Συναγερμός, GPS Tracker, Αλυσίδα...

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Μια αλλη καλη λυση ειναι να την παρκαρεις εξω απο αστυνομικο τμημα εαν εχει κοντα.
Αντιμετωπιζα το ιδιο προβληνα με σενα (περιοχη χωρις κλειστο γκαραζ), και εκτος απο τα αντικλεπτικα που ειχα πανω, το παρκαρα εξω απο σπιτι vip με 24ωρη παρουσια σκοπου.

Εαν δεν εχεις κατι τετοιο, ψαξε για 24ωρο περιπτερο κοντα σου. Κανε κονε με τον περιπτερα και παρκαρε την κοντα στο περιπτερο. Γενικως η πολυκοσμια αποθαρρύνει τα κλεφτρονια.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλοι μου τελικά έβαλα τον Πανδόρα και για την ώρα όλα δουλεύουν ρολόι.
Εξαιρετικό σήμα GPS, κανένα πρόβλημα με την μπαταρία σχετικά άμεσες ειδοποιήσεις.
Σχετικά με αυτό που λέει ο @StepaS παραπάνω μου είπε ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη οτι δεν βάζει διακοπή της λειτουργίας του κινητήρα (εν κινήσει).
Η σύνδεση που έκανε είναι με τη μίζα (αν δεν κάνω λάθος) ώστε να μην μπορεί να πάρει μπροστά.
Ο λόγος όπως μου είπε είναι ο φόβος του να "κολλήσει" εν κινήσει με ό,τι αυτό συναπάγεται...
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Φίλοι μου τελικά έβαλα τον Πανδόρα και για την ώρα όλα δουλεύουν ρολόι.
Εξαιρετικό σήμα GPS, κανένα πρόβλημα με την μπαταρία σχετικά άμεσες ειδοποιήσεις.
Σχετικά με αυτό που λέει ο @StepaS παραπάνω μου είπε ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη οτι δεν βάζει διακοπή της λειτουργίας του κινητήρα (εν κινήσει).
Η σύνδεση που έκανε είναι με τη μίζα (αν δεν κάνω λάθος) ώστε να μην μπορεί να πάρει μπροστά.
Ο λόγος όπως μου είπε είναι ο φόβος του να "κολλήσει" εν κινήσει με ό,τι αυτό συναπάγεται...
Καλορίζικος κι αχρείαστος να 'ναι...

Πόσο πήγε "το μαλλί", αν επιτρέπεται;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγώ αχρείαστος ελπίζω να είναι...!
380€ ο συναγερμός + 95 η εγκατάσταση...
Ογκομετρικο δεν εβαλες προφανως.
Αν δεν "ψειριζεται" ευκολα το μηχανακι σου, οπως ενα gs ας πουμε , καλα εκανες.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Ογκομετρικο δεν εβαλες προφανως.
Αν δεν "ψειριζεται" ευκολα το μηχανακι σου, οπως ενα gs ας πουμε , καλα εκανες.
Θοδωρή όντως δεν έβαλα.
Σε συζήτηση με τον ηλεκτρολόγο για το μέρος που είναι παρκαρισμένο, μου εξήγησε οτι θα χτυπάει συνέχεια (στενός δρόμος - στενό πεζοδρόμιο).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θοδωρή όντως δεν έβαλα.
Σε συζήτηση με τον ηλεκτρολόγο για το μέρος που είναι παρκαρισμένο, μου εξήγησε οτι θα χτυπάει συνέχεια (στενός δρόμος - στενό πεζοδρόμιο).
Εχεις απεριόριστες δυνατότητες παραμετροποίησης της λειτουργίας του ογκομετρικού ,μέσα από την εφαρμογή.
Μπορείς να το έχεις ΟΝ ή Οff ,αναλόγως των σημείων που παρκάρεις.
Μπορείς να του αυξομειώνεις την εμβέλεια (εύρος ακτίνας) κατά το δοκούν.
Είναι σημαντική η έξτρα προστασία που προσφέρει ,σχετικά με το ΠΡΙΝ σου την ακουμπήσουν.;)

