Συμβατική μπαταρία YUASA ΤΕΛΟΣ. ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ καινούρια μπαταρία ΛΙΘΙΟΥ SHIDO!!!

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Ωραίος.
Έχει και sido με Bluetooth νομιζω που τις πάρακολουθείς μέσω το sido connect app.
Ναι όντως, αλλά η αλήθεια είναι ότι το μοντέλο LTZ14S δεν το βρήκα σε connect έκδοση και νομίζω ότι η τιμή θα ήταν αρκετά παραπάνω, οπότε πήγα στην απλή δοκιμασμένη λύση.
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Ναι όντως, αλλά η αλήθεια είναι ότι το μοντέλο LTZ14S δεν το βρήκα σε connect έκδοση και νομίζω ότι η τιμή θα ήταν αρκετά παραπάνω, οπότε πήγα στην απλή δοκιμασμένη λύση.
Πόσο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
126 ευρώ κόστισε.

Για την ακρίβεια είχα βρει μια προσφορά σε ιντερνετικό σουηδικό e-shop (δεν ξέρω αν είναι πρέπον να το αναφέρω), το οποίο απ' ότι βλέπω δεν ανανεώνει το απόθεμά του σε shido προϊόντα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Εχω ξαναπει την εμπειρια μου και την αποψη μου για τις μπαταριες (η)λιθιου εδω μεσα. Ειναι καλες μεχρι να γινει η στραβη και να μην ειναι καλες. Το οφελος σε βαρος σε σχεση με την πιθανη ζημια που μπορει να γινει τις καθιστουν κακη επιλογη για οποιονδηποτε δεν εχει απλα στοχο την οσο μεγαλυτερη εξοικονόμηση βαρους γινεται.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Εχω ξαναπει την εμπειρια μου και την αποψη μου για τις μπαταριες (η)λιθιου εδω μεσα. Ειναι καλες μεχρι να γινει η στραβη και να μην ειναι καλες. Το οφελος σε βαρος σε σχεση με την πιθανη ζημια που μπορει να γινει τις καθιστουν κακη επιλογη για οποιονδηποτε δεν εχει απλα στοχο την οσο μεγαλυτερη εξοικονόμηση βαρους γινεται.
Προσωπικά, είναι η πρώτη μου μπαταρία λιθίου σε όχημα (αυτοκίνητο ή μηχανή) και δεν έχω εμπειρία χρήσης, αλλά τι στραβή προκύπτει και σταματούν να είναι καλές;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Προφανως δεν εχεις διαβασει το (εκτενες) ποστ που ειχα κανει σχετικα. Δυσκολευομαι να το βρω κιολας. Εν συντομια, οταν χαλασουν, χαλανε με ασχημο τροπο, στην καλυτερη περιπτωση θα σε αφησουν στο δρομο, στη χειροτερη θα παρουν φωτια. Χωρητικοτητα χαλια, λιγοτερο απο το μισο μιας συμβατικης μπαταριας, στα κρυα δε δουλευουν (σημαντικο δηλαδη για περισσοτερο απο τον μισο πλανητη), σε βαθια αποφορτηση (που παντα συμβαινει καταλαθος, δηλαδη δεν μπορεις να το αποτρεψεις καπως) την κλαις κλπ κλπ κλπ

Εδω τι εκανε ενας ελλατωματικος ανορθωτης στη δικη μου πριν αρκετα χρονια, κατα τη διαρκεια ταξιδιου. Ειχα κανει σταση και η μοτο απλα δεν πηρε ποτε μπρος, οταν ανοιξα το καπακι δεν ηξερα αν επρεπε να τσαντιστω η να ανακουφηστω που δε πηρε φωτια.



 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Προφανως δεν εχεις διαβασει το (εκτενες) ποστ που ειχα κανει σχετικα. Δυσκολευομαι να το βρω κιολας. Εν συντομια, οταν χαλασουν, χαλανε με ασχημο τροπο, στην καλυτερη περιπτωση θα σε αφησουν στο δρομο, στη χειροτερη θα παρουν φωτια. Χωρητικοτητα χαλια, λιγοτερο απο το μισο μιας συμβατικης μπαταριας, στα κρυα δε δουλευουν (σημαντικο δηλαδη για περισσοτερο απο τον μισο πλανητη), σε βαθια αποφορτηση (που παντα συμβαινει καταλαθος, δηλαδη δεν μπορεις να το αποτρεψεις καπως) την κλαις κλπ κλπ κλπ

Εδω τι εκανε ενας ελλατωματικος ανορθωτης στη δικη μου πριν αρκετα χρονια, κατα τη διαρκεια ταξιδιου. Ειχα κανει σταση και η μοτο απλα δεν πηρε ποτε μπρος, οταν ανοιξα το καπακι δεν ηξερα αν επρεπε να τσαντιστω η να ανακουφηστω που δε πηρε φωτια.



