Συμβουλές για αναζήτηση GS1200 07-08

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Φίλος μου ψάχνει να αναβαθμιστεί από vstrom650 σε GS. Τα οικονομικά του του επιτρέπουν μέχρι εκεί περίπου, μοντέλα του 07-08
Τι θα πρέπει να προσέξει στην αναζήτηση του?
Πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται "πολλά" για το συγκεκριμένο μοτέρ-μηχανάκι?
Τι παγίδες να προσέξει?

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σιγουρα να παρεις μοντέλο παραγωγής!!!!!! Β εξάμηνο του 2006 και έπειτα λογο του οτι δεν εχει σεβροφρενο και λογο του οτι εχουν ήδη βελτίωση γενικά λεπτομέρειες στο μοτερ της μηχανής
Τα χιλιόμετρα κατα καποιο τροπο δεν παίζουν σημάσια αν εχει η μηχανη δεχτεί τα σέρβις της ευλαβικά και ο πρωτος χρήστης δεν της συμπεριφέρθηκε σαν σούπερ σπορτ !!!
Καπιοι λεμε!!οτι το καλύτερο μοντέλο ειναι παραγωγής !!2007 (όσα γνωρίζω πανε σφαίρα και δε παρουσιάζουν πολλες φορες ουτε τα προβλεπόμενα θεματα )
ενα καλο του 2007 μπορει να το βρεις οςο κοστίζει ενα του 2008 που εχει δεχτεί και το face lift και με 5 αλογα περισσοτερα
Νομιζω οτι υπαρχουν φοβερές ευκαιρίες και αυτήν την στιγμη που μιλάμε υπαρχει ενα στο στον Γέρακα (Bmw) του 2007 με 30000χλμ
Φυσικα να εχεις δικο σου μηχανικό που ξερει απο Bmw
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
SPAM - απωθυμενο

**άλλο ένα θέμα που παρακολουθώ από κοντά και με έντονο ενδιαφέρον... που θα πάει, κάποια στιγμή θα το πάρω κι εγώ το γ@μημένο.....**
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φίλος μου ψάχνει να αναβαθμιστεί από vstrom650 σε GS. Τα οικονομικά του του επιτρέπουν μέχρι εκεί περίπου, μοντέλα του 07-08
Τι θα πρέπει να προσέξει στην αναζήτηση του?
Πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται "πολλά" για το συγκεκριμένο μοτέρ-μηχανάκι?
Τι παγίδες να προσέξει?

