Συζήτηση για Προσφορές ελαστικων

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω πως είναι σαφές πως δεν μιλάμε για έκπτωση στις τιμές της αγοράς (πιάτσας). Ο αστερίσκος ξεκάθαρα αποσαφηνίζει πως η έκπτωση είναι πάνω στην επίσημη τιμή του τιμοκαταλόγου των εταιρειών. Ο τιμοκατάλογος των εταιρειών είναι αυτός που "συστήνει" την ανώτατη τιμή λιανικής. Από εκεί και πέρα λειτουργεί ο ανταγωνισμός και άλλα στοιχεία όπως είναι ο "στόχος" κάθε καταστήματος (συνήθως με μεγάλο αριθμό πωλήσεων) και οι εκπτώσεις που παίρνει το ίδιο το κατάστημα μεταπώλησης από τον προμηθευτή.

Τώρα αν η τιμή της πιάτσας είναι μειωμένη π.χ. κατά 20% ή 30%, μια σύντομη έρευνα αγοράς αρκεί για να βγάλει κανείς ένα συμπέρασμα. Πιστεύω πως το 33% είναι μια καλή έκπτωση και υπολογίζω -μάλλον αυθαίρετα- ότι η αγορά θα κινείται στο 25% χαμηλότερα από τις προτεινόμενες τιμές λιανικής. Στη σημερινή εποχή πάντως όλοι οι τιμοκατάλογοι των καταστημάτων είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Τη διαφορά τη κάνει ο συνδυασμός τιμής και παροχής υπηρεσιών.

Συμφωνώ πως για τη διευκόλυνση της έρευνας αγοράς καλό θα ήταν οι τιμοκατάλογοι των εταιρειών να ήταν αναρτημένοι. Πάντως ο συγκριτικός έλεγχος παραμένει εφικτός, δυο τηλεφωνήματα υπόθεση είναι.
Σε γενικές γραμμές προσπαθώ τα κατάστηματα ελαστικών που συνεργάζομαι να είναι στη περιοχή που μένω διότι καλό είναι να υπάρχει μια καλή σχέση και για μικρο-εξυπηρετήσεις που μπορεί να προκύψουν.
Με ενδιαφέρει πολύ το περιβάλλον να είναι φιλικό και με διάθεση για εξυπηρέτηση και λιγότερο αν θα γλιτώσω 10-20 ευρώ γιατί παρά τις δύσκολες εποχές που ζούμε -ευτυχώς- έχω τη τύχη και τη δυνατότητα να τα δώσω. Σημειώνω πως κάποια καταστήματα δεν συνεργάζονται με όλες τις εταιρείες ελαστικών. Κάποια άλλα συνεργάζονται με άλλες περισσότερο και με άλλες λιγότερο και σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να δεις σημαντικές διαφορές στις τιμές διότι είναι διαφορετικές οι εκπτώσεις που παίρνουν από τους προμηθευτές τους.
Συνήθως τα ελαστικά μου τα αντικαθιστώ στο MOTORACER. Έχω πάει όμως και τρεις φορές στον ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ και άλλες τόσες στον ΚΟΥΖΗ γιατί ο Πάνος (γιος) είναι γαμώ τα παιδιά, με τον πατέρα του πρέπει να είσαι λίγο υπομονετικός αλλά τελικά έχει και αυτός τα "κουμπιά" του. Τελευταία που πήγα στον ΚΟΥΖΗ και μου έβαλαν τις Heavy Duty σαμπρέλες μου έκανε θετική εντύπωση που στον έλεγχο που έκανα είχε αφήσει τα εξωτερικά παξιμάδια στις βαλβίδες χαλαρά χωρίς να του πω τίποτα. Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες δείχνουν μια εξειδικευμένη γνώση. Στα παιδιά στο MOTORODA ψώνιζα όταν ακόμη είχαν το παλιό κατάστημα στην απέναντι πλευρά επί της Αλεξάνδρας αλλά όχι ελαστικά, είχαν τότε την αντιπροσωπεία (αν δεν κάνω λάθος) της SW-Motech. Από όλους τους παραπάνω δεν είχα ποτέ παράπονο ούτε στην εξυπηρέτηση ούτε στις τιμές που ήταν πάντα προς το καλές.
Ιντερνετικές αγορές αποφεύγω γιατί μια πολύ χαμηλή τιμή είναι πιθανό κάτι να κρύβει. Ένα μικρό ελάττωμα ή ημερομηνίες παλιές, για τα οποία δε θα είχα κάποιο πρόβλημα με την προϋπόθεση ότι θα το ξέρω πριν ψωνίσω... αλλά δεν συμβαίνει έτσι. Υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία προτιμώ τη προσωπική επαφή. Τα ελαστικά εντάσσονται σε αυτό και μου έχουν τύχει περιστατικά... θυμάμαι για παράδειγμα κάποτε με κάτι Bridgestone που είχα βάλει στο TDM900 ξαφνικά μετά από 3000 χλμ παρουσίασαν σκισίματα στο πέλμα τους. Ε, πήγα στον Κορδερά (MOTORACER) και μου τα άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα. Δε ξέρω αν αυτό θα συνέβαινε μετά από μια απρόσωπη ιντερνετική αγορά. Μου έχουν τύχει και άλλα, με στραβό ελαστικό για παράδειγμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
A

