Συναγερμός, GPS Tracker, Αλυσίδα...

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester ως προς την ουσία του θέματος έχεις δίκιο αλλά καθώς η δουλειά μου εχει να κάνει με συμβόλαια και όρους εμπειρία δε θα ήθελα να δώσω πατήματα.

Πάντως αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι στο δίκτυο των εξειδικευμενων συνεργατών της pandora αν κατάλαβα καλά με όσα διάβασα ο ένας επεμβαινει στο διακόπτη του σταντ για τη διακοπή του κινητήρα ενώ άλλος επικαλείται ευρωπαϊκό κανονισμό και επιλέγει τη μιζα.
Έχοντας λάβει ίδια εκπαίδευση από τη μαμά εταιρία δε θα έπρεπε να εφαρμόζουν κοινή πρακτική?
Αυτο πραγματικα δε με αποσχολησε ποτε και συνεχιζει να μη με αποσχολει.
Υπαρχουν τροποι τελος παντων να ξεπεραστει καθε τετοιο θεμα, οπως ειπε ο Κωστας @el-Gatto.Και ουσιαστικα την μοναδικη τρωτοτητα του συστηματος την ειπε ο ιδιος.
No internet....
Αυτο βεβαια ξεπερνιεται σε μεγαλο βαθμο με τη χρηση planetsim (εγω εχω 2, μια στη μοναδα και μια στο κινητο μου, που εχει 2 καρτες οπως τα περισσοτερα σμαρτφονια πλεον). Ετσι εχω 99% καλυψη παντου. Κι ισως με το 99% λεω λιγο, γιατι σε κατοικημενους τοπους (οπου κινδυνευω απο κλοπη) δε βρηκα περιοχη που να μην υπαρχει σημα γενικως, απο ολες τις εταιρειες!!! Πρακτικα, 100% θα εχω σημα.

Το κοστος ειναι περιπου 5 ευρω μηνιαιως κι αυτο παλι εξαρταται απο τη χρηση και τις ρυθμισεις.

Σε καθε περιπτωση και με ολες τις πιθανοτητες μεσα, ο pandora smart moto παραμενει το πληρεστερο συστημα συναγερμου στην αγορα παγκοσμιως!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@forester ως προς την ουσία του θέματος έχεις δίκιο αλλά καθώς η δουλειά μου εχει να κάνει με συμβόλαια και όρους εμπειρία δε θα ήθελα να δώσω πατήματα.

Πάντως αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι στο δίκτυο των εξειδικευμενων συνεργατών της pandora αν κατάλαβα καλά με όσα διάβασα ο ένας επεμβαινει στο διακόπτη του σταντ για τη διακοπή του κινητήρα ενώ άλλος επικαλείται ευρωπαϊκό κανονισμό και επιλέγει τη μιζα.
Έχοντας λάβει ίδια εκπαίδευση από τη μαμά εταιρία δε θα έπρεπε να εφαρμόζουν κοινή πρακτική?
Η επέμβαση στον διακόπτη του στάντ ,είναι εύκολη κ απλή διαδικασία ,και ,εκτός από το να μην επιτρέψει στην μοτό να ξεκινήσει , δίνει επίσης την δυνατότητα στον ιδιοκτήτη ,να σβήσει το μοτέρ από απόσταση ,μέσω App ,ακόμα κι αν η μοτό κινείται ,με τον κλέφτη καβάλα.

Επέμβαση στην μίζα σημαίνει ότι ,δεν θα μιζάρει για να πάρει εμπρός.
Αν έχει ήδη πάρει όμως ,με άλλον τρόπο ,θα ταξιδέψει μεχρι να μείνει από βενζίνη ,ή να κρυφτεί κάπου.

Οποιος δεν επεμβαίνει στο στάντ ,το κάνει για τον φόβο κ την ευθύνη (ορθόν κ σεβαστόν) κάτι να πάει στραβά κ να υπαρξει σβήσιμο μοτέρ κ τραυματισμός.

