Συμβαίνει τώρα!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν είπα ότι δεν γίνονται ρε φίλε, αλλά δεν δέχομαι και ότι όλα τα βιβλία είναι μουφα.
Όταν το μαγαζί είναι σοβαρό, δεν τολμάει και ο πελάτης να ζητήσει τέτοια λαμογια.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα. Ούτε εγώ λέω ότι όλα τα βιβλία είναι μούφα, είναι αυτονόητο αυτό. Η συζήτηση όμως ξεκίνησε από την αναφορά μιας πονηρής διάθεσης και στο που μπορεί να επεκταθεί αυτή. Και μείναμε σε έναν τύπο παραδείγματος. Αν αρχίσουμε να αραδιάζουμε παρατυπίες που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια κατοχής μιας μηχανής θα αποφασίσουμε να ανοίξουμε νέο θέμα μόνο με συζητήσεις για το τι συμβαίνει στο κόσμο της "εγγυημένης" μεταπώλησης. Από όλες τις πλευρές... από του πωλητή, από του αγοραστή, από του επίσημου συνεργείου, από του ανεπίσημου συνεργείου.... κλπ κλπ κλπ

Το πρώτο όμως που είπα είναι πως το βιβλίο σέρβις είναι απλά άλλο ένα από τα εργαλεία που θα επιβεβαιώσουν τα τις πράγμασι. Αυτά δηλαδή που είναι απτά. Αυτά που περιμένεις να δεις σε μια σωστή μηχανή ή καλύτερα αυτά που ΔΕΝ περιμένεις να δεις σε μια σωστή μηχανή.... εσύ ή ο μηχανικός εμπιστοσύνης σου.
Αν το βιβλίο είναι "όμορφο" και ειλικρινές, δε σημαίνει ότι θα αγοράσεις ένα κατά τα άλλα χρέπι....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νικ εννοείται πως αν έχει οτιναναι βιβλίο σέρβις δεν λαμβάνεις υπόψην ούτε τα χιλιόμετρα ούτε ότι άλλο σε πει ο πωλητής.
Ξεκινάς τα πάντα απ'την αρχή όσον αφορά τα σερβίς (αν καταλήξεις και έρθεις σε συμφωνία στα φράγκα που ζητάει και ελέγξεις ο ίδιος αν το μηχανάκι συμβαδίζει με τα χιλιόμετρα ).
Αν πρόκειται για πεμφε ,Ακόμα κι αν δε ξέρεις τι να δεις ,ο δρόμος είναι γνωστός ,έλεγχος σε αντιπροσωπεία και με 30 ευρώ σε πιστοποιούν αν όλα όσα λέει ο πωλητής συμβαδίζουν.
Κι ας μην το πήγε ποτέ από εκεί
Δεν μιλάω για λάδια-Ξυδια ,τουλάχιστον οπτικά και ακουστικά θα ξέρεις αν είναι εκεί που λεει
Γιάννη με αφορμή το σχόλιο σου και χάριν της συζήτησης που γίνεται...
Ένα οποιοδήποτε συνεργείο (σαν αυτά που έχουμε στις γειτονιές μας) με επίσημα αναγνωρισμένη άδεια μηχανικού και λειτουργίας δεν είναι "ότι να 'ναι συνεργείο". Η σφραγίδα του έχει ακριβώς την ίδια δύναμη με αυτήν του εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Μπορεί να ξαφνιαστείτε μερικοί αλλά τα περί κάλυψης εγγύησης κτλ "μόνο" από εξουσιοδοτημένα συνεργεία απλά.... δεν ισχύουν. Υπάρχει Ευρωπαϊκός κανονισμός από τις αρχές της δεκαετίας του 2000 (2002 αν θυμάμαι καλά με κάποια επιφύλαξη) που καταργεί την υποχρέωση των επισκέψεων στις αντιπροσωπείες ή στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία για την διατήρηση της εν ισχύ εγγύησης και όχι μόνο. Το ίδιο ισχύει και για τα ανταλλακτικά τα οποία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι τα "γνήσια" αλλά εφάμιλλα after market που διαθέτουν κάποιους συγκεκριμένους τύπους έγκρισης της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτά, για να ανταλλάζουμε και καμιά χρήσιμη πληροφορία.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γιάννη με αφορμή το σχόλιο σου και χάριν της συζήτησης που γίνεται...
Ένα οποιοδήποτε συνεργείο (σαν αυτά που έχουμε στις γειτονιές μας) με επίσημα αναγνωρισμένη άδεια μηχανικού και λειτουργίας δεν είναι "ότι να 'ναι συνεργείο". Η σφραγίδα του έχει ακριβώς την ίδια δύναμη με αυτήν του εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Μπορεί να ξαφνιαστείτε μερικοί αλλά τα περί κάλυψης εγγύησης κτλ "μόνο" από εξουσιοδοτημένα συνεργεία απλά.... δεν ισχύουν. Υπάρχει Ευρωπαϊκός κανονισμός από τις αρχές της δεκαετίας του 2000 (2002 αν θυμάμαι καλά με κάποια επιφύλαξη) που καταργεί την υποχρέωση των επισκέψεων στις αντιπροσωπείες ή στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία για την διατήρηση της εν ισχύ εγγύησης και όχι μόνο. Το ίδιο ισχύει και για τα ανταλλακτικά τα οποία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι τα "γνήσια" αλλά εφάμιλλα after market που διαθέτουν κάποιους συγκεκριμένους τύπους έγκρισης της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτά, για να ανταλλάζουμε και καμιά χρήσιμη πληροφορία.
Καλημέρα Στέφανε
Ναι ,πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα ,όσα συνεργεία πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει η ευρωπαϊκή Ένωση είναι ισάξια των επισήμων.
Το ότι να'ναι πάει σε αυτους που σφραγίζουν μπουκ σέρβις κατά παραγγελία και θέλω να πιστεύω πως δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Εγώ έχω να πω ένα μπράβο στην Natassa που του είπε κατάμουτρα αυτό που σκέφτηκε και δεν το κράτησε για να μην γίνει δυσάρεστη.

