Συμβαίνει τώρα!

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πισω από το μαύρο καπάκι είναι ο συμπλέκτης (το κλασσικό θέμα που έχουν τα ΚΤΜ). Το κοίταξα κ έπιασα χωρίς να λύσω το καπάκι το μαύρο της αλυσίδας και ήταν στεγνό.
Με βάση αυτό που λες, τότε αυτό το σωληνάκι που λέω, είναι το μαρκουτσι του συμπλέκτη!
Για ψιλαφησε το με το δάκτυλο!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάλι νομίζω πως γλύφει από τη φλάντζα του καπακιού. Συμβαίνει καμιά φορά στα καινούρια. Θέλει έλεγχο για σφίξιμο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ούτε με ίσια ούτε με στραβά...δεν το υπολόγισαν καλά
μπορεις λεμεεεεε....
θα σε παρω τηλεφωνο αυριο να σου πω τι να κανεις....
πανευκολο λεμεεεεεεεεεε.....

μπορω και τωρα να μιλησω στο τηλ.... θεςςςςς????
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Υγρασία υπάρχει και στο καπάκι που βρίσκεται εμπρός από τον κύλινδρο. Με βάση την ροή του αέρα η διαρροή έρχεται από εμπρός και πιο ψηλά από το καπάκι των δίσκων. Εκεί να επικεντρωθείς.
Συνήθως τους λεκέδες αυτούς τους κάνει το παραφλού....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ώρα για αλλαγή λαδιού...
Έξτρα παρθένο ελαιόλαδο...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα λογισμικά της Garmin είναι για τον μπέο όσον αφορά την πλοήγηση. Σε ότι έχει να κάνει με το hardware και την κατασκευή γενικά είναι σούπερ... όταν του βάζεις να σκεφτεί.... Άστο.
Σιγουρα οχι τα καλυτερα, γι'αυτο ο ασφαλεστερος τροπος ειναι νομιζω να βαζει κανεις ενδιαμεσα σημεια σε ασφαλτινες διαδρομες ωστε να μη του πολυδινει ελευθερια για δικες του αποφασεις. Στο χωμα ιχνος GPX και κομπλε.

Αλλα το θεμα που εχω παρατηρησει εγω ειναι αλλο και εχει να κανει με τους χαρτες της Garmin. Ενω για παραδειγμα στη βορεια Ευρωπη δεν ειχα ποτε θεμα, σε Βαλκανια και Ελλαδα οι χαρτες δεν ειναι πληρως ενημερωμενοι ακομη κι'αν εχει κανείς την τελευταια εκδοση. Για παραδειγμα, την περασμενη Παρασκευη ηθελα να παω Τρικαλα-Καρπενησι απο βουνα, παρακαμπτοντας τελειως την κοιλαδα του Σπερχειου. Τουβαλα λοιπον να με παει πρωτα Κεδρο, που ειναι κοντα στο ασφαλτινο βουνησιο περασμα, και απο κει Καρπενησι. Αυτο ομως οσο πλησιαζα στον Κεδρο μου ελεγε να γυρισω πισω και να παω απο Ε65, εικαζω επειδη δεν ειχε τη συγκεκριμενη διαδρομη σαν ασφαλτινη (ο δρομος στρωθηκε πριν λιγα χρονια). Εκει αν του βαλεις να σε παει και απο χωματοδρομους χωρις αρκετα ενδιαμεσα σημεια, θα κανει πιθανα τα δικα του και θα ψαξει αλλο shortest path. Γενικα δεν ειναι να το αφηνεις να αποφασιζει μονο του για μακρινες αποστασεις, θελει ενδιαμεσα σημεια ή ιχνος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εξαρτάται επίσης από το συντομότερη σε χρόνο/απόσταση και ρυθμίσεις αποφυγής διοδίων/αυτοκινητοδρόμων.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τελικά σήμερα με το φως της ημέρας είδα αρκετή λαδίλα και αποφάσισα να τη πάω συνεργείο.
Αυτό με έκανε να πάω γρηγορότερα απ’οτι ήθελα:



Την είδαν δυο μηχανικοί και αποφάνθηκαν ότι είχε παραπάνω λάδι και το πέταξε.

