Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
.... η αλουμινέννια ταινία είναι παρελθόν!!!!! υποψιάζομαι ότι έπεσε πιεστικό και το πήδησε...

η στάθμη είναι σχεδόν στη μέση... από το καπάκι δεν είναι... το καθάρισα χθες το απόγευμα και σήμερα που την πήρα είχε στάξει, το ίδιο και όταν έφτασα στη δουλειά, το καθάρισα και το βρήκα δακρυσμένο...

θα το καθαρίσω καλά και μάλλον θα του βάλω και σιλικόνη ή κανένα oring (αν βρω στη διάσταση αυτή) και μονωτική... και βλέπουμε
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Και προσοχή στην αλουμινένια ταινία να μην κοπεί.
Αναφερεσαι στη ταινια που ειναι στη πισω πλευρα? Αυτη δεν ειναι απλα για να φαινεται αν εχει περιστραφει?? Εμενα μου εφυγε στο καθαρισμα τις προαλλες αλλα δεν εδωσα σημασια. Εκανα με εναν μαρκαδορο μια καθετη γραμμη για να βλεπω
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ναι αυτή λέω. Που ενώνει το τζαμακι με την βάση.

Αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες κάπου λέει να μην περιστραφεί και προφανώς αυτη η ταινία είναι για αυτό το λόγο
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Προφανως η ταινια ειναι για να ξερεις οτι αν τη δεις κομμενη πως εχει περιστραφει!
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Προφανως η ταινια ειναι για να ξερεις οτι αν τη δεις κομμενη πως εχει περιστραφει!
Το πιο πιθανό .Οπότε εκεί μπορεί να παίζει θέμα με την εγγύηση .
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και εμένα χάνει (μετά από πολύ καιρό χρήσης βέβαια). Ακολούθησα την πατέντα με την σιλικόνη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ας τη κολλουσαν καλυτερα να μη φευγει μετα απο τριψιμο με μωρομαντηλο :mad:
Απαγορεύονται τα μωρομάντηλα σε αρσενικά μηχανάκια.....αυτά με αλυσίδα δηλαδή. :D
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Να διακόψω λίγο την ωραία συζήτηση με τα κατεμοτουτορο που χάνουν λάδι από παντού και να ρωτήσω:
Έχετε παρατηρήσει το ίδιο λάδωμα και από την έξω μεριά αλλά και από την μέσα ;;(μέσα εννοώ την αντίθετη πλευρά από αυτήν που είναι το τσουτσουνι που ρίχνει το λάδι)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Να διακόψω λίγο την ωραία συζήτηση μα τα κατεμοτουτορο που χάνουν λάδι από παντού και να ρωτήσω:
Έχετε παρατηρήσει το ίδιο λάδωμα και από την έξω μεριά αλλά και από την μέσα ;;(μέσα εννοώ την αντίθετη πλευρά από αυτήν που είναι το τσουτσουνι που ρίχνει το λάδι)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το ιδιο μεσα-εξω,εγω βεβαια εχω το τσουτσουνι στην μεση ,αλλα λογικα και σε σας το ιδιο θαναι.το λαδι περναει μεσα απ τον πυρο και φτανει και απεναντι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να διακόψω λίγο την ωραία συζήτηση μα τα κατεμοτουτορο που χάνουν λάδι από παντού και να ρωτήσω:
Έχετε παρατηρήσει το ίδιο λάδωμα και από την έξω μεριά αλλά και από την μέσα ;;(μέσα εννοώ την αντίθετη πλευρά από αυτήν που είναι το τσουτσουνι που ρίχνει το λάδι)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Περναει και απο τη μεσα μερια της αλυσιδας, αργει λιγο αλλα περναει

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
φτάνει μέχρι τα πίσω δόντια ;)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να διακόψω λίγο την ωραία συζήτηση μα τα κατεμοτουτορο που χάνουν λάδι από παντού και να ρωτήσω:
Έχετε παρατηρήσει το ίδιο λάδωμα και από την έξω μεριά αλλά και από την μέσα ;;(μέσα εννοώ την αντίθετη πλευρά από αυτήν που είναι το τσουτσουνι που ρίχνει το λάδι)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι και ναι, είναι η απάντηση. Μοιράζεται ομοιόμορφα για κάποιο λόγο που δεν τον ξέρω.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ναι και ναι, είναι η απάντηση. Μοιράζεται ομοιόμορφα για κάποιο λόγο που δεν τον ξέρω.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Ακριβως αυτην ειναι η απορια μου,ξερω οτι μοιραζεται με καποιο ανεξηγητο τροπο,το θεμα μου ειναι αν ειναι το ιδιο και οι δυο μεριες.
Αφου μου την λυσατε,μπορω ανετα να σας πω οτι ζηλευω και μετανοιωσα που δεν πηρα ενα :p :p :p
Eιμαι αρκετα δυσπιστος με μερικα πραγματα,αλλα εφοσον ακουσα τοσο καλα λογια η επομενη ευκαιρια δεν θα παει χαμενη ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το δικό μου δε χάνει (για την ώρα; )
Εκεί που είναι βέβαια δεν έρχεται σε επαφή ούτε με πιεστικά ούτε με χημικά πλυντηρίων..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ακριβως αυτην ειναι η απορια μου,ξερω οτι μοιραζεται με καποιο ανεξηγητο τροπο,το θεμα μου ειναι αν ειναι το ιδιο και οι δυο μεριες.
Αφου μου την λυσατε,μπορω ανετα να σας πω οτι ζηλευω και μετανοιωσα που δεν πηρα ενα :p :p :p
Eιμαι αρκετα δυσπιστος με μερικα πραγματα,αλλα εφοσον ακουσα τοσο καλα λογια η επομενη ευκαιρια δεν θα παει χαμενη ;)
Εγώ δεν το πήρα τώρα στην ομαδική, αλλά το είχα αγοράσει μόνος μου πριν κάνενα χρόνο. Ήμουν πολύ σκεπτικός αν θα άξιζε τα λεφτά του και μετά από τόσα χιλιόμετρα μπορώ να σου πω με κάθε σιγουριά είναι από τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει. Αν ρυθμιστεί σωστά έχεις πάντα σωστά λαδωμένη αλυσίδα, χωρίς πιτσιλιες και βρωμες. Γεμίζεις το δοχείο και το ξεχνάς. Σε ταξίδια δεν κουβαλάς σπρέι, δεν βάζεις τίποτα. Την πλενεις μπουγάδα την αλυσίδα και φεύγουν τα πάντα από πάνω της γιατί το λάδι/βαλβολινη δεν κολλάει. Κόστος αναπλήρωσης δοχείου είναι αστείο. Σίγουρα έχω ρεφαρει το κοατος των σπρέι που θα αγόραζα... Μπορώ να συνεχίσω να γράφω και άλλα.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το δικό μου δε χάνει (για την ώρα; )
Εκεί που είναι βέβαια δεν έρχεται σε επαφή ούτε με πιεστικά ούτε με χημικά πλυντηρίων..
εκει που το χεις καιγεται, στο χω ξαναπει, βαλτο πισω απο το παταρακι
 
Top Bottom