Το καλό είναι ότι ,μπορείς να τον προσθέσεις ,στο υπάρχον σύστημα ,ανά πάσα στιγμή.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Εχεις απεριόριστες δυνατότητες παραμετροποίησης της λειτουργίας του ογκομετρικού ,μέσα από την εφαρμογή.
Μπορείς να το έχεις ΟΝ ή Οff ,αναλόγως των σημείων που παρκάρεις.
Μπορείς να του αυξομειώνεις την εμβέλεια (εύρος ακτίνας) κατά το δοκούν.
Είναι σημαντική η έξτρα προστασία που προσφέρει ,σχετικά με το ΠΡΙΝ σου την ακουμπήσουν.;)

Το καλό είναι ότι ,μπορείς να τον προσθέσεις ,στο υπάρχον σύστημα ,ανά πάσα στιγμή.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Κωνσταντίνε
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@kverop εγω σκέφτομαι να περάσω τελικά τον scorpio i900 μαζί με ογκομετρικό. Φαντασικα τα όσα προσφέρει ο pandora αλλά το κακό είναι πως εάν κόψω οποιοδήποτε καλώδιο της μηχανής χάνεται και η εγγύηση της. Οπότε μάλλον θα βάλω τον scorpio και σε δεύτερο χρόνο ίσως προσθεσω καποιον τρακερ.
Εσύ με ποια σιμ τον δουλεύεις; Έχει κανείς εικόνα να μας πει πόσο βγαίνει στον χρόνο το κόστος των μονάδων για δεδομενα;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@kverop εγω σκέφτομαι να περάσω τελικά τον scorpio i900 μαζί με ογκομετρικό. Φαντασικα τα όσα προσφέρει ο pandora αλλά το κακό είναι πως εάν κόψω οποιοδήποτε καλώδιο της μηχανής χάνεται και η εγγύηση της. Οπότε μάλλον θα βάλω τον scorpio και σε δεύτερο χρόνο ίσως προσθεσω καποιον τρακερ.
Εσύ με ποια σιμ τον δουλεύεις; Έχει κανείς εικόνα να μας πει πόσο βγαίνει στον χρόνο το κόστος των μονάδων για δεδομενα;;
Ο scorpio δεν εχει anti jammer κι εξαρτασαι απο την εμβελεια του χειριστηριου. Επισης το τρακινγκ του απαιτει συνδρομη, περαν απο το κοστος της sim.
Ο pandora ειναι "η επομενη μερα" .
Πριν αποφασισεις, συζητησε για το θεμα καλωδιων κι επεμβασεων με καποιον εγκεκριμενο εγκαταστατη pandora, κατα προτιμηση με τον αντιπροσωπο (invetec.gr) .


Σε σχεση με τη sim, η καλυτερη επιλογη ( απο καθε αποψη) ειναι η planetsim. Μπες στο site και δες τα παντα!
Το κοστος δε μπορει να σταθμιστει!!! Εξαρταται απο τα χλμ που κανεις και τις επιλογες διαβιβασης δεδομενων τρακινγκ.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@forester Θοδωρή κατανοητά και σωστά όσα λες...
Μίλησα με τον άνθρωπο που μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα και μου εξήγησε κάποια πράγματα αλλά στο θέμα εγγύησης της μηχανής δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει. Δυστυχώς...

Μια ερώτηση. Το anti-jammer είναι ουσιαστικά η λειτουργία του server να σου στείλει SMS (ή email) μόλις χαθεί η επικοινωνία του tracker με τον server τους??
Επίσης στο πακέτο smart-moto περιλαμβάνει και τηλε-ειδοποιήση (με τη χρήση χειρηστήριου);;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester Θοδωρή κατανοητά και σωστά όσα λες...
Μίλησα με τον άνθρωπο που μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα και μου εξήγησε κάποια πράγματα αλλά στο θέμα εγγύησης της μηχανής δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει. Δυστυχώς...

