Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
καλορίζικο!!!! καλολάδοτο :)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πέρα απ'τη πλάκα, έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος.
-Την αλυσίδα την έχει καθαρίσει με τον καιρό, πλήρως από τις "τσιχλες" των σπρευ που έβαζα.
-Δεν "μετραω" πια χλμ για να βάλω σπρευ κτλ...
-Οι μικρές σταγόνες λαδιου που πετάει, δεν κολλάνε και καθαρίζουν με ένα πέρασμα, ακόμα και με χαρτοπετσέτα.
-Έχει πάντα λίπανση, συνεχόμενη, ανανεώσιμη, φρέσκια.
Πλέον το'χω ρυθμίσει στην μισή στροφή, αλλά με βλέπω να το περιορίζω ακόμα λίγο, καθώς έχω αρκετή λιπανση. (Ιδίως τώρα που θα έρθει το καλοκαίρι, επιβάλεται ο περιορισμός ροής). Αυτό αυτομάτως σημαίνει ακόμα καλύτερη αυτονομία του συστήματος, αλλά παράλληλα και οικονομία στην τσέπη.
-Η περιοχή της αλυσίδας, των γραναζιων καθώς και ο χώρος γύρω από αυτά, έχουν πάψει πλέον να είναι η "άσχημη" εικόνα της μηχανής, γιατί απλά είναι όλα καθαρά εκεί κατω. Δεν "σιχαίνεσαι" πλέον να κάνεις δουλίτσες εκεί.
-Το ακροφύσιο του ήταν επίσης ακομα μια έκπληξη για εμένα, και αυτό γιατί πιστευα, πολύ λογικά, ότι θα φαγωνοταν γρήγορα με την τριβή του με το γρανάζι. Όμως, η φθορά του είναι πάρα πολύ μικρή έως αμελητέα, με βάση τα χιλιόμετρα που έχω κάνει και με βάση αυτό που περίμενα.
-Σε βάθος χρόνου, το συστηματακι αυτό θα τα "επίστρεψει" τα λεφτά του στον ιδιοκτήτη, ειτε μέσω των σπρευ (10 με 12€ το σπρευ), ειτε μέσω της ευκολίας που προσφέρει στο καθάρισμα του κυρίως (σκυφτός με τις ωρες να καθαρίζεις αλυσίδα και να πας να σηκωθείς μετά.... θάνατος για την μέση. Πάνε αυτά, τα ξεχνάμε)


Με κριτήριο λοιπον την απλότητα του συστήματος, και τα φθηνα υλικα κατασκευής του, η πρώτη σκέψη για αυτό το συστηματακι είναι ότι, "είναι πολλά τα 60€". Αυτή ήταν και η δικιά μου πρώτη σκέψη, όμως προχώρησα στην αγορά του, υπολογίζοντας σε κάποια απ' τα πλεονεκτήματα που προσφέρει. Όσο περνάνε τα χλμ όμως, συνειδητοποιείς ότι έχει περισσότερα οφέλη απ'οσα που στην αρχη υπολογιζες.
Συγκαταλέγεται λοιπον, στις καλύτερες και πιο χρήσιμες αγορες που έχω κάνει για μηχανακι ή μηχανή. ΑΞΙΖΕΙ μέχρι και το τελευταίο του σεντς!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
boxer,το καλοκαιρι περιοριζουμε την ροη γιατι το λαδι γινεται πιο ρευστο και πεφτει πιο πολυ απ οτι ειναι απαραιτητο.Περιοριζοντας την παλι θα πεσει η ιδια ποσοτητα που επεφτε και τον χειμωνα.Αρα δεν θα εχουμε οικονομια.

Εγω εδω πανω,την εχω στο εναμιση και δεν εχω κανενα παραπονο.Καλη λιπανση και με βγαζει περιπου 1000 χλμ το ποτηρακι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
boxer,το καλοκαιρι περιοριζουμε την ροη γιατι το λαδι γινεται πιο ρευστο και πεφτει πιο πολυ απ οτι ειναι απαραιτητο.Περιοριζοντας την παλι θα πεσει η ιδια ποσοτητα που επεφτε και τον χειμωνα.Αρα δεν θα εχουμε οικονομια.

Δεν έχουμε σπατάλη λοιπόν, άρα κατά κάποιο τρόπο οικονομια

Εγω εδω πανω,την εχω στο εναμιση και δεν εχω κανενα παραπονο.Καλη λιπανση και με βγαζει περιπου 1000 χλμ το ποτηρακι.
Άσχετα με το ότι έρχεται καλοκαίρι, εγώ θα το περιορίσω ακόμα λίγο, γιατί ήδη έχω αρκετή λιπανση. Όταν έγραψα για επιπλέον οικονομία, αυτο εννοούσα. Το πριν (μισή στροφή) με το μετά (κάτι λιγότερο). Μόλις βρω την ροή που θέλω, τότε θα είναι και στάνταρ οι "ρυθμίσεις" χειμώνα και το καλοκαίρι.

Εμένα το δοχείο μου, με μισή στροφή ανοικτό όπως είπα πριν, κρατά περί τα 1500 με 1700 χλμ. Καλα είναι :).
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
στην μιαμιση στροφη και εγω.

απο τις καλυτερες αγορες για το μηχανακι.

οπως προειπατε σπρευ ΤΕΛΟΣ,παραφινελαιο ΤΕΛΟΣ,καθαρισμα σε 5 λεπτα η αλυσιδα .

