Συμβαίνει τώρα!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρέπει να τον αγαπάνε πολύ εδώ, το άγαλμα του Φοίνικα το παρήγγειλε στα 60ς η πριγκίπισσα Μάργκαρετ , συμβολιζει την αναγέννηση της πόλης και ξαναφτιαχτηκε από μπρούντζο και επανατοποθετήθηκε το 87.

Ο Φοίνικας είναι ελπίδα και όραμα.



 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ κοντεύω να βάλω τα κλάματα γιατί συνειδητοποιώ ότι έχω καταδικαστεί να ζω σε ένα τεράστιο ρδελο, το οποίο κανείς δεν θέλει να το κλείσει. Και όχι τίποτα άλλο αλλά όταν τα έλεγα πριν τριάντα χρόνια ήταν όλοι στο που θα βρεις καλύτερα και μία νύχτα από την ζωή μας στο μπουζούκι ολόκληρη η δική τους κλπ, εργακι που παίζει ακόμα.

Όντως έχει μεγάλο πληθυσμό σε διάφορες εθνικότητες και δεν είναι η τοπ πόλη, το μέγεθος της πανεπιστημιούπολης είναι σοκ, τα κτίρια το ίδιο, η προσοχή στο να μην αλλάξει ο χαρακτήρας της πόλης, η διατήρηση της ιστορίας της, η καθαριότητα, τα πάρκα...

Χτες ήθελα να πάρω σπίτι σε διπλανή πόλη, ακόμα κοιτάζω αγγελίες δηλαδή.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είχα συναντήσει έναν αμερικάνο σε ένα τρένο που πούλησε τα πάντα και αποφάσισε να πάει Ελλάδα σέρνοντας και την γυναίκα του μαζί. Μου έλεγε ότι έχει βρει μια έκταση και ένα σπίτι ελλάδα καί όταν τον ρώτησα πού η απάντηση ήταν : στην Λαμία... Του είπα καλή τύχη και τελικά έφυγε βρίζοντας με γιατί δεν του άρεσε αυτό που περιέγραφα.
Δεν ξέρω αν το Coventry είναι η Λαμία της Αγγλίας αλλά είμαι σίγουρος ότι αν ψάχνεις να φύγεις σίγουρα θα βρεις ομορφότερα μέρη. :roflmao:
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Σε καταλαβαίνω για την αγανάκτηση με τα της Ελλάδας (περίπου γι' αυτούς τους λόγους έφυγα), αλλά δυστυχώς τα Midlands νομίζω θα σου προσέφεραν ποιότητα ζωής χειρότερη από το να μένεις σε ημιυπόγειο στην πιο υποβαθμισμένη γειτονιά της Αττικής.

Απ' όσα γράφεις, θα διαφωνήσω μονο στην καθαριότητα των πάρκων, τις τρεις μέρες του καλοκαιριού βγαίνουν όλοι για barbeque στα πάρκα και τα σκουπίδια είναι τόσα που το 2017 θυμάμαι ήταν κοντά στο να κλείσουν τα παρκα.

Αλλά το χειρότερο ειναι ο αλκοολισμός και η εγκληματικότητα, αν χαζεψεις την τοπική σελίδα νέων κάθε λίγες μέρες γράφουν για ακέφαλο πτώμα που βρέθηκε εδώ και εκεί, μιλάμε για φρίκη. Και live δυστυχώς είδα πολλά περιστατικά με σιδηρογροθιες και σπασμένα σαγονια.

Για να μην το κάνω μαύρο εντελώς, από διπλανές πόλεις το Leamington Spa ειναι ο όμορφο (έμεινα και εκεί ένα φεγγάρι) και το Warwick γραφικό για τουριστική βόλτα αν σε βγάζει ο χρόνος.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Δεν ξέρω αν το Coventry είναι η Λαμία της Αγγλίας αλλά είμαι σίγουρος ότι αν ψάχνεις να φύγεις σίγουρα θα βρεις ομορφότερα μέρη. :roflmao:
Το συνώνυμο του οστρακισμού στην τοπική διάλεκτο είναι "send to Coventry" μιας και εκεί έστελναν φυλακισμένους. Η Λαμία είναι Μπαλί συγκριτικά :hungry:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο Spa κοιτούσα για σπίτι, είναι παραδεισένιο αυτές τις μέρες, χτες φάγαμε όλη την ημέρα εκεί βόλτα, xmas market, πάρκο κλπ. Πρώτα κοιτάζω για buy to let γιατί με ένα ROI πάνω από 6% αξίζει, με πλάνο γενικότερα ανοιχτό.

Το κακό είναι ότι γίνονται κινήσεις για να κοπεί η μετακίνηση γενικότερα και αυξάνεται η συζήτηση για migration στα μέσα, με σημαία τις βάρκες από Γαλλία.


