Συναγερμός, GPS Tracker, Αλυσίδα...

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Πολύ καλησπέρα σας!

Μετακόμισα πρόσφατα σε νέα περιοχή, όπου δεν υπάρχει κανένα κλειστό πάρκινγκ ώστε να αφήνω το μηχανάκι και να κοιμάμαι (σχετικά) ήσυχος.

Συνέπεια αυτού, πρέπει να προχωρήσω σε αγορά αντικλεπτικού εξοπλισμού. Σκοπεύω να διαθέσω ένα σεβαστό ποσό, ώστε να μειώσω στο μέτρο του δυνατού την πιθανότητα κλοπής. Ασφάλεια κλοπής και κλειδαριά δισκοφρένου διαθέτω, οπότε δεν τα αναφέρω.

Έχω, λοιπόν, να ασχοληθώ με τα παρακάτω:
  1. Συναγερμός. Έχω πάνω της BMW, αλλά είμαι απογοητευμένος. Σκέφτομαι να βάλω τον Scorpio sr i900 που είδα να συζητιέται αρκετά στο φορουμ. Παράλληλα διαβάζω και καλά λόγια για τον Pandorra https://pandora-moto.gr/el/security-systems/smart-moto.
  2. GPS tracker. Αύριο θα πάω να πάρω πληροφορίες για τον tracker της Scorpio, βλέπω όμως και αυτόν https://www.gps-trackers.gr/moto-skafos-gpstracker.html. Αξίζουν τα χρήματά τους?
  3. Αλυσίδα για κλείδωμα σε σταθερό σημείο. Ή μήπως πέταλο? Είδα κάποιες της ABUS, αλλά χάθηκα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε όποιο απο τα παραπάνω γνωρίζετε.

Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πριν κανεις οποια κινηση δες μηπως υπαρχει κανενα κλειστο παρκιν εκει γυρω με τον μηνα να ηρεμησεις...
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
πριν κανεις οποια κινηση δες μηπως υπαρχει κανενα κλειστο παρκιν εκει γυρω με τον μηνα να ηρεμησεις...
Δυστυχώς φίλε μου δεν υπάρχει τίποτα σε απόσταση ενός χλμ... Έψαξα ακόμα και παλιά μαγαζιά μήπως μπορέσω να νοικιάσω κάποιο και να το διαμορφώσω.
Τζίφος!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Pandora ;)
Έχει ό,τι υπάρχει (τηλε-ειδοποίηση, περιμετρικό, stop κινητήρα, real time tracking χωρίς συνδρομή - μονο το κόστος των δεδομένων της κάρτας sim), είναι πιο οικονομικός από τον scorpio 900 και φυσικά πολύ πιο ολοκληρωμένος και δεν παραβιάζεται! Ότι και να συμβεί, μόλις χαθεί η επικοινωνία με το κινητό σου, ειδοποιείσαι από τον κενντρικό server !!! Και με jammer δηλαδή να πάνε, θα το ξέρεις αμέσως!!!!
Αλλά μη βιάζεσαι πολύ!
Εντός της εβδομάδας θα κάνει εγγραφή στο φόρουμ ο αντιπρόσωπος και θα υπάρξει σούπερ προσφορά!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω τον scorpio από το 2010...και είναι εντυπωσιακά απροβληματιστος.
Λειτουργεί καθημερινά άψογα και αξίζει τα χρήματα του.
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν τα tracker παραβιαζονται τόσο εύκολα όσο λένε.
Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια ασφάλεια κλοπής.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχω τον scorpio από το 2010...και είναι εντυπωσιακά απροβληματιστος.
Λειτουργεί καθημερινά άψογα και αξίζει τα χρήματα του.
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν τα tracker παραβιαζονται τόσο εύκολα όσο λένε.
Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια ασφάλεια κλοπής.
Πανδόρα μαν ;)
Πολύ εξελιγμένος, ό,τι καλύτερο υπάρχει πλέον!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάτι θα ξέρεις...
ναι, είπα...
από βδομάδα λεπτομέρειες από τον εισαγωγέα.
Καλύπτει Αθήνα-Θεσ/νικη για τοποθετήσεις, προς το παρόν.
Δευτέρα είναι κλειστός μάλλον, το σκεφτόταν :p:D..., Τετάρτη θα έχουμε νέα του.

Το θέμα είναι ότι ο καλύτερος έως τώρα συναγερμός, μπορεί με ένα jammer να κάνουν ότι θένε και να μη μάθεις τίποτα! Δεν επικοινωνεί με το τηλεχειριστήριο αν περεμβληθεί jammer!
Εδώ πλέον θα μάθεις άμεσα, ότι διακόπηκε η επικοινωνία με το σέρβερ και θα το μάθεις από το σέρβερ στη Ρωσία! Ο οποίος σέρβερ είναι ΧΩΡΙΣ συνδρομή!!!!!:cool::cool::cool:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Μπορώ να περιμένω να μάθουμε περισσότερα για τον Pandora.

Στον Scorpio αν κοπεί το σήμα δεν χτυπάει το χειριστήριο? Οτι για παράδειγμα έχασα τη σύνδεση?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπορώ να περιμένω να μάθουμε περισσότερα για τον Pandora.

Στον Scorpio αν κοπεί το σήμα δεν χτυπάει το χειριστήριο? Οτι για παράδειγμα έχασα τη σύνδεση?
Δεν το έχω παρατηρήσει....
Αυτο που σίγουρα κάνει είναι ότι βαράει στον έκτο όροφο με την μηχανή σε κλειστό γκαράζ στο ισόγειο.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Έβαλα τον Pandora DXL1100L μαζί με το ογκομετρικό-περιμετρικό στην "Αφρούλα"...800 μέτρα εμβέλεια τη βρίσκω ικανοποιητική αν έχεις το μηχανάκι κάτω-έξω από το σπίτι...δυνατή σειρήνα (αρκετά δυνατότερη από τον Scorpio που έχω στη "Γενοβέφα") και με άμεσο ηχητικό σήμα όταν χαθεί το σήμα-επαφή με το συναγερμό στο μηχανάκι.

Ο Scorpio πράγματι είναι απροβλημάτιστος, αλλά θα ψήφιζα Pandora...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έβαλα τον Pandora DXL1100L μαζί με το ογκομετρικό-περιμετρικό στην "Αφρούλα"...800 μέτρα εμβέλεια τη βρίσκω ικανοποιητική αν έχεις το μηχανάκι κάτω-έξω από το σπίτι...δυνατή σειρήνα (αρκετά δυνατότερη από τον Scorpio που έχω στη "Γενοβέφα") και με άμεσο ηχητικό σήμα όταν χαθεί το σήμα-επαφή με το συναγερμό στο μηχανάκι.

Ο Scorpio πράγματι είναι απροβλημάτιστος, αλλά θα ψήφιζα Pandora...
Και πιο ωραία τιμή...
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Επικοινώνησα πριν λίγο με την αντιπροσωπεία που φέρνει τον Scorpio στη Θεσσαλονίκη.
Τόσο ο συναγερμός, όσο και το tracker τους δεν στέλνουν μνμ αν χαθεί η σύνδεση.
Αν δηλαδή πάει κάποιος και κάνει παρεμβολές με jammer δε θα το μάθεις.

Σχετικά με τον περιμετρικό θα ήθελα να ρωτήσω και για τα δύο μοντέλα.
Κάθε φορά που κάποιος πεζός περνάει απο δίπλα, χτυπάει ο συναγερμός?
Μη μας διώξουν και απο τη γειτονιά!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το περιμετρικο στον scorpio που έχω ρυθμίζεται σε ευαισθησία.
Είναι λίγο παίδεμα και το βάζω μόνο όταν την παρκάρω κάπου περίεργα.
Στην Ιταλία μια φορά είχα αφήσει κράνος πάνω στη σέλα και το βρήκα στην θέση του:D
Πριν αρχίσει να βαράει ο συναγερμός.... Ρίχνει 2-3 προειδοποιητικα σηματα, σε όποιον πλησιασει
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Στον pandora με προβληματίζει το γεγονός ότι μπορεί να κόψει την λειτουργία του κινητήρα... Αν δηλαδή παιχτεί κανένα λάθος;; Δεν είναι επικινδυνο αυτό;
Και πως ακριβώς επιτυγχάνεται; Δεν εννοώ τεχνολογικά... Αλλά από θέμα καλωδίων. Κόβουν πλεξούδα;;
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
...
Σχετικά με τον περιμετρικό θα ήθελα να ρωτήσω και για τα δύο μοντέλα.
Κάθε φορά που κάποιος πεζός περνάει απο δίπλα, χτυπάει ο συναγερμός?
Μη μας διώξουν και απο τη γειτονιά!!!
Στον Scorpio ρυθμίζεται αλλά μέχρι ενός σημείου,δηλαδή όποιος περνάει ξυστά από τη μοτό θα του δίνει
ένα αρχικό μπιπ-μπιπ και αν περάσει και δεύτερος καπάκι θα αρχίσει να τσιρίζει...
Και μιας και μιλάμε γιαυτό...εμένα μου χάλασε στα 3 χρόνια το περιμετρικό...πήρα άλλο...αλλά ούτε αυτό
δουλεύει και μάλλον είναι από τη κεντρική μονάδα...

... πως ακριβώς επιτυγχάνεται; Δεν εννοώ τεχνολογικά... Αλλά από θέμα καλωδίων. Κόβουν πλεξούδα;;
Παρεμβαίνουν στο καλώδιο του πλαϊνού σταντ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ το έχω 8 χρόνια το περιμετρικο χωρίς πρόβλημα.
Κάτι άλλο θα συμβαίνει Στέλιο.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Κώστα, με τη πρώτη ευκαιρία θα ψάξω να βρω αντιπρόσωπο να το πάω για έλεγχο...

Πάντως γενικά, για τον φίλο, είναι πολύ καλός συναγερμός και με δυνατή τηλεειδοποίηση...
 
Top Bottom