ασε που μου λιπαινει συνεχως το μονο και διπλο σταντ...:D:D:D:D:D:p:p:p:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εμενα ρε μαγκες να σας πω την αληθεια μου εχει λειψει ο καθαρισμος της αλυσιδας.
Εφτιαχνα καφεδακι, απλωνα τσι μουσαμαδες μου, επερνα το πινελακι μου....απλωνα παραφινελαιο (εκ φαρμακειου περικαλω), και ξεκινουσα το καθαρισμα.
Μετά, εκανα μια βολτιτσα να ζεστανω λιγο την αλυσιδιτσα μου και στη συνεχεια απλωνα το γρασσακι μου....

Τωρα;;;;
Τώρα υπαρχει αυτο το μαραφετι εκει και με κοιταει ολο υφος...σα να μου λεει.....αστο φιλααακι θα τα κανω ολα εγω για σενα... :p

Αααμα το 'ξερα θα επερνα πεμφε...

(Εκει που το εχω βαλει, προσπαθω να το σπασω με κανα κοτρωνι σε καμια χωματινη που παω, αλλα δεν το εχω πετυχει ακομα το ρημαδι...)



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εφτιαχνα καφεδακι, απλωνα τσι μουσαμαδες μου, επερνα το πινελακι μου....απλωνα παραφινελαιο (εκ φαρμακειου περικαλω), και ξεκινουσα το καθαρισμα.
Μετά, εκανα μια βολτιτσα να ζεστανω λιγο την αλυσιδιτσα μου και στη συνεχεια απλωνα το γρασσακι μου....

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα "παλαιά" τα χρόνια, έτσι κάνανε......:wacky:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εμενα ρε μαγκες να σας πω την αληθεια μου εχει λειψει ο καθαρισμος της αλυσιδας.
Εφτιαχνα καφεδακι, απλωνα τσι μουσαμαδες μου, επερνα το πινελακι μου....απλωνα παραφινελαιο (εκ φαρμακειου περικαλω), και ξεκινουσα το καθαρισμα.
Μετά, εκανα μια βολτιτσα να ζεστανω λιγο την αλυσιδιτσα μου και στη συνεχεια απλωνα το γρασσακι μου....

Τωρα;;;;
Τώρα υπαρχει αυτο το μαραφετι εκει και με κοιταει ολο υφος...σα να μου λεει.....αστο φιλααακι θα τα κανω ολα εγω για σενα... :p

Αααμα το 'ξερα θα επερνα πεμφε...

(Εκει που το εχω βαλει, προσπαθω να το σπασω με κανα κοτρωνι σε καμια χωματινη που παω, αλλα δεν το εχω πετυχει ακομα το ρημαδι...)



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Α χα χα χα κλαίω ! :ha:ha:ha
Γειά σου Γιάννη με τα ωραία σου ! :friendship:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Πραγματικα ενα αξεσουαρ οπου πρεπει ολοι να το εχουν !
Αξιζει τα λεφτα του και η αποσβεση ειναι ορατη...
Εγω Αθηνα το εχω σε 1/4 της στροφης και βλεπω οτι ειναι τοσο οσο για να μην λερωνει και τον συνεπιβατη. ;)
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
οντως αξιζει ολα του τα λεφτα... και εγω στην αρχη ημουν δυστακτικος.. αλλα αν ποτε πουληθει η μηχανη αυτο θα παει στο επομενο.... νομιζω πως εκανα αποσβεση απο τα σπρευ και το σημαντικοτερο δεν ξανα ασχοληθηκα με την αλυσιδα. ασχετο ρε παιδια εχω κανει 5.000 απο τοτε που το εβαλα και τωρα το ξανα γεμισα με λαδακι... καλα δεν ειναι?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
οντως αξιζει ολα του τα λεφτα... και εγω στην αρχη ημουν δυστακτικος.. αλλα αν ποτε πουληθει η μηχανη αυτο θα παει στο επομενο.... νομιζω πως εκανα αποσβεση απο τα σπρευ και το σημαντικοτερο δεν ξανα ασχοληθηκα με την αλυσιδα. ασχετο ρε παιδια εχω κανει 5.000 απο τοτε που το εβαλα και τωρα το ξανα γεμισα με λαδακι... καλα δεν ειναι?
5000;;;;;;

Σιγουρα εχεις λαδωμενη αλυσιδα;;;

εμενα χιλιαρικο δεν μου βγαζει :thinking:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εμενα ρε μαγκες να σας πω την αληθεια μου εχει λειψει ο καθαρισμος της αλυσιδας.
Εφτιαχνα καφεδακι, απλωνα τσι μουσαμαδες μου, επερνα το πινελακι μου....απλωνα παραφινελαιο (εκ φαρμακειου περικαλω), και ξεκινουσα το καθαρισμα.
Μετά, εκανα μια βολτιτσα να ζεστανω λιγο την αλυσιδιτσα μου και στη συνεχεια απλωνα το γρασσακι μου....

Τωρα;;;;
Τώρα υπαρχει αυτο το μαραφετι εκει και με κοιταει ολο υφος...σα να μου λεει.....αστο φιλααακι θα τα κανω ολα εγω για σενα... :p

Αααμα το 'ξερα θα επερνα πεμφε...

(Εκει που το εχω βαλει, προσπαθω να το σπασω με κανα κοτρωνι σε καμια χωματινη που παω, αλλα δεν το εχω πετυχει ακομα το ρημαδι...)



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περαν οτι εκλαψα- δεν παιζεσαι φιλος :laugh:
αν ησουν την Κυριακι στο ρεμα Τσιμπουκι, ειχες καλες ελπιδες να το σπασεις:D:yew:
 
Top Bottom