Stratford upon Avon, Warwick, Οξφόρδη, Κέμπριτζ, φέτος είδα και το Newport Pagnell και θαύμασα το σπίτι της Άστον Μάρτιν

Περισσότερα τον Φεβρουάριο και τον Ιούνιο αν καταφέρω να έρθω για ABR festival
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στο Spa κοιτούσα για σπίτι, είναι παραδεισένιο αυτές τις μέρες, χτες φάγαμε όλη την ημέρα εκεί βόλτα, xmas market, πάρκο κλπ. Πρώτα κοιτάζω για buy to let γιατί με ένα ROI πάνω από 6% αξίζει, με πλάνο γενικότερα ανοιχτό.

Το κακό είναι ότι γίνονται κινήσεις για να κοπεί η μετακίνηση γενικότερα και αυξάνεται η συζήτηση για migration στα μέσα, με σημαία τις βάρκες από Γαλλία.
Βρε βρες ένα χώρο/σπίτι σε κάποιο ωραιότατο χωριό στην Ελλάδα μας, και άσε τα "εξωτερικάς"!!!
Εγώ θα το είχα κάνει χρόνια πολλά τώρα, αλλά δυστυχώς, το επάγγελμα απαιτεί να είμαι δίπλα στη θάλασσα :rolleyes:!!!
Το δικό σου, νομίζω, σου αφήνει κάποια περιθώρια "ελιγμών" σε αυτών τον τομέα!!!
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Τα των στεγαστικών δεν τα ξέρω για να έχω γνώμη. Αλλά επειδή έχω δει να συζητάς τα περί φαγητού, θα σου πω να πας για παϊδάκια στο Fizzy Moon στο Leamington και αν θες βόλτα στην εξοχή, το Red Lion στο Hunningham έχει ωραίο burger :inlove:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρε βρες ένα χώρο/σπίτι σε κάποιο ωραιότατο χωριό στην Ελλάδα μας, και άσε τα "εξωτερικάς"!!!
Εγώ θα το είχα κάνει χρόνια πολλά τώρα, αλλά δυστυχώς, το επάγγελμα απαιτεί να είμαι δίπλα στη θάλασσα :rolleyes:!!!
Το δικό σου, νομίζω, σου αφήνει κάποια περιθώρια "ελιγμών" σε αυτών τον τομέα!!!
Ξεφεύγει η συζήτηση από το αστείο με τον Φοίνικα, άσε τα για καφέ όποτε τύχει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα των στεγαστικών δεν τα ξέρω για να έχω γνώμη. Αλλά επειδή έχω δει να συζητάς τα περί φαγητού, θα σου πω να πας για παϊδάκια στο Fizzy Moon στο Leamington και αν θες βόλτα στην εξοχή, το Red Lion στο Hunningham έχει ωραίο burger :inlove:
Δεν προλαβαίνω, αλλά θα τα βάλω στο maps.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα ήθελα να παρακαλέσω τον φίλο μου αμιρου να αλλάξει την λέξη.... ρδελο με κάτι άλλο διότι θέλω να θυμίσω ότι τα εν λόγο μαγαζιά έχουν τάξη ..οργάνωση ..πλανο ...κλπ ..εφαρμόζοντας τις σχετικές νομοθεσίες
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε κοπέλια,
είναι κανένας άλλος μονδέλο εδώ ή έχω μείνει μόνος μου....
Σε πιάσαν τα υπαρξιακά σου...? :p
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Νωρίτερα... με είχε πιάσει μια βαρεμάρα σήμερα και πήρα το μικρό να του γράψω κάνα χιλιόμετρο χαλαρό ...τελικά κατέληξα να κάνω 250 χιλιόμετρα πάνω στην στρινγκόσελα
Ανέβηκα Χασιά , Σκούρτα, Βίλια, Αλεποχώρι, Αλκυόνα, Περαχώρα , Ίσθμια χτύπησα ένα μπέργκερ γιατί έπεσε πείνα και επιστροφή από παλιά!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πρέπει να σε είδα που ανέβαινες προς την Χασιά κατά τις 13:30-14:00,λίγο πίσω σου ήταν ένα τσούρμο πιτσιρικάδες κάγκουρες με παπιά και κάνα δυο mx.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Σε πιάσαν τα υπαρξιακά σου...? :p
Όχι καπετάνιε, αλλά σκέφτομαι μεσημεριάτικα μπας και δεν έχω παρέα στο μέλλον :ha
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ρε κοπέλια,
είναι κανένας άλλος μονδέλο εδώ ή έχω μείνει μόνος μου....μόνος μου....μόνος μου....μόνος μου....
Fixed
:ha
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Πρέπει να σε είδα που ανέβαινες προς την Χασιά κατά τις 13:30-14:00,λίγο πίσω σου ήταν ένα τσούρμο πιτσιρικάδες κάγκουρες με παπιά και κάνα δυο mx.
Κατά πάσα πιθανότητα εγώ ήμουν ,το τσούρμο με τους καγκουρες νομίζω τους πέτυχα στο περίπτερο χαμηλά στον κεντρικό πριν τη Χασιά με τη νησίδα!
 
Top Bottom