AndonisD

Επισκέπτης
Χθες έβαλα τα Tkc 70 στο NC
Τα βρηκα σε προσφορά στα 200,00€ στο μαγαζί στη Κάρπου
Είναι βέβαια τριών χρόνων τα λάστιχα αλλά με διαβεβαίωσε ο λαστιχάς ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα και ότι δουλεύουν το ίδιο καλά με τα πιο φρέσκα ελαστικά
Του έχω εμπιστοσύνη μια και βάζω χρόνια λάστιχα σ´αυτόν
Τα προηγούμενα TKC τα είχα βάλει 280,00€


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σε γενικές γραμμές προσπαθώ τα κατάστηματα ελαστικών που συνεργάζομαι να είναι στη περιοχή που μένω διότι καλό είναι να υπάρχει μια καλή σχέση και για μικρο-εξυπηρετήσεις που μπορεί να προκύψουν.
Με ενδιαφέρει πολύ το περιβάλλον να είναι φιλικό και με διάθεση για εξυπηρέτηση και λιγότερο αν θα γλιτώσω 10-20 ευρώ γιατί στις δύσκολες εποχές που ζούμε -ευτυχώς- έχω τη δυνατότητα να τα δώσω. Σημειώνω πως κάποια καταστήματα δεν συνεργάζονται με όλες τις εταιρείες ελαστικών. Κάποια άλλα συνεργάζονται με άλλες περισσότερο και με άλλες λιγότερο και σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να δεις σημαντικές διαφορές στις τιμές διότι είναι διαφορετικές οι εκπτώσεις που παίρνουν από τους προμηθευτές τους.
Συνήθως τα ελαστικά μου τα αντικαθιστώ στο MOTORACER. Έχω πάει όμως και τρεις φορές στον ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ και άλλες τόσες στον ΚΟΥΖΗ γιατί ο Πάνος (γιος) είναι γαμώ τα παιδιά, με τον πατέρα του πρέπει να είσαι λίγο υπομονετικός αλλά τελικά έχει και αυτός τα "κουμπιά" του. Τελευταία που πήγα στον ΚΟΥΖΗ και μου έβαλαν τις Heavy Duty σαμπρέλες μου έκανε θετική εντύπωση που στον έλεγχο που έκανα είχε αφήσει τα εξωτερικά παξιμάδια στις βαλβίδες χαλαρά χωρίς να του πω τίποτα. Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες δείχνουν μια εξειδικευμένη γνώση. Στα παιδιά στο MOTORODA ψώνιζα όταν ακόμη είχαν το παλιό κατάστημα στην απέναντι πλευρά επί της Αλεξάνδρας αλλά όχι ελαστικά, είχαν τότε την αντιπροσωπεία (αν δεν κάνω λάθος) της SW-Motech. Από όλους τους παραπάνω δεν είχα ποτέ παράπονο ούτε στην εξυπηρέτηση ούτε στις τιμές που ήταν πάντα προς το καλές.