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κακες....παρεες κ επιροες....εχει πες του....!!!!!!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σιγουρα να παρεις μοντέλο παραγωγής!!!!!! Β εξάμηνο του 2006 και έπειτα λογο του οτι δεν εχει σεβροφρενο και λογο του οτι εχουν ήδη βελτίωση γενικά λεπτομέρειες στο μοτερ της μηχανής
Τα χιλιόμετρα κατα καποιο τροπο δεν παίζουν σημάσια αν εχει η μηχανη δεχτεί τα σέρβις της ευλαβικά και ο πρωτος χρήστης δεν της συμπεριφέρθηκε σαν σούπερ σπορτ !!!
Καπιοι λεμε!!οτι το καλύτερο μοντέλο ειναι παραγωγής !!2007 (όσα γνωρίζω πανε σφαίρα και δε παρουσιάζουν πολλες φορες ουτε τα προβλεπόμενα θεματα )
ενα καλο του 2007 μπορει να το βρεις οςο κοστίζει ενα του 2008 που εχει δεχτεί και το face lift και με 5 αλογα περισσοτερα
Νομιζω οτι υπαρχουν φοβερές ευκαιρίες και αυτήν την στιγμη που μιλάμε υπαρχει ενα στο στον Γέρακα (Bmw) του 2007 με 30000χλμ
Φυσικα να εχεις δικο σου μηχανικό που ξερει απο Bmw
αυτο με το servo θελω μια εξηγηση,διοτι ετοιμαζεται φιλος να παρει gs1200 adv-06 γκρι και θα το φερω εγω 1000χλμ ταξιδι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτο με το servo θελω μια εξηγηση,διοτι ετοιμαζεται φιλος να παρει gs1200 adv-06 γκρι και θα το φερω εγω 1000χλμ ταξιδι.
Υπάρχει μια περίπτωση να μην εχει συστημα servo!
Αλλά και να έχει δεν σημαίνει ότι θα έχει πρόβλημα τώρα ή στο μέλλον!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Υπάρχει μια περίπτωση να μην εχει συστημα servo!
Αλλά και να έχει δεν σημαίνει ότι θα έχει πρόβλημα τώρα ή στο μέλλον!
servo εχει,το ξερω.τι προβληματα βγαζει δηλ?
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
servo εχει,το ξερω.τι προβληματα βγαζει δηλ?
Θελει μια καποια παραπανω συντηρηση απ τον κατοχο.
Αν εχει κανει τα προβλεπομενα,λογικα δεν θα εχει θεμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
servo εχει,το ξερω.τι προβληματα βγαζει δηλ?
Το πρόβλημα είναι ότι σταματάει να δουλεύει.....και κοστίζει 1500 ευρα περίπου!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
servo εχει,το ξερω.τι προβληματα βγαζει δηλ?
Μανώλη το σέρβο είναι ηλεκτρικό (όχι όπως στα αυτοκίνητα), οπότε κάποια στιγμή απλώς σταματάει να δουλεύει, καίγεται το μοτεράκι. Μηχανικοί στα εξουσιοδοτημένα συνιστούν ευλαβική συντήρηση (αλλαγή υγρών ανά έτος) και χρήση εκτός πόλης. Εικάζεται (κανείς δεν έχει 100% διαμορφωμένη άποψη) ότι οι βλάβες στα ηλεκτρικά σέρβο παρουσιάζονται λόγω υπερβολικής χρήσης στην πόλη, όπου ο μηχανισμός βαράει υπερωρίες. Είδα κάτοχο του 1ου μοντέλου (2004) με περίπου 200000 χλμ που δεν έχει καμιά ζημιά ή δυσλειτουργία στο σέρβο, αλλά έχει άλλο μηχανάκι στην πόλη και το GS έχει γράψει τη 200αρα σε ταξιδια αποκλειστικά.

Επειδή σε ένα μηχανάκι με 1 ή 2 ακόμα και 3 πρώην κατόχους (αφού είναι 10ετίας +) ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για τη χρήση και τη συντήρηση, συνήθως αποφεύγουμε τα μηχανάκια με σέρβο. Μπορεί και να είναι υπερβολή αυτή η συμπεριφορά, αλλά υπάρχει.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη το σέρβο είναι ηλεκτρικό (όχι όπως στα αυτοκίνητα), οπότε κάποια στιγμή απλώς σταματάει να δουλεύει, καίγεται το μοτεράκι. Μηχανικοί στα εξουσιοδοτημένα συνιστούν ευλαβική συντήρηση (αλλαγή υγρών ανά έτος) και χρήση εκτός πόλης. Εικάζεται (κανείς δεν έχει 100% διαμορφωμένη άποψη) ότι οι βλάβες στα ηλεκτρικά σέρβο παρουσιάζονται λόγω υπερβολικής χρήσης στην πόλη, όπου ο μηχανισμός βαράει υπερωρίες. Είδα κάτοχο του 1ου μοντέλου (2004) με περίπου 200000 χλμ που δεν έχει καμιά ζημιά ή δυσλειτουργία στο σέρβο, αλλά έχει άλλο μηχανάκι στην πόλη και το GS έχει γράψει τη 200αρα σε ταξιδια αποκλειστικά.

Επειδή σε ένα μηχανάκι με 1 ή 2 ακόμα και 3 πρώην κατόχους (αφού είναι 10ετίας +) ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για τη χρήση και τη συντήρηση, συνήθως αποφεύγουμε τα μηχανάκια με σέρβο. Μπορεί και να είναι υπερβολή αυτή η συμπεριφορά, αλλά υπάρχει.
το μηχανακι εχει 80000χλμ περιπου,πρωτο χερι και κανει μονο ταξιδια,επαρχιωτικο γαρ...απλως ειναι βουλγαρια λογω οικονομικης μεταναστευσης...και κατι αλλο μιας και θα κανουμε μπολικα χλμ να το φερουμε.....δηλ αμα μεινει απο σερβο,μενει γενικως απο φρενα?δηλ δεν εχουμε καθολου?αυτο επηρεαζει ολες τις δαγκανες?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
το μηχανακι εχει 80000χλμ περιπου,πρωτο χερι και κανει μονο ταξιδια,επαρχιωτικο γαρ...απλως ειναι βουλγαρια λογω οικονομικης μεταναστευσης...και κατι αλλο μιας και θα κανουμε μπολικα χλμ να το φερουμε.....δηλ αμα μεινει απο σερβο,μενει γενικως απο φρενα?δηλ δεν εχουμε καθολου?αυτο επηρεαζει ολες τις δαγκανες?
OFF TOPIC: To πουλάει η Δημήτρης; Κρίμα... :(
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
το μηχανακι εχει 80000χλμ περιπου,πρωτο χερι και κανει μονο ταξιδια,επαρχιωτικο γαρ...απλως ειναι βουλγαρια λογω οικονομικης μεταναστευσης...και κατι αλλο μιας και θα κανουμε μπολικα χλμ να το φερουμε.....δηλ αμα μεινει απο σερβο,μενει γενικως απο φρενα?δηλ δεν εχουμε καθολου?αυτο επηρεαζει ολες τις δαγκανες?
Nαι ναι και ναι.
Αλλα το προβλημα ειναι αλλο.
Αν ερθεις απο Βουλγαρια με αυτο,θα θελεις BMW και συ μετα.
:thinking:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν ερθεις απο Βουλγαρια με αυτο,όχι από ΕΟ αλλά από βουνά,θα θελεις BMW και συ μετα.
:thinking:

Τώρα συμφωνώ:D
Στην ΕΟ συνεχώς, μπορεί να μην θέλει να το δει ξανά στα μάτια του ;)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
OFF TOPIC: To πουλάει η Δημήτρης; Κρίμα... :(
ναι φιλε...αλλες προταιρεοτητες
Nαι ναι και ναι.
Αλλα το προβλημα ειναι αλλο.
Αν ερθεις απο Βουλγαρια με αυτο,θα θελεις BMW και συ μετα.
:thinking:
δικαβαλια,οποτε οταν ειμαι πισω θα ξεχνιεμαι:D
Τώρα συμφωνώ:D
Στην ΕΟ συνεχώς, μπορεί να μην θέλει να το δει ξανά στα μάτια του ;)
χοχοχ,ξερω τι παιζει....εχω βολταρει αρκετα με το συγκεκριμενο
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Nαι ναι και ναι.
Αλλα το προβλημα ειναι αλλο.
Αν ερθεις απο Βουλγαρια με αυτο,θα θελεις BMW και συ μετα.
:thinking:




:pointu::pointu:
χαχαχαχα δεν νομιζω..αν παρεις μια φορα περτικαλι μετα κολησες..
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
@Phoenix το είδα αυτό στον Γέρακα (μιας και προσπαθώ να βοηθήσω το φιλαράκι στην αναζητηση) και μου φάνηκε πολύ καλό.

Τον βλέπω λίγο μπριζωμενο με το ESA. αξίζει αυτή η ανάρτηση σε μηχανάκια εκείνης της γενιάς? Η μηπως είναι απλά ένα gimmick που δεν προσφέρει και τίποτα ιδιαιτερο? Να το ψάξει για μηχανάκι με αυτή την αναρτηση ή είναι ένα ακόμα ηλεκτρονικό που μπορεί να αστοχησει?

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Κάτι ακόμα. Είδα αυτό το μηχανάκι στον Γέρακα. Λέει 30.000χλμ
Αλλά τα grips είναι σχεδόν λιωμένα από την χρήση. Το δικό μου με 38.000 είναι σαν καινούρια
Παίζει κάτι με τα χιλιόμετρα ή γενικά τα grips στα GS φθείρονται εύκολα?
Είναι δλδ τα grips σημείο που φανερώνει τα πραγματικά χιλιόμετρα?

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάτι ακόμα. Είδα αυτό το μηχανάκι στον Γέρακα. Λέει 30.000χλμ
Αλλά τα grips είναι σχεδόν λιωμένα από την χρήση. Το δικό μου με 38.000 είναι σαν καινούρια
Παίζει κάτι με τα χιλιόμετρα ή γενικά τα grips στα GS φθείρονται εύκολα?
Είναι δλδ τα grips σημείο που φανερώνει τα πραγματικά χιλιόμετρα?

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
τα γκριπ στα BMW είναι σα λουκούμι ένα πράμα...
Καμιά σχέση με τα δικά σου!
λιώνουν για πλάκα!
 
Top Bottom