Ολοι οι συναγερμοί έχουν κόψιμο ρεύματος για ακινητοποίηση ,κατόπιν ενεργοποίησης του συναγερμού.
Δεν έχουν όλοι όμως την δυνατότητα να σβήσεις το μοτερ από απόσταση.
Υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας κ προειδοποίησης γι'αυτή την δυνατότητα στον Πανδώρα.
Δεν παύει όμως να αποτελεί ΜΕΓΑΛΗ ευθύνη για τον εγκαταστάση ,για μελλοντικές/πιθανές δικονομικές απαιτήσεις ευθυνών για τραυματισμό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τωρα μιλαμε για τρςυματισμο του ιδιοκτητη κατα λαθος; απο δυσλειτουργια δηλαδη;;;
Αυτο αποκλειεται, διοτι ειναι τετοιεε οι προειδοποιησεις, που δε γινεται να τις αγνοησεις!!!

Αν μιλαμε για τραυματισμο του κλεφτη κι αυτο εχει ελαχιστες πιθανοτητες λογω των προειδοποιησεων και του συναγερμου. Αν παρολα αυτα πεσει λογω σβησιματος, παλι δικη του δεν ειναι η ευθυνη;


Μας εχουν κανει να φοβομαστε που αποτρεψαμε την κλοπη της περιουσιας μας.... :(
Συγνωμη αλλα αναλαμβανω πληρως τετοια ευθυνη!
Οχι στα λογια. Στην πραξη!!!!
Η αφρικα το εχει το συστημα κι οποιος θελει ας την παρει ;)
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Παιδες αν μου κλεψουν τη μηχανη και την σβησω εν κινηση το μονο που θα με ενδιαφερει ειναι μην γινει αυτη βιδες!
Οσο για τον μαγκα καλα ειναι να εχει σηκωθει και να μην ειναι εκει διπλα.... :punch::rage:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@forester & @kostasra
Καλά τα λέτε κι οι δυό ,σαν ιδιοκτήτες ,κ συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.
Εγώ απλά ανέφερα ,τις πιθανές αιτίες αναστολής ,του όποιου εγκαταστάτη ,να εγκαταστήσει την συγκεκριμένη δυνατότητα του συστήματος.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
@forester το συζητουσαμε και απο κοντα, ηλεκτρονικο μαραφετι ειναι, και οπως ολα τα πραγματα χωρις εξαιρεσεις, χαλανε. Αλλα πιο συχνα αλλα πιο σπανια, αλλα χαλανε. Ε, οταν χαλασει ενα τετοιο μαραφετι θελω
α) να μπορω οπου ειμαι να το ξηλωσω ευκολα και να συνεχισω το ταξιδι μου
β) να παρει "μαζι του στον αλλο κοσμο" οσο το δυνατον λιγοτερα. Καποιοι δεν θελουμε να ρισκαρουμε ενα σβησιμο, με αυτο στο λενε/με. Θεμα ζυγαριας ειναι ;)

@StepaS εχεις το 990 που γραφει στο προφιλ σου; Αν ναι, το μηχανακι σου εχει φισα ετοιμη για να κουμπωσει meta defcom 3 (που ειναι αυτος που δινει η κτμ).
Σε αυτη την φισα πανω εχω κουμπωσει τον scoprio i900 που εχω στο 1190. Αν σε ενδιαφερει να γραψω οδηγιες. Μπορεις και σχετικα ευκολα να βρεις τον κοννεκτορα να γινει σωστη δουλεια. Λογικα θα μπορει να καλυψει τις βασικες λειτουργιες του πανδορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester το συζητουσαμε και απο κοντα, ηλεκτρονικο μαραφετι ειναι, και οπως ολα τα πραγματα χωρις εξαιρεσεις, χαλανε. Αλλα πιο συχνα αλλα πιο σπανια, αλλα χαλανε. Ε, οταν χαλασει ενα τετοιο μαραφετι θελω
α) να μπορω οπου ειμαι να το ξηλωσω ευκολα και να συνεχισω το ταξιδι μου
β) να παρει "μαζι του στον αλλο κοσμο" οσο το δυνατον λιγοτερα. Καποιοι δεν θελουμε να ρισκαρουμε ενα σβησιμο, με αυτο στο λενε/με. Θεμα ζυγαριας ειναι ;)
.