Καθάρισαν και είπαν να κοιτάζω τη στάθμη του λαδιού. Μου έδωσαν και ένα μπουκάλι λάδι λόγω ταξιδιού που τους είπα ότι θα κάνω. Όχι σαν του XLGeorge λάδι, motorex μου έδωσαν!

Όλα καλά από ότι φαίνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Από που το ξέρασε?
Μήπως δεν ήταν σφιγμενη καλά η τάπα πλήρωσης?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και το 1090 μου δακρυζε λιγο απο το καπακι του συμπλεκτη οταν το πηρα, αλλα σαν γνησιος κατεμας απεκρυψα τη ζημια για να μη ριξω την τιμη μεταπωλησης. Τεσπα λασκαρα λιγο τις βιδες του καπακιου, το κουνησα λιγο να ερθει προσωπο παντου, ξαναεσφηξα και ολα καλα εκτοτε.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Aldebaran giamar
Μάλλον δεν εξήγησα καλά.
Η φωτό που ανέβασα παραπάνω ήταν η αιτία που με ώθησε να το ψάξω περισσότερο και να μην το αφήσω.
Βρήκα αρκετό λάδι. Ακόμη και στη ποδιά είχε κατέβει.

Το λάδι κατέβηκε από ψηλά, λίγο πιο κάτω από το ύψος της σέλας να σας δώσω να καταλάβετε.

Μαζί το κοιτάζαμε με τους μηχανικούς. Μου είπαν ότι αν έχει παραπάνω λάδι το πετάει από ψηλά, δεν έχει σωληνάκι για να φύγει και να οδηγηθεί χαμηλά.
Η στάθμη του λαδιού είναι μια χαρά πάντως.

Εγώ πολύ φοβάμαι ότι αν ανοίξω το φιλτροκούτι θα το βρω μες στα λάδια

Έκανα 30 ΚΜ να επιστρέψω σπίτι και έχει πετάξει/λερώσει πολύ λίγο
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αυτο το μερος, μια ανατριχιλα μου την βγαζει παντως!!!!!!! Δεν εχω καταλαβει γιατι...........
Εμένα ανατριχίλα δεν μου έφερε αλλά μια δροσούλα την κατάλαβα.
Ακόμα και αυτή την εποχή νερά έτρεχαν μέσα στην σπηλιά.
Η ανηφόρα πριν την σπηλιά ήταν καλή πάντως.;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εμένα ανατριχίλα δεν μου έφερε αλλά μια δροσούλα την κατάλαβα.
Ακόμα και αυτή την εποχή νερά έτρεχαν μέσα στην σπηλιά.
Η ανηφόρα πριν την σπηλιά ήταν καλή πάντως.;)
Αυτα που λες, συμφωνω!!! Ειναι ωραια οντως.

Εγω εννοουσα την εκκλησια. Πολυ περιεργη..... Δυο φορες εχω μπει μεσα (την δευτερη για να δω εαν θα ξανασυμβει αυτη η... αισθηση) και τις δυο, ξενερωσα!
Δεν μου βγαζει με τιποτα την αισθηση εκκλησιας, ουτε καν κατι παραπλησιο!!! Δεν ξερω γιατι.

Εαν τυχει και ξαναπαω, στην γυρω περιοχη να καθησουμε με τις ωρες. Μεσα στην ¨εκκλησια¨ δεν μπαινω!!!!!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αυτα που λες, συμφωνω!!! Ειναι ωραια οντως.

Εγω εννοουσα την εκκλησια. Πολυ περιεργη..... Δυο φορες εχω μπει μεσα (την δευτερη για να δω εαν θα ξανασυμβει αυτη η... αισθηση) και τις δυο, ξενερωσα!
Δεν μου βγαζει με τιποτα την αισθηση εκκλησιας, ουτε καν κατι παραπλησιο!!! Δεν ξερω γιατι.

Εαν τυχει και ξαναπαω, στην γυρω περιοχη να καθησουμε με τις ωρες. Μεσα στην ¨εκκλησια¨ δεν μπαινω!!!!!
Στην εκκλησία δεν μπήκα μέσα.
Δεν είμαι τόσο ...θαρραλέος!:eek:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ ομάδα Ε διαβάζετε :p
 
Top Bottom