Μην νομίζετε ότι δεν περνάει το μήνυμα.
Αντώνη καλημέρα! Σε ευχαριστώ αλλά δε λέμε μπράβο για τα αυτονόητα. Ή έχουμε ειλικρινείς σχέσεις με τους γύρω μας ή τους γλείφουμε για να μας χαμογελάνε. Από τη φύση μου ήμουν ανέκαθεν το πρώτο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντώνη καλημέρα! Σε ευχαριστώ αλλά δε λέμε μπράβο για τα αυτονόητα. Ή έχουμε ειλικρινείς σχέσεις με τους γύρω μας ή τους γλείφουμε για να μας χαμογελάνε. Από τη φύση μου ήμουν ανέκαθεν το πρώτο.
Μην χαλάς την πιάτσα Νατάσσα

Πρέπει να είσαι πάντα χαμογελαστή και εγκάρδια και μόλις γυρίσει την πλάτη ο άλλος να βγαίνει η πραγματικότητα σου. Αν τα λες δεν είσαι καλό παιδί.

Εν προκειμένω τι θες να κάνει ο άνθρωπος, να χάσει λεφτά; Δεν γίνεται αυτό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εν προκειμένω τι θες να κάνει ο άνθρωπος, να χάσει λεφτά; Δεν γίνεται αυτό.
Καλημέρα!
Οτι θα χάσει είναι σίγουρο αφού αγόρασε κούτα.

Κατά τα άλλα, κατά την γνώμη μου η κουλτούρα κατεβάσματος χλμ ξεκίνησε γιατί υπάρχει και η κουλτούρα του "δεν αγοράζω μοτοσυκλέτα με πάνω από 20-30Κ χλμ." Θέλω να πω πως δεν είναι απαραίτητο όλοι να κατεβάζουν χλμ για να πιάσουν περισσότερα λεφτά αλλά απλά για να μπορέσουν να πουλήσουν. Σωστό ή λάθος είναι μια μεγάλη κουβέντα.
Επίσης στην αγορά μτχ υπάρχουν αρκετά ακόμα θέματα που πρέπει να προσέξει κάποιος, εκτός από το αν έχει κατεβασμένα χλμ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οτι θα χάσει είναι σίγουρο αφού αγόρασε κούτα.
Θα πω μόνο "τρέισερ 900" και έχω γίνει αντιληπτός. Το όνειρο που έγινε πραγματικότητα.
Α ναι, και bandit 1250.

Κατά τα άλλα, κατά την γνώμη μου η κουλτούρα κατεβάσματος χλμ ξεκίνησε γιατί υπάρχει και η κουλτούρα του "δεν αγοράζω μοτοσυκλέτα με πάνω από 20-30Κ χλμ." Θέλω να πω πως δεν είναι απαραίτητο όλοι να κατεβάζουν χλμ για να πιάσουν περισσότερα λεφτά αλλά απλά για να μπορέσουν να πουλήσουν.
Δεν είναι ότι δεν πωλείται ένα μεταχειρισμένο με 50,000 χιλιόμετρα ή και με πάνω από 100,000. Είναι ότι δεν δέχεται ο πωλητής ότι η χρήση που έκανε ο ίδιος αποφέρει κάποια/όποια μείωση αξίας στο χρησιμοποιούμενο προϊόν.

Θα αγόραζες GS-ADV του 11 στις 6000 ευρώ με εξαψήφιο νούμερο στο κοντέρ (το ποσόν στην τύχη το γράφω). Αλλά μπαίνει ψαρ.γρν ο πωλητής, βλέπει τέτοια μηχανάκια με 14000 ευρώ (πραγματικό νούμερο, από τα ιερά διπλών εκκεντροφόρων, τελευταία φορά που κοίταξα) και σου λέει χαζός είμαι, κατεβάζει στο μισό τα χιλιόμετρα και ζητάει 10,000.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για ότι πωλείται υπάρχει αγοραστής
Το γελαδι μου πουλήθηκε 10000 ευρω με 150000 χλμ, χωρίς να το βάλω αγγελία.
Το πήρε επαγγελματίας στον χώρο της μοτοσυκλετας
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ωωωωω ηνταπαθε το καημένο το κοτόπουλο. Το μαγάρισε η μπάμια, μπλιαχ!
4 στερήσεις βόλτας μικρέ γιατί δεν τρώς μπαμιούλες! :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημέρα Στέφανε
Ναι ,πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα ,όσα συνεργεία πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει η ευρωπαϊκή Ένωση είναι ισάξια των επισήμων.
Το ότι να'ναι πάει σε αυτους που σφραγίζουν μπουκ σέρβις κατά παραγγελία και θέλω να πιστεύω πως δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία.
Ναι Γιάννη το κατάλαβα απλά πιάστηκα από αυτό που έγραψες για να μοιραστώ αυτήν την πληροφορία η οποία βέβαια μπορεί να είναι ήδη γνωστή σε κάποιους. Εύχομαι στους περισσότερους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παραλαβή της μικρής από το σχολείο με το XR. Ο διευθυντής δεν θα είναι πολύ χαρούμενος, λέω να το κάνω πάλι με το γκλίτερ που είναι πιο ήσυχο μήπως διασκεδάσω τις εντυπώσεις.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Παραλαβή της μικρής από το σχολείο με το XR. Ο διευθυντής δεν θα είναι πολύ χαρούμενος, λέω να το κάνω πάλι με το γκλίτερ που είναι πιο ήσυχο μήπως διασκεδάσω τις εντυπώσεις.
Xμ, μαλλον αυτος θα εχει TDM.
:ha
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Χάρι, συμπάσχω. Αλλά δεν έπρεπε να κλείσεις το τηλ.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
4 στερήσεις βόλτας μικρέ γιατί δεν τρώς μπαμιούλες! :p
Και άλλες 4 από μένα σε μένα για μένα, αλλά να μην ξαναδώ μπάμιες, και να διαγραφούν και από το λεξικό, ως μηδέποτε υπάρχουσες
 
Top Bottom