Συμβαίνει τώρα!

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καμία αντίρρηση, εγώ είπα απλά ότι το χώμα θέλει σαμπρέλα.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Forever a rookie!!!



Ground overhead και burpees σε 6’05” (max 8’)…

Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι για πρώτη φορά;;!!

Για να δούμε finals αν είμαι μέσα. Πιστεύω όχι. Αλλά ούτως ή άλλως είμαι καλύτερη από ότι ήμουν ποτέ στη ζωή μου!!!

Away from comfort zone FOREVER.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Forever a rookie!!!



Ground overhead και burpees σε 6’05” (max 8’)…

Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι για πρώτη φορά;;!!

Για να δούμε finals αν είμαι μέσα. Πιστεύω όχι. Αλλά ούτως ή άλλως είμαι καλύτερη από ότι ήμουν ποτέ στη ζωή μου!!!

Away from comfort zone FOREVER.
κοπελια κατ'αρχην ευγε για την προσπαθεια αλλα κ την επιτευξη των στοχων σου. ειναι πολυ απαιτητικο αυτο που κανεις. :friendship:

αν μου επιτρεπεις ομως -καθοτι παθων- θα σε πω να μην υπερβαλεις κ ισως να ξανασκεφτεις την προπονηση τυπου crossfit/cross training κ των ομοιων μεθοδων διοτι...καταπονουν υπερβολικα κ δυσαναλογα 2 μερη του σωματος (ωμους κ ποδια,ειδικα τα πελματα) στα οποια η αποθαραπεια ειναι χρονοβορα κ απαιτει προσοχη ενω οι πιθανοι τραυματισμοι συχνοι!

ασκησεις -φυλακοβιων- οπως τα burpees η' τα mountain climb κ αλλες παροιμοιες με μηδενικη ορθοπεδικη μελετη καταπονουν τρομερα χωρις καποιο παραπανω οφελος..

εχοντας κανει 2,5 ετη crossfit μπορω με σιγουρια να πω οτι ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εκανα ποτε στην αθλητικη μου δραστηριοτητα κ την πληρωσα με δυο γενναια Οστικα Οιδηματα στα μεταταρσια (δεξι κ αριστερο ποδι) που δεν λενε να επουλωθουν (παρα την ιατρικη παρακολουθηση κ θαραπεια) κ στην πρωτη στραβη ενφανιζονται ξανα κ ξανα...
μεχρι κ χαπια οστεοπωρωσης ελαβα για βοηθεια.

ενω οι ωμοι δυσκολευτηκαν πολυ να ξεκουραστουν μετα απο καθε προπονηση


επεστρεψα στις παραδοσιακες μεθοδους δραστηριοτητας (βαρη,ποδηλασια,πισινα) κ ηρεμησα απο δεκαδες τραυματισμους.

αυτα αποτελουν καθαρα μια προσωπικη εμπειρια της οποιας τα αποτελσματα επιβαιβεωθηκαν απο τις ορθοπεδικες διαγνωσεις του προσωπικου μου αθλη-ιατρου
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
George_M. O ορθοπεδικος, μου ειχε πει οταν ειχα παει για προβλημα αυχενικου, στα 25 μου.
Υπαρχουν πολλα ειδη γυμναστικης και υπαρχει και το κολυμβητηριο... Η φραση του μου εχει μεινει, καθως επεμενε για τα οφελη που εχει το κολυμπι.

Βεβαια εγω δεν τον ακουσα και.... δεν εκανα ποτε κολυμβητηριο , απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας :roflmao:.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Forever a rookie!!!



Ground overhead και burpees σε 6’05” (max 8’)…

Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι για πρώτη φορά;;!!

Για να δούμε finals αν είμαι μέσα. Πιστεύω όχι. Αλλά ούτως ή άλλως είμαι καλύτερη από ότι ήμουν ποτέ στη ζωή μου!!!

Away from comfort zone FOREVER.
Τι σημασια εχει αν εισαι μεσα η εξω. Το θεμα ειναι που κανεις κατι που σε γεμιζει!!
Respect Natassa ...!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
George_M. O ορθοπεδικος, μου ειχε πει οταν ειχα παει για προβλημα αυχενικου, στα 25 μου.
Υπαρχουν πολλα ειδη γυμναστικης και υπαρχει και το κολυμβητηριο... Η φραση του μου εχει μεινει, καθως επεμενε για τα οφελη που εχει το κολυμπι.

Βεβαια εγω δεν τον ακουσα και.... δεν εκανα ποτε κολυμβητηριο , απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας :roflmao:.
Το καλύτερο είναι να κολυμπάς στη θάλασσα, πού εκτός από γυμναστική το θαλασσινό νερό έχει και ιαματικές ιδιότητες.

Αύριο θα πάω για το πρώτο μπάνιο του 2024.:D
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το καλύτερο είναι να κολυμπάς στη θάλασσα, πού εκτός από γυμναστική το θαλασσινό νερό έχει και ιαματικές ιδιότητες.

Αύριο θα πάω για το πρώτο μπάνιο του 2024.:D
Ειμαι διπλα στην θαλασσα αρκετές μερες της ζωής μου τον χρονο και εχω να μπω απο το 2022.
Καλη αρχη!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
George_M. O ορθοπεδικος, μου ειχε πει οταν ειχα παει για προβλημα αυχενικου, στα 25 μου.
Υπαρχουν πολλα ειδη γυμναστικης και υπαρχει και το κολυμβητηριο... Η φραση του μου εχει μεινει, καθως επεμενε για τα οφελη που εχει το κολυμπι.

