Συμβαίνει τώρα!

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Η προσπάθεια να φτάσουμε Σπάρτη σήμερα απέτυχε .....
Άρχισε να χιονίζει πριν το Αρτεμίσιο οπότε αναστροφή στην έξοδο για Άργος και πάλι πίσω στα ζεστά....
Σε όλη την διαδρομή ψιλο ψιχάλιζε και κατά διαστήματα έβρεχε, το πρόβλημα όμως ήταν το κρύο ....

Έγινε δοκιμή του χειμερινού εξοπλισμού....
Χρειάζομαι πιο ζεστό παντελόνι ή να φοράω ένα έχτρα layer ακόμα ..
Ισοθερμικό, παντελόνι τζίν μηχανής και αδιάβροχο από πάνω και μια παγωνιά την ένιωθα στα κάτω άκρα ...
Ισοθερμικό, πουλοβεράκι, ισοθερμική αντιανεμική ζακέτα, δερμάτινο μπουφάν και το αδιάβροχο από πάνω σαν κρεμμύδι ήμουν αλλά δεν καταλάβαινα κρύο.
Επίσης είχα μαζί μου παντελόνι του σκί και ένα μπουφάν του σκι για να φορέσω από πάνω αν δεν την πάλευα με το κρύο

Πρέπει να πάρω καλύτερα χειμερινά γάντια όμως...
φόραγα τα κλασικά μάλλινα γάντια μέσα από τα χειμερινά γάντια αλλά την άκουσα στέρεο, ένας από τους λόγους που γύρισα ήταν ο πόνος στα δάχτυλα ο οποίος μόλις κατέβηκα λίγο πιο χαμηλά και η θερμοκρασία ανέβηκε μερικούς βαθμούς δεν είχα κανένα πρόβλημα ...
Οπότε χρειάζομαι γάντια να με κρατούν ζεστό κάτω από τους 5 βαθμούς.
θα δοκιμάσω την επόμενη φορά τα κλασσικά ισοθερμικά γάντια που χρησιμοποιούν στην ορειβασία σαν πρώτο layer και βλέπουμε.

Παρόλο που δεν έφτασα εκεί που ήθελα το ευχαριστήθηκα....
Το αποκορύφωμα ήταν στην επιστροφή στο ΣΕΑ των Μεγάρων όπου ένα Lexus SUV ξεκίνησε να φύγει πρίν βγάλουν την μάνικα από το ρεζερβουάρ και την ξήλωσε νόμισα οτι αυτά συμβαίνουν μόνο στα αστεία βίντεο ....

 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Η προσπάθεια να φτάσουμε Σπάρτη σήμερα απέτυχε .....
Άρχισε να χιονίζει πριν το Αρτεμίσιο οπότε αναστροφή στην έξοδο για Άργος και πάλι πίσω στα ζεστά....
Σε όλη την διαδρομή ψιλο ψιχάλιζε και κατά διαστήματα έβρεχε, το πρόβλημα όμως ήταν το κρύο ....

Έγινε δοκιμή του χειμερινού εξοπλισμού....
Χρειάζομαι πιο ζεστό παντελόνι ή να φοράω ένα έχτρα layer ακόμα ..
Ισοθερμικό, παντελόνι τζίν μηχανής και αδιάβροχο από πάνω και μια παγωνιά την ένιωθα στα κάτω άκρα ...
Ισοθερμικό, πουλοβεράκι, ισοθερμική αντιανεμική ζακέτα, δερμάτινο μπουφάν και το αδιάβροχο από πάνω σαν κρεμμύδι ήμουν αλλά δεν καταλάβαινα κρύο.
Επίσης είχα μαζί μου παντελόνι του σκί και ένα μπουφάν του σκι για να φορέσω από πάνω αν δεν την πάλευα με το κρύο

Πρέπει να πάρω καλύτερα χειμερινά γάντια όμως...
φόραγα τα κλασικά μάλλινα γάντια μέσα από τα χειμερινά γάντια αλλά την άκουσα στέρεο, ένας από τους λόγους που γύρισα ήταν ο πόνος στα δάχτυλα ο οποίος μόλις κατέβηκα λίγο πιο χαμηλά και η θερμοκρασία ανέβηκε μερικούς βαθμούς δεν είχα κανένα πρόβλημα ...
Οπότε χρειάζομαι γάντια να με κρατούν ζεστό κάτω από τους 5 βαθμούς.
θα δοκιμάσω την επόμενη φορά τα κλασσικά ισοθερμικά γάντια που χρησιμοποιούν στην ορειβασία σαν πρώτο layer και βλέπουμε.

Παρόλο που δεν έφτασα εκεί που ήθελα το ευχαριστήθηκα....
Το αποκορύφωμα ήταν στην επιστροφή στο ΣΕΑ των Μεγάρων όπου ένα Lexus SUV ξεκίνησε να φύγει πρίν βγάλουν την μάνικα από το ρεζερβουάρ και την ξήλωσε νόμισα οτι αυτά συμβαίνουν μόνο στα αστεία βίντεο ....

λυπαμαι που δεν καταφερες να κανεις την βολτα....

παμε και στο σημαντικο τωρα....
χωρις να θελω να σε προσβαλω ουτε στο ελαχιστο...
χρειαζεσαι αμεσα καθαρα τεχνικο μοτοεξοπλισμο...




σημ. το τζην ειναι το πιο ''κρυο'' υφασμα για το κρυο...δεν ζεσταινει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Οι βολτες όταν γύρο φέρνει στους 0 βαθμούς θέλουν δυστυχώς "ακριβό" εξοπλισμό.
οχι απαραιτητα ''ακριβο'''
σιγουρα ομως ''τεχνικο''

με ενα 500αρι γινεσαι γαμπρος...
μπουφαν-παντελονι-ισοθερμικα-γαντια-μποτες...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οι βολτες όταν γύρο φέρνει στους 0 βαθμούς θέλουν δυστυχώς "ακριβό" εξοπλισμό.
Και όρεξη, και τρέλα θα συμπλήρωνα!
Αυτά δύο που ανέφερα, μου έχουν ψιλοτελειωσει θα έλεγα :stop:!!!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Και όρεξη, και τρέλα θα συμπλήρωνα!
Αυτά δύο που ανέφερα, μου έχουν ψιλοτελειωσει θα έλεγα :stop:!!!
Οι πιο ωραιες (αυτες που αφηνουν αναγλυφες αναμνησεις)βολτες ειναι αυτες που γινονται κατω απο οριακες συνθηκες ,ετσι ηταν -ειναι -και θα ειναι.Μην αραζετε στην ανεση και την θαλπωρη,Παρτε μια βαθια ανασα και βουτηξτε στο ""παγωμενο νερο"",Ζηστε,ο καιρος περνα κ ειναι αμιληκτος!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Οι πιο ωραιες (αυτες που αφηνουν αναγλυφες αναμνησεις)βολτες ειναι αυτες που γινονται κατω απο οριακες συνθηκες ,ετσι ηταν -ειναι -και θα ειναι.Μην αραζετε στην ανεση και την θαλπωρη,Παρτε μια βαθια ανασα και βουτηξτε στο ""παγωμενο νερο"",Ζηστε,ο καιρος περνα κ ειναι αμιληκτος!
Εσυ γλυκουλη (sugariasgeorge )ολο καρδουλες μου στελνεις και αμα το δει η γυναικα θα φαω παλι ξυλο:woot:
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
λυπαμαι που δεν καταφερες να κανεις την βολτα....

παμε και στο σημαντικο τωρα....
χωρις να θελω να σε προσβαλω ουτε στο ελαχιστο...
χρειαζεσαι αμεσα καθαρα τεχνικο μοτοεξοπλισμο...




σημ. το τζην ειναι το πιο ''κρυο'' υφασμα για το κρυο...δεν ζεσταινει...
Δεν με προσβάλλεις

γνωρίζω που πάσχουμε από εξοπλισμό και θα γίνουν οι ανάλογες προσθήκες, μέχρι τότε ....
Το τζίν το φοράω γιατί έχει τις προστασίες μέχρι να πάρω κάτι άλλο για τις βόλτες μου.
Από μπουφάν καλά είμαστε για την ώρα...
Από μπότες, μποτάκια μηχανής ανάλογα την περίπτωση είμαστε κομπλέ...
Για τα γάντια θέλει ψάξιμο ...
Επίσης και μια μπαλακλάβα θα χρειαστώ γιατί σήμερα έκανα λίφτιγκ πρέπει να δείχνω τουλάχιστον 10 χρόνια νεώτερος ...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Η προσπάθεια να φτάσουμε Σπάρτη σήμερα απέτυχε .....
Άρχισε να χιονίζει πριν το Αρτεμίσιο οπότε αναστροφή στην έξοδο για Άργος και πάλι πίσω στα ζεστά....
Σε όλη την διαδρομή ψιλο ψιχάλιζε και κατά διαστήματα έβρεχε, το πρόβλημα όμως ήταν το κρύο ....

Έγινε δοκιμή του χειμερινού εξοπλισμού....
Χρειάζομαι πιο ζεστό παντελόνι ή να φοράω ένα έχτρα layer ακόμα ..
Ισοθερμικό, παντελόνι τζίν μηχανής και αδιάβροχο από πάνω και μια παγωνιά την ένιωθα στα κάτω άκρα ...
Ισοθερμικό, πουλοβεράκι, ισοθερμική αντιανεμική ζακέτα, δερμάτινο μπουφάν και το αδιάβροχο από πάνω σαν κρεμμύδι ήμουν αλλά δεν καταλάβαινα κρύο.
Επίσης είχα μαζί μου παντελόνι του σκί και ένα μπουφάν του σκι για να φορέσω από πάνω αν δεν την πάλευα με το κρύο

Πρέπει να πάρω καλύτερα χειμερινά γάντια όμως...
φόραγα τα κλασικά μάλλινα γάντια μέσα από τα χειμερινά γάντια αλλά την άκουσα στέρεο, ένας από τους λόγους που γύρισα ήταν ο πόνος στα δάχτυλα ο οποίος μόλις κατέβηκα λίγο πιο χαμηλά και η θερμοκρασία ανέβηκε μερικούς βαθμούς δεν είχα κανένα πρόβλημα ...
Οπότε χρειάζομαι γάντια να με κρατούν ζεστό κάτω από τους 5 βαθμούς.
θα δοκιμάσω την επόμενη φορά τα κλασσικά ισοθερμικά γάντια που χρησιμοποιούν στην ορειβασία σαν πρώτο layer και βλέπουμε.

Παρόλο που δεν έφτασα εκεί που ήθελα το ευχαριστήθηκα....
Το αποκορύφωμα ήταν στην επιστροφή στο ΣΕΑ των Μεγάρων όπου ένα Lexus SUV ξεκίνησε να φύγει πρίν βγάλουν την μάνικα από το ρεζερβουάρ και την ξήλωσε νόμισα οτι αυτά συμβαίνουν μόνο στα αστεία βίντεο ....

Και με χουφτες υπαρχει τοσο θεμα με τα γαντια?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Από μπότες, μποτάκια μηχανής ανάλογα την περίπτωση είμαστε κομπλέ...
Για τα γάντια θέλει ψάξιμο ...
Επίσης και μια μπαλακλάβα θα χρειαστώ γιατί σήμερα έκανα λίφτιγκ πρέπει να δείχνω τουλάχιστον 10 χρόνια νεώτερος ...
ψαξου για καλτσες....
γαντια...
στα πολλα κρυα , βαζω απο πανω ενα ζευγαρι απο αυτα τα πλαστικα που πλενουμε τα πιατα....κοβει τον αερα.....επισης 100% αδιαβροχο....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Και με χουφτες υπαρχει τοσο θεμα με τα γαντια?
ρε συ Λευτερη , αφου ξερεις οτι ολες οι χουφτες απο κατω μπαζουν....και την ''ακουνε'' τα ακροδαχτυλα....
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
οχι απαραιτητα ''ακριβο'''
σιγουρα ομως ''τεχνικο''

με ενα 500αρι γινεσαι γαμπρος...
μπουφαν-παντελονι-ισοθερμικα-γαντια-μποτες...
Εχουμε καμια πρόταση ;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
ρε συ Λευτερη , αφου ξερεις οτι ολες οι χουφτες απο κατω μπαζουν....και την ''ακουνε'' τα ακροδαχτυλα....
Δεν ειχα ποτε μηχανακι δρομου με χουφτες.
Στη δικια μου ειναι οι καθρεπτες σε τετοιο σημειο που κοβει λιγο. Πιο πολυ για αεροδυναμικους λογους.
Αν κρυωνω ανεβαζω το φερινγκ.
:roflmao:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Οταν η εξωτερικη θερμοκρασια πεφτει κατω απο τους 5 βαθμους, ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει καποιος ζεστος για μεγαλη αποσταση και σε σχετικα ανοιχτους δρομους με ταχυτητες απο 130χμω και πανω, θελει πραγματικα σωστο εξοπλισμο. Την ακουνε κυριως χερια ποδια αν δεν εχει κανεις θερμαινομενα γκριπ / καταλληλα γαντια και σωστο παντελονι/μποτες.

Εκανα την περασμενη Παρασκευη το Τρικαλα-Αθηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 4'C στη Θεσσαλια, 1-2'C στο υψιπεδο του Δομοκου και, ευτυχως 7'C απο τη Λαμια και κατω. Παρ'οτι σχετικα καλα ντυμενος (οχι ομως οσο θαπρεπε), στα 120χμ μεχρι τη Λαμια την ειχα ακουσει και χρειαστηκε μια "ενεση ζεστης" απο αναμενο τζακι στα Καμμενα Βουρλα για να συνεχισω. Αυτα με το VFR, φυσικα χωρις χουφτες αλλα με καλη αεροδυναμικη που προστατευει τα χερια απο τον αερα/κρυο. Με on-off μηχανακι ειναι σιγουρα καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Οταν η εξωτερικη θερμοκρασια πεφτει κατω απο τους 5 βαθμους,να καθεσε σπιτι ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει καποιος ζεστος νομιζεις για μεγαλη αποσταση και σε σχετικα ανοιχτους δρομους με ταχυτητες απο 130χμω και πανω, θελει πραγματικα σωστο εξοπλισμο εχω την γλυκογιωργαινα. Την ακουνε κυριως χερια ποδια αν δεν εχει κανεις θερμαινομενα γκριπ / καταλληλα γαντια και σωστο παντελονι/μποτες. ειμαι νιατο-δεν τα χρειαζομαι εγω αυτα

Εκανα την περασμενη Παρασκευη το Τρικαλα-Αθηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 4'C καλα να παθεις στη Θεσσαλια, 1-2'C στο υψιπεδο του Δομοκου και, ευτυχως 7'C απο τη Λαμια και κατω. Παρ'οτι σχετικα καλα ντυμενος (οχι ομως οσο θαπρεπε), στα 120χμ μεχρι τη Λαμια την ειχα ακουσει και χρειαστηκε μια "ενεση ζεστης" απο αναμενο τζακι στα Καμμενα Βουρλα για να συνεχισω αφορμες ψαχνεις για να αραζεις . Αυτα με το VFR, φυσικα χωρις χουφτες αλλα με καλη αεροδυναμικη που προστατευει τα χερια απο τον αερα/κρυο. Με on-off μηχανακι ειναι σιγουρα καλυτερα.
:yew::friend:
 
Top Bottom