Συμβουλές - προτάσεις για Δρακολίμνη Σμόλικα

TuttiMulti

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
MTS1200 S MY2016
Παιδιά καλημέρα σας. Αφορμή για την εγγραφή μου στο φόρουμ αποτέλεσε το θρεντ "Σμόλικας Δρακόλιμνη 20-21.5.2017". Κάθε χρόνο , μια παρέα 6 ατόμων κάνουμε την καθιερωμένη "χειμερινή" μας βόλτα και φέτος ο κλήρος της οργάνωσης και της επιλογής του μέρους έπεσε σε μένα. Επειδή λοιπόν σκέφτομαι σοβαρά να επιλέξω την Δρακολίμνη Σμόλικα ή/και την Δρακολίμνη Τύμφης θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες προκειμένου να γίνει σωστή οργάνωση. Παραθέτω ορισμένες πληροφορίες ώστε να μπείτε στο κλίμα και να έχετε σαφή εικόνα. Οι μηχανές που θα είμαστε είναι : 2 vstrom 650 , 1 street triple , 1 multistrada , 1 tracer , 1 hayabusa. Ο καθένας θα έχει την δική του σκηνή και οι πιθανότερες ημερομηνίες επίσκεψης είναι μέσα του Οκτώβρη.
Το γενικότερο πλάνο έχει ως εξής. Αναχώρηση το ξημέρωμα από Καμένα Βούρλα , άφιξη μέσω επαρχιακού στο καταφύγιο με ενδιάμεσες στάσεις για καφέ , τακτοποίηση πραγμάτων , ψησίματα και ιστορίες , ύπνος και πριν χαράξει βουρ για την λίμνη και ίσως την κορυφή. Ξεκινάω να παραθέτω τις απορίες που έχω μπας και βγει άκρη καθώς είναι η πρώτη φορά που θα παίξει παρόμοιου τύπου εκδρομή.

1. Ποιο είναι το πλησιέστερο χωριό που μπορούμε να αφήσουμε με ασφάλεια τις street μηχανές της παρέας;

2. Ο χωματόδρομος μέχρι το καταφύγιο διασχίζεται εύκολα; Υπολογίστε πως θα παίξει αναγκαστικά και δικάβαλο.

3. Φαγητά/ποτά/ξύλα από που τα προμηθευόμαστε και τι άλλο πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε μαζί μας ώστε να είμαστε ετοιμοπόλεμοι για το φαγητό;

4. Ως άπειρος με το χώμα οδηγός , τι πρέπει να προσέξω που ίσως μου διαφεύγει και δεν το έχω υπολογίσει ;

5. Στο καταφύγιο είναι κομπλέ με το στήσιμο των σκηνών στον γύρω χώρο και αν ξέρετε μέχρι πότε είναι ανοιχτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και εννοείται πως όποια πρόταση/διόρθωση έχετε είναι δεκτή. Αν κάποιος βαριέται να γράφει , ας μου στείλει με πμ το κινητό του να τον καλέσω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1..Παλαιοσελι...εχει πλατεια με καφενειο και νομιζω οτι θα ειναι αρκετα ασφαλες εκει!
2.Και εγω δικαβαλος φορτωμενος και με ασφαλτινα πηγα.....τα τελευταια 100 μετρα θελουν γκαζι και βγαινεις!
3.Ξυλα και νερο ειχε.....τα υπολοιπα εσεις, εκτος και ειναι ανοιχτα το καταφυγιο
4.προσεκτικα και ολα καλα
5.εμεις στησαμε καμμια δεκαρια σκηνες χωρις προβλημα, αλλα το καταφυγιο δεν λειτουργουσε
γενικα ειναι κουκλα
 

TuttiMulti

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
MTS1200 S MY2016
Σούπερ. Μια απορία έχω ακόμα μόνο. Η σκοτωμένη πανίδα που είδα στις φωτογραφίες πως ακριβώς μεταφέρθηκε μέχρι εκεί πάνω; Κουβαλούσατε τα κρέατα εξ αρχής μαζί σας ή τα προμηθευτήκατε από κάποιο τοπικό χασάπικο ;
 
Top Bottom