Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Υπόψη ότι μας δώσανε μαζί με τα λοιπά στη συσκευασία του και ένα σακουλάκι που λέει να το καλύπτουμε όποτε πλένεται.
Όταν πήγα σε πλυντήριο μετά από πολύ βρώμα αν και αποφεύγω τα πιεστικά όπως ο διάολος το λιβάνι, το πλυντήριο (ειδικό για μοτό όχι ότι νάναι) χρησιμοποιεί και πιεστικό και διάφορα σπραίυ για τη βρώμα κλπ. Το κάλυψα λοιπόν και παρόλο ότι το αυτοκόλλητο πούχε πάνω το σακουλάκι το διέλυσε είτε το σπραίυ είτε το ψεκαστικό, το σύστημα παρέμεινε μια χαρά.

Όταν το πλένω εγώ που χρησιμοποιώ μόνο καθαριστικό πιάτων και μετά ξέπλυμα με καθαρό νεράκι με το λάστιχο χωρίς πίεση δεν έχει κανένα θέμα.

Καλά είναι τα πιεστικά και μεγάλη ευκολία αλλά ...τουλάχιστον καλύψτε το όπως λέει ο κατασκευαστής, κάτι θα ξέρει για να το λέει.

Υ.Γ.Προσωπικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με αυτό. Μετά από τόσα χρόνια βρώμας έχω βρει την υγιά μου πλέον !
Είναι πιθανότατο δε άμα γίνει και δεύτερη ομαδική και πετύχουμε τέτοια τιμή να πάρω και άλλο να τόχω κάβα μην τυχόν και συμβεί καμιά στραβή.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Υπόψη ότι μας δώσανε μαζί με τα λοιπά στη συσκευασία του και ένα σακουλάκι που λέει να το καλύπτουμε όποτε πλένεται.
Όταν πήγα σε πλυντήριο μετά από πολύ βρώμα αν και αποφεύγω τα πιεστικά όπως ο διάολος το λιβάνι, το πλυντήριο (ειδικό για μοτό όχι ότι νάναι) χρησιμοποιεί και πιεστικό και διάφορα σπραίυ για τη βρώμα κλπ. Το κάλυψα λοιπόν και παρόλο ότι το αυτοκόλλητο πούχε πάνω το σακουλάκι το διέλυσε είτε το σπραίυ είτε το ψεκαστικό, το σύστημα παρέμεινε μια χαρά.

Όταν το πλένω εγώ που χρησιμοποιώ μόνο καθαριστικό πιάτων και μετά ξέπλυμα με καθαρό νεράκι με το λάστιχο χωρίς πίεση δεν έχει κανένα θέμα.

Καλά είναι τα πιεστικά και μεγάλη ευκολία αλλά ...τουλάχιστον καλύψτε το όπως λέει ο κατασκευαστής, κάτι θα ξέρει για να το λέει.

Υ.Γ.Προσωπικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με αυτό. Μετά από τόσα χρόνια βρώμας έχω βρει την υγιά μου πλέον !
Είναι πιθανότατο δε άμα γίνει και δεύτερη ομαδική και πετύχουμε τέτοια τιμή να πάρω και άλλο να τόχω κάβα μην τυχόν και συμβεί καμιά στραβή.
Ναι, έχει... Δεν το έδωσα στο πλυντήριο, αλλά του είπα να το προσέξει και να βάλει σακούλα... Αν δε το έκανε, δεν το ξέρω.

Αυτό που θα κάνω είναι, όταν αδειάσει, να του περάσω μαύρη σιλικόνη...

Και μετά πλύσιμο μόνο με το δικό μου χέρι..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Κακ
Σωστό αυτό με το πιεστικό που λέει ο Σάββας, αλλά αντε να γυρίσεις από το καντήλι και να καθαρίσεις με λαστιχο:D
Κακά τα ψέμματα, το πιεστικό είναι υπέρτατη ευκολία και έχω και από δαύτο αλλά....μόνο στο φουσκωτό χρήση και στο trailer και μακρυά από ρουλεμάν κλπ. Δεν ξέρω σύντροχοι βαριέμαι αφόρητα να αλλάζω μετά τα ρουλεμάν οπότε λαστιχάκι και Κουρτάκη...πέφτει και λίγο χεράκι αλλά άμα δεν βάλεις χέρι στο κορίτσι σου δεν το φχαριστιέσαι ούτε συ ούτε αυτό....:ha:ha:haτο πιεστικό είναι σαν να το :dstpc:.....:fun
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Να και τα χρωστουμενα...
Όντος χάνει ... αρκετά ...


Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είναι 10 πόντους από την εξάτμιση




Sent with post pigeon
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τοχω 25 εκ πισω απ τον κυλινδρο ,εχει φαει και 2-3φορες το πιεστικο στην μαπα,με ανησυχησατε και πηγα να το τεσταρω αλλα δεν... Φτου Φτου σκορδα,μαλλον ειμαι τυχερος
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
"Do not twist this reservoir" λέει ο ποιητής. Δεν το έχω λύσει, αλλά τρεις περιπτώσεις υπάρχουν για να λέει τη λεξη... twist!!!!!

1η: είναι κολλημένο το τζαμακι στη βάση. (Το ξεκολλαμε σιγά σιγά, καλό καθαρισμα, και το ξανακολλαμε με κόλλα της προκοπής και χωρίς να την λυπηθούμε, αλλά συγχρόνως χωρίς υπερβολές).
2η: έχει σπείρωμα το τζαμακι και βιδωνοντας στη βάση στεγανοποιει μάλλον με o'ring. (Το ξεβιδωνουμε, το καθαρίζουμε και του αλλάζουμε το o'ring).
3η: Να είναι πρεσσαριστό το τζάμι στη βαση. (Το βγάζουμε, το καθαρίζουμε, του βάζουμε κόλλα και το πιέζουμε πάλι στη θέση του)

Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά θέλει "απαλες" κινήσεις μην τυχόν και σπάσει.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
στον παντελη stayrouliasp εχανε απο κει,το καθαρισα καλα του εβαλα κολλα 2 συστατικων και εδω και 1 χρονο δεν εχει χασει σταγονα.
ααα και αυτο για το πλυσιμο το γραφουμε στα παλια μας τα παπουτσια
εμεις τα πλενουμε με πιεστικο εκει εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απαραδεκτη κατα την γνωμη μου ζημια για ενα εμπορικο προιον που και παλι κατα την γνωμη μου δεν ειναι φτηνο (δεδομενου της απλοτητας κατασκευης)
Αλλα απο την αλλη δεν ειναι δα και τοσο τραγικο αφου μπορει οπως ειπαν πολλοι ευκολα και με διαφορους τροπους να επισκευαστει
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει καμιά ομαδική?
ξεκίνα την ;)
Ηδη μ' εσένα και τους 2 από κάτου, βλέπω 5 τεμάχια!!!:cool:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα έλεγα για τη ζημιά που μπορεί να γίνει στο Tutoro να προσέχουμε να ανοίγουμε το καπάκι με το νύχι μας (όχι αυτό που καθαρίζουμε το αυτί!). Να κρατάμε σταθερά με το αριστερό και μαλακά να το ανοίγουμε χωρίς να το στρίβουμε βέβαια. Πλαστικό είναι καλό είναι να μην το ζορίζουμε άσκοπα.

Επίσης στον καθαρισμό να χρησιμοποιούμε το σακουλακι που περιελέμβανε στην συσκευασία και έτσι κι αλλιώς θα έλεγα να μην ρίχνουμε άσκοπα με βία ειδικά με το πιεστικό.

Όσο για το πιεστικό χρησιμοποιώ καμιά δεκαετία πιεστικό κυρίως στα χωμάτινα αλλά και στη μηχανή δρόμου. Αν δεν το πας κοντά πολύ (στους 2 πόντους ας πούμε να κοπανάει πάνω στη βαφή για να ξεκολλήσεις το μυγάκι που έχει κολλήσει. Άστο και ξεκόλλα το με το χέρι, με το σφουγγάρι κλπ) και αν δεν χτυπάς άσκοπα σε ρουλεμάν, όργανα, φύσες κλπ δεν βρίσκω το λόγο να προκαλέσεις κάποια ζημιά.

Οι ζημιές προκαλούνται απο άγνοια απο πλυντήρια της κακιάς ώρας με δυνατά πιεστικά και άσχετους υπαλλήλους. Ειδικά με οικιακά πιεστικά και σοβαρή χρήση εγώ τουλάχιστον 10 χρόνια δεν είχα καμία φθορά, καμία ζημιά σε ρουλεμάν κλπ. Αλλά φιλαράκι μου, μην πας στο λαιμό και βαράς με το πιεστικό στο διάκενο που κάνει η τιμονόπλακα με το πλαίσιο. Όσο παστωμένο και να ναι μέσα με γράσσο το ρουλεμάν του λαιμού του κάνεις κακό. Αν δεν κάνεις τέτοιες κουτουράδες το πιεστικό είναι ένα σοβαρό έργαλείο ειδικά για χωμάτινα μηχανάκια που το λάστιχο απλά γαργαλάει τη λάσπη!
 
Top Bottom