Ωωωχ!! Ωραία πράγματα! Όχι, δεν έχω διαβάσει το post σου, θα προσπαθήσω να το βρω. Έχεις ακούσει και από άλλους να έχουν αντίστοιχα προβλήματα ή πιστεύεις ότι ήταν μεμονωμένη περίπτωση η δική σου που οφείλονταν στο πρόβλημα του ανορθωτή, όπως είπες, ή και ενεδεχομένως σε προβληματική μπαταρία;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ωωωχ!! Ωραία πράγματα! Όχι, δεν έχω διαβάσει το post σου, θα προσπαθήσω να το βρω. Έχεις ακούσει και από άλλους να έχουν αντίστοιχα προβλήματα ή πιστεύεις ότι ήταν μεμονωμένη περίπτωση η δική σου που οφείλονταν στο πρόβλημα του ανορθωτή, όπως είπες, ή και ενεδεχομένως σε προβληματική μπαταρία;
Φυσικα και δεν ειμαι ο μονος :D και φυσικα αυτα αφορουν ολες τις μπαταριες με αντιστοιχη τεχνολογια. Δε θελω φυσικα να σε απογοητευσω, αλλα απο την στιγμη που την εβαλες πανω στο μηχανακι σου, θα σου ελεγα τουλαχιστον να εχεις ενα βολτομετρο οπου θα το τσεκαρεις συχνα, και να φροντισεις για κανενα λογο να μην αποφορτιστει βαθια η μπαταρια, οποτε πρεπει να παρακολουθεις τι περιφεριακα εχεις, τι καταναλωσεις εχουν και να εισαι εξτρα προσεκτικος ως προς τις πιθανες διαρροες αλλα και με τον να μη ξεχασεις τιποτα αναμμενο στη μοτο ενω την εχεις σε ακινησια.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μπήκε άλλο ένα άγχος στη ζωή μου! Μένει τώρα να βιώσω και τις δικές μου «περιπέτειες» με την μπαταρία. Ελπίζω να μην έχω δράματα, θα έχω και το πολύμετρο αγκαζέ για λεπτομερή παρακολούθηση και φύγαμε για νέες εμπειρίες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μπήκε άλλο ένα άγχος στη ζωή μου! Μένει τώρα να βιώσω και τις δικές μου «περιπέτειες» με την μπαταρία. Ελπίζω να μην έχω δράματα, θα έχω και το πολύμετρο αγκαζέ για λεπτομερή παρακολούθηση και φύγαμε για νέες εμπειρίες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν θα ελεγα οτι θα πρεπει να εισαι αγχωμενος, αλλα σιγουρα θελει λιγο παραπανω προσοχη και ασχολια ωστε να εισαι βεβαιος οτι ολα δουλευουν σωστα. Απλα αυτο που εχω πει ειναι οτι στην ουσια το μονο πλεονεκτημα που πλασαρουν ειναι το βαρος, ενω ολα τα αλλα ειναι αρνητικα. Καμμια φορα η proven τεχνολογια εχει λογο που χρησιμοποιειται και δεν χρειαζεται να ξανακαλυπτεις τον τροχο για κατι τοσο απλο οσο μια μπαταρια μολυβδου, αλλα το τρεντ στη βιομηχανια ειναι αυτο δυστυχως. Με ενα βολτομετρακι θα εισαι οκ, ειδικους φορτιστες δεν χρειαζεσαι διοτι ετσι κ αλλιως ο ανορθωτης της μοτο σου φορτιζει την μπαταρια οπως να ναι
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Αν δεις το βιντέακι μου, θα δεις το βολτομετράκι της optimate που έχω ήδη κουμπώσει μόνιμα πάνω για παρακολούθηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Παίδες εδώ ειναι το θεματακι .
Γιάννη νόμιζα ότι το είδες πριν αγοράσεις .
Μόλις το διάβασα όλο. Τι να πω, δεν ξέρω, θα δείξει στην πράξη. Θα την παρακολουθώ στενά. Προς το παρόν χαίρομαι το άμεσο άναμα, η μηχανή αρπάζει μπροστά πριν καλά καλά πατήσεις το κουμπί!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μόλις το διάβασα όλο. Τι να πω, δεν ξέρω, θα δείξει στην πράξη. Θα την παρακολουθώ στενά. Προς το παρόν χαίρομαι το άμεσο άναμα, η μηχανή αρπάζει μπροστά πριν καλά καλά πατήσεις το κουμπί!!!
Τίποτα ,συνεχίζεις να τη φοράς ,έχοντας το νου σου όμως
Πιθανόν και να μην χρειαστεί να σε στεναχωρισει
 
Top Bottom