Μια ερώτηση. Το anti-jammer είναι ουσιαστικά η λειτουργία του server να σου στείλει SMS (ή email) μόλις χαθεί η επικοινωνία του tracker με τον server τους??
Επίσης στο πακέτο smart-moto περιλαμβάνει και τηλε-ειδοποιήση (με τη χρήση χειρηστήριου);;
Το antijammer ειναι αυτο ακριβως.
Ειδοποιεισαι οτι καποιος επεμβαινει στη μηχανη σου, οπου κι αν βρισκεσαι.
Η τηλεειδοποιηση ειναι μεσω app στο smartphone σου. Δεν υπαρχει τηλεχειριστηριο και δεν εξατασαι απο εμβελειες κλπ. Αρκει να εχεις δικτυο.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Όντως το θέμα της εγγύησης ειναι σημαντικο, μάλλον θα βρεθώ κι εγώ σύντομα στη φάση που θα ψάχνω συναγερμό άλλα δεν πρόκειται να ρισκάρω την εγγυηση της μηχανής εφόσον τίθεται θέμα. Δεν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί ο Pandora χωρίς να κόψουν καλώδια? Έστω και με τίμημα να στερηθείς κάποιες από τις υπηρεσίες του (όπως το να μπορείς να διακόψεις τη λειτουργία του κινητήρα από απόσταση) θα έπρεπε να υπήρχε.

@StepaS σε τι μηχανή θέλεις να το εγκαταστάσεις?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όντως το θέμα της εγγύησης ειναι σημαντικο, μάλλον θα βρεθώ κι εγώ σύντομα στη φάση που θα ψάχνω συναγερμό άλλα δεν πρόκειται να ρισκάρω την εγγυηση της μηχανής εφόσον τίθεται θέμα. Δεν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί ο Pandora χωρίς να κόψουν καλώδια? Έστω και με τίμημα να στερηθείς κάποιες από τις υπηρεσίες του (όπως το να μπορείς να διακόψεις τη λειτουργία του κινητήρα από απόσταση) θα έπρεπε να υπήρχε.

@StepaS σε τι μηχανή θέλεις να το εγκαταστάσεις?
Αυτό γίνεται. Εύκολο ;)
Αλλά και με τη διακοπή λειτουργίας του κινητήρα, ένα καλωδιάκι πειράζεις (του σταντ). Αν θες σύνθετη λειτουργία σ αυτή τη δυνατότητα, τότε παρεμβάλεται κι ένα ρελέ, όπου εκεί υπάρχει μια επέμβαση στο ηλεκτρικό κύκλωμα.
Όλα αυτά περί εγγύησης, τα ακούω και λίγο βερεσε....
Δηλαδή αν πάθει κάτι το μοτέρ, ή η μετάδοση, ή τα φρένα, η ανάρτηση κλπ, θα χάσω την εγγύηση;;;;
Σε παρόμια περίπτωση σε αυτοκίνητο παλιότερα, μόλις ζήτησα το διευθυντή του συνεργείου , λύθηκαν όλα ;) Τζάμπα ψαρώνουμε στο άκουσμα "θα παύσει η εγγύηση" !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι σε όλα τα συστήματα συναγερμού κάτι θα πρέπει να κόψεις - ράψεις για να λειτουργήσει.
Ίσως κάνω λάθος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω ότι σε όλα τα συστήματα συναγερμού κάτι θα πρέπει να κόψεις - ράψεις για να λειτουργήσει.
Ίσως κάνω λάθος.
αν δε θες να κόβεις τη λειτουργία του κινητήρα κι αποφύγεις τη σύνδεση με τα φλας, αρκεί μόνο ρεύμα από το διακόπτη (για να καταλαβαίνει την εξουσιοδοτημένη εκκίνηση σε σχέση με την παραβίαση) , τίποτα άλλο.
Ειδικά τα φλας, με τον pandora δε χρειάζεται να ανάβουν, γιατί ειδοποιείσαι στο κινητό σου για το συναγερμό (όπως και με καθε συναγερμό με τηλεειδοποίηση) οπότε δεν απαιτουνται τα φλας για να ξέρεις ποιος συναγερμός βαράει (αυτή είναι η μόνη χρησιμότητα των φλας..., ο εντοπισμός από μακριά).
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@forester καλά τα λες εσύ για την εγγύηση κτλ αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει τι λέει ο κάθε κατασκευαστής.... και εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου!

