Συμβαίνει τώρα!

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα σαν μια πτυχή της φυσικής επιλογής στο δρόμο της εξέλιξης του είδους μας.
Όμως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.
Φανταστείτε να είναι ένας προσεκτικός αλλά άτυχος μοτοσυκλετιστης που η πρώτη του ατυχία είναι να συναντηθεί με τον τύπο που αποφάσισε να περάσει αέρα το στοπ, και μετά να είναι δίπλα άτυχος στο ράντζο να περιμένει τον γιατρό να τελειώσει από την προσπάθεια σωτηρίας του εγκεφάλου ενός ανεγκεφαλου που έκανε σούζα ξεκρανοτος και έφαγε καπάκι.
Σενάριο φαντασίας η κάτι σύνηθες στην εφημερία του ΚΑΤ?
Όταν ο διπλανός μου δεν φοράει κράνος οι επιπτώσεις βαρύνουν την κοινωνία ολόκληρη και όχι μόνο τον ίδιο, ας έχουμε και αυτή την οπτική στο μυαλό μας.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Και το ελαφρυντικό της περιορισμένης ακούσιας πληροφόρησης.

Θα συμπληρώσω πάντως ότι μου κάνει εντύπωση πως οι περισσότεροι που κυκλοφορούν χωρίς κράνος στη πόλη της Αθήνας είναι 50+

Μια εξήγηση που δίνω είναι πως απέκτησαν μηχανάκι στα χρόνια της κρίσης για λόγους οικονομίας και δεν έχουν καμία παιδεία, αφού η επαφή τους με τον μοτοσυκλετισμό -παρά τα 50+ χρόνια τους- ξεκίνησε τη τελευταία 10ετία.
50 και ολίγον πλας μα το κρανος εχει γινει ενα με το κεφαλι μου πλην των 80ς που ημουν μελος της κοινοτητας των Σιου οπως και πολυ αλλοι. Οι ξεκρανωτοι στην πλειοψηφια τους παντως ειναι κατω των 50 με τατου μανικι ως συνηθως σφχτουτερ SS η βυζαρουδες που καβαλα τους εχουν τριφλωρους απο τα ορια της Φιλοθεης και ανω. Χιουμορ ετσι μην τσιμπατε αμεσως. :ha:D
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Με έκαψε η πέτρα και την έπεσα νερό!
Πήλιο αγ. Σαράντα!
Μετά την δράκο λίμνη οι γάμπες και οι τετρακεφαλοι έκαναν πσσσσσσσ, και έβγαλαν ατμούς!!!


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πως σου φανηκε η παραλια; Απο σποντα διαθηκη απεκτησα ακινητα στην περιοχη εκει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
todor προσωπικά δεν καβαλάω χωρίς μπουφάν, γάντια, μποτάκια καλοκαιρινά, ο,τι θερμοκρασία και να έχει το καλοκαίρι. Το παντελόνι κορντούρα δεν το αντέχω αλλά αν είναι απόσταση ίσως βάλω επιγονατίδες μέσα στο τζιν. Χωρίς κράνος πρέπει να έχω οδηγήσει μετρημένες στο ένα χέρι φορές, την μία σε συνθήκες πόλης για απόσταση που ήταν περπατήσιμη (αλλά όχι αρκετά κουλ για να την κάνουμε με τα πόδια) και μετά από τεράστια πίεση ανθρώπων της υπόλοιπης παρέας για τους οποίους το κράνος ήταν κάτι που απλά σε αποτρέπει από το να φορτωθείς μιά 700άρα κλήση. Κατά κανόνα, αν ζεσταίνομαι και βαριέμαι, απλά θα πάρω αυτοκίνητο. Έχοντας κακή εμπειρία από αδιαφορία συνανθρώπων μας, ξέρω ότι αν δεν κυκλοφορούσα πάντα αρματωμένος τώρα θα είχα δυσκολίες κίνησης και σημάδια. Χρειάζομαι παραπάνω προβλήματα; Σίγουρα όχι.

Για τις συνθήκες Αθήνας, το 95% δεν φοράει κράνος και το υπόλοιπο 5% αποτελείται κυρίως από ανθρώπους που φοράνε μόνο κράνος. Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία κυκλοφορεί έτοιμη για ορθοπεδικό, νευρολόγο και πλαστικό ή ίσως κατ'ευθείαν νεκροθάφτη, δεν τους κάνει σωστούς.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος έχει δίπλωμα είναι άνω των 18 ετών, άρα πλήρως υπεύθυνος για τον εαυτό του και πλήρως ενημερωμένος για οτιδήποτε αφορά την μετακίνηση με μηχανή και κάνει τις επιλογές του. Όπως έλεγα και στο νήμα της Άφρικα, το ότι δεν σκέφτομαι όπως κάποιος άλλος, δεν σημαίνει πως ο άλλος είναι σίγουρα λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την αναφορά την έκανα για να υπενθυμίσω ακόμα και στον εαυτό μου ότι οδηγώντας με βερμούδα και tshirt το καλοκαίρι, κινδυνεύουμε από σοβαρά εγκαύματα.

Σοκαριστικες οι εικόνες... Αν και είμαι της δουλειάς :fun
Καλημερες
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
πως σου φανηκε η παραλια; Απο σποντα διαθηκη απεκτησα ακινητα στην περιοχη εκει.
Γενικά το Πήλιο είναι απίστευτα όμορφο μέρος, για διακοπές όλο τον χρόνο!
Οι παραλίες σε αυτή την μεριά, αγ. Ιωάννης, αγ. Σαράντα κ. Τ. Λ.
Μου θυμησαν νησί στο Αιγαίο πέλαγος!!!

Είσαι πολύ κ..... δος!!
Τυχερός ήθελα να πω γιαυτο που σου συνέβη κατά τύχη!!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την αναφορά την έκανα για να υπενθυμίσω ακόμα και στον εαυτό μου ότι οδηγώντας με βερμούδα και tshirt το καλοκαίρι, κινδυνεύουμε από σοβαρά εγκαύματα.

Σοκαριστικες οι εικόνες... Αν και είμαι της δουλειάς :fun
Καλημερες
To καλοκαίρι του 2018 ανέβηκα πρώτη φορά με βερμούδα, πιο πολύ με ενόχλησε ο αέρας από τα ψυγεία και η ζέστη από τους λαιμούς στον πήγασο παρά οτιδήποτε άλλο. Δεν μου άρεσε το ότι ανά πάσα ώρα ευαίσθητες περιοχές ήταν εκτεθειμένες σε έντομα που θα έμπαιναν στο παντζάκι (αστική περιοχή μεν, δεν ξέρεις που θα βρεθεί κάτι με κεντρί δε) και δεν μου άρεσε και ο μεσημεριανός ήλιος στο δέρμα. Διαδρομή τριών χιλιομέτρων πήγαινε/έλα αλλά φάνηκαν περισσότερα.

Το θέμα βέβαια είναι ότι ακριβώς όπως ξέρουμε, είναι άπειρος κόσμος εκεί έξω που δεν ενοχλείται από αυτά που εγώ βρίσκω περίεργα, οπότε δεν ξέρω τελικά αν εγώ είμαι μυγιάγγιχτος.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Με βερμούδα και κοντομανικο σίγουρα θα γίνεις μυγάγγιχτος και ζλαπάγγιχτος γενικά

Συμφωνώ (αν και αυτόν τον συνδυασμό τον έχω μόνο για ελάχιστες φορές που θα κατέβω στο κέντρο του Βόλου με τη μηχανή κι όχι τα πόδια ή το ποδήλατο...) Στη δουλειά (10χλμ πάντα με τζιν, παπούτσια εργασίας, από τα καλά και μπουφάν γάντια).

Αλλά για το κράνος, νομίζω ότι απλά ΔΕΝ υπάρχει δικαιολογία....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε όχι, για το κράνος υπάρχει.

Δεν έχουν ακυρώσει τον ΦΠΑ, χαλάει το μαλλί, κόβει οπτικό πεδίο, σου κλείνει τα αυτιά, δεν σε βλέπουν τα κομενάκια, δεν έχεις που να το αφήσεις στο καφέ, φθείρεται και έχεις δώσει μιά περιουσία, ξέρεις να πέφτεις, δεν συμβαίνει σε εσένα προσέχεις, η λίΤΣα δεν έχει τέλος.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Με βερμούδα και κοντομανικο σίγουρα θα γίνεις μυγάγγιχτος και ζλαπάγγιχτος γενικά

Συμφωνώ (αν και αυτόν τον συνδυασμό τον έχω μόνο για ελάχιστες φορές που θα κατέβω στο κέντρο του Βόλου με τη μηχανή κι όχι τα πόδια ή το ποδήλατο...) Στη δουλειά (10χλμ πάντα με τζιν, παπούτσια εργασίας, από τα καλά και μπουφάν γάντια).

Αλλά για το κράνος, νομίζω ότι απλά ΔΕΝ υπάρχει δικαιολογία....
Πηρες το...Τακαρισιο Περτικαλι......για να το κανεις παπι στη πολη......θα τριζουν τα κοκκαλα των αναβατων που εχουν χαθει στο Ντακαρ......χαχα !!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πηρες το...Τακαρισιο Περτικαλι......για να το κανεις παπι στη πολη......θα τριζουν τα κοκκαλα των αναβατων που εχουν χαθει στο Ντακαρ......χαχα !!!!
Αν δεν τους αποτελείωσα με το βεστρομ που το ήθελα να το κάνω ντσκαρίσιο (και με μαύρες ζάντες παρακαλώ!!!), Σίγουρα τώρα δε θα έχει μείνει κόκκαλο για κόκκαλο....

Ωστόσο, περνάω από όλες τις λακούβες, από όλους τους νερόλακους, ανεβαίνω πεζοδρόμια.... Δε μετράνε υπέρ μου αυτά?????
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Την αναφορά την έκανα για να υπενθυμίσω ακόμα και στον εαυτό μου ότι οδηγώντας με βερμούδα και tshirt το καλοκαίρι, κινδυνεύουμε από σοβαρά εγκαύματα.

Σοκαριστικες οι εικόνες... Αν και είμαι της δουλειάς :fun
Καλημερες
Κώστα πολύ καλά έκανες!

Παρακάτω θα δείτε κάποιες φωτογραφίες. Αυτό που περιγράφουν είμαι εγώ! Χωρίς γάντια και για παντελόνι μια φανταχτερή αθλητική φόρμα Adidas.

-

-

-





-

-

-

Αν ανατριχιάσατε με τις παραπάνω εικόνες φανταστείτε πως αυτά είναι τα λιγότερα που έπαθα καθώς έσπασα 3 πλευρά και είχα πάθει συντριπτικό κάταγμα ωμοπλάτης με παρεκτόπιση οστών (όλα αυτά με μοτοσυκλετισιτικό μπουφάν και κράνος αλλά χωρίς γάντια, χωρίς σωστό παντελόνι και χωρίς σωστά παπούτσια/μποτάκια).
Πέρασαν 2 μήνες ανάρρωσης και μετά χρειάστηκαν περισσότερο από 3 μήνες φυσικοθεραπείες για να μπορέσω απλά να οδηγήσω μηχανή (και ενώ την επόμενη ημέρα του ατυχήματος ανυπομονούσα να ξανακαβαλήσω τη μηχανή μου, όσο περνούσαν οι μήνες οι φοβίες μου αναπτύσσονταν για τα καλά).

Να πούμε και τη καλή είδηση από το ατύχημα: Η γυναίκα μου που ήταν ντυμένη σαν αστακός με κράνος, μπουφάν, γάντια ΚΑΙ μοτοσυκλετιστικά παπούτσια έπαθε μόνο σοβαρούς μώλωπες στα πόδια (γόνατα-μηροί).
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Όλοι ξέρουμε το σωστο άσχετα τι επιλέγουμε. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες, απλα μην σου τύχει εκείνη η ώρα, γιατί ξέρω περιστατικά με αστακούς ντυμένους που δυστυχώς δεν είναι μαζί μας, πια !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η φαμίλια είναι έτοιμη προς αναχώρηση για τις διακοπές της!
Καλόν Αύγουστο σε όλους σας εύχομαι και να περάσετε πολλές όμορφες στιγμές!







-

-

-

-

-

Αυτό το forum τα έχει κάνει αχταρμά όλα, γουρούνες, mx, τροχόσπιτα, αυτοκίνητα.....

;););)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η φαμίλια είναι έτοιμη προς αναχώρηση για τις διακοπές της!
Καλόν Αύγουστο σε όλους σας εύχομαι και να περάσετε πολλές όμορφες στιγμές!







-

-

-

-

-

Αυτό το forum τα έχει κάνει αχταρμά όλα, γουρούνες, mx, τροχόσπιτα, αυτοκίνητα.....

;););)
Hiking, ιστιοπλοΐα,κλπ κλπ..
Καλές διακοπές στην STF φαμίλια.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Η φαμίλια είναι έτοιμη προς αναχώρηση για τις διακοπές της!
Καλόν Αύγουστο σε όλους σας εύχομαι και να περάσετε πολλές όμορφες στιγμές!







-

-

-

-

-

Αυτό το forum τα έχει κάνει αχταρμά όλα, γουρούνες, mx, τροχόσπιτα, αυτοκίνητα.....

;););)
Καλές διακοπες και καλο ταξίδι Στεφανε!!!
Καλα να περάσετε!
 
Reactions: STF

Alexists

Μέλος
Όνομα
ΑΛΕΞΗΣ
Μοτό
CRF 1000 Africa Twin
Μια μικρή εξόρμηση πριν το τέλος των διακοπών Άμφισσα Γραβιά και πίσω Αθήνα. Καλές διακοπές σε όλους


Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αφού μιλάμε για κράνη...μειώνεται σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα ο ΦΠΑ στα κράνη από 24% σε 13%.
Μακάρι να επισημοποιηθεί και να φανεί η μείωση στις τιμές των κρανών.
Σιγουρα ειναι κατι προς την σωστη κατεύθυνση,μακάρι να βοηθησει τους βλαμενους που ως συνηθως επικαλουνται ζεστη κ οικονομικη δυσκολια...
 
Top Bottom