Αλεξ το ειπα και πριν.
Αν χαλασει το συγκεκριμενο κομματι, πριν σβησει το μοτερ κανει ενα σωρο πραγματα. Μονο σφαλιαρες δεν τρως για να καταλαβεις οτι πρεπει να σταματησεις. Κι αυτο γιατι δεν εχει χερια.
Αν χαλασει ολος ο συναγερμος, τοτε δε σβηνει το μοτερ.
Αυτο που λες ως κινδυνο, απλως δε γινεται.

Εχει ενα σωρο παραμετρους που πρεπει να ικανοποιουνται ταυτοχρονα για να σβησει το μοτερ. Κι ολα μαζι, τυχαια ή απο λαθος, δε γινονται!!!


Στο μονο που τιθεται θεμα ζυγαριας (οχι απο μενα, ειναι απολυτως ξακαθαρο για μενα) ειναι αν θες εσυ ως ιδιοκτητης να εκθεσεις σε κινδυνο το ληστη της μηχανης σου. Στο συγκεκριμενο μαλιστα δε μιλαμε καν για κλεφτη!!!
Anti hijack ειναι το συστημα!
Μη στο παρουν με απειλη οπλου ενω εισαι επανω....
Καταλαβαινετε γιατι μιλαμε;;;;
Ποιον να λυπηθω ή /και απο ποιον να κινδυνευσω νομικα;;;; απο τον ενοπλο ληστη;;;

Περαν τουτου, για οσους φοβουνται οτιδηποτε , ακομα και για την ασφαλεια του ιδιοκτητη-αφου λεμε για ενοπλο καλυτερα να σβησει μακρια μου το μηχανακι κι οχι στα 100 μετρα- εχω τη δυνατοτητα να μη σβηνει αυτοματα, αλλα με εντολη μου απο το τηλ οποτε εγω επιλεξω.


Τι αλλο πχια;;;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Α και κατι ακομα.
Αν χαλασει οτιδηποτε, δε χρειαζεται καν να ξηλωσεις ή να αφαιρεσεις οτιδηποτε, ευκολα ή δυσκολα , για να συνεχισεις το ταξιδι σου.
Απλως βγαζεις off το συνολο απο το τηλ σου ;)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Θοδωρη εχουμε διαφορετικο οριΖμο για το "χαλασει". Αν χαλασει, η συσκευση του συναγερμου, το κουτι της πανδωρας, πως το λενε :p
Ουτε να το απενεργοποιησεις θα μπορεις ουτε τιποτα. Θα ειναι 200γρ πλαστικο για την ανακυκλωση ή την εγγυηση στην καλυτερη. Αυτο εννοω χαλασει.
Να σε προλαβω, ολα τα πραγματα χαλανε. Καποια στιγμη, συνηθως την χειροτερη :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη εχουμε διαφορετικο οριΖμο για το "χαλασει". Αν χαλασει, η συσκευση του συναγερμου, το κουτι της πανδωρας, πως το λενε :p
Ουτε να το απενεργοποιησεις θα μπορεις ουτε τιποτα. Θα ειναι 200γρ πλαστικο για την ανακυκλωση ή την εγγυηση στην καλυτερη. Αυτο εννοω χαλασει.
Να σε προλαβω, ολα τα πραγματα χαλανε. Καποια στιγμη, συνηθως την χειροτερη :p
Άλεξ, είσαι μηχανικάρα για τα δύσκολα και μου μπερδεύεσαι στην αλφαβήτα....
Στην περίπτωση που λες, κάνεις ό,τι θα έκανες με οποιοδήποτε συναγερμό που χάλασε....!
Ειδικά αυτός, δε συνδέεται και κάπου που να είναι ζωτικό σημείο. Κόβεις λοιπόν την όποια σύνδεση και τέλος σε 1' .
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Παρεμπιπτόντως, έχουν καταγραφεί περιπτώσεις hijacking στην Ελλάδα;;
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Στην περίπτωση που λες, κάνεις ό,τι θα έκανες με οποιοδήποτε συναγερμό που χάλασε....!
Ειδικά αυτός, δε συνδέεται και κάπου που να είναι ζωτικό σημείο. Κόβεις λοιπόν την όποια σύνδεση και τέλος σε 1' .
(Η συζητηση ειναι ασχετη με τον πανδορα συγκεκριμενα. Αφορα τους περισσοτερους συναγερμους αφου προσφερουν κατι τετοιο, καθως και τους περισσοτερους εγκαταστατες.)