Ιντερνετικές αγορές αποφεύγω γιατί μια πολύ χαμηλή τιμή είναι πιθανό κάτι να κρύβει. Ένα μικρό ελάττωμα ή ημερομηνίες παλιές, για τα οποία δε θα είχα κάποιο πρόβλημα με την προϋπόθεση ότι θα το ξέρω πριν ψωνίσω... αλλά δεν συμβαίνει έτσι. Υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία προτιμώ τη προσωπική επαφή. Τα ελαστικά εντάσσονται σε αυτό και μου έχουν τύχει περιστατικά... θυμάμαι για παράδειγμα κάποτε με κάτι Bridgestone που είχα βάλει στο TDM900 ξαφνικά μετά από 3000 χλμ παρουσίασαν σκισίματα στο πέλμα τους. Ε, πήγα στον Κορδερά (MOTORACER) και μου τα άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα. Δε ξέρω αν αυτό θα συνέβαινε μετά από μια απρόσωπη ιντερνετική αγορά. Μου έχουν τύχει και άλλα, με στραβό ελαστικό για παράδειγμα...
Καλα απο εξωτερικο μιλαμε για διαφορες 30ευρω+ , και για λαστιχα που εδω δεν τα εβρισκα πχ το Μιτας Ε07+, και παντα για πισω λαστιχο μονο, δεν εχω αγορασει ποτε απο εξωτερικο μπροστινο λαστιχο γιατι α) τα μπροστινα ειναι που εχουν τις πιο πολλες πιθανοτητες να ειναι στραβα και β) το πισω και λιγο στραβο να ειναι δεν το καταλαβαινεις. Ασε που εγω συνηθως τρωω 2 πισω λαστιχα για καθε 1 μπροστινο. Αν μιλουσαμε για διαφορες ξερω γω 10ευρω στα 100 τοτε θα ηταν αναξιο λογου. Ιντερνετικα επισης μπορεις να αγορασεις λαστιχα και απο Ελλαδα, με τιμες πολυ ανταγωνιστικες. Επειδη επισης μου αρεσει να ασχολουμαι προσωπικα με τη μηχανη, τεινω προς την ιντερνετικη αγορα, κυριως απο Ελλαδα, οπου και στραβο να ειναι το λαστιχο μπορεις πιο ευκολα να το επιστρεψεις. Απο εξω δεν μου εχει ερθει ποτε λαστιχο παλιας ημερομηνιας εκτος και εαν ειναι σε τρελη προσφορα, απο Ελλαδα παντα μιλαω στο τηλεφωνο πριν την παραγγελια για να το διευκρινησω.

Εν παση περιπτωσει το πως προτιμαει ο καθενας να ψωνιζει και να τοποθετει λαστιχα (ή γενικα αξεσουαρ) δεν ειναι το θεμα μας. Η αποψη μου ειναι οτι μονο καλο θα εκανε ο καθε εμπορος να εχει τις τιμες των ελαστικων στην ιστοσελιδα του και να τις ανανεωνει τακτικα με προσφορες κτλ επιτοπου, ή εστω με χρηση ηλεκτρονικου κουπονιου. Δεν ειναι τυχαιο που τα πιο επιτυχημενα μαγαζια μοτο-αξεσουαρ στην Ελλαδα εχουν πολυ οργανωμενα site.
 
Top Bottom