Όσο για το καλώδιο του σταντ που κόβεις... ο επίσημος εγκαταστάτης στη Θεσ/νικη το θεωρεί λάθος και ακραίο να το κάνει κάποιος μιας και απαγορεύεται από Ευρωπαικό κανονισμό και αυτός δεν το κάνει απ`ότι μου είπε. Αν συμβεί στραβή (να το πάθεις από βλάβη εν κινήση) δε θέλει να μπλέξει. Ο συγκεκριμένος λέει πως κόβει το καλώδιο της μιζας οπότε απλά μπορείς να μπλοκάρεις το να ξαναπάρει μπρος ο κινητήρας.

@Sokin μπορείς να βάλεις τον συναγερμό χωρίς να κόψεις-ράψεις καλώδια... ναι. Απλά όπως είπες θα χάσεις κάποιες λειτουργίες και πιο συγκεκριμένα τα φλας και τη διακοπή της λειτουγρίας του κινητήρα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@forester Θοδωρή κατανοητά και σωστά όσα λες...
Μίλησα με τον άνθρωπο που μου πρότεινε ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα και μου εξήγησε κάποια πράγματα αλλά στο θέμα εγγύησης της μηχανής δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει. Δυστυχώς...
Όντως το θέμα της εγγύησης ειναι σημαντικο, μάλλον θα βρεθώ κι εγώ σύντομα στη φάση που θα ψάχνω συναγερμό άλλα δεν πρόκειται να ρισκάρω την εγγυηση της μηχανής εφόσον τίθεται θέμα. Δεν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί ο Pandora χωρίς να κόψουν καλώδια? Έστω και με τίμημα να στερηθείς κάποιες από τις υπηρεσίες του (όπως το να μπορείς να διακόψεις τη λειτουργία του κινητήρα από απόσταση) θα έπρεπε να υπήρχε.
Συγνώμη βρε παιδιά για την επέμβαση ,αλλά , για να καταλάβω κι εγώ ...πως ακριβώς (σας είπαν ότι) θα κοπεί η όποια εγγύηση ;
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι , κάποιος εγκαταστάτης ,κόψει ένα καλώδιο από την καλωδίωση της "βαλβίδας" του σταντ ,κ παρεμβάλει πχ τον ρελέ του συναγερμού ,που θα κόψει το κύκλωμα κ θα σβήσει το μοτέρ (όταν πρεπει-όταν/αν κλαπεί δηλαδή ,κ με εντολή του ιδιοκτήτη)
ΟΚ
Με ποιά φιλοσοφία κ με ποιά δικαιολογία χάνεται η συνολική εγγύηση καλής λειτουργίας της μοτοσυκλέτας ,για ένα κομμένο καλώδιο από την βαλβίδα του στάντ ;;;
Ας μου εξηγήσει κάποιος κ μένα για να καταλάβω.

Ολα αυτά μου θυμίζουν απειλές σε "ιθαγενείς" .

Δεν μπορώ δηλαδή στην τελική ,να αγοράσω ένα καινούργιο διακοπτάκι σταντ (αν χρειαστεί) ,να το κουμπώσω πάνω ,και να είναι άκοπο το καλώδιο ,άρα κ νο προμπλέμο εγγύηση ;
ή
Αν μου πιάσει ένα κλαδάκι , το συγκεκριμένο καλώδιο ,κ μου το κόψει ,κι έπειτα το ενώσω-μονώσω σωστά ,θα χάσω την εγγύηση ;

Ασε που μπορεί μια τέτοιου είδους επέμβαση ,να γίνει κ με παράλληλη φύσσα ,ή πρόσθετους ακροδέκτες ,χωρίς να κοπεί τίποτα.