Πως δεν συνδεεται σε κατι ζωτικο; Δεν παρεμβαλλεται στην συνδεσμολογια του σταντ? Η με οποιοδηποτε αλλο τρικ το κανουν;
Πως κανατε την συνδεσμολογια; Αντε τροφοδοσια πηρατε απευθειας, τα υπολοιπα; Εστω key-on signal? Απο που το κλεψατε? Δεν βαλατε εστω ενα positap? Εχω δει και χειροτερα, ξεγυμνωμα και καλαι..
Ανεβαινει ο χρονος "αποσυνδεσης".

Αν το μαραφετι (σαν ηλεκτρονικη συσκευη) βραχυκυκλωσει ενω εισαι με 200 στην εθνικη και αρχιζει να κανει διακοπες; Τι θα περισσέψει;
Εδω τα σταντ (στα παλια μεγαλα κτμ, μην ακουσω σχολιο :p ) βραχυκυκλωνουν απο μονα τους..

Σου χει τυχει να τρελαθει συναγερμος; Εμενα ναι. Μονο που επειδη ηταν τελειως ανεξαρτητος απο το μηχανακι, απλα εβαλα το κλειδι μου κι εφυγα. Κι εξηγουσα στα φαναρια οτι δεν ηταν κλεμμενο :p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
(Η συζητηση ειναι ασχετη με τον πανδορα συγκεκριμενα. Αφορα τους περισσοτερους συναγερμους αφου προσφερουν κατι τετοιο, καθως και τους περισσοτερους εγκαταστατες.)
Ακριβώς αυτό είπα κ παραπάν.
Ολοι οι συναγερμοί ,ακόμα κ οι φτηνοί των 30 € ,έχουν δυνατότητα να συνδειθούν κάπου ,ώστε να μην επιτρέπουν να πάρει μπρός.
Αρα ,σε πιθανή δυσλειτουργία τους εν κινήσει ,θα κόψουν το ρεύμα ,κ θα σβήσει....μπρρρρρρρρρ !!!

Οι επώνυμοι κ ακριβοί ,εκτός απο αυτό που αναφέρω παραπάν ,έχουν την δυνατότητα σβησίματος του μοτέρ ,με το κουμπί πανικού ,από το τηλεχειριστήριο ,όσο είναι στην εμβέλεια του.

Πολλά trackers επίσης ,έχουν παρόμοια δυνατότητα ,αν συνδεθούν κατάλληλα.


Αν το μαραφετι (σαν ηλεκτρονικη συσκευη) βραχυκυκλωσει ενω εισαι με 200 στην εθνικη και αρχιζει να κανει διακοπες; Τι θα περισσέψει;
Μου'χει τύχει εμένα....με R1 ,στην ΕΟ ,με πολλά...ευτυχώς είχα μάθει από "κολληματα" ,οπότε συμπλέκτη κ την γλυτώσαμε.
Βέβαια ,μιλάμε για παλιάς τεχνολογίας συναγερμό ,κ εγκατάσταση από τον μαστροΤάδε.

Απο τότε όμως ,είναι η αλήθεια ,δεν ξανασύνδεσα μοτερ σε συναγερμό μου.


Εδω τα σταντ (στα παλια μεγαλα κτμ, μην ακουσω σχολιο :p ) βραχυκυκλωνουν απο μονα τους..
Οντως. Οπότε γιατί κιοτεύεις ωΡέ Χαλάτση με τον συναγερμό;
Θα χαλάσει από μόνο του ...πρώτα...αφού...


Σου χει τυχει να τρελαθει συναγερμος; Εμενα ναι. Μονο που επειδη ηταν τελειως ανεξαρτητος απο το μηχανακι, απλα εβαλα το κλειδι μου κι εφυγα. Κι εξηγουσα στα φαναρια οτι δεν ηταν κλεμμενο :p
Υποτίθεται οτι η τεχνολογία προχωράει ,τα ηλεκτρονικά γίνονται πιό αξιόπιστα ,κ υπάρχουν πολλές 2κλείδες ασφαλείας.
Αρα θα πρέπει να τα εμπιστευόμαστε κιόλας.

Στην τελική ,με την ίδια λογική ,μπορεί να πάθει κοκομπλόκο κ το HISS της Χόνδα ,κ το keyless των μπεμπεδο-κτμ....κ να σου σβήσει εν κινήσει.
Ηλεκτρονικά είναι κι αυτά ,ναι ;

Οταν εμπιστεύεσαι το corneringABS κ φρενάρεις πάνω στην στροφή
Οταν εμπιστέυεσαι το TC κ τα δίνεις όλα πάνω στην στροφή
Δεν μπορείς να αμφισβητείς ΜΟΝΟΝ τον συναγερμό ,για θέματα σφαλείας.
Νομίζω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβώς αυτό είπα κ παραπάν.
Ολοι οι συναγερμοί ,ακόμα κ οι φτηνοί των 30 € ,έχουν δυνατότητα να συνδειθούν κάπου ,ώστε να μην επιτρέπουν να πάρει μπρός.
Αρα ,σε πιθανή δυσλειτουργία τους εν κινήσει ,θα κόψουν το ρεύμα ,κ θα σβήσει....μπρρρρρρρρρ !!!

Οι επώνυμοι κ ακριβοί ,εκτός απο αυτό που αναφέρω παραπάν ,έχουν την δυνατότητα σβησίματος του μοτέρ ,με το κουμπί πανικού ,από το τηλεχειριστήριο ,όσο είναι στην εμβέλεια του.

Πολλά trackers επίσης ,έχουν παρόμοια δυνατότητα ,αν συνδεθούν κατάλληλα.



Μου'χει τύχει εμένα....με R1 ,στην ΕΟ ,με πολλά...ευτυχώς είχα μάθει από "κολληματα" ,οπότε συμπλέκτη κ την γλυτώσαμε.
Βέβαια ,μιλάμε για παλιάς τεχνολογίας συναγερμό ,κ εγκατάσταση από τον μαστροΤάδε.

Απο τότε όμως ,είναι η αλήθεια ,δεν ξανασύνδεσα μοτερ σε συναγερμό μου.



Οντως. Οπότε γιατί κιοτεύεις ωΡέ Χαλάτση με τον συναγερμό;
Θα χαλάσει από μόνο του ...πρώτα...αφού...



Υποτίθεται οτι η τεχνολογία προχωράει ,τα ηλεκτρονικά γίνονται πιό αξιόπιστα ,κ υπάρχουν πολλές 2κλείδες ασφαλείας.
Αρα θα πρέπει να τα εμπιστευόμαστε κιόλας.

