν η τιμή της πιάτσας είναι μειωμένη π.χ. κατά 20% ή 30%, μια σύντομη έρευνα αγοράς αρκεί για να βγάλει κανείς ένα συμπέρασμα. Πιστεύω πως το 33% είναι μια καλή έκπτωση και υπολογίζω -μάλλον αυθαίρετα- ότι η αγορά θα κινείται στο 25% χαμηλότερα από τις προτεινόμενες τιμές λιανικής. Στη σημερινή εποχή πάντως όλοι οι τιμοκατάλογοι των καταστημάτων είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Τη διαφορά τη κάνει ο συνδυασμός τιμής και παροχής υπηρεσιών.

Συμφωνώ πως για τη διευκόλυνση της έρευνας αγοράς καλό θα ήταν οι τιμοκατάλογοι των εταιρειών να ήταν αναρτημένοι. Πάντως ο συγκριτικός έλεγχος παραμένει εφικτός, δυο τηλεφωνήματα υπόθεση είναι.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Παίδες Καλημέρα... Μην κάνετε τον κόπο να πάρετε τηλέφωνο γιατί δεν υπαρχει στην ουσια προσφορά...έψαχνα να αλλάξω στο Transalp μου λάστιχα και ρωτώντας αυτούς μου έδωσαν τιμές ακριβότερες και από αυτές που υπάρχουν στο car και στο τέλος μου είπε ότι σου δίνω τις τιμές με έκπτωση 33% όταν ανέφερα το κουπόνι(και "καλα" δινουμε την εκπτωση σε ολους) ....Μούφα η προσφορά
 
Reactions: Gus

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ χωρίς να έχω κάποια σχέση με το μαγαζί θα πρότεινα στον καθένα που θέλει να βάλει λάστιχα να πάρει ένα τηλέφωνο στα 4-5 γνωστά μαγαζιά στη πιάτσα. Να πάρει προσφορά και να επιλέξει στο τέλος αυτό που τον συμφέρει ασχέτως αν διαφημίζεται προσφορά κλπ.

Ένα μαγαζί μπορεί να έχει καλύτερη έκπτωση σε μία εταιρεία και ένα άλλο μαγαζί σε μία άλλη εταιρεία. Δεν είναι πάντα κανόνας αυτός είναι φτηνός αυτός ακριβός. Θέλει πάντα μια έρευνα αγοράς.

Εγώ έβαλα κάτι Metzeler M7RR στο Triumph και πήρα 3-4 τηλεφωνα και έλαβα τιμές απο 230 ώς 250 ευρό. Όλες απο γνωστά μοτο-λαστιχάδικα. Πήγα σε αυτόν με τα 230 ευρό και τέλος. Όταν έρθει η ώρα για άλλο σετ την ίδια δουλειά θα κάνω.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Εγώ χωρίς να έχω κάποια σχέση με το μαγαζί θα πρότεινα στον καθένα που θέλει να βάλει λάστιχα να πάρει ένα τηλέφωνο στα 4-5 γνωστά μαγαζιά στη πιάτσα. Να πάρει προσφορά και να επιλέξει στο τέλος αυτό που τον συμφέρει ασχέτως αν διαφημίζεται προσφορά κλπ.

Ένα μαγαζί μπορεί να έχει καλύτερη έκπτωση σε μία εταιρεία και ένα άλλο μαγαζί σε μία άλλη εταιρεία. Δεν είναι πάντα κανόνας αυτός είναι φτηνός αυτός ακριβός. Θέλει πάντα μια έρευνα αγοράς.

Εγώ έβαλα κάτι Metzeler M7RR στο Triumph και πήρα 3-4 τηλεφωνα και έλαβα τιμές απο 230 ώς 250 ευρό. Όλες απο γνωστά μοτο-λαστιχάδικα. Πήγα σε αυτόν με τα 230 ευρό και τέλος. Όταν έρθει η ώρα για άλλο σετ την ίδια δουλειά θα κάνω.
τα παιδια παραπανω κατακρινουν το γεγονος οτι ενω υποτιθεται αγοραζεις λαστιχα με ''εκπτωση'' 33% πιθανοτατα καταληγεις απλα να παρεις την ιδια τιμη με ολα τα μαγαζια της αγορας, και απλα επειδη θα πας στο μαγαζι, θα πεις δε γαμιεται, ας τα βαλω εδω μιας και ηρθα...το οποιο αν ισχυει ειναι εντελως lame σαν μεσο προωθησης ενος μαγαζιου και παραπληροφοριση

γενικα μου φαινεται πολυ χλωμο να δινει καποιο μαγαζι λαστιχα ζευγαρι που εχει πραγματικη τιμη αγορας τωρα 250ε να το δινει με 30% εκπτωση, αυτο ειναι σιγουρα περισσοτερο απο το κερδος που εχουν τα μαγαζια ανα λαστιχο τα οποια πουλουν σε πραγματικες τιμες αγορας και οχι σε ''τιμες καταλογου''

αυτο με επιφυλαξη, αν ισχυει φυσικα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα πρότεινα η ενδιαφέρουσα -κατά τα άλλα- συζήτηση να μεταφερθεί αλλού καθώς εδώ είναι υποενότητα τμήματος που αφορά επαγγελματίες.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Να το αναλύσουμε και σε άλλο χώρο μιας και το επαγγελματικό section του χώρου μπορεί να μην το επιτρέπει.
Αλλά πόσο επαγγελματικό είναι να διατυμπανίζεις μία προσφορά ποσοστιαίας έκπτωσης για κάτι που στην αγορά το βρίσκεις στην ίδια τιμή?
Ρώτησα κι εγώ για λάστιχα και πήρα ακριβώς την ίδια τιμή από άλλους 3 επαγγελματίες του χώρου. Θα προτιμήσω αυτόν που βρίσκεται πιο κοντά μου και σίγουρα θα κοιτάζω με μισό μάτι τις ''προσφορές'' ορισμένων επαγγελματιών....
 
Reactions: Gus

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Παίδες Καλημέρα... Μην κάνετε τον κόπο να πάρετε τηλέφωνο γιατί δεν υπαρχει στην ουσια προσφορά...έψαχνα να αλλάξω στο Transalp μου λάστιχα και ρωτώντας αυτούς μου έδωσαν τιμές ακριβότερες και από αυτές που υπάρχουν στο car και στο τέλος μου είπε ότι σου δίνω τις τιμές με έκπτωση 33% όταν ανέφερα το κουπόνι(και "καλα" δινουμε την εκπτωση σε ολους) ....Μούφα η προσφορά
Ας μεταφερθει αλλου η συζητηση τοτε αν δεν αρμοζει στην ενοτητα....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Τα δικά μου meridian τα βρήκα αρκετά πιο φθηνά στο rodamoto σχετικά με 2 - 3 άλλα γνωστά μαγαζιά του χώρου και η συνεργασία μας ήταν άριστη.
Τον Γιώργο δεν τον ξέρω προσωπικά, έγινε τηλεφωνικά η συννενόηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα δικά μου meridian τα βρήκα αρκετά πιο φθηνά στο rodamoto σχετικά με 2 - 3 άλλα γνωστά μαγαζιά του χώρου και η συνεργασία μας ήταν άριστη.
Τον Γιώργο δεν τον ξέρω προσωπικά, έγινε τηλεφωνικά η συννενόηση.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τα βρούμε κάπου πιο φθηνά από τον Γιώργο.
Εγώ τον γνωρίζω και είναι τρομερος επαγγελματίας όπως και ο Νικόλας ο περιστερας.
Καλο είναι να κάνουμε έρευνα αγοράς, πριν ψωνίσουμε.
Οι διαφορές τιμών στα ελαστικά είναι μικρές και ο λόγος είναι το περιορισμένο κέρδος των εμπόρων.
Αυτός είναι και ο λόγος που εγώ προσωπικά κοιτάω να ψωνίζω από γνώστες,χωρις να κοιτάω τα 10-20 ευρω
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Προσωπικά βάζω ελαστικά σε όλα τα οχήματα σε φίλο καλό και άψογο κατά την ταπεινή μου άποψη επαγγελματία
Για τιμές δε θα πω κάτι,γιατί η διαφορά η πολύ μικρή που ενδεχομένως να υπάρχει από μαγαζί σε μαγαζι,δε με απασχολεί ,δε το ψάχνω τόσο πολύ
Έχω εξυπηρετηθεί άψογα από το εν λόγω κατάστημα τόσες φορές όλα αυτά τα χρόνια και με το πολύ παραπάνω,οπότε γίνεται κατανοητό το γιατί δε ψάχνω....:)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα δικά μου meridian τα βρήκα αρκετά πιο φθηνά στο rodamoto σχετικά με 2 - 3 άλλα γνωστά μαγαζιά του χώρου και η συνεργασία μας ήταν άριστη.
Τον Γιώργο δεν τον ξέρω προσωπικά, έγινε τηλεφωνικά η συννενόηση.
Ωραίος ο Bill ,κ πολύ καλά κάνεις κ ενημερώνεις.
Τα καλά πρέπει να λέγονται.(κ τα άσχημα επίσης)

Βασικά κι εγώ,το ερώτημα που έθεσα εξ'αρχής ,ήταν για να κατανοήσω(ουμε) επί ποιού αρχικού ποσού γίνεται η έκπτωση ,ώστε να έχω(ουμε) έναν μπούσουλα για τις τελικές τιμές σε διάφορα ελαστικά.
Γι'αυτό οπως είπα ,μπήκα στο σαιτ του καταστήματος κι έψαξα για τιμοκατάλογο(δεν βρήκα) ,ωστε να υπολογίσω τιμές για τα ελαστικά που με ενδιαφέρουν.
Οπως θα έκαναν κι άλλοι φαντάζομαι ,αν υπήρχε ο κατάλογος αναρτημένος ,κ όλα θα ήταν ξεκάθαρα.

Ουσιαστικά ,αυτό που ενδιαφέρει τον καταναλωτή ,δεν είναι το ποσοστό μιας αόριστης έκπτωσης ,αλλά η τελική τιμή.
Η οποία προκύπτει γνωρίζοντας ,εκτός από την έκπτωση ,κ την αρχική τιμή.

Επίσης ,όταν αλλάζουμε ελαστικά στις μοτοσυκλέτες μας ,σημαντικός παράγοντας (για μένα) δεν είναι μόνον η τιμή ,αλλά κ η υπευθυνότητα του προσωπικού κ η ποιότητα των εργασιών τοποθέτησης.


Για αποφυγή παρεξηγήσεων ,να πω ότι ,αν κ δεν έχω επισκευτεί ποτέ το συγκεκριμένο κατάστημα (βολεύομαι στη γειτονιά μου) ,από φίλους κ γνωστούς που έχουν ψωνίσει από κεί ,μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τα παιδιά ,την ποιότητα των εργασιών ,κ την εξυπηρέτηση.

Θεωρώ όμως ότι ,όταν ένας επαγγελματίας κάνει μια προσφορά σε ένα φόρουμ (θετικό + θεμιτό) ,θα πρέπει αυτή να είναι ξεκάθαρη κ όχι αφηρημένη.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ωραίος ο Bill ,κ πολύ καλά κάνεις κ ενημερώνεις.
Τα καλά πρέπει να λέγονται.(κ τα άσχημα επίσης)

Βασικά κι εγώ,το ερώτημα που έθεσα εξ'αρχής ,ήταν για να κατανοήσω(ουμε) επί ποιού αρχικού ποσού γίνεται η έκπτωση ,ώστε να έχω(ουμε) έναν μπούσουλα για τις τελικές τιμές σε διάφορα ελαστικά.
Γι'αυτό οπως είπα ,μπήκα στο σαιτ του καταστήματος κι έψαξα για τιμοκατάλογο(δεν βρήκα) ,ωστε να υπολογίσω τιμές για τα ελαστικά που με ενδιαφέρουν.
Οπως θα έκαναν κι άλλοι φαντάζομαι ,αν υπήρχε ο κατάλογος αναρτημένος ,κ όλα θα ήταν ξεκάθαρα.

Ουσιαστικά ,αυτό που ενδιαφέρει τον καταναλωτή ,δεν είναι το ποσοστό μιας αόριστης έκπτωσης ,αλλά η τελική τιμή.
Η οποία προκύπτει γνωρίζοντας ,εκτός από την έκπτωση ,κ την αρχική τιμή.

Επίσης ,όταν αλλάζουμε ελαστικά στις μοτοσυκλέτες μας ,σημαντικός παράγοντας (για μένα) δεν είναι μόνον η τιμή ,αλλά κ η υπευθυνότητα του προσωπικού κ η ποιότητα των εργασιών τοποθέτησης.


Για αποφυγή παρεξηγήσεων ,να πω ότι ,αν κ δεν έχω επισκευτεί ποτέ το συγκεκριμένο κατάστημα (βολεύομαι στη γειτονιά μου) ,από φίλους κ γνωστούς που έχουν ψωνίσει από κεί ,μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τα παιδιά ,την ποιότητα των εργασιών ,κ την εξυπηρέτηση.

Θεωρώ όμως ότι ,όταν ένας επαγγελματίας κάνει μια προσφορά σε ένα φόρουμ (θετικό + θεμιτό) ,θα πρέπει αυτή να είναι ξεκάθαρη κ όχι αφηρημένη.

Δεν ξερω αν ισχυει και εδω αλλα συνηθως οι προσφορες δινονται βαση του επισημου τιμοκαταλογου της καθε εταιρειας που προμηθευει καταστηματα,οι οποιες χορηγουν εκπτωσεις στους επαγγελματιες.

Το καταστημα εχει δυο επιλογες αν πχ παιρνει 50% εκπτωση απο την εταιρεια.Η θα δουλευει μονιμα με 25% κερδος και το αλλο 25% θα το δινει στον πελατη χωρις φανφαρες,η θα βγει και θα πει στειλτε sms,κατεβαστε κουπονι κλπ και παρτε 25% εκπτωση.

Και στις δυο περιπτωσεις η τιμη θα ειναι ιδια αλλα καποιοι στοχευουν στους καταναλωτες που τσιμπανε με την λεξη "προσφορα".

Επειδη ειμαι ολη μερα στον δρομο διαγραφω το προσφορα και κοιταζω ποια ειναι η τελικη τιμη.Συνηθως οταν καποιο προιον βγαινει σε προσφορα θα το βρειτε πολυ φθηνοτερα αλλου.Ξαναλεω δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για τον κλαδο των ελαστικων,ουτε ξερω την συγκεκριμενη εταιρεια,αλλα ειναι κατι που συμβαινει σε παρα πολλους κλαδους.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ωραίος ο Bill ,κ πολύ καλά κάνεις κ ενημερώνεις.
Τα καλά πρέπει να λέγονται.(κ τα άσχημα επίσης)

Βασικά κι εγώ,το ερώτημα που έθεσα εξ'αρχής ,ήταν για να κατανοήσω(ουμε) επί ποιού αρχικού ποσού γίνεται η έκπτωση ,ώστε να έχω(ουμε) έναν μπούσουλα για τις τελικές τιμές σε διάφορα ελαστικά.
Γι'αυτό οπως είπα ,μπήκα στο σαιτ του καταστήματος κι έψαξα για τιμοκατάλογο(δεν βρήκα) ,ωστε να υπολογίσω τιμές για τα ελαστικά που με ενδιαφέρουν.
Οπως θα έκαναν κι άλλοι φαντάζομαι ,αν υπήρχε ο κατάλογος αναρτημένος ,κ όλα θα ήταν ξεκάθαρα.

Ουσιαστικά ,αυτό που ενδιαφέρει τον καταναλωτή ,δεν είναι το ποσοστό μιας αόριστης έκπτωσης ,αλλά η τελική τιμή.
Η οποία προκύπτει γνωρίζοντας ,εκτός από την έκπτωση ,κ την αρχική τιμή.

Επίσης ,όταν αλλάζουμε ελαστικά στις μοτοσυκλέτες μας ,σημαντικός παράγοντας (για μένα) δεν είναι μόνον η τιμή ,αλλά κ η υπευθυνότητα του προσωπικού κ η ποιότητα των εργασιών τοποθέτησης.


Για αποφυγή παρεξηγήσεων ,να πω ότι ,αν κ δεν έχω επισκευτεί ποτέ το συγκεκριμένο κατάστημα (βολεύομαι στη γειτονιά μου) ,από φίλους κ γνωστούς που έχουν ψωνίσει από κεί ,μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τα παιδιά ,την ποιότητα των εργασιών ,κ την εξυπηρέτηση.

Θεωρώ όμως ότι ,όταν ένας επαγγελματίας κάνει μια προσφορά σε ένα φόρουμ (θετικό + θεμιτό) ,θα πρέπει αυτή να είναι ξεκάθαρη κ όχι αφηρημένη.
Συμφωνω απολυτα, ειδικα με το κομματι των αναρτημενων τιμοκαταλογων στην ιστοσελιδα του καθε καταστηματος. Κανει πολυ πιο ευκολη την αναζητηση στην αγορα, ειδικα σημερα που ολοι τρεχουμε με τις δουλειες μας ολη μερα. Προσωπικα με εχουν κερδισει καταστηματα που εχουν αναρτημενες τιμες στις σελιδες τους, και στα μηχανακια μου αλλα και στα ΙΧ της οικογενειας. Με ενα κλικ το βραδυ εκει που χαζευεις μπορεις να παρεις μια ιδεα τιμων απο 3-4 καταστηματα, και την επομενη να χρειαστει να κανεις 1 τηλεφωνο για να κανονισεις. Δεν ξερω, γενικα βοηθαει παρα πολυ το να εχουν οι εμποροι αναρτημενες τιμες λιανικης, να κανεις τη συγκριση σου και στο τελος να επικοινωνησεις με το καταστημα που σε ενδιαφερει/βολευει και να πεις "παιδια βρισκω στο ταδε το ιδιο λαστιχο 20 ευρω κατω αλλου, παιζει να μου το αφησετε τοσο κι εσεις?". Πολυ πιο βολικο πιστευω αλλα και υγιες για το εμποριο, τη σημερον ημερα.

Υπαρχουν πχ σελιδες εμπορων ελαστικων μοτο που εχουν ΟΛΑ τα λαστιχα που εμπορευονται, με τιμες για καθε μεγεθος ελαστικου/μαρκας μηχανης. Αυτο ειναι απιστευτα χρησιμο κατα την ταπεινη μου αποψη. Και στο κατω κατω δεν ειναι δα και πυρηνικη επιστημη η τοποθετηση ελαστικου , κυριος γνωμονας της συντρηπτικης πλειοψηφιας του κοσμου πλεον πιστευω οτι ειναι το οικονομικο αλλα και η ευκολια προσβασης/εγγυτητα στην περιοχη του καθε καταστηματος, αφου αυτον που θα τον νοιαξει να ψαχτει για λαστιχο θα ξερει ηδη ποιο θελει και για ποια χρηση, θα παει ψαγμενος, δεν θα παει να ακουσει τα γνωστα ποιηματακια απο εμπορους του τυπου "για το μηχανακι σου φιλε αυτο ειναι το καλυτερο λαστιχο", λες και το μηχανακι οδηγαει απο μονο του και οχι ο αναβατης.

Γενικα προτιμω το ιντερνετ για τις αγορες μου, οπως πολλοι πιστευω, και δεν ειναι λιγες οι φορες που παρηγγειλα ιντερνετικα λαστιχα ειτε απο εξωτερικο ειτε απο Ελλαδα εκτος Αθηνων, οχι μονο επειδη οι τιμες τους ηταν αρκετα πιο χαμηλες απο τους κοντινους μου εμπορους αλλα κι επειδη οι κοντινοι εμποροι δεν ειχαν το ελαστικο που ηθελα ετοιμοπαραδοτο ή δεν το ανεφεραν στη σελιδα τους, με αποτελεσμα να μην ξερω εαν θα μπορεσω να το βρω, και να μην μπω καν στον κοπο να ψαχτω τηλεφωνικα. Για 20ευρω ομως περισσοτερα, εαν ειχα την τιμη μπροστα μου, σιγουρα θα ειχα επιλεξει να το ψωνισω απο εκεινους, μιας και θα με εβγαζαν και απο τον κοπο να παλευω με κουταλες το ΣΚ μου... Κερδος και για τους δυο λοιπον.
 
Top Bottom