Βεβαια εγω δεν τον ακουσα και.... δεν εκανα ποτε κολυμβητηριο , απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας :roflmao:.
Η κολυμβηση σε πισινα θα ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ σε καθε ασφαλισμενο με 10 δωρεαν επισκεψεις καθε μηνα για τουλαχιστον 8 μηνες ανα ετος!!
αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη μετα απο μια 5ετια κολυμβσησης σε πισινα.
Αποτελει το απολυτο μυοσκελετικο φαρμακο για καθε ορθοπεδικη παθηση ενω ακομα κ αν δεν σε ταλαιπωρει κατι τα οφελη προληπτικα ειναι δεκαδες...κ θα επερνε ωρα να τα ναφερουμε καθως ολοι λιγο πολυ τα γνωριζουμε!

το 2019 επαθα μια σοβαρη τενοντιτιδα υπερακανθιου στον δεξιο ωμο,σχεδον παραλυτο το χερι..
χωρις να γνωριζω θεωρησα οτι επρεπε να σταμτησω οτι δραστηριοτητα εκανα μηπως περασει..αλλα ματαια..ετσι πηγα στον ορθοπεδικο
ο γιατρος ειπε...
ξεκινας σημερα πισινα χαλαρα κ ξανα γυμναστηριο στο 40% της εντασης σε οτι εκανες...κ σε 1 μηνα απο τωρα θα εισαι κατα 90% καλα στον ωμο
ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΠΙ,ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ,δεν εδωσε τπτ!!o_O

σε ενα μηνα οντως ημουν απολυτα καλα σε ολες τς κινησειςμχωρις πονο,χωρις δυσκολια.
εκτοτε μου εμεινε το ''κουσουρι'' της πισινας κ θεωρω οτι ειναι το καλυτερο δωρο που εκανα,κανω στον εαυτο μου 2 φορες την εβδομαδα!
ακομα κ τωρα με τα οστικα οιδηματα στα πελματα καθε φορα που παω την επομενη ημερα νιωθω πολυ καλυτερα μεχρι να χειροτερεψουν ξανα...κ παλι απο την αρχη
Το καλύτερο είναι να κολυμπάς στη θάλασσα, πού εκτός από γυμναστική το θαλασσινό νερό έχει και ιαματικές ιδιότητες.

Αύριο θα πάω για το πρώτο μπάνιο του 2024.:D
σαφως υπαρχουν αυτα που αναφερεις αλλα στην θαλλασα λογω κυματισμου κ αλατος δεν μπορεις να κανεις σωστη κολυμβηση για ωρα..
κ οταν λεμε ωρα μιλαμε για ενα 45λεπτο μαζι με το ζεσταμα κ την χαλαρωση στο τελος.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
σαφως υπαρχουν αυτα που αναφερεις αλλα στην θαλλασα λογω κυματισμου κ αλατος δεν μπορεις να κανεις σωστη κολυμβηση για ωρα..
κ οταν λεμε ωρα μιλαμε για ενα 45λεπτο μαζι με το ζεσταμα κ την χαλαρωση στο τελος.
Aυτο ακριβως μου ειπε η κοπελα μου που ασχολειται με την κολυμβυση σε κολυμβητηριο.
Δεν μπορεις να κανεις προπονηση σωστη στην θαλασσα.

Απλα μια που μιλαμε για μυοσκελετικα, να πω οτι πολλα απο αυτα προκαλουνται απο την πιεση και το αγχος της καθημερινοτητας.
Οι ορθοπεδικοι δεν μπορουν να τα εντοπισουν, και για την επιστημη που εχουν σπουδασει δινουν μεν την σωστη αντιμετωπιση αλλα χωρις αποτελεσμα καθως το θεμα ειναι ψυχολογικο.

Τα δικα μου προβληματα λυθηκαν με σπορ που θα επρεπε να με καταπονουν περισσοτερο, και οχι με χαπια, ακινησια η φυσιοθεραπειες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δοκιμάστε και χειροπράκτες/οστεοπαθητικους, κάνουν θαύματα ορισμένοι.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
το 2019 επαθα μια σοβαρη τενοντιτιδα υπερακανθιου στον δεξιο ωμο,σχεδον παραλυτο το χερι..
χωρις να γνωριζω θεωρησα οτι επρεπε να σταμτησω οτι δραστηριοτητα εκανα μηπως περασει..αλλα ματαια..ετσι πηγα στον ορθοπεδικο
ο γιατρος ειπε...
ξεκινας σημερα πισινα χαλαρα κ ξανα γυμναστηριο στο 40% της εντασης σε οτι εκανες...κ σε 1 μηνα απο τωρα θα εισαι κατα 90% καλα στον ωμο
ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΠΙ,ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ,δεν εδωσε τπτ!!o_O
Σπανίζουν αυτοί οι γιατροί, τουλάχιστον αυτό λέει η προσωπική μου εμπειρία και αυτή των οικείων μου.

Φάρμακο κ χειρουργείο για το παραμικρό παραβλέποντας κάθε φυσική μέθοδο ίασης.

Θα με ενδιέφερε να είχα στα υπόψιν μου τον συγκεκριμένο (αν θες στείλε μου πμ ;))
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.

Πρωινό τρεξιμο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
αμα δεν κανεις το Κατεργο-Αη Γιωργη 2 φορες με σταση στου Ψαρομιλιγκου για ψημενες δεν λογιζεται αθληση...;)
 
Top Bottom