Στην τελική ,με την ίδια λογική ,μπορεί να πάθει κοκομπλόκο κ το HISS της Χόνδα ,κ το keyless των μπεμπεδο-κτμ....κ να σου σβήσει εν κινήσει.
Ηλεκτρονικά είναι κι αυτά ,ναι ;

Οταν εμπιστεύεσαι το corneringABS κ φρενάρεις πάνω στην στροφή
Οταν εμπιστέυεσαι το TC κ τα δίνεις όλα πάνω στην στροφή
Δεν μπορείς να αμφισβητείς ΜΟΝΟΝ τον συναγερμό ,για θέματα σφαλείας.
Νομίζω...
Ετσι!

Εν κατακλειδι για να μην το κουραζουμε, ο συγκεκριμενος προσφερει οτι κι οι αλλοι κορυφαιοι σε καλυτερη τιμη. Σχεδον στα 2/3.
Επισης προσφερει κατι που δεν υπαρχει πουθενα: Live tracking με παρακολουθηση απο server χωρις συνδρομη!!!!
Συν την ειδοποιηση οτι καποιος επεμβαινει με jammer στο οχημα σου. Που επισης δεν υπαρχει σε άλλο συστημα.

Οι πιθανοτητες λαθους, δυσλειτουργιας κλπ, ειναι οσες και μ οποιοδηποτε αλλο συστημα. Συναγερμο ή εργοστασιακο ηλεκτρονικο μαραφετι. Δεν αποτελει λοιπον σημειο τρωτοτητας για το συγκεκριμενο μονο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παρεμπιπτόντως, έχουν καταγραφεί περιπτώσεις hijacking στην Ελλάδα;;
Μάνο για μηχανάκι δεν έχω ακούσει κάτι.
Ξέρω όμως περιστατικά με αυτοκίνητο. Έχουν πάρει αυτοκίνητο έτσι κάπου στο Χολαργό, δεν πάνε πολλά χρόνια. Επίσης έχουν γίνει κλοπές πορτοφολιών, κινητών κλπ με τον οδηγό μέσα υπό την απειλή όπλου. Συνεπώς δεν απέχει και πολύ η εποχή που θα γίνει και σε μηχανή κάτι αντίστοιχο.
Από προσωπική εμπειρία, θα σου πω ότι ειλικρινά φοβήθηκα πριν 2 χρόνια με το GS στη διασταύρωση 3ης Σεπτεμβρίου & Βερανζέρου, 2 παρά κάτι, τα ξημερώματα. Ήταν τέτοιος ο κόσμος δίπλα μου, που μόλις το σκέφτηκα ότι άνετα κάποιος με κατεβάζει από το μηχανάκι μ' ενα σιδερικό, έφυγα με κόκκινο....
 

COOKER

Μέλος
Όνομα
nektarios
Μοτό
versys x 300
ξεθαβω το θεμα καθως ειναι πιο κοντα σε ημερομηνια..και αφορα εκτος τον συναγερμο...και το κλειδωμα σε σταθερο σημειο!
αλλυσιδες εχει σωρο...δυστυχως δεν ειναι ολες καλες!
ψαχνω αυτο το διαστημα...και κοιτω και στο you tube..και το ποσοστο σε αλλυσιδες που κοβοντε με κοφτη...ειναι τεραστιο!
εχετε μαθει...η εαν εχετε στην κατοχη σας καποια που να μην κοβετε με κοφτη.....(οχι τροχο...με τροχο κοβονται ολες)
και την αντοχη της στον χρονο...(σκουριες ?? λεω μηπως )
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Καλησπερα,


Ενδιαφερομαι για συναγερμο με τρεκερ μαζι. Οχι απαραιτητα ογκομετρικο το θεωρω λιγο ανουσιο. Ψαχνω ομως καποιον οποιος δεν καθεται (τραβαει ρευμα) πανω στην μπαταρια της μηχανης αλλα εχει τη δικη του. Η μηχανη καθεται αρκετα τον χειμωνα και δεν ψηνω να αλλαζω μπαταριες ανα 2 μηνες.
Οποια ιδεα και βοηθεια δεκτη.
 
Top Bottom