Και φυσικά ,μπορεί καποιος να επιλέξει ,να ΜΗΝ μπλοκάρει μοτέρ (για οποιους λόγους) ,οπότε δεν κόβεται τίποτα ,γιατί όλοι οι σένσορες του συγκεκριμένου συναγερμού ,επικοινωνούν με την μονάδα μέσω BlueTouth ,που σημαίνει ,χωρίς καλώδια.

Για μένα ,οι μόνες επιφυλάξεις θα ήταν:
Τι μηνιαίο κόστος δεδομένων θα έχω ;
Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει παντού κ πάντα σήμα internet ,όπου κι αν κινηθώ ή παρκάρω;
Είμαι σίγουρος ότι ,θα έχω πάντα κ παντού σήμα internet στο κινητό μου ;

Αυτά κ μόνο ,διότι ,αφού όλο το "σύστημα" λειτουργεί μέσω App .> no internet = no tracking & no communication
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
@forester ως προς την ουσία του θέματος έχεις δίκιο αλλά καθώς η δουλειά μου εχει να κάνει με συμβόλαια και όρους εμπειρία δε θα ήθελα να δώσω πατήματα.

Πάντως αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι στο δίκτυο των εξειδικευμενων συνεργατών της pandora αν κατάλαβα καλά με όσα διάβασα ο ένας επεμβαινει στο διακόπτη του σταντ για τη διακοπή του κινητήρα ενώ άλλος επικαλείται ευρωπαϊκό κανονισμό και επιλέγει τη μιζα.
Έχοντας λάβει ίδια εκπαίδευση από τη μαμά εταιρία δε θα έπρεπε να εφαρμόζουν κοινή πρακτική?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Νομίζω ότι σε όλα τα συστήματα συναγερμού κάτι θα πρέπει να κόψεις - ράψεις για να λειτουργήσει.
Ίσως κάνω λάθος.
Οχι Κωστή.
Υπάρχουν στις σύγχρονες μοτοσυκλέτες φίσες συγκεκριμένου πρωτοκολλου (αυτές οι μεγάλες-μακρόστενες τύπου scart) ,οπου κουμπώνεις την αντίστοιχη φίσα του συναγερμού ,κι έτσι συνδέεται με την ECU ,αρά κ με όλα τα υποσυστήματα της μοτό.
Κάποιοι συναγερμοί είναι συμβατοί με αυτου του είδους εγκατάσταση ,ο Πανδώρα όχι (ακόμα)

αν δε θες να κόβεις τη λειτουργία του κινητήρα κι αποφύγεις τη σύνδεση με τα φλας, αρκεί μόνο ρεύμα από το διακόπτη (για να καταλαβαίνει την εξουσιοδοτημένη εκκίνηση σε σχέση με την παραβίαση) , τίποτα άλλο.
Ειδικά τα φλας, με τον pandora δε χρειάζεται να ανάβουν, γιατί ειδοποιείσαι στο κινητό σου για το συναγερμό (όπως και με καθε συναγερμό με τηλεειδοποίηση) οπότε δεν απαιτουνται τα φλας για να ξέρεις ποιος συναγερμός βαράει (αυτή είναι η μόνη χρησιμότητα των φλας..., ο εντοπισμός από μακριά).
Ρεύμα αναγνώρισης ανοίγματος του διακόπτη ,μπορείς να παρεις από πολλά σημεία ,ακόμα κι από τον ακροδέκτη της φωτιστικής "ψείρας" ,πολύ απλά ,μ'ένα φισάκι ,ή με "κλέφτη"
Το ίδιο μπορείς να κάνεις κ με/για τα φλας.
Δεν χρειάζεται να κοπεί τίποτα.
Λίγο μυαλό χρειαζεται ,κ αφιέρωση χρόνου.
Υπάρχουν αντάπτορες για τα πάντα πλέον στο εμπόριο.
Κ για ότι δεν υπάρχει ,τον δημιουργούμε τον αντάπτορα.
Για φισάκια που θα διαχειριστούν 5-12 V μιλάμε ,όχι για